Category: Tekonologji

Facebook ndryshon dizajnin (Foto)

Facebook sot ka filluar të azhurnoj platformën e tij ueb dhe aplikacionet mobile me dizajnin e ri. Mirupafshim katrorë, tani e kanë radhën rrathët. Facebook ka...

Çfarë thonë fotografitë në Instagram për shëndetin tuaj mendor?

Fotografitë e postuara në Instagram mund të zbulojnë shumë më shumë se sa çfarë kanë ngrënë për drekë apo ku kanë qenë për pushime Ato gjithashtu mund...

Ky është aeroplani që do të shpëtoj shumë jetë në rast rreziku (Video)

Ish-inxhinier i aviacionit dhe hetuesi i aksidenteve ajrore, Vladimir Tatarenko, ka arritur të krijoi një kabinë të ndashme nga aeroplani që bart pasagjerë, e që...

Ibrahimovic nxjerr video-lojën për celularë (Video)

Ndoshta nuk është futbollisti më i mirë në botë, por Zlatan Ibrahimovic është pa dyshim një nga personazhet më të veçanta të botës së futbollit në vitet...

Iphone 8 sjell risinë që do të na bëjë të gjithëve të dashurohemi me të

Edhe pak ditë kanë ngelur nga lançimi i iPhone 8 por pothuajse i kemi marrë vesh të gjitha risitë që do të sjellë ky smartphone që të gjithë po e presim. Mes...

Ja sa ndjekës duhet të keni në Instagram për t’u bërë milioner

Përdoruesit e Instagram –it, që kanë nga 50 mijë deri në 200 mijë mund të fitojnë më shumë se 1 mijë dollarë për çdo foto të sponsorizuar që ata...

Lëvizjet e mahnitshme në pistën e makinave nga Ferrari dhe McLaren (Video)

Pronarët e pasur të makinave Ferrari FXX K dhe McLaren P1 GTR, kanë zgjedhur pistën Monza Circuit që ndodhet në Itali, për të bërë një garë. Këto vetura që...

Sa ndjekës duhet të keni në Instagram për t’u bërë milioner

Përdoruesit e Instagram-it me ndjekës nga 50 mijë deri në 200 mijë mund të fitojnë më shumë se 1 mijë dollarë për çdo foto të sponsorizuar që ata...

“Nëse ju vjen ky mesazh në ËhatsApp fshijeni menjëherë, është virus”

WhatsApp është një prej aplikacioneve më të përdoruara në mbarë botën. Shpesh here, WhatsApp është bërë pre e hack – erave. Ditët e fundit, është...

Mercedes-Maybach 6 Cabriolet (Foto)

Drejtori i departamentit të dizajnit në Mercedes-Benz, Gordern Vagener, para disa ditë pati njoftuar për një koncept të ri përmes rrjeteve sociale, duke mos...

Pamjet e iPhone 7S Plus (Foto)

Telefoni më i mirë i Apple padyshim se do të jetë iPhone 8, por kjo kompani është duke përgatitur edhe dy modele tjera, iPhone 7S dhe iPhone 7S Plus. Deri më...

Facebook u ofron njerëzve një kënaqësi të madhe

Shkencëtarët kanë zbuluar se pse qëndroni gjithmonë në Facebook. Dhe kjo ndodh, pavarësisht se si ndihesh, të bën mirë të shkosh aty, thotë studimi i ri....

Kështu do të duket iOS 11 në iPhone 8 (Foto)

iPhone i ridizajnuar i këtij viti është pothuajse i konfirmuar, falë zbulimeve paraprake nga zbuluesit online dhe kompanitë furnizuese të Apple. Kështu që,...

Skype nuk punon

Skype nuk punon për mijëra përdorues në Europë. Aplikacioni i videoçatit popullor të Microsoft duket se ka pësuar disa probleme që janë bërë të ditura nga...

Bentley Continental që lansohet në shtator, do të ketë ndryshime të mëdha (Video)

Në Frankfurt Motor Show që zhvillohet në shtator, do të lansohet modeli i ri nga Bentley. Derisa të gjitha Continental kanë pasur stil dhe platforma të njëjta,...

Facebook fillon luftën e vërtetë ndaj lajmeve të rrejshme (Foto)

Facebook do të përjashtojë veten nga të qenit “arbitri i së vërtetës” në rrjetin social. Facebook po lanson “Artikujt e Ngjashëm” që shfaqen nën...

