Category: Kuriozitete

Ja cilat kanë qenë fjalët e fundit të disa shkrimtarëve të mëdhenj botërorë

Shumë shkrimtarë të njohur botërorë, para vdekjes së tyre kanë  thënë fjalët e fundit. Fjalë prekëse, mesazhe, himne, fatkeqësi, zhgënjim, etj; që kanë...

Ja emrat më të përshtatshëm që fëmijët tuaj të jenë gjeni

Çështja e vendosjes së emrit të fëmijës është një ndër çështjet më të diskutuara. Të gjithë duan që fëmijët e tyre të mbajnë një emër të bukur...

“Askush nuk e kishte menduar se filmat dramatikë kanë efekt pozitiv në trurin tone”

Truri ynë nuk bën një dallim të madh ndërmjet dhimbjeve fizike dhe atyre emocionale, pasi zonat përgjegjëse për zhvillimin e dhimbjes fizike, janë të njëjta...

“Familja Mbretërore nuk udhëton askund pa marrë me vete kostum të zi”. Ja arsyeja

Familja Mbretërore gjithmonë di si të vishet për ngjarje të rëndësishme dhe të përzgjedh rrobat e përshtatëshme. Familja mbretërore është gjithmonë në...

Zbulohet më në fund kura që shëron kancerin

Rudolf Breuss është një doktor austriak, i cili e ka kaluar të gjithë karrierën e tij në kërkim të një kure për kancerin. Të gjitha gjetjet e tij e kanë...

Ja çfarë sëmundjesh shëron qepa

Qepët kanë shumë përfitime shëndetësore dhe ju mund të maksimizoni ato duke i gatuar në mënyrën e duhur. Nëse një qepë të prerë përgjysmë e lini për...

Bota drejt zhdukjes/ ‘Lajmëtari i perëndisë’: Ja kur fillon lufta

I vetë shpallur si “Lajmëtari i Perëndisë”, Horacio Villegas paralajmëron se lufta bërthamore do të shpërthejë dhe se është afër. Villegas parashikoi...

Sekreti për një martesë të lumtur

Duke i analizuar të dhënat e 7,850 grave nga një anketim afatgjatë, hulumtuesit kanë zbuluar se ndryshimet e mëdha në gjatësi ndikojnë pozitivisht në...

Shenjat paralajmëruese që ju dërgon trupi nëse rrezikoni atak kardiak

Bëni kujdes! Këto janë shenjat paralajmëruese që ju dërgon trupi se rrezikoni atak kardiak Shkurtim i frymëmarrjes Nëse mushkëritë nuk marrin aq oksigjen sa...

Vodhën 30 mijë prezervativë, arsyeja do t’ju shokojë (Video)

Një vjedhje e pazakontë ka ndodhur në Las Vegas gjatë vikendit të kaluar, ku është plaçkitur një depo e një kompanie suedeze që merret me prodhimin e lodrave...

Ja ushqimet që ju mbrojnë nga dielli

Të gjithë e dimë sa e rëndësishme është të vendosësh krem mbrojtës, por shumë pak janë në dijeni të faktit se ka disa ushqime që ju japin mbrojtje disi...

Personat që postojnë palestrën në Facebook janë…

Hulumtuesit nga Universiteti Brunel në Londër kanë kryer një studim që tregon se përse njerëzit e shpërndajnë çdo ushtrim në rrjete sociale. Rezultatet me të...

Ja përftimet nga misrat e pjekur

Shikoni se sa shumë vlera përmban: 1) Është një burim i pasur i vitaminave A, B, E, thiamine dhe niasin, acid pantotenik dhe është burim shumë i mirë i...

Kush janë më inteligjentët, meshkujt apo femrat

Studimi u drejtua nga Daniel Amen, themelues i ‘Amen Clinics’, ku u përfshinë 19 vullnetarë dhe 26 mijë pacientë, me gjendje të ndryshme psikiatrike, si...

Ja përfitimet që marrim nga koha e kaluar në det

Minerale në ujin e detit Në det mund të gjejmë nga një dallge tek tjetra rreth 92 minerale, sigurisht është vështirë t’ua kujtosh të gjithëve emrat, por më...

Horoskopi 10 Gusht 2017

Dashi Ditë plot ngjyra kjo e sotmja për jetën sentimentale të çifteve. Për disa do rizgjohet edhe pasioni i zjarrtë. E rëndësishme është qe nuk do ketë aspak...

Fundi i botës: Çfarë thuhet në Kuran?

