Category: Kuriozitete

Ky është keku 100 vjeçar me fruta në Antraktidë, është “pothuajse” i ngrënshëm

Shkencëtarët e Zelandës së Re kanë gjetur një kek me fruta 106 – vjeçar. Ky kek është gjetur i ruajtur në një kasolle në Antarktidën e largët. Keku ishte...

Ky është fruit që ju bën të lumtur gjatë pushimeve

Sipas një dietologeje australiane, mënyrën më të mirë për të mbajtur stomakun të lumtur gjatë pushimeve është ngrënia e një fruit. Rebecca Gawthorne bën...

2016 – ta: “Vit i zi për klimën”

Temperaturat, rritja e nivelit të oqeaneve dhe emetimet e gazit me efekte serrë kanë shënuar nivele të paprecedentë në 2016. Sipas një studimi ndërkombëtar,...

Kujdes nga këto ilaçe! Shkaktojnë humbje të kujtesës

Pavarësisht faktit se ato përshkruhen si barna që lehtësojnë të gjendjes e të sëmurit, nga përshkrimi i gabueshëm i tyre në botë shkaktohen 100 mijë vdekje....

A ekzistojnë UFO -t? Ja çfarë thuhet në Kuran

Është një ndër temat më të diskutuara, sidomos vitet e fundit. Të gjithë jemi kuriozë të dimë a ekzistojnë vërtët UFO –t? Nëse po, ku jetojnë ata? –...

Efektet positive të qumështit

Lëkura e thatë është një problem që haset tek shumë persona. Ndonjëherë, “thatësira” shkakton edhe irritim dhe kruajtje të lëkurës. Ja cilat janë...

Horoskopi, 12 Gusht 2017

Dashi Nëse kohët e fundit marrëdhënia me partnerin/en ishte ftohur paksa, sot gjithçka do marrë një tjetër drejtim. Do flisni hapur dhe do sqaroni çdo...

Të jetosh në shtëpi të vogël është mirë. Ja arsyet

Njerëzit akonisht pëlqejnë të jetojnë në shtëpi të mëdha. Por, në fakt jo gjithmon është më e mirë një banesë e madhe. Sipas studimeve të ndryshme, të...

Çmenduri nga Bota: Njihuni me njeriun që ushqehet me korrent

Duket e pabesueshme, tamam si një film por është e vërtetë. Një burrë indian tashmë njihet me pseudonimin “Njeriu llambë” pasi ai pretendon se ushqehet me...

Shefi fle në zyrë, ja çfarë i bëjnë punonjësit

Themeluesi dhe shefi ekzekutiv i kompanisë ka menduar të bënte “një sy gjumë” në zyrë. Por, nuk do vepronte kështu nëse do kishte parë se çfarë do i...

Njihuni me 10 ndërtesat më të larta në botë të pa ndërtuara ende

Frank Lloyd Wright dikur propozoi ndërtesën “The Illionois”, e cila do të ndërtohej pranë liqenit të Miçigan dhe do të ishte më e larta në vend. Por, nuk...

Vdes 22-vjeçari manjak, po bënte seks me anakondën

Një djalë 22-vjeçar nga Florida u gjet i vdekur pasi kreu një akt seksual me një gjarpër tip anakonda. Iu deshën shumë orë autoriteteve të policisë që të...

Vdekjet misterioze që habitën Europën

Ata po shijonin një darkë verore me brinjë të pjekura dhe fasule të konservuara. Por të dy ranë në vend të vdekur në Authon-du-Perche, një fshat francez që...

Pushimet verore, dikur dhe sot

Shqipëria si ka qenë dhe si është! Shpesh herë është tema që diskutohet më tepër sidomos nga moshat e mesme dhe të treat. Shqipëria ka ndryshuar në çdo...

Momenti shokues kur “bodybuilder”-i thyen qafën (KUJDES! Pamje +18)

Një “bodybuilder” nga Afrika e Jugut ka ndërruar jetë pasi tentoi të bënte një salto prezantimi përpara publikut. Sifiso Lungelo Thabete ra me kokë në tokë...

Kush është populli më dembel në botë? Ja ku renditet Shqipëria

A jemi ne një popull dembel? Kush është populli më dembel në botë? Sipas një studimi të kryer nga kompania “Ladbrokes”, rezulton se 78 për qind e...

E gjithë familja e nderuar me çmimin Nobël

Marie Curie, e lindur Sklodoëska është gruaja e parë që ka fituar Nobel në histori. Curie ka marrë çmimin Nobel në Fizikë në vitin 1903 së bashku me...

