Kategoria: Kuriozitete

1

Dhëmbë të bardhë si dëbora

  Pasta e dhëmbëve nuk mjafton dhe trajtimet dentare kanë kosto. Kështu për të pasur dhëmbë të bardhë si dëbora, mund të përdorni një frut që e keni...

a41dddd35ba78aed84cdddc464e8a9eb1442910265

Mban në bark 500 shushunja

 Por pas 5 vitesh përpjekje për të mbetur shtatëzan ajo zbulon se kishte myomas të shumta.Myomas janë tumore të vogla beninje që zhvillohen në mitrën e një...

marredhenje-e-manipuluar_1484385242-8525327

Nëse i përjeton këto shenja dikush po manipulon me personalitetin tënd

Është vështirë të kuptohet se kur dhe nga kush po manipuloheni. Njerëzit dinë të jenë të aftë, të mbulojnë tendencat e tyre të vërteta. Që të siguroheni...

veze

Kontrollojeni ngjyrën e vezëz

  Ngjyra e të verdhës së vezës varet direkt nga ajo se çfarë ka ngrënë pula. Nëse ka pasur ndonjë ushqyerje jo fort të mirë, atëherë e verdha e vezës...

635208__Hy51V2OIe

Dhelpra në bllokun e akullit ngordh e ngrirë, tentonte të kalonte lumin

Akulli dhe acari që ka përfshirë Europën, ka krijuar jo pak situata që duken si ireale. Mes tyre e ka pësuar edhe dhelpra që shikoni në fotografi, në tentativë...

saroo-brierley_1484406246-5736905

Fëmija i humbur gjen nënën pas 25 vjetësh

Një burrë i cili aksidentalisht u transportua 1,200km larg shtëpisë së tij në Indi kur kishte vetëm 6 vjeç, e gjeti nënën e tij 25 vite më vonë nga Australia...

3c15e96e00000578-0-image-a-4-1484256271884_1484331170-8713448

Në të ardhmen Toka do të ketë një kontinent të madh të quajtur Amasia (Video)

Hulumtuesit kanë parashikuar se një megakontinent – Amasia – do të formohet në 250 milionë vitet e ardhshme. Amerika Jugore dhe Veriore do të bashkohen, me...

VENDE-PUNE

Nëse silleni në këtë mënyrë e humbni …

   Vjedhja dhe gënjeshtra  Gënjeshtra apo marrja e gjërave që nuk ju takojnë, bën që t’i prishini marrëdhëniet me kolegët e punës. Keni kujdes!...

1201

Qentë flenë në formë rrethi. Ja pse

Thjeshtë qentë nuk e kanë harruar zakonin e vjetër të tyre. Kur paraardhësit e qenve të cilët i njohim sot jetonin në botën e egër, procesi i mbështjelljes...

3c0b7ded00000578-4109018-it-looks-completely-man-made-but-this-completely-circular-spinni-a-2-1484132441765_1484316178-5809402

Rrethi i çuditshëm u kap nga kamera në një lumë në Miçigan

Videoja u incizua nga Jason Robinson nga Miçigani dhe ka lënë shumë njerëz të habitur. Shkencëtarët zbuluan se rrokullisja e këtij rrethi të akullt shkaktohet...

Condromatosis-metafisaria-con-aciduria-D-2-hidroxiglutarica

Kam gjetur ilaçin e pavdekësisë

‘Bacillus F’ ishte zbuluar në vitin 2009 në Malin Mamuth në Republikën Sakha – regjioni më i madh dhe më i ftohtë në Siberi.  Shkencëtarët...

1152310-20883-1379714827-clementvalla-postcards402629-1484304758-900-169f15319b-1484305530_1484322999-1042628

15 rrugët më të rrezikshme në botë (Foto)

Nuk ka asgjë më të relaksuar se sa një udhëtim i ngadalshëm nëpër fshat. Këto rrugë janë të këndshme për shkak të mungesës së makinave të shpejta. Por...

635069__SkI_IOI8g

Delfinin shumë të rrallë në ngjyrë rozë

Delfini ngjyrë rozë është parë në ujërat e liqenit Charles në Louisiana. Ndryshe nga delfinët e tjerë, ai është i tëri rozë dhe kjo është shumë e...

img-1381160939990836_1484316784-5078332

Mrekulli: Asnjë vrasje brenda një dite në vendin më brutal në botë

El Salvadori është padyshim vendi ku krimi është “ulur këmbëkryq”. Shteti i Amerikës Qendrore njihet për përplasjet e bandave dhe vrasjet brutale. Më e...

20170113092338279646_1484298264-3435681

“Herkuli” pakistanez, njeriu më i fortë në botë? (VIDEO)

Gjiganti Arbab Khizer Hayat cilësohet si Hulku pakistanez. Një video në të cilën ai shfaqet teksa tërheq një traktor apo dy makina të tjera që tentojnë të...

screenshot-1_1484236690-9893358

Vogëlushi duket sikur ka dy fytyra(Foto)

Vogëlushi duket sikur ka dy fytyra, që ka bërë që mediat ta quajnë atë “djaloshi maskë”. Fëmija, i lindur në Provincën Hunan të Kinës, vuan nga një...

