Category: Lifestyle

​Si shkaktohet marramendja dhe si parandalohet?!

Çdo njeri prej nesh ndonjëherë ka përjetuar ndonjë rast të marramendjes. Marramendja si çrregullim i bilancit trupor është diçka vërtet shqetësuese dhe kjo...

10 shenjat e kancerit që të gjithë i injorojmë!

Nuk është fare çudi pse shumë vonë zbulohet kjo sëmundje vdekjeprurëse, sepse shumica e njerëzve i neglizhojnë shenjat duke i konsideruar si të padëmshme....

9 numra shëndetësor që çdo grua duhet t’i dijë

Mund të mos mbani mend numrin e telefonit të ishit tuaj. Por, kur bëhet fjalë për shëndetin, ka disa numra që duhet t’i dini patjetër. Kjo sepse këto numra...

Plas sherri mes Olsit dhe Danjelit, ndërhyjnë banorët për t’i ndarë (Video)

Në “Big Brother” ka ndodhur një sherr mes Olsi dhe Danielit dhe gjithçka ka filluar nga Fotinia.  Gjatë lojës që banorët kanë këtë javë me topa-lufte,...

Dieta e Hollywood-it që jep rezultate të menjëhershme

Të gjithë i duan dietat e shpejta dhe që japin menjëherë rezultate. E tillë është edhe dieta që ne do t’ju tregojmë më poshtë. Ajo është shumë e...

Zhytini duart në uthull dy herë në javë, kjo grua ju tregon pse

Kjo është një histori e vërtetë e një gruaje që vuante nga dhimbje të tmerrshme artrirti dhe ajo u përpoq të bënte çdo gjë për të lehtësuar dhimbjen e...

Martini perfekt kërkon vetëm 40 sekonda

Francois Thibault, mjeshtri i vodkës ‘Grey Goose’, është tani edhe mjeshtër i vodkës martini. Ai gjithashtu ka një recetë shumë specifike për një martini...

Këshilla për një trup me muskuj të ndërtuar

Si të punojmë me stërvitje për të djegur yndyrën nën lëkurë që mbulon dhe fsheh muskujt për të cilët ju keni punuar kaq shumë gjatë sezonit të ftohtë....

8 karakteristika shëndetësore që vetem 5% e njerëzve i kanë

Të gjithë jemi ndryshe, por disa njerëz me të vërtetë kanë disa tipare ndryshe që vetëm 5% e njerëzve në botë i kanë. Kocka delikate Ka disa njerëz që sa...

5 shenjat që tregojnë se një i ri mund të ketë kancer

Rreth një e treta e pacientëve të rinj me kancer diagnostikohen kur ndodhen në fazën e parafundit të kancerit, thuhet sipas Teenage Cancer Trust. Kanceri tek të...

Kur fëmija kërcet dhëmbët në gjumë, gjithçka që duhet të dini

Deri në vitin 2005 Bruksizmi (kërcitja e dhëmbëve në gjumë) bënte pjesë në familjen e shqetësimeve të tjera si sonambulizmi, makthet e natës, enuresis...

Plas në plazh, vajzat dalin topless (FOTO)

Ndërkohë që temperaturat e larta kanë sjellë edhe zhveshje paksa të tepruara në rrugë, në plazhet e Shqipërisë po bëhet nami.   Vajzave shqiptare u...

Ja çfarë ndodh me trupin tuaj nëse nuk hani bukë

Dietat drastike dhe të vetëquajturit dietologë po eliminojnë gjithnjë e më shumë bukën nga regjimi duke mos ditur efektet negative që ka kjo gjë në organizmin...

Ky frut i pengon femrat që të mbesin shtatzënë

Mes frutave ekzotike, mango shfaqet në listën e atyre që nuk pëlqehen shumë. Jo të gjithë e preferojnë, por në fakt ky frut mbart një sërë dobish për...

Kjo është banesa perfekte (Foto)

Nëse doni të dini se cila është shtëpia perfekte, atëherë hyni brenda kësaj banese. E sigurt që shumë shtëpiake do xhelozohen nga këto pamje. Shtëpia...

Shenjat paralajmëruese që ju dërgon trupi kur ka nevojë për ndihmë (Foto)

Trupi ynë i ngjan një mekanizmi ku çdo organ dhe sistem është i ndërlidhur në mënyrë të përsorur me njëri-tjetrin. Shpeshherë ai dërgon sinjale dhe shenja,...