Braktiset nga prindërit sepse lind pa krahë. Ja mrekullia që i ndryshoi jetën vogëlushes

Sapo e sheh këtë vogëlushe të dallon tiparet e saj të mrekullueshme: një buzëqeshje ëngjëllore dhe sytë blu. Kjo vogëlushe është vetëm 2 vjeçe dhe veç...

Ja çfarë sëmundjesh shëron vaj ullirit

Vaji i ullirit është konsideruar si një nga mrekullitë e natyrës për shkak të vlerave ushqyese dhe dobive që mbart. Sipas studimeve të ndryshme thuhet se një...

Kujdes nga njerëzit që e pinë kafen pa sheqer

Sipas një studimi austriak, preferenca e kafesë ka lidhje me karakteristika të caktuara psikologjike. Kështu, sipas studimit, personat që pëlqejnë kafe të...

Leximi në telefon para se të flini mund tju dëmtojë

Sipas hulumtimeve të fundit nga Boston dhe nga  Massachusetts, kanë zbuluar se të pirit barna për fjetje dhe të lexuarit në telefon para gjumit ndikon njëjtë...

Horoskopi ditor, e premte 11 gusht 2017

Ky është horoskopi për ditën e premte, 11 gusht 2017. Njihuni me parashikimin për punën, shëndetin dhe ndjenjat, si do ecë dita për të lindurit e çdo shenje....

Afër Budvës u kap një peshkaqen më i gjatë se dy metra (Foto)

Dje në bregdetin malazias u kap një peshkaqen i gjatë 2.2 metra. Në faqen e Facebook’t të “Podgoricki vremeplov” u publikua fotografia e bishës, me...

Parashikimet e Nostradamusit për vitin 2017 janë të vërteta në një mënyrë të frikshme

Nostradamusi mbetet një prej parashikuesve më të saktë që ka parë bota. Shumë prej parashikimeve të tij kanë rezultuar të vërteta në mënyrë të frikshme....

Gruaja zhvesh fustanin, shikoni çka i bëjnë më pas (Video)

Një grua ruse ka treguar publikisht të brendshmet e saja në rajonin Mysliman të Rusisë. Dikush një turmë i zhvesh brekët, gjë që e zemëron shumë gruan. Kjo e...

Kujdes nga njerëzit që e pinë kafen pa sheqer. Ja arsyeja

Pirja e kafesë në mëngjes është zakon që gjen përdorim te shumë njerëz, madje disa nuk mund të bëjmë asgjë pa pirë kafen më parë. Një studim austriak...

“4 rastet kur nuk duhet të pini kafe”

Veç faktit që është e shëndetshme, kafeja mund të ndikojë edhe negativisht në raste të caktuara. Studime të ndryshme kanë treguar se kafja shpesh herë ul...

E keni stomakun bosh? ja ushqimet që duhet dhe nuk duhet të hani

Kur stomaku është bosh, ai reagon në mënyra të ndryshme ndaj ushqimeve të caktuara. Disa ushqime nuk mund të hahen nëse e keni stomakun bosh pasi mund të...

Tajlandë: Diplomohet 91 – vjeçarja

Një rast i rrallë diplomimi është dokumentuar në Tajlandë. Një grua 91 – vjeçare ka marrë diplomën e universitetit. Mediat locale raportojnë se, 91 –...

Laheni çdo ditë? Ky Pas lajm do ju habis

Shumë prej nesh e nisin një ditë të re si duke bërë një dush dhe duke u freskuar. Por, sipas kërkimeve shkencore kjo nuk është një gjë e mirë për trupin...

“Shpella e Piratëve” në Dhërmi, vendi ideal për frymëzim

Është quajtur e tillë, pikërisht prej faktit sepse në brendesi të saj strehoheshin piratët e detit me anijet e tyre të lehta. “Shpella e Piratëve” ka një...

Ja cilat kanë qenë fjalët e fundit të disa shkrimtarëve të mëdhenj botërorë

Shumë shkrimtarë të njohur botërorë, para vdekjes së tyre kanë  thënë fjalët e fundit. Fjalë prekëse, mesazhe, himne, fatkeqësi, zhgënjim, etj; që kanë...

Ja emrat më të përshtatshëm që fëmijët tuaj të jenë gjeni

Çështja e vendosjes së emrit të fëmijës është një ndër çështjet më të diskutuara. Të gjithë duan që fëmijët e tyre të mbajnë një emër të bukur...

