Category: Lifestyle

“Babi pse po qan?’”, këto ishin fjalët e fundit të 5 vjeçares që vdiq nga gabimi i mjekëve

Vajza 5 vjeçare doli nga spitali me një diagnozë jo të rëndë, thjesht virus dhe skuqje e thjeshtë e lëkurës, por dy ditë më pas pësoi një goditje dhe vdiq....

6 gjërat që duhet të mbani gjithmonë sekret

Këto janë 6 sekrete që duhet ti mbani per vete, pasi si thotë populli, po de mbajti barku yt, se mban ai i botës. 1. Mos i ndani planet me gjithkënd. Flisni për...

Itali: “Pacienti shqiptar ndërron jetë. Të afërmit kërcënojnë mjekët: – Ju duhet të vdisni si babai im”

“Ju duhet të vdisni si babai im”, të afërmit e pacientit shqiptar kërcënojnë dhe rrahin mjekët Të afërmit e një pacienti shqiptar i cili ndërroi jetë në...

Nëna e dy fëmijëve bëri 60 operacione për ta rritur gjoksin por ky është rezultati (Foto)

Elizabeth Star, 47 vjeçare ka kërkuar gjithmonë që t’i ketë gjinjtë më të mëdhenj në botë dhe ia ka arritur një gjë të tillë, por bashkë me to ka...

I kërkon të dashurës foto lakuriq, s’u beson syve kur sheh…(Foto)

Një vajzë e guximshme i ka dërguar të dashurit atë që ai nuk e mendonte kurrë. Në një moment të caktuar, ai i kërkon që ajo t’i dërgojë një foto...

Shkencëtarët: Kjo gjë po iu shkakton kancerin e mushkërive

Nëse jetoni diku nëpër vende të ulëta, kemi lajm vërtet të keq për ju, sepse pa marrë parasysh se a jeni në qytet apo fshat, në raport me njerëzit të cilët...

Pesha fitohet nga ajo se në sa ora ushqeheni, e jo se çfarë hani

Është ora në të cilën hani e jo sa kalori i konsumoni ajo që po ndikon në shtimin e peshës tuaj, sugjeron një studim i ri. Kjo do të thotë se ushqimet tuaja...

8 problemet shëndetësore që dallohen vetëm nga sytë

Sytë mund të jenë pasqyrë e shpirtit (sipas një proverbi të vjetër), por janë gjithashtu një pasqyrë e qartë e shëndetit, ku informacioni që ata mund të...

Gati për Gines, dasma me mbi 4500 të ftuar(Foto/Video)

Dasma më e madhe në Bullgari është gati që të vendos rekord në Gines. Mbi 4500 njerëz nga mbarë vendi morën pjesën në dasmën me veshje tradicionale të...

278 lloje të ndryshme viruse dhe baktere që shkaktohen nga puthjet

Puthjet kanë përfitimet e tyre, por edhe rreziqet. Sipas ekspertëve, çdo puthje në buzë ka miliarda baktere të 278 llojeve të ndryshme dhe viruse. Së fundmi,...

Gruaja118 vjeçare tregon sekretin e jetëgjatësisë

Sipas mediave turke Asiye Sutlu, një grua turke, e cila mbushi 118 vjeç në prill, ka treguar se cili është sekreti i saj për jetëgjatësinë. Ajo ka tregua prër...

Kështu duhet të silleni kur ta bëni seks për herë të parë

Seksi mund të jetë i veçantë dhe rrëqethës… ose mund të jetë i ngathët, i rremë dhe i dështuar. Ti mund të përjetosh gjithçka që seksi ka për të...

Hapet për publikun “dhoma sekrete” e Ledi Dianës (Foto)

Teksa familja mbretërore kalon pushimet në Windsor, Buckingham Palace është rezidenca zyrtare e sovranëve britanikë që nga 1837-ta, dhe si çdo verë hap dyert...

Hajdutja e famshme, 86 vjeçare

Doris Payne, u kap teksa fuste në xhep sende në një supermarket, sipas një raporti të policisë. Sipas mediave të huaja një hajdute 86-vjeçare argjendarish, me...

4 fakte që nuk i keni ditur për kafenë

Kafeja turke,ndër kafet që konsumohet më së shumti sot, jo vetëm në Shqipëri por në mbarë botën. Shumë persona e fillojnë ditë me një kafe turke, duke...

Pushime vetëm Seks dhe Alkool pa ndalim, ja ku…

Shumëkush kur mendon pushimet nuk mendon vetëm relaksin. Janë të shumtë, kryesisht të rinjtë, që pushimet i lidhin me dëfrim të shfrenuar, aventurën e një...