3c0edd7100000578-0-image-a-32-1484169052930_1484232900-5968825

Një vrimë e madhe po hapet në diell

 NASA-s ka zbuluar një animacion mahnitës të këtij fenomeni, që tregon vrimën e errët duke u zgjeruar në sipërfaqen e yllit tonë. Një vrimë e zgjatur që po...

auto_wum21445968044

Sa e vjetër është Hëna

Analiza e re e shkëmbinjve hënor, të sjellur në Tokë, nga Hëna, nga astronautët e misioneve Apollo, sugjeron se Hëna është formuar 4.51 miliard vjet më parë...

img

Si ndikon kokaina në trupin dhe trurin tuaj

Do të ndiheni shumë më të fuqishëm dhe do të ndjeheni të droguar nga 15 deri 30 minuta, sipas National Institute on Drug Abuse. Bebëzat do t’ju zgjerohen...

tirana-1985-11484146419_1484151460-1876635

Herën e fundit që ra borë në Tiranë, vdiq një zyrtar i lartë! E dini se kush është? (Foto)

Në Tiranë tani po ndjehen flokë të rralla të dëborës, mirëpo në mendjen e të gjithëve do të mbetet bora e vitit 1985. Kjo për shkak të kohëzgjatjes së...

inati_1484144888-4411235

Si e shprehni inatin… sipas shenjës së horoskopit

Shumë persona nuk mund t’i kontrollojnë dot ndjenjat e tyre dhe si rezultat i kësaj, bëhen të paduruar dhe bëhen shumë shpejt me nerva. Mirëpo jo të gjithë...

irlande_1484157908-492182

I tërë fshati u zhduk pa gjurmë dhe askush nuk e ka një shpjegim (Foto)

Edhe pse duket si një vend nga një përrallë, ka një anë tjetër të medaljes – një sekret të errët që askush nuk mund t’a deshifrojë. Irlanda është...

shkencetaret_1484154697-5366640

Operacioni i parë në tru është bërë para 2300 vjetësh

Shkencëtarët kanë gjetur prova të një operacioni të bërë në tru para më shumë se 2.300 vitesh në dy kafka antike. Operacioni në kokën e pacientëve është...

horo

Sipas shenjës së horoskopit si e shprehni inatin

Dashi Mërzitet dhe qetësohet për 10 minuta. Nuk fillojnë zënkat, por dinë si t’i përfundojnë ato. Një dash fal gjithashtu shumë shpejt. Demi E ka të...

aknet1

Aknet për shëndetin tuaj

Aknet janë një tregues i problemeve të ndryshme shëndetësore, transmeton Indeksonline. Aknet në ballë mund të tregojnë se keni probleme me mëlçi. Përveç...

couple-751866

Çifti i martuar për 55 vjet vdesin në të njëjtën ditë nga sëmundja e njëjtë

Elma dhe Darci Schmaltz, të cilët ishin të dy 76 vjeçarë, vdiqën në dallim prej disa orëve prej njëri-tjetrit javën e kaluar në Joinville, në juglindje të...

g_1484116238-4896466

A zgjoheni ndonjëherë natën dhe s’mund të lëvizni? Ja përse!

Imagjioni, sikur jeni brenda këtij skenari. Në mes të natës, ju jeni duke fjetur. Papritur, zgjoheni dhe s’mund të lëvizni. Sytë nuk i hapni dhe s’mund t’i...

hernia-diskale

Mungesa e kësaj vitamine ju shkakton dhimbjet

Kjo dhimbje mund të shkaktohet nga ushqimi që jeni duke e ngrënë apo duke mos e ngrënë! Nga kërkimet e bëra është zbuluar se dhimbjet e nyejve mund të...

duar-lypsari

Pse ju dridhen duart

Çdokush ka një paqëndrueshmëri të vogël në duar, që quhet dridhje fiziologjik. Këto vibracione normale, ndonjëherë mund të përkeqësohen, veçanërisht...

cifti-ne-kr4evat

Zbuloni sa herë në javë duhet të bëni dashuri

Raporti seksual me partnerin dhuron kënaqësi dhe lumturi, e për pasojë edhe forcim të lidhjes. Një studim kanabez i Universitetit të Torontos, ka analizuar të...

634712__original

Njihuni me 10 shtetet më paqësorë në botë

A e dini se cilat janë shtetet më të qeta dhe paqësore në botë për të jetuar? Që prej vitit 2007, për çdo vit Index Peace Global bën matjen e paqes së...

634700__original

NASA: Drejt Tokës janë nisur dy gurë gjigantë hapësinorë

Këtë javë një kometë që mbërriti në skajet e sistemit tonë diellor do jetë e dukshme për herë të parë nga planeti ynë sepse ajo është duke iu afruar...

not-ne-bore

Atletët notojnë në borë (Video)

Një skuadër atletësh amerikanë, të bllokuar në dëborë, refuzuan ta linin motin e keq t’i prishte humorin…duke notuar në borë! I ftohti i acartë nuk e...

dera

Si të pengoni ngrirjen e dyerve(Video)

Këshillohet që dyert e ngrira kurrë nuk duhet hapur me forcë sepse mund të dëmtohen. Nëse keni mundësi, lagini me ujë të vakët (jo të nxehtë për shkak se...