Sezoni i supermakinave (Foto)

Pushtimi i rrugëve të Londrës në muajt korrik dhe gusht vitet e fundit duket se është kthyer në një traditë. Sipas Daily Mail, janë të shumtë të pasurit nga...

Ky do të jetë Galaxy Note 8 (Foto)

Pamjet e para të Galaxy Note 8, i cili pritet të dalë më 23 gusht, sapo kanë dalë në internet, me një sërë pamjesh që tregojnë pajisjen me ngjyra të...

Rrjedhin fotografitë e telefonit të palosshëm të Samsungut (Foto)

Telefonat e palosshëm nuk janë shumë të popullarizuar këto ditë, por ende ekziston dikush që i do telefonat e tillë. Për ata, Samsung është duke përgatitur...

Zbulimet e çuditshme të vitit 2017 (Video)

Zbulimet që bëhen çdo vit e më shumë habisin mendjen njerëzore aq shumë saqë bëjnë të mendohet se nuk ka më çfarë të zbulohet, mirëpo nevojat njerëzore...

Ford shton një veçori shumë interesante në veturat e reja Mustang (Video)

Kjo është hera e parë që aplikohet një opsion i tillë. Vetura sportive si Ford Mustang gjenerojnë zhurma të mëdha që për adhuruesit e veturave janë muzikë e...

Apple i paguan Nokias dy miliardë dollarë

Nokia ka pranuar një shumë të madhe financiare nga Apple si pjesë e marrëveshjes së një patente për të cilën është njoftuar në muajin maj të këtij viti....

Range Rover Sport i ri, kombinim mes luksit dhe elegancës (Foto)

Kompania e njohur që merret me modifikimin e veturave, Project Kahn, është marrë përsëri me modifikimin e Range Roverit, më saktësisht me modelin Sport 5.0 V8...

Bugatti i prodhuar para 90 vitesh, krahasohet me Chiron (Video)

Chris Harris e ka bërë një krahasim të mahnitshëm në Lindjen e Mesme, të dy veturave nga kompania Bugatti, që pos logos nuk ndajnë pothuajse asgjë tjetër....

Apple zbulon “rastësisht” detajet e reja për iPhone8?!

Informacionet rreth modeleve të reja të iPhone janë bërë të pashmangshme për Apple. Madje në disa raste kompania amerikane edhe i ka konfirmuar ato. Më herët...

Nëse ju vjen ky mesazh në WhatsApp, fshijeni menjëherë!

Nëse merrni një mesazh i cili ju premton ngjyra të reja për WhatsApp atëherë injorojeni atë, është virus. Sipas i100, hakerët janë duke dërguar mesazhe të...

Automjetet me benzinë dhe naftë drejt fundit të tyre

Prej vitit 2040 në Britaninë e Madhe dhe në Francë do të lejohen të qarkullojnë vetëm makina elektrike. Gjermania pritet të pasojë. “Brenda një afati...

Vrima misterioze: Zbulojeni se për çfarë shërben vrima pranë kamerës së iPhone (Foto)

Gjeni se përse gjeneratat e fundit të iPhone, kanë një vrimë të vogël afër lentës së kamerës në pjesën e pasme të telefonave të Apple. Apple ka mbushur...

Treni i ajrit, ky është transporti i ri në Kinë (Video)

Mënyre e re për transportin e qytetarëve kinez, “Treni i ajrit” është lëshuar të punojë për provë, ndërsa i ka arritur të gjitha rekordet. Inxhinieri i...

Mercedes tërheq tre milionë vetura nga tregu (Foto)

Prodhuesi gjerman Mercedes, ka njoftuar se do të kthejë prapa tre milionë vetura me naftë që janë shitur në Evropë, për shkak të ndotjes së lartë. Gjatë...

Microsoft largon programin e famshëm

Ky aplikacion ka qenë shumë i pëlqyer nga shfrytëzuesit e sistemit operativ Windows falë thjeshtësisë në përdorimin e tij. Paint është aplikacioni grafik i...

Keni problem me baterinë? Aplikacion që duhet ta fshini menjëherë

Rreth tri vite e gjysmë më parë, u raportua se aplikacioni “Facebook” ishte përgjegjës për harxhimin e baterisë në pajisjet me platformë iOS. Vitin e...

Shtyhet publikimi i iPhone 8

iPhone 8 është smartphone më i pritur i muajve të ardhshëm dhe për të cilin qarkullojnë lajme pa fund. Së fundmi Fast Company shkruan se ai mund të vonohet...