20 mrekullitë sekrete të Ballkanit, në mesin e tyre ka vende të bukura edhe nga Kosova (Foto)

Ballkani nuk strehon vetëm konflikte, megjithëse në Perëndim njihet më shumë si “fuçia e barutit”, natyra dhe dora e njeriut fsheh në gadishullin tonë...

Si është secila nga 12 shenjat e horoskopit në shtrat

Horoskopi mund të zbulojë shumë për secilin nga ne. Edhe sa i përket shtratit: disa shenja janë më pasionante, të tjera më pak. Që nga kohët e lashta,...

7 mrekullitë e mollës për shëndetin

Një mollë në ditë e mban mjekun larg nesh. Kjo është shprehja që e bën mollën të shihet si një frut i shëndetshëm. Por ky nuk është thjesht një proverb...

40 lloje të ndryshme frutash rriten në një pemë të vetme

Nga një distancë e largët kjo pemë mund të duket si çdo pemë tjetër, por nëse e shikoni me kujdes do të zbuloni gjethe të madhësive të ndryshme në harmoni...

‘Snapchat’, lançon syzet ‘Spectacles’

“Spectacles” quhen syzet e reja të rrjetit social më të preferuar për të rinjtë “Snapchat”. Ato kanë një video kamerë të integruar, e cila lidhet me...

Tendenca më e re e thonjve, spineri(Video)

Çdo sezon jemi mësuar të shohim tendenca nga më të ndryshmet dhe nga më të Çdo sezon jemi mësuar të shohim tendenca nga më të ndryshmet dhe nga më të...

Shalli në kokë trendi më i ri(Foto)

Modelet e viteve 30, 50, 70, 90 nuk është vetëm trendi i fundit në qarkullim, por do të jetë edhe aleati ynë i besuar në rikthimin në plazh apo gjatë...

Youtube e ka publikuar sot rregulloren e re

Youtube e ka publikuar sot rregulloren e re ku ndalon publikimin e disa lloje të videove. Në platformën e re Youtube ka njoftuar se nuk do të publikohet asnjë video...

Nëse e gjeni se ku ndodhet vajza, keni super-shikim (Foto)

Në internet vazhdimisht po paraqiten foto me të cilat ngacmohet kujtesa dhe shikimi ynë dhe një e tillë është edhe kjo. Nuk dihet se kush e ka realizuar, por...

Vitamina që ju mbron nga mushkonjat (Video)

Përdorimi i spërkatësve kundër mushkonjave gjatë verës është gjëja e parë që na shkon në mendje kur flasim për mbrojtjen ndaj tyre, transmeton Gazeta Metro....

Janë 10 gjëra që i hasim çdo ditë… por a e dimë funksionin e tyre? (Foto)

Sa herë kemi menduar duke pyetur veten për një send apo objekt se çfarë është kjo? Ka edhe disa raste kur fëmijët tanë, nipërit, apo gjyshërit na pyesin në...

Bukuria e flokëve varet nga mënyra si i trajton ato

Thonë se flokët janë gjysma e bukurisë së femrës, e si të tilla, kërkojnë kujdesin maksimal. Shpesh, mendojmë se produkte si: shampot e shtrenjta, maskat,...

Këto gjëra duhet ti bëni patjetër gjatë rinisë tuaj

Rinia është kohë e energjisë së pashtershme dhe veprimeve spontane. Është periudhë ku koha ecën ngadalë dhe duket se çdo gjë në jetë do të jetë e...

Zhvishet kandidati për deputetë, çmenden vajzat(Foto)

Naser Osmani, ish deputet i LDK-së po garon aktualisht në listën e kandidatëve të koalicionit LDK, AKR, Alternativa. Osmani përflitet shpesh në media për muskujt...

Kajsia pastron gjakun dhe mëlçinë, përdoreni sa më shumë gjatë sezonit

Përveç përdorimit në kuzhinë për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme, kajsia ka dhe vlera të larta kuruese. Në mjekësinë popullore përdoren frutat e...

Nëntë arsyet që do t’ju bindin të vraponi çdo ditë

Siç thonin edhe grekët e lashtë, “nëse dëshiron të jesh i/e fortë – vrapo. Nëse dëshiron të jesh i/e bukur – vrapo. Nëse dëshiron të jesh i/e mençur...

Ja kush janë frikërat më të mëdha sipas shenjave të horoskopit

Tashmë dihet që yjet parashikojnë shumë lidhur me personalitetin tuaj. Këtë herë ekspertët e astrologjisë kanë zbuluar frikën që fshihet pas çdo shenje të...