Dushi i ngrohtë apo i ftohtë – cili është më i mirë?

Dëshironi ju dush të ngrohtë – nën të cilin do të qëndroni derisa nuk fishkeni? Tretmani i këtillë relakson, mirëpo a është kjo zgjedhja më e mirë?...

Tomba, i riu që përshkon detin, tani ka zgjedhur Vlorën

Të gjithë e njohin si Tomba, ndërsa të shumtë janë edhe ndjekësit e tij në you tube, në “Where is Tomba”. Ai është një i ri italo- anglez, i cili jeten e...

Përdor protezën si makinë tatuazhi, dhe është e mahnitshme (Foto-Video)

Ka tatuazhe të ndryshme, si ato me shkëlqim në errësirë, tatuazhe 3D dhe të tjera më të thjeshta. Secili është i veçantë në mënyrën e vet dhe mban kuptim...

Shpëlan bakteret nga goja, eliminon erën e keqe: Këtë recetë ia vlen ta përshkruani!

Krahas shkuarjes së rregullt te dentisti, ka rëndësi edhe higjiena e rregullt. Era e keqe është vërtet problem i pakëndshëm, me të cilin askush nuk dëshiron...

Përse teshtijmë?

Si edhe me rastin e kollitjes kur nxjerrim “tepricën” e dëmshme nga rrugët e frymëmarrjes, kur teshtijmë nxjerrin atë që na “sulmon” hundën: polenin,...

Këto 2 lule duhet t’i keni patjetër në shtëpi (Foto)

Nuk keni pse të shpenzoni para për të blerë pajisje të shtrenjta për të filtruar ajrin në shtëpi pasi ka disa lule të cilat e kryejnë shumë mirë këtë...

Kjo është mosha më e mirë për martesë

Sa më të vjetër që të martoheni, aq më të vogla do të jenë shanset për t’u ndarë, thuhet sipas një studimi. Një analizë nga Nicholas Wolfinger, një...

Kurrë mos e puthni qenin, kjo është arsyeja

Qentë janë shoqërues besnik, rojtarë të besueshëm dhe njihen si miku më i mirë i njeriut. Por, përderisa shumë prej nesh mund të shprehim dashurinë ndaj tyre...

Këtë mos e bëni kurrë para seksit

Kur është fjala për të bërë seks ose për të mbetur shtatzënë, ka shumë këshilla të ndryshme të cilat ju ndihmojnë. Kështu, sipas ekspertëve të...

Frika sipas shenjave të horoskopit

Tashmë dihet që yjet parashikojnë shumë lidhur me personalitetin tuaj. Këtë herë ekspertët e astrologjisë kanë zbuluar frikën që fshihet pas çdo shenje të...

Bima që përmirëson problemet me kujtesën

Rozmarina është një bimë që përdoret në kuzhinë. Me kalimin e viteve është vërtetuar se rozmarina mund të përdoret si ilaç shtëpiak për shumë probleme...

Shkenca: Një zhytje në det, ndryshon trurin tuaj!

Mbase e keni vënë re sesi të kalosh një ditë nën ujë mund t’ju bëjë të ndiheni më të relaksuar, të çlodhur dhe me energji të përtëritura. Ajo ndjesi...

Sulmoi me armë punëtorët e restorantit pasi i mungonte një ‘gisht pule’

Një grua nga Washingtoni i SHBA’ve është në burg, pasi ajo kishte nxjerrë armën në një lokal të ushqimit të shpejtë, për shkak se ishte nervozuar me...

Kamomili dhe të mirat e saj (Matricaria chamomilla)

Kamomili largon gazrat, qetëson dhimbjet e zorrëve, të stomakut. Përdoret kundër diarresë, kundër infeksioneve urinare, si qetësuese; në mjekimet lokale të...

Vajzat që kalojnë stres plaken më shpejt

Stresi është një prej faktorëve që shkakton shumë sëmundje apo probleme në trupin e njeriut, por sipas një studimi të kryer së fundmi ai shkakton edhe...

Vështirësitë e nënave që punojnë

Të jesh nënë? Dyshoj se ky përshkrim i punës nuk do të përfshijë vështirësi, megjithëse, të mrekullueshme. Femrat ndërmarrëse janë përfolur shumë gjatë...

Dobësohuni duke ngrënë ëmbëlsira

Dietologët shpesh rekomandojnë që të mos konsumohen ëmbëlsira në mënyrë që të biem në peshë, por shkencëtarët mendojnë ndryshe. Ata thonë që ngrënia e...