150304123104-italy-10-things-alfa-romeo-exlarge-169-768x431

10 gjërat që Italia i bën më mirë se kushdo tjetër

Udhëtarët e regjur të botës nuk kërkojnë vetëm spagetit, operën dhe mbetjet arkeologjike, përtej këtyre klisheve paraqiten 10 gjëra surprizë që Italia i...

k_1483858407-5911846

Fakte të çuditshme që nuk i keni ditur për kërthizën

Kërthiza është qendra e energjisë, që pasi stimulohet e shpërndan energjinë në të gjithë trupin, por edhe një prej zonave më të pista të trupit njerëzor....

ke_1483876218-7524117

Kjo kërpudhë “magjike” kuron kancerin

Kërpudha e cila në latinisht quhet “Inonotus obliquus” është një kërpudhë parazitare në mështekën e cila ngjan me një lëvore të djegur. Sipas shkrimëve...

b_1483869917-3394982

Zbuloni gjininë e foshnjës

Në  fillim duhet t’i derdhni dy lugë gjelle sodë buke në gotë. Më pas duhet të shtoni pak nga urin në sodë të bukës dhe pasi ta keni përzier sodën e...

auto_201701080830163726461483862368

Del në treg smartfoni, Nokia Android

Kompania finlandeze HMD Global, e cila ka marrë të drejtën për lansimin e pajisjeve të Nokias pasi që Microsofti ka braktisur sipërmarrjen, ka filluar të...

duhani-dhe-alkooli

Pija qe dëmton po aq sa duhani

University of California, në San Francisco, i publikuar në revistën shkencore Journal of the American College of Cardiology. Studiuesit mbajtën nën vëzhgim,...

dhimbje-shpatulle

Keni dhimbje të shpatullave

Sipas një studimi të publikuar tek “Journal of Occupational and Environmental Medicine”, ka një lidhje mes faktorëve që shkaktojnë sëmundjet kardiovaskulare...

giant-earth-crack-mexico

Tërmet i madh do t’i ndajë kontinentet përgjysmë

Sipas Dr. Mehran Keshe, një shkencëtar nuklear i cili ka specializuar në Inxhinieri Nukleare në Universitetin e Londrës, Tokën do ta shkatërrojë një tërmet...

shutterstock-434159512-672x372-1472762088-8494817_1483802833-461233

Kanabisi shëron kancerin, kjo është ditur prej vitit 1974

Kanabisi cilësohet si drogë narkotike, që do të thotë se vlerat e tij mjekësore nuk pranohen. Miliona njerëz burgosen për shkak të kapjes me kanabis, por...

celeb-deaths-1473023191-3127022_1483738612-4808827-1

Të famshmit që ‘falsifikuan’ vdekjen e tyre (Foto)

The Mirror ka krijuar një listë të top të famshmëve për të cilët spekulohet se kanë falsifikuar vdekjen e tyre dhe që, në fakt, janë ende gjallë. Prej Tupac...

kali

Prekëse, kali qan mbi arkivolin e të zotit (Foto)

Nuk janë vetëm njerëzit ata që ndjejnë dhimbje, por edhe kafshët. Dhe një kalë e provon këtë pasi ai shihet duke qarë në funeralin e pronarit të tij. Miqtë...

dhembe-te-bardhe-ne-kushtet-e-shtepise

Zbardhni dhëmbët me këtë metodë

pastroni dhëmbët normal me furçë dhe pastë të dhëmbëve, ju mund t’i pastroni dhëmbët edhe me një produkt që mund ta bëni në kushte shtëpie....

amb_1483688494-279230

Familja që telefonoi 2077 herë brenda vitit ambulancën

Një adresë në Sheffield, South Yorkshire në Britani, ka telefonuar plot 2077 herë ambulancën, por vetëm 5 herë ka shkuar në spital për të marrë mjekim....

auto_b31-iceberg-calves-from-the-antarctic1483698873

E çara masive shkëput një pjesë të Antarktidës, ajsbergu gjigant në lundrim (Foto)

Një ajsberg, i cili pritet të jetë një nga 10 më të mëdhennjtë në histori, është e gati të shkëputet larg nga Antarktida, si pasojë e një të care...

armlessman-13_1483645454-2395903

Nuk ka krahë por punon, gatuan dhe e ushqen nënën e tij të moshuar

Një bujk 48 vjeçar nga Chongqing, Kinë i cili humbi krahët e tij në një aksident kur ishte i ri, ka pushtuar mediat kineze këtë javë pasi historia e tij...

images-2

Omega-3 zvogëlon rrezikun e sëmundjeve

Acidet yndyrore Omega-3 që gjenden te peshqit mund të zvogëlojnë gjasat e sëmundjeve të zemrës, raporton Reuters të dhënat e një studimi të ri. Omega-3 iu...