Category: Kuriozitete

Ja si të lexoni filxhanin e kafesë turke

Shumë prej nesh kanë tentuar njëherë në jetë. Shikimi në filxhan apo aftësia e parashikimit të së ardhmes me shikim apo lexim të filxhanit rrjedh qysh nga...

Në shtratin e tij të vdekjes, Aleksandri i Madh thirri gjeneralët e tij dhe u tha atyre 3 porositë e fundit

Në shtratin e tij të vdekjes, Aleksandri i Madh thirri gjeneralët e tij dhe u tha atyre 3 porositë e fundit. 1.Mjekët më të mirë duhet të mbajnë arkivolin e...

Pagjumësia, dhimbja e kokës dhe epilepsia mund të kenë shkaktarin e njëjtë

Kompjuterët shkaktojnë pagjumësi, epilepsi, dhimbje koke, koncentrim të dobët? Nuk do duhej, por në disa raste mund të jenë faktor i rrezikut. Mësoni se si të...

Bima që qetëson migrenën, dhimbjet reumatizmale dhe ato të periodave, ja si ta përgatisni!

Lule vjeshte (tanacetum parthenium) është një bimë mjekësore që bën pjesë tek familja e margaritave. Ajo është përdorur shumë për të qetësuar migrenën...

BMW përplaset në muri, nuk e gjen asgjë (Foto)

Në shikim të parë, kjo BMW e fotografuar më poshtë duket sikur i përket një pune arti në të cilën pjesa e përparme e saj është prerë dhe qëndron...

E jashtëzakonshme: Në të ardhmen do ta hani ujin (Video)

Shkencëtarët britanikë kanë realizuar një formulë, e cila e bën ujin jo thjesht të qëndrueshëm si një top, por edhe konsumimi i tij është ndryshe, nuk...

NASA konfirmon praninë e alienëve në planetin Saturn (Foto)

NASA ka njoftuar publikun se ka gjetur një vendbanim potencial të alienëve në një nga hënat e Saturnit.Agjencia amerikane e hapësirës do të mbajë një...

E çuditshme: Lopa me pesë këmbë (Foto)

Kjo lopë është bërë e njohur në rrjetet sociale në Kinë, pasi shumë njerëz kanë shpërndarë fotot e saj. Arsyeja? Lopa ka lindur me një këmbë të pestë...

Vetura i kalon përsipër fëmijës, fatmirësisht shpëton (Video)

Një fëmijë, jo më tepër se 3 vjeç, ka shpëtuar vetëm me disa gërvishtje të lehta nga një aksident që mund t’i kishte marrë edhe jetën. Në pamjet e...

Bibla ka parashikuar bombardimet mbi Siri, por edhe…

Si besimtarët, por edhe jobesimtarët janë habitur së fundmi me tekstet e ndryshme që kanë dalë në lidhje me sulmet në Siri. Vargu Isaia 17:3 nënvizon se...

Refuzon ta ushqejë djalin e saj sepse nuk është si të tjerë

Një nënë 35 vjeçare në Indi nuk dëshiron ta ushqejë djalin e saj, sepse ai i ngjan një alieni. Khalida Begum ka lindur një bebe shumë ndryshe nga fëmijët e...

Ushtrimet e përditshme që lehtësojnë dhimbjet e shpinës(Foto)

Shumica prej jush kanë në familje ose në rrethin miqësor të paktën një person që vuan nga dhimbjet e shpinës. Mund të jeni edhe ju vetë, një prej njerëve...

Si ndikon kafeja në mëlçi dhe në shëndetin e përgjithshëm

Ekspertët në Klinikën Mayo në Shtetet e Bashkuara thonë se pirja e kafesë mund të ketë një numër përfitimesh shëndetësore dhe se na mbron kundër shfaqjes...

8-vjeçari, mësoi makinën duke parë në ‘Youtube’

Një djalosh 8-vjeçar në Ohajo çoi motrën e tij të vogël tek një dyqan “McDonald” me makinën e prindërve pasi kishte mësuar ta ngiste mjetin duke parë...

Astronomët vendosën të vëzhgojnë qendrën e galaktikës së Rrugës së Qumështit

Astronomët vendosën të vëzhgojnë qendrën e galaktikës së Rrugës së Qumështit duke bashkërenduar disa teleskop të shpërndarë në disa vende të botës, të...

Horoskopi, 14 Prill 2017

Dashi Dite mjaft harmonike dhe e mbushur me emocione dhe optimizëm do jete kjo e sotmja për te dashuruarit. Ne pjesën me te madhe te kohës do ndiheni aq mire saqë...

