Category: Politike

Idrizi Ramës duam marrëveshje të re, deri tani jemi refuzuar

Pasi u rrëzua emri i tij për komisionin ‘ad hoc’ të vettingut, kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi ka thënë se prej kohësh ka kërkuar një marrëveshje të re me...

Edi Rama: Projekti i parë i Programit Kombëtar

Projekti i parë i Programit Kombëtar 1 Miliardë për Rindërtim hyri sot në fazën finale: RRUGA E ARBERIT???? Pas 25 vjetësh premtime boshe e zhgënjime pas çdo...

Në Vlorë do mbahet mbledhja e përbashkët e dy qeverive

Më 24 prill. në qytetin e Vlorës do të mbahet mbledhja e përbashkët e radhës e dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe Kosovës. Lajmi u bë i ditur të mërkurën...

Letër Metës – Zgjedhja e Presidentit të ri mes 13 prillit dhe 9 korrikut(Foto/Video)

Procedura për zgjedhjen e presidentit pasardhës që do të zëvendësojë presidentin në detyrë Bujar Nishani duhet të fillojë jo më herët se data 13 prill dhe...

Dule nxjerr sekretet: Si më kërkuan ambasadorët të futem në zgjedhje si opozitë

Vangjel Dule, kreu i PBDNJ-së tha në një forum në UET se disa diplomatë të huaj në Shqipëri i kanë thënë atij dhe aleatëve të Partisë Demokratike që të...

Reagon PD Vlorë për mbledhjen e qarkut(Video)

Shkarkimi i kryetarit të qarkut Vlorë Sadrit Danaj,PD Vlorë e cileson një situatë të paprecedente dhe të imponuar nga strukturat e larta të PS-së,të...

Paradite në Sheshin e Lirisë Kryetari demokrat Lulzim Basha bisedoi me të rinj

Bashkëbisedim me Lulzim Bashën: Detyrë kryesore e Republikës së Re është garantimi i dinjitetit dhe të drejtave të çdo qytetari shqiptar, pavarësisht bindjeve...

Basha paralajmëron Ramën: Të pret arrestimi për kanabizimin dhe kriminalizimin e vendit

Lulzim Basha ka ashpërsuar gjuhën në fjalën e tij të radhës nga Çadra përball zyrës së kryeministrit. Ai tha sot nga çadra se opozita ka të drejtë të...

Rama: “Ftoj Barcelonën të futet tek çadra”…

Fitorja e papritur e Juventusit kundër Barcelonës me rezultatin e pastër 3 me 0 është një lumturi më vete për këdo tifoz, e sigurisht s’ mund të mos ishte...

Lesi thirrje Dules: Thuaja publikut emrin e diplomatit të huaj anti-PD, që populli ta flakë nga Shqipëria

Në dy mediat e Nikoll Lesit, “Koha Jonë” dhe portali “spjv.it” është shpërndarë sot në mëngjes një shkrim plot nerv, që analizon deklaratën e kreut...

Skandal me të dhënat personale

Kompania “Aleat” e cila posedon të dhënat personale të shqiptareve pasi është prodhuesja e kartave të identitetit dhe pasaportave biometrike, është...

Sali Berisha: Ja dhe lumenjtë me drogë në Kanabistan!(Foto)

Ja dhe lumenjte me droge ne Kanabistan! Qytetari dixhital denoncon me foto: – “Lumin e droges” ne Korçe dhe – Mbeshtetjen qeveritare nga Peleshi...

Sali Berisha, “Washington Times” shkruan: – Partia Socialiste, parti droge

Gazeta e madhe e SHBA “Washington Times” shkruan: – Partia Socialiste, parti droge – Zyrtarë të lartë të PS të lidhur te lidhur me...

Sali Berisha: Zgjedhjet në Banditistan

Zgjedhjet ne Banditistan! Kryebanditi Rama urdheron nxjerrjen per fasade ne Kavaj te nje kandidati te “pavarur”! Qytetari dixhital informon: Klani Rroshi...

Edi Rama: Ky shesh do të jetë kartvizita e bukur e Shqipërisë që duam

MIRËMËNGJES ? dhe me këtë imazh të Sheshit Skënderbej në 2013 dhe sot, ju uroj një ditë të mbarë me bindjen se edhe pak javë do të ndjeheni të gjithë...

Surprizon Vangjel Dule: Diplomatët e huaj na kanë ofruar në mënyrë sekrete të futemi në zgjedhje

Gjatë një takimi me auditorin e Universitetit Europian të Tiranës, kreu i PBDNJ-së Vangjel Dule, ka surprizuar me deklaratën e tij, ku thotë se diplomatë të...

“Përjashtimi” i Idrizit nga Vettingu përçan komisionin, Mesila Doda pas Kuvendit: Ishte një proces që u shkatërrua…

Pas përfundimit të seancës së sotme plenare në Kuvend, ku Luan Rama, Vasilika Hysi dhe Ulsi Manja u zgjodhën anëtarë të komisionit për kandidaturat e...