Të mençurit nuk i flasin këto gjëra në publik

Disa njerëz e kanë vështirësi të mendojnë para se të flasin. Nëse jeni një nga ta, atëherë normalisht nuk jeni të vetmit në këtë problem. Shpeshherë na...

Peshkatari shokohet nga ajo që ngeci në grep

Kjo bretkosë gjigante që e shtrirë ka përmasat e një njeriu, po çudit këdo që e sheh. Burri i cili kapi një bretkosë gjigante teksa po peshkonte është...

70 vjeçarja me format të mahnitshme që prej 30 vitesh ka hequr dorë vetëm nga një përbërës(Foto)

Nga fotografia, është e vështirë që t’i japësh 70 vite Carolyn Hartz-it. Mirëpo, ajo e konfirmon vetë këtë, madje na ka treguar edhe sekretin që e ka bërë...

‘Enver Hoxha i dehur’, fotografia e ndaluar (Foto)

Ish-drejtori i Arkivave të Ministrisë se Brendshme, Kastriot Dervishi, ka publikuar në rrjetin e tij social Facebook, një foto të liderit komunist të Shqipërisë,...

Bananja, të shëndosh apo të dobëson?

Ky frut është çelësi i energjisë tuaj. Nëse konsumoni vazhdimisht banane mes vakteve, atëherë do të shëndosheni, por mos harroni se ajo ka edhe efekte...

15-vjeçarja shtatzënë me fëmijën e dytë(Foto)

Mollie Syrigos, nga Melburn, mbeti shtatzënë në vitin 2016, kur ajo ishte 13-vjeçare dhe lindi djalin e saj tashmë 13-muajsh, Theodore, shkruan Daily Mail. Partneri...

Ju dridhen duart? Shkenca kundër mjekësisë, shokon me përgjigjen

Shumë persona vuajnë nga dridhja e duarve, por a e dini arsyen? Mund të ndodh kur jeni të stresuar ose të inatosur. Ose e keni për shkak të ndonjë sëmundjeje....

Surpriza LIVE që përloti Eni Çobanin, gjen babanë!(Foto)

Prej 5 vitesh juristja Eni Çobani është kthyer në një personazh mjaft të dashur për publikun përmes rubrikës së saj “Shihemi në Gjyq” tek emisioni “E...

Xhelozia e saj ka bërë që ai ta quajë “komisariati”

Tea ka ftuar të fejuarin e saj, Nikon në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E diela shqiptare”, moderuar nga Ardit Gjebrea, për t’i kërkuar falje dhe...

16 vite përjetoi “ferrin” me gruan por ia la asaj fëmijët(Foto)

Jorgo vjen nga Greqia për të ftuar dy fëmijët e tij në rubrikën “Ka një mesazh për ty” në “E diela shqiptare”, moderuar nga Ardit Gjebrea, pasi...

‘Babi Edi’ zbulon detajin me Zahon(Video)

Mengjesin e sotem Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë për ndjekësit e tij në rrjetet sociale një video gazmore me dajlin e tij të vogël, Zaho. Zaho dhe Rama...

Çfarë është herpesi gjenital dhe si ta trajtoni në kushte shtëpie

Herpesi genital është një sëmundje infektive seksualisht e transmetueshme e shkakuar nga viruset herpes simplex tip I (HSV-1) dhe tip 2 (HSV-2). Shumica e...

Mos i mbuloni kurrë foshnjet kur janë në karroce, ja sa shkon temperatura brenda saj

Gjatë verës është e vështirë të sigurojmë gjithmonë një ambient të freskët për fëmijët, ndaj për t’i mbrojtur nga dielli shpesh prindërit përpiqen...

Ja ku relaksohet familja Obama(Foto)

Barack Obama kaloi ditën e parë të pushimeve italiane në Toskanë, bashkëshortja Michelle është parë 70 milje larg, në Montalcino Ish-Zonja e Parë kishte...

Joga qetëson trupin dhe mendjen

Sipas ekspertëve po. Disa pacientë madje mund të ulin dozën e ilaçeve që marrin për trajtimin e sëmundjes nëse bëjnë joga rregullisht. 45 minuta për vetëm...

Përdorimi i Wi-Fi shumë i rrezikshëm

Ekspertët e sigurisë japin alarmin se kjo është mënyra më e lehtë se si hakerët mund të vjedhin llogarinë tuaj. Konsumatorët duhet të jenë më të...

Jaguar XE SV Project 8, vetura më e fuqishme…(Foto)

Ky model është zhvilluar nga linja speciale e veturave Jaguar Land Rover. Kur të filloj prodhimin, vetëm 300 njësi të kësaj veture do të jenë në shitje....