Njihuni me 8 gjërat që ja u bëjnë jetën më të vështirë seç e keni

Sipas ekspertëve ndonjëherë ju e vështirësoni jetën tuaj më shumë se ajo duhet të jetë në të vërtetë, ata kanë dalë në konkluzion se… Këto janë 8...

5 zakonet e çuditshme që ju pengojnë të humbisni peshë

Pranvera është momenti ideal për të hequr kilogramët e tepërt që keni fituar gjatë dimrit. Edhe pse shumë njerëz kanë filluar që muajin e shkuar të ndjekin...

Vetullat mund të tregojnë shumë për personalitetin tuaj

Vetullat janë tipari që tregon gjendjen shpirtërore dhe emocionale. Mbase nuk e kishit menduar, por vetullat mund të tregojnë shumë edhe për personalitetin tuaj....

Cilin dru e zgjedhni tregon një sekret tuajin?

Këto janë pesë fotografi të drunjve, cila ju tërhoqi më së shumti vëmendjen? Secili dru tregon diçka personalitetin tuaj, dhe se mund të zbuloni diçka që...

Femija qe nuk ngopet/Foto

Chahat Kumar nga Punjabi i Indisë është vetëm 8 mujashe, por peshon plot 17 kilogram dhe pesha jashtë parametrave ka alarmuar jo vetëm prindërit, por edhe vetë...

Këto janë të mirat e bananes të cilat nuk i keni ditur (Foto)

Bananja është ushqim shumë i shëndetshëm dhe i shijshëm. Vitaminat që i përmbanë ajo janë shumë të mira për organizmin tonë. Bananet përmbajnë një...

12 bakteret më të rrezikshme sipas OBSH-së

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka publikuar listën e 12 baktereve më të rrezikshme për njerëzit, duke thënë se mjekët po humbasin me shpejtësi...

Këto janë dy simptomat e kancerit ovarian që nuk duhet t’i injoroni kurrë

Kanceri i vezoreve është shkaktari i pestë i vdekjeve nga kanceri tek femrat. Sipas Shoqatës Amerikane të Kancerit, më shumë se 21 mijë raste të reja me kancer...

Pija magjike shëron…

Me këtë pije magjike, ju mund të shijoni shumë përfitime shëndetësore. Në fakt, mund të jetë aq e fuqishme sa të ndihmoj në trajtimin e çmendurisë e madje...

Kur punëson arktitektë të dehur

Shumca prej nesh e kanë provuar ndjesinë e të dështuarit në punë. Ndonjehërë asgjë nuk del ashtu siç ne duam. Por kjo nuk do të thotë që ne të demotivohemi...

Ja 10 rregullat e suksesit

Jeta ka baticat dhe zbaticat e saja, secili njeri në botë përballet me problem. Por ka disa gjëra që çdonjëri nga ne duhet t’i ketë parasysh kur vie puna tek...

Ndahet nga burri, vallëzon nudo në oborr (Foto, +16)

Dita më e mirë e jetës sime, unë jam divorcuar zyrtarisht!” Kështu tha Jodie Marsh pasi u divorcua nga burri i saj. Por mënyra se si i festoi këtë është...

Kina konfiskon një ton dhëmbë të mamuthit (Foto)

Doganat e Kinës kanë sekuestruar më shumë se një ton të dhëmbëve të mamuthit, një kafshe që është zhdukur para më shumë se 10 mijë vitesh. BBC shkruan se...

Horoskopi, 13 Prill 2017

Dashi Do ndiheni me te lire për te bere atë qe dëshironi ju te dashuruarit. Çastet e lumtura do jene te njëpasnjëshme kështu qe juve do ju ngelet vetëm t’i...

Çka fshihet pas ‘Urës së Frikës’ në Japoni (Video)

Kodrat e thepisura janë gjithmonë problem për shoferët, dhe pikërisht nga këto terrene shkaktohen aksidente më të mëdha. Një urë e ngjashme ndodhët edhe në...

Ja çfarë tregon data e lindjes për personalitetin tuaj

Në këtë shkrim do ta kuptoni se çfarë tregon data juaj e lindjes për ju, pavarësisht muajit në të cilin keni lindur. 3, 9, 12, 15, 21, 29, 30: Shumë kreativ!...

Zbulohet mumja me këpucët “Adidas” (Foto)

Disa detaje të reja janë zbuluar në një mumje e njohur për këpucët e saj “Adidas” të cilat i kishte veshur mijëra vite më heret, në kohën mesjetare. Kjo...

Si të hiqni në mënyrë natyrale rrudhat dhe vijat e padëshiruara përreth buzës

Edhe pse lëkura është organi më i madh në trupin e njeriut, shpeshherë përkujdesi ndaj saj kufizohet vetëm në zonat më të eskpozuara siç janë këmbët,...