Blushi në Kuvend-deputetëve të PS: Bindeni Ramën të japë dorëheqjen

Kur në foltoren e Kuvendit ka nisur të flasë deputeti Ben Blushi,  kreu i LIBRA-s, të gjithë të pranishmit në sallë, ministrat dhe disa ligjvënës të tjerë...

Plas brenda mazhorancës, PS rrëzon Shpëtim Idrizin, Meta nuk dorëzon mandatet

Lënia e Shpëtim Idrizit jashtë komisionit Ad Hoc të vetingut ka ngjallur pakënaqësitë brenda mazhorancës. PS nuk ka votuar kryetarin e PDIU Shpëtim Idrizin si...

VOTIMI/ PDIU mbetet jashtë

Parlamenti ka votuar komisionin Ad Hoc të vetingut, që përbëhet nga 6 anëtarë, gjysma të mazhorancës dhe gjysma të opozitës. Konferenca e Kryetarëve futi në...

Reagon Kryeministri Rama…

Në një status në Twitter, Rama thotë se vetingu nuk do të ndalojë. “Procesi i zbatimit të Ligjit të Vetingut nisi me votën e Kuvendit sapo. Mund ta vonojnë...

Edi Rama: Kush gënjen…

KUSH GËNJEN?(14) Eduard Kukan, europarlamentar i djathtë, mbështetës i Partisë Demokratike dhe një zë autoritar në Parlamentin Europian për Shqipërinë e...

Lulzim Basha: Ne jemi të vendosur…

Ne jemi të vendosur jo vetëm për t’i shkuar në fund kërkesës për krijimin e një qeverie teknike, si e vetmja zgjidhje, por jemi të vendosur të arrijmë çdo...

Lulzim Basha : Opozita e bashkuar nuk u regjistrua për të marrë pjesë në zgjedhjet fasadë dhe të diktuara nga krimi(Foto)

Opozita e bashkuar nuk u regjistrua për të marrë pjesë në zgjedhjet fasadë dhe të diktuara nga krimi. Ky vendim është hapi i parë drejt shkallmimit të të...

Lulzim Basha: Nuk mund të hyjmë në zgjedhje me këtë precedent shumë të rrezikshmëm…(Foto)

“Nuk mund të hyjmë në zgjedhje me këtë precedent shumë të rrezikshmëm dhe për ta luftuar kërkohet kurajon e një mendje e lirë, kurajo e guxim deri në...

Vlorë: Degradon deri në përplasje fizike, mbledhja e këshillit të qarkut(Foto/Video)

Degradon deri në përplasje fizike, mbledhja e këshillit të qarkut Vlorë, aty ku është shkarkuar këshilli i qarkut Sadrit Danaj,pas një mocioni mosbesimi të...

Drejtësia në vështirësi – Seanca për Vettingun, PD mungon, përplase PS-PDIU, s’dihet qëndrimi i LSI

Parlamenti, të martën pasdite zhvillon një nga seancat më të rëndësishme për reformën në drejtësi pas asaj të 21 korrikut kur u miratuan ndryshimet...

Idrizi refuzon emërimin si opozitë, Rama zbythet për ‘vetingun’, Meta nuk tërheq ministrat

Edi Rama kishte planifikuar që të emëronte PDIU-në e Shpëtim Idrizit si opozitë për vetëm 24 orë, me qëllim mbushjen e vendeve të opozitës me PDIU persa i...

Basha: Rama në dialog si kryeministër, do të dalë i dorëhequr

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka deklaruar se rruga e dialogut mbetet e hapur, por Edi Rama do të hyjë në dialog si kryeministër e do të dalë si i...

Rusia dhe Serbia: SHBA po përdor shqiptarët për të zgjeruar ndikimin në Ballkan

Një gjë e tillë filloi me bombardimin e Jugosllavisë në vitin 1999 dhe po vazhdon edhe në të tashmen me krizën e vazhdueshme politike në Maqedoni, ku pakica...

Mbahet sot seanca e jashtëzakonshme parlamentare

Kryetari i parlamentit Ilir Meta ka vendosur që sot, në orën 18:00, të thërrasë seancën e jashtëzakonshme parlamentare, ku do të paraqiten komisionet e...

Presidenti kryesues /Gjykata Kushtetuese rikthen në fuqi KLD

Gjykata Kushtetuese ka ligjëruar vijimin e ushtrimit të funksioneve nga Këshilli i Lartë i Drejtësisë(KLD), ka raportuar sotneës. Duke ju referuar të dhenave...

Ylli Manjani është shprehur se ka një ndryshim të madh mes Ramës dhe Metës

Kryeministri Edi Rama deklaroi mbrëmë nga studio e Barbaramos se nuk është dakord me mendimin e Metës për të hequr dorë nga mandatet e ministrave të LSI-së....