Të gjithë po ‘frikësohen’ nga ky buton i ri në Facebook (Foto)

Ju pëlqen apo jo, rrjetet sociale na e kanë marrë jetën tashmë. Rrallë se shkon një orë pa e kontrolluar Twitter, Instagram, Snapcat ose YouTube, për të parë...

Vetura Tesla thyen rekord (Foto)

Modeli S P100D i Teslës, ka thyer rekord të ri në Belgjikë, duke kaluar 901.2 kilometra me një të mbushur. Kjo regjistrohet si rekord i ri. Dy të rinjë nga...

Inteligjenca artificiale mund t’ia marrë punën njeriut – brenda 120 vitesh

Nevojiten 120 vite para se të gjitha punët e njeriut të kryhen me automatizëm nga robotët, apo nga inteligjenca artificiale. Kështu sygjeron një anketë e kryer...

Pse Facebook nuk e ka ende butonin “Dislike”?

Mesa duket një ndër shkaqet është se do të sillte energji negative në rrjetin social. Adam Mosseri nga “Facebook”, tha për “Bloomberg” se mundësia për...

Galaxy Note 8 do të vijë me 8 GB RAM

Galaxy Note 8 i gjigantit të teknologjisë, Samsung, pritet të lansohet në gjysmën e dytë të muajit gusht, dhe tashmë spekulimet e ndryshme për të kanë...

Urina do të përdorët për të karikuar telefonat!

Shkencëtarët në Bristol Robotics Lab në Mbretërinë e Bashkuar kanë përpunuar se si të kthejnë urinën në energji elektrike. Një grumbull cilindrash është i...

Ky është padyshim motori i vitit (Foto)

Për të dytën herë me radhë, Ferrari ka fituar çmimin për Motorin e Vitit. Motori 3.9 litërsh biturbo V8 i cili gjendet në veturën 488 GTB dhe 488 Spider si...

Risi në Messenger, kjo do të ju pëlqejë (Foto)

Aplikacioni i famshëm i muzikës, Spotify e ka zgjeruar rrjetin e saj  Tani në bisedat në Facebook Messenger mund të krijoni play lista me miqtë. Për këtë duhet...

Ky është Jaguar E-Pace

Kompania britanike e veturave luksoze, Jaguar, ka njoftuar se Crossoverin më të ri, E-Pace, do ta promovojë më 13 korrik, shitja e të cilit do të fillojë në...

5 lojëra falas për iPhone që mund t’ju bëjnë të varur (Foto)

Telefonat e mençur janë pa dyshim pajisjet që i përdorim më së shumti. Përveç për gjëra të zakonshme, lojërat na duhen shumë për të kaluar kohën e lirë...

Doni më shumë ‘like’ në foto? Ja ora kur duhet t’i postoni

Rrjetet sociale dhe telefonat janë bërë pjesë e pandarë e jona. Do të gënjenim nëse nuk do e pranojmë që në çdo vend ku shkojmë, sigurohemi të...

Ja çfarë ndodh brenda një enëlarëseje kur ajo është duke punuar (Video)

Enëlarësja është një pajisje që një numër i madh i familjeve e përdorin çdo ditë, por a keni menduar ndonjëherë se çfarë në fakt ndodh në të gjatë...

Shqiptari shpikë një pajisje interesante për pjekjen e flisë (Video)

Driton Jashari, një përdorues i Facebook-ut, ka shpërndarë në profilin e tij një video interesante. Në videon e shpërndarë në Facebook, që ka marrë 16,000...

NASA: Ja kur njerëzit do të shkojnë për turizëm në Hënë

“Moon Express” mendohet se do të jetë në gjendje që të dërgojë njerëz në Hënë pas vetëm dhjetë vjetësh. “Moon Express”, një firmë private...

Samsung prezantoi dy telefonat e ri nga seria Galaxy J

Para disa ditësh Samsung prezantoi tre telefona të ri Galaxy J (2017), ndërsa kompania jugkoreane tash na sjell dy modele të reja – Galaxy J7 Pro dhe Galaxy J7...

Spiunohet Mercedes CLS i ri 2018 (Foto)

Mercedes është duke punuar në modelin e ri të CLS, i cili si duket do të ketë dizajnin fantastik. Prodhuesi gjermani i veturave është duke punuar në mënyrë...

Steve Jobs nuk kishte dëshiruar që Apple të prodhojë telefona

Në librin “The One Device: The secret history of the iPhone” thuhet se ish-shefi ekzekutiv i kompanisë Apple nuk ka dashur që të ketë asgjë me prodhimin e...