Mbyti një mace në rrugë, rrezikon 9 muaj burg

Një person nga qyteti spanjoll i Oviedos është akuzuar nga autoritetet për përdorim të dhunës ndaj kafshëve me pasojë mbytjen e tyre. Në mars të vitit 2014,...

UFO’t i afrohen aeroplanit, i sheh një spanjoll (Video)

Në internet është publikuar xhirimi i cili është regjistruar nga njëri prej udhëtarëve të aeroplanit i cili fluturonte mbi Spanjë. Në film shihet qartë se si...

E quante të trashë dhe të shëmtuar, shikoni si i hakmerret ish-të dashurit pasi humbi 70 kilogramë (Foto)

Një nënë e cila vuante nga mbipesha i është hakmarrë në mënyrën më të mirë të mundshme ish-të dashurit të saj, i cili vazhdimisht e përulte dhe ngacmonte...

Ura që zhduket nën ujë, realiteti i saj është më shumë se intrigues (Foto)

Gjatë gjithë historisë së botës tonë të bukur, ata kanë krijuar tashmë kaq shumë projekte të mahnitshme arkitektonike. Ndonjëherë pyes veten se si mendja e...

Ky veprim i pamenduar mirë, do ju shkrijë së qeshuri (Video)

Një video e cila është shpërndarë shumë herë në rrjetet sociale na jep një mësim të mirë se si të mos veprojmë në raste të tilla. Nga kjo video shihet se...

Dalin vullnetarë për të parë nga afër ekzekutimet e njerëzve

Teresa Clark i ka parë teksa vdisnin tre persona të panjohur. Herën e parë, ajo ia mbajti dorën burrit të vet, por me kalimin e kohës, kjo përvojë u bë...

NASA: Të enjten do vendoset “fati i botës”

NASA ka bërë thirrje për një konferencë për shtyp të enjten, ku do të japë një njoftim shumë të rëndësishëm. Agjencia hapësinore amerikane thotë se ka...

Simptomat e para të problemeve serioze me shëndetin i tregon fytyra. Çfarë përpiqet fytyra juaj t’ju tregojë?

Plakja është proces natyror i jetës. Rrudhat janë shenjë e jetës së mirë, jetës së plotësuar me buzëqeshje dhe dashuri. Mirëpo, a keni pyetur ndonjëherë...

MOSHA E DUHUR PER T’U BERE NENE…

  “The guardian” shkruan se sipas “Royal College of Obstetrics and Gynecology”, mosha ideale do të ishte ajo midis 20 dhe 35 vjeç. Gjatë këtij 15...

Lani me uthull molle fytyrën , ja rezultatet e mahnitshme

Uthulla e mollës është një nga produktet më të mira për lëkurën. Aplikimi i saj në trajtimet e lëkurës po bëhet gjithnjë e më popullor, për shkak të...

Horoskopi, 12 Prill 2017

Dashi Nëse keni pasur një lidhje te qëndrueshme gjate kësaj dite do merrni vendime te rëndësishme për te ardhmen. Gjithë pikësynimet qe keni pasur për te...

Gjykatësja dënon me 777 trëndafila burrin e papërgjegjshëm

Një burrë në Iran duhet t’i dhurojë bashkëshortes 777 trëndafila për të shpëtuar martesën. Ky ishte vendimi i gjykatëses, sepse në ditën që janë martuar...

Prinder, kjo gjë le më shumë pasoja tek fëmijet tuaj sesa divorci

Përpiquni ta evitoni! Kur dy bashkëshortë dhe prindër fëmijësh, grinden me njëri tjetrin, apo janë të acaruar ndërmjet tyre, edhe pse përpiqen të mos e...

Pacienti që po vdiste kërkoi verë e duhan, mjekët ia plotësuan dëshirën (Foto)

Stafi mjekësor në një spital të Danimarkës ka shkel një numër të protokolleve në mënyrë që të plotësojë dëshirën e një pacienti i cili ishte para...

3 fakte psikologjike të cilat nuk i keni ditur për veten

Fakte interesante psikologjike, të cilat japin një kendvështrim ndryshe nga ajo që dini. Këto janë 3 fakte psikologjike: 1 . Ju punoni më keq nën stres Ky...

Ja sa tërmete kanë rënë në Shqipëri dhe dëmet që kanë shkaktuar

Tërmetet kanë qenë disa herë “mysafirë” në Shqipëri që në vitet e para të dymijëvjeçarit. Sipas specialistëve, nga lashtësia njihen si tërmete më të...