Njollat e errëta në lëkurën delikate hiqen me këtë përbërës që nuk ua merr mendja

Lëkura në vendet delikate, si poshtë sqetullave ose në zonën intime mund të marrë një ngjyrë më të errët për shkak të disa faktorëve të ndryshëm. Të...

Ritmi i frymëmarrjes ndikon në funksionin e trurit dhe sjelljes (Video)

Frymëmarrja nuk është vetëm për të konsumuar oksigjen, por gjithashtu për funksionimin e trurit dhe të sjelljes. Shkencëtarët e mjekësisë veriperëndimore...

Doni të keni kujtesë perfekte? Ja çfarë duhet të bëni (Video)

Nëse jeni të stresuar për shkak të memories së dobët, këto zakone ju bëjnë që të zhvilloni atë. Mënyra e parë për të zhvilluar memorien tuaj me një...

Mësimet e dobishme që çdo grua nxjerr nga ndarja

Nëse personi juaj i zemrës largohet, duhet të dini se koha do të shërojë çdo gjë, por gjithashtu është koha të ndërtoni vetëvlerësimin tuaj dhe të...

Këto janë gjërat që secila femër i fsheh nga partneri

Në një hulumtim të bërë në rrjetet shoqërore, femrat vështirë kanë zbuluar se çka fshehin, mirëpo kur pas një kohe të hezitimit, megjithatë filluan të...

Sa fëmijë do t’i keni sipas horoskopit?

Kur bëhet fjalë për shenjën e horoskopit ekspertët vazhdojnë edhe na sjellin të dhëna interesante. Ndalemi te numri i fëmijëve që do bëni në të ardhmen,...

Ja si të digjni 400 kalori për 30 minuta (Video)

Për t’i djegur 400 kalori për gjysmë ore, duhet të bëni një set të veçantë të ushtrimeve. Ky është ushtrimi i vërtetë për ju, nëse dëshironi t’i...

Hiqni puçrrat në fytyrë brenda nate

Nuk ka asgjë më mizore sesa shfaqja e puçrrave para një ngjarje të veçantë. Sidoqoftë, për ta luftuar këtë dukuri ka shumë ilaçe natyrale të cilat ju...

Kjo perime e shëndetshme është arma sekrete kundër diabetit

Diabeti është një ndër sëmundjet më problematike të shekullit. Shifrat e lëshuara nga OBSH apo organizata të tjera tregojnë që ka një rritje alarmante të...

Del në treg pajisja për zbardhjen e dhëmbëve përmes telefonit (Video)

Qeveria koreane tashmë ka nxjerrur në treg pajisjen e parë të lidhur me telefon e cila nevojitet për zbardhjen e dhëmbëve. Pajisjen duhet ta vendosni në...

Ja cilat janë shenjat treguese të personalitetit të fortë

Njerëzit e fortë, ndryshe nga njerëzit dominues, nuk kanë dëshirë të kërkojnë fitore. Ata thjesht nuk do të lejojnë që njerëz të tjerë t’i mposhtin....

Detaji i vetëm që shohin meshkujt në takimin e parë me një femër

Studimet thonë se duhet të kalojnë të paktën 10 sekonda përpara se një mashkull t’i heq sytë nga portreti i një femre, në takimin e tyre të parë. Nuk...

Shkencëtarët zbulojnë çfarë thotë forma e buzëve për ju

Shkencëtarët dhe fizionomistët konsiderojnë se buzët janë veçoria më e rëndësishme të cilave duhet t’u kushtojmë vëmendje kur provojmë të përcaktojmë...

​Si shkaktohet marramendja dhe si parandalohet?!

Çdo njeri prej nesh ndonjëherë ka përjetuar ndonjë rast të marramendjes. Marramendja si çrregullim i bilancit trupor është diçka vërtet shqetësuese dhe kjo...

10 shenjat e kancerit që të gjithë i injorojmë!

Nuk është fare çudi pse shumë vonë zbulohet kjo sëmundje vdekjeprurëse, sepse shumica e njerëzve i neglizhojnë shenjat duke i konsideruar si të padëmshme....

9 numra shëndetësor që çdo grua duhet t’i dijë

Mund të mos mbani mend numrin e telefonit të ishit tuaj. Por, kur bëhet fjalë për shëndetin, ka disa numra që duhet t’i dini patjetër. Kjo sepse këto numra...

Plas sherri mes Olsit dhe Danjelit, ndërhyjnë banorët për t’i ndarë (Video)

Në “Big Brother” ka ndodhur një sherr mes Olsi dhe Danielit dhe gjithçka ka filluar nga Fotinia.  Gjatë lojës që banorët kanë këtë javë me topa-lufte,...