Referuar burimeve të Agjencisë Kozmike Amerikane NASA, mediat ndërkombëtare raportojnë se nuk është larg dita kur Dielli do të lind nga Perëndimi në vend se...

“Lypësi milioner”, do mbeteni pa fjalë

Një 78 – vjeçar në Irak, i mbijetonte me lëmoshën e kalimtarëve, ka ndërruar jetë. Nisur nga rrethanat në cilat jetonte, pra, si lypës të gjithë e...

Receta që stimulon daljen e flokëve

Mendohet se lengu i qepës është përdorur në kohët e hershme atëre kur nuk ekzistonin trajtime profesionale por ngelet një nga recetat më magjike që vlen të...

51 vjeçe, por duket si 20 , ja receta e thjeshtë

Keiko Yamada është 51 vjeç dhe duket si vajzë e re. Ajo nuk ka bërë operacion, por ajo përdorë vetëm një kujdes natyral për lëkurën e saj. Keiko ka lindur...

Shkencëtarët: Mishi i pulës shkakton kancer

Kërkimi që FDA bëri doli në përfundimin laboratorik se arseniku ishte në përbërje të ushqimit që pulat hanin duke u absorbuar kështu në mishin e tyre dhe...

Horoskopi, 9 Gusht 2017

Dashi Do ndodhin gjëra shumë të veçanta gjatë kësaj dite në jetën tuaj në çift kështu që duhet të përgatiteni për kënaqësi pa fund. Momentet e lumtura...

Pitbulli keqtrajtohet rëndë nga pronari i tij (Foto)

Një pitbull po lufton trimërisht me jetën e tij nga një gjendje të tmerrshme të lëkurës, pasi u keqtrajtua nga pronari I tij, Duke jetuar në reputacionin e...

Femrat e zgjuara: “Të prirura drejt alkoolit”

Sipas një studimi të kryer në Shkollën Londineze të Ekonomisë, ku hulumtuesit kanë monitoruar jetët e mijëra femrave dhe meshkujve 39 vjeçarë, të gjithë të...

Një 32-vjeçar britanik, mbijetoj tri ditë duke ngrenë vetëm insekte dhe lule

Një 32-vjeçari britanik i ka mbijetuar natyrës së egër australiane duke konsumuar insekte dhe lule për 3 ditë Së bashku me të dashurën e tij, Anthony Collis...

Ushqimi që shkakton depresion tek meshkujt

Hulumtimet e reja sugjerojnë se konsumimi i sheqerit gjithashtu mund ta dëmtojë edhe mirëqenien mendore – e veçanërisht nëse jeni mashkull. Meshkujt të cilët...

Kura e murgjve budistë që bën mrekulli

Kjo është kura më e thjeshtë që ju mund të përgatisni. Për herë të parë kjo kurë është përdorur 2000 vjetë më parë dhe shëron diabetin, kolesterolin,...

Me këtë lëng mëlçia juaj do të jetë si e re

Ushqimi i dëmshëm, shprehitë jo të mira ndikojnë në punën e secilit organ në organizëm, kështu edhe në mëlçi. Ushqehuni shëndetshëm, hidhni ushqimet e...

Test: A mund t’i gjeni 8 veturat e fshehura mes celularëve? (Foto)

Truri punon në mënyrë selektive, duke zgjedhur botën e informacionit që është e dobishme për të mbijetuar, për shkak se ai nuk mund t’i deshifrojë të...

Liz Whilow i dërgoi ftesë për dasmë Michelle dhe Barack Obama’s, u befasua me përgjigjen (Foto)

Liz Whilow i ka dërguar ftesë për dasmë e saj Barack dhe Michelle Obama. Ajo ka marrë një përgjigje shumë të lezetshme nga ata dy.  Për të shprehur admirimin...

Horoskopi, 8 Gusht 2017

Dashi Dëshira për ndryshim do ju bëjë që të aspironi diçka tjetër dhe në jetën sentimentale do të ndiheni gati për të kthyer faqe. Shmangni gjërat që ju...

Këshilla për jetën nga gjeniu i të gjitha kohërave, Albert Ajnshtajn

Sipas Ajnshtajnit, relativiteti është “Kur një mashkull ulet pranë një vajze të lezetshme për një orë, por i duket që qëndroi me të për vetëm një...

Zbulimi shokues: Ja shkaku i temperaturave ekstreme

Temperaturat e larta në Tokë kanë arritur kulmin. Toka është e nxehtë shumë herë më tepër nga ç’ka qenë 2000 vite më parë. Gazetës britanike “The...

“El Dorado”, jo thjesht legjendë

El Dorado, një qytet i humbur me flori ka bwrw qindra gjuetare thesaresh të vihen nw kërkim intensiv nëpër pyjet dhe malet e Amerikës së Jugut. Ai u bë i...

Padit gruan për fëmijët e shëmtuar

Një kinez është ndarë nga bashkëshortja dhe e ka paditur atë duke i kërkuar si dëmshpërblim një vlerë prej 120 mijë dollarësh, me akuzën se ka sjellë në...

Shtëpia luksoze e një taksisti (Foto)

Një shtëpi e mahnitshme ka dalë në shitje për të paktën 3 milionë sterlina. Shtëpia luksoze me shtatë dhoma gjumi i përket një taksisti milioner. Britaniku...

Rrethohet me mbi 5 luanë, por bualli në fund…(Video)

Një grumbull luanësh nuk arritën ta vrisnin një buall. Aq shumë reziston, sa asnjë luan nuk arrin ta ngulfat.Rezistenca e buallit, detyron që luanët të largohen...

Ja si është jeta e grave në Amazonë (Video)

Është gjithçka larg botës…Ato ndodhen në një mjedis natyror, ku janë të detyruara të ndjekin instiktin për të jetuar. Prej tyre ka të dëshpëruara me...

Fakte që nuk i dini mbi picën

Kur lindi pica moderne? Kur zbarkoi në Amerikë? Është e vërtetë që astronautët së shpejti do të hanë pica në hapësirë? Çfarë nënkuptohet me efektin...

Si të ngeleni shtatzënë me binjakë

Shumë çifte në mbarë botën që po përpiqen të mbesin shtatzënë, shpresojnë që të konceptojnë fëmijë binjakë. Edhe pse shanset për t’u mbetur...

Pasuria marramendëse e Silvio Berluskonit: Njeriu që ‘tronditi’ jetën politike të Italisë (Foto)

I vetëshpalluri “babai i kombit”, Silvio Berluskoni nuk është vetëm një nga politikanët më të njohur italian por edhe një personazhet nga më të pasur në...

Sonte eklipsi i hënës, ja në c’farë ore

Hëna do të jetë më së shumti e mbuluar me hijen e Tokës në orën 20:20, ndërsa nga ajo do të del në orën 21:18. Gjatë eklipsit më të madh, hija do ta...

5 skuadrat speciale më të mirat në botë (Foto)

Ato shkojnë kudo që trupat e tjerë kanë frikë të shkojnë, duke rrezikuar jetën, duke bërë strategji dhe duke kryer misione të ndryshme shpëtimi. Këta trupa...

Ekspozoni nishanet në diell, ja pasojat

Nëse vërejmë ndryshime në formën, madhësinë, ngjyrën e nishanit duhet t’i drejtohemi menjëherë mjekut dermatolog për vlerësimin e këtij nishani. Nishanet...

Horoskopi, 7 Gusht 2017

Dashi Kujdes me ironinë gjate kësaj dite sepse do keni probleme me partnerin. Me mire thuajini gjerat ashtu si i mendoni. Beqaret do ëndërrojnë shume dhe askush nuk...

Shtatë shkaqet e sterilitetit

Për sterilitetin e bashkëshortëve mund të flitet vetëm nëse shtatzënësia nuk ndodh pas dy viteve të marrëdhënieve të rregullta seksuale pa mjete...

Si ndikon divorci i prindërve tek fëmijët

Psikologia në klinikën e neurologjisë në QKUK, Mr. Sci Donika Tahirsylaj-Alidemi thotë se divorci i prindërve ka impakt në sjelljen e fëmijëve me një...

Konsumoni kivi për 8 javë rresht dhe…

Hipertensioni (presioni i lartë i gjakut) është një sëmundje e zakonshme dhe mund të jetë shumë e rrezikshme për shkak se çon në rritje të sheqerit dhe...

Këshilla për të shmangur vapën

Vendos akull para ventilatorit Ventilatori nuk ftoh në të vërtetë ajrin, por rreh në lëkurë, duke ndihmuar djersën të zhduket dhe duke ulur temperaturën...

Flet 20 vjeçarja: Bëj seks me burrin e tezes 40 vjeç, por djali i tij…

Një vajzë 20 vjeçare ka rrëfyer për The Sun se bën seks me burrin e tezes së saj 40 vjeçar, por që djali i tij e ka kuptuar dhe po i bën shantazh që të...