Category: Tekonologji

NASA: Ja kur njerëzit do të shkojnë për turizëm në Hënë

“Moon Express” mendohet se do të jetë në gjendje që të dërgojë njerëz në Hënë pas vetëm dhjetë vjetësh. “Moon Express”, një firmë private...

Samsung prezantoi dy telefonat e ri nga seria Galaxy J

Para disa ditësh Samsung prezantoi tre telefona të ri Galaxy J (2017), ndërsa kompania jugkoreane tash na sjell dy modele të reja – Galaxy J7 Pro dhe Galaxy J7...

Spiunohet Mercedes CLS i ri 2018 (Foto)

Mercedes është duke punuar në modelin e ri të CLS, i cili si duket do të ketë dizajnin fantastik. Prodhuesi gjermani i veturave është duke punuar në mënyrë...

Steve Jobs nuk kishte dëshiruar që Apple të prodhojë telefona

Në librin “The One Device: The secret history of the iPhone” thuhet se ish-shefi ekzekutiv i kompanisë Apple nuk ka dashur që të ketë asgjë me prodhimin e...

iPhone shumë shpejt nuk do ju lejojë më të shkruani mesazhe ndërkohë që i jepni makinës

Nëse nuk i hiqni dot duart nga telefoni ndërkohë që i jepni makinës, kemi disa lajme të këqija për ju. Por janë lajme të mira për jetën tuaj ama. Kjo për...

Audi prezantoi kabrion më të shpejtë deri më tash

Një vit pas lansimit të Audi R8 V10 Spyder të rregullt, arrin versioni ekstrem Plus. Njëjtë sikurse te variantet coupe – modeli R8 V10 Plus përdorë motor me...

Televizori më i madh në botë 4K kushton më shtrenjtë se shtëpia juaj

Televizori C Seed 262 me rezolucion 4K është më i shtrenjti në botë. Ky televizor monstruoz prej 262 inç ose 6.14 metra me siguri se kushton më shtrenjtë se sa...

Audi A8, vetura që parkohet në mënyrë të pavarur

Audi A8 premierën e vet do ta ketë në fillim të korrikut në Barcelonë. Kompania tashmë në disa raste ka bërë të ditur se modeli do të ketë teknologji të...

Apple paralajmëron veturën pa shofer

Drejtori ekzekutiv i kompanisë Apple, Tim Cook, ka konfirmuar se kanë zhvilluar planin për veturën pa shofer. Cook ka thënë se është ende shumë herët të...

Instagrami merr masa kundër “Balena Blue”

Loja vdekjepruse “Balena Blue”,  muajve të fundit është bërë sfidë për shoqërinë moderne, kjo për shkak të rrezikut që bart. Shumë adoleshent kanë...

Balena Blu, si t`i mbrojmë fëmijët?

Balena Blu është vetëm njëra nga rreziqet që është bërë e famshme tani, mirëpo nuk bën të neglizhohen të gjitha rreziqet tjera të cilat e cenojnë...

Dronët që luftojnë mushkonjat

Tani edhe dronët mund të punësohen në luftën kundër mushkonjave. Kundër insekteve të bezdisshme sidomos në stinën e verës, sulmi do të realizohet nga qiejt...

Ja si do të duket iPhone 8 (Foto)

Kohëve të fundit është folur mjaft shumë rreth iPhone 8 të ri dhe tani duket sikur mund të kemi një pamje të panelit të përparmë dhe të pasmë të telefonit...

Inteligjenca artificiale gënjen si njeriu

Dritaret e bisedave, programet që dialogojnë me njerëzit si të ishin përdorues virtualë, po bëhen gjithnjë e më inteligjentë dhe po mësohen të trajtojnë dhe...

“Porsche” publikon një “991” tërësisht të ri (Foto)

Kompania gjermane “Porsche”, kishte bërë të ditur se modelin “911 GT2 RS” do ta lansojë në “Frankfurt Motor Show”, por këtë e ka bërë gjatë një...

iPad’ët e rinj kanë nga 4GB RAM

Apple prezantoi dy pajisjet e reja iPad Pro, 10.5 dhe 12.9-inçësh më herët gjatë muajit, por nuk tregoi se sa gigabajt RAM kanë dy tabletët. Tani kjo është...

Rrjetet sociale; pse na pëlqen t’i ndajmë gjërat me të tjerët?!

Tashmë, nëse shkojmë në një vend të ri, nëse shohim diçka që nuk e kemi parë më parë, menjëherë bëjmë fotografi për ta postuar në rrjetet sociale. Për...

NSA e SHBA-së lidh Korenë e Veriut me virusin Wannacry

Virusi Wannacry i cili ka prekur shumë organizata në 150 vende të botës në maj, thuhet të ketë lidhje me Korenë e Veriut. Agjencia Kombëtare e Sigurisë në...

Telefonin larg dhomës së gjumit

Ai është bërë pjesë e pandarë e jona që në momentin që ngrihemi në mëngjes e deri kur flemë. Madje disa edhe gjatë gjumit vendin për celularin e tyre mund...

Amazon blen zinxhirin tregtar Whole Foods për 13,7 miliardë dollarë

Kompania amerikane për tregti online, Amazon, arriti sot marrëveshje për blerjen e zinxhirit amerikan të super-marketeve Whole Foods Market për 13,7 miliardë...

Samsung prezantoi dy telefonat e ri nga seria Galaxy J

Para disa ditësh Samsung prezantoi tre telefona të ri Galaxy J (2017), ndërsa kompania