Historia e krizave që sollën zgjidhje të negociuar që nga 91-shi në Shqipëri

Krizat politike në Shqipëri në të gjithë këto 25 vjet kanë gjetur zgjidhje in extremis dhe kanë shpërthyer gjithmonë pas përfundimit të një palë...

Edi Rama, shumë është bërë. Ende më shumë mbetet për t’u bërë

MIRËMËNGJES ? dhe ju uroj nje ditë të mbarë me këtë imazh të mbikalimit të Plepave në Durrës më 2013 dhe sot? Shumë është bërë. Ende më shumë mbetet...

Vangjush Dako-Blushit: Je një kuçkë burrë

Kryetari i Libra-s Ben Blushi ka qenë pasditen e sotme në Durrës, ku në një takim me partinë e tij, ka sulmuar kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dako. Ky i...

Deklarata e fortë e Ramës: Pse nuk bie dakort me Metën…

Kryeministri Edi Rama, i ftuar në emisionin “5 Pyetje nga Babaramo”, ka deklaruar se nuk është dakort me qeverinë e besimit të propozuar nga aleati në...

Rama tregon pse u anulua takimi me Bashën: Si më kërkuan dorëheqjen…

Kryeministri Edi Rama, i ftuar në emisionin “5 Pyetje nga Babaramo”, ka deklaruar se përpara pak ditësh PS dhe PD kishin rënë dakort për një takim, mirëpo...

Mesazhi i Dules: Shpresa e vetme, vota e lirë

Kreu i PBDNJ Vangjel Dule pak minuta më parë nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale është shprehur se situata para zgjedhjeve është në një krizë e cila...

Rama bën surprizën: Nuk di ç’te bëj me Metën, e futi PD në çadër

Edi Rama po bën përpjekje titanike për të mos e shpallur i pari luftën me LSI-në. I ftuar në emisionin ‘5 pyetje nga Babaramo’, kryeministri u mundua të...

Afati i fundit për t’u regjistruar në zgjedhje, Mediu: Asnjë karrige s’vlen sa…

Kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu deklaron në emër të opozitës, se nuk ka më kthim mbrapa në kërkesat e tyre për zgjedhje të lira dhe të ndershme....

Sali Berisha: Shqipëria nga kanabisi tek korrupsioni

Damkosje e re e Kanabistanit ne kryeqytetin e Europes, Bruksel! Gazeta e mirenjohur “New Europe” boton artikullin me titull: “Shqiperia nga Kanabis ne...

Basha-Ramës: T’i japim fund kësaj krize politike

Kryeopozitari Lulzim Basha i ka bërë ftesë kryeministrit Rama nga çadra duke thënë se është gati për dialog. Sipas Bashës, Rama është mësuar që bën...

Edi Rama: Forumi Ekonomik Botëror publikon të dhënat globale për Turizmin

KUSH GËNJEN? (12) Forumi Ekonomik Botëror publikon të dhënat globale për Turizmin. Ja të dhënat për Shqipërinë: Shqipëria është rritur me 8 pozicione në...

AP shpall kandidatët që plotësuan kushtet për anëtarë të KLGJ e KLP/Emrat

“Komisioni i Pavarur “Ad Hoc” për verifikimin dhe vlerësimin paraprak të kandidatëve për anëtarë të Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe  Këshillit të...

Video/Bashkia Fier kundershton akuzat e PD, per prishje selektive ne rrugen Ramiz Aranitasi

Ka qene i menjehershem reagimi i bashkise Fier  pas deklarates se Kreut te PD Fier per kallzim penal te kreut te Bashkise per prishjet selektive ne rrugen Ramiz...

Sali Berisha: Në Banditistan, Madam Vila dhe Pjerin Ndreu bëjnë fushatë elektorale në shkolla!

Ne Banditistan, Madam Vila dhe Pjerin Ndreu bejne fushate elektorale ne shkolla! Mesuesi dixhital denoncon: -Madam Vilen, te ciles karrigia i behet vile luksose dhe...

Edi Rama: Në kantierin e rilindjes urbane të Fierit(Foto)

Operacioni i transformimit rrënjësor urban të Fierit është një shembull i qartë i dallimit mes Shqipërisë që kishim dhe Shqipërisë që kemi, por edhe i...

Largohet nga detyra se nga PS shkoi me PDIU,

Nënprefekti i Gramshit. Dritan Bici, nuk është më nënprefekt i Gramshit. Në vendin e tij është emëruar Vesel Braho. Shkak për lëvizjen në fjalë është...

Basha: Me reformë pa zgjedhje të lira, gjyqtarë e prokurorë do përfundojnë si Borselino e Falkone (Video)

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka sjellë një shembull domethënës për të ilustruar atë që mund të ndodhë nëse opozita pranon reformën në drejtësi pa...