“Askush nuk e kishte menduar se filmat dramatikë kanë efekt pozitiv në trurin tone”

Truri ynë nuk bën një dallim të madh ndërmjet dhimbjeve fizike dhe atyre emocionale, pasi zonat përgjegjëse për zhvillimin e dhimbjes fizike, janë të njëjta...

“Familja Mbretërore nuk udhëton askund pa marrë me vete kostum të zi”. Ja arsyeja

Familja Mbretërore gjithmonë di si të vishet për ngjarje të rëndësishme dhe të përzgjedh rrobat e përshtatëshme. Familja mbretërore është gjithmonë në...

Zbulohet më në fund kura që shëron kancerin

Rudolf Breuss është një doktor austriak, i cili e ka kaluar të gjithë karrierën e tij në kërkim të një kure për kancerin. Të gjitha gjetjet e tij e kanë...

Ja çfarë sëmundjesh shëron qepa

Qepët kanë shumë përfitime shëndetësore dhe ju mund të maksimizoni ato duke i gatuar në mënyrën e duhur. Nëse një qepë të prerë përgjysmë e lini për...

Bota drejt zhdukjes/ ‘Lajmëtari i perëndisë’: Ja kur fillon lufta

I vetë shpallur si “Lajmëtari i Perëndisë”, Horacio Villegas paralajmëron se lufta bërthamore do të shpërthejë dhe se është afër. Villegas parashikoi...

Sekreti për një martesë të lumtur

Duke i analizuar të dhënat e 7,850 grave nga një anketim afatgjatë, hulumtuesit kanë zbuluar se ndryshimet e mëdha në gjatësi ndikojnë pozitivisht në...

Shenjat paralajmëruese që ju dërgon trupi nëse rrezikoni atak kardiak

Bëni kujdes! Këto janë shenjat paralajmëruese që ju dërgon trupi se rrezikoni atak kardiak Shkurtim i frymëmarrjes Nëse mushkëritë nuk marrin aq oksigjen sa...

Vodhën 30 mijë prezervativë, arsyeja do t’ju shokojë (Video)

Një vjedhje e pazakontë ka ndodhur në Las Vegas gjatë vikendit të kaluar, ku është plaçkitur një depo e një kompanie suedeze që merret me prodhimin e lodrave...

Ja ushqimet që ju mbrojnë nga dielli

Të gjithë e dimë sa e rëndësishme është të vendosësh krem mbrojtës, por shumë pak janë në dijeni të faktit se ka disa ushqime që ju japin mbrojtje disi...

Personat që postojnë palestrën në Facebook janë…

Hulumtuesit nga Universiteti Brunel në Londër kanë kryer një studim që tregon se përse njerëzit e shpërndajnë çdo ushtrim në rrjete sociale. Rezultatet me të...

Ja përftimet nga misrat e pjekur

Shikoni se sa shumë vlera përmban: 1) Është një burim i pasur i vitaminave A, B, E, thiamine dhe niasin, acid pantotenik dhe është burim shumë i mirë i...

Kush janë më inteligjentët, meshkujt apo femrat

Studimi u drejtua nga Daniel Amen, themelues i ‘Amen Clinics’, ku u përfshinë 19 vullnetarë dhe 26 mijë pacientë, me gjendje të ndryshme psikiatrike, si...

Ja përfitimet që marrim nga koha e kaluar në det

Minerale në ujin e detit Në det mund të gjejmë nga një dallge tek tjetra rreth 92 minerale, sigurisht është vështirë t’ua kujtosh të gjithëve emrat, por më...

Horoskopi 10 Gusht 2017

Dashi Ditë plot ngjyra kjo e sotmja për jetën sentimentale të çifteve. Për disa do rizgjohet edhe pasioni i zjarrtë. E rëndësishme është qe nuk do ketë aspak...

Fundi i botës: Çfarë thuhet në Kuran?

Referuar burimeve të Agjencisë Kozmike Amerikane NASA, mediat ndërkombëtare raportojnë se nuk është larg dita kur Dielli do të lind nga Perëndimi në vend se...

“Lypësi milioner”, do mbeteni pa fjalë

Një 78 – vjeçar në Irak, i mbijetonte me lëmoshën e kalimtarëve, ka ndërruar jetë. Nisur nga rrethanat në cilat jetonte, pra, si lypës të gjithë e...

Receta që stimulon daljen e flokëve

Mendohet se lengu i qepës është përdorur në kohët e hershme atëre kur nuk ekzistonin trajtime profesionale por ngelet një nga recetat më magjike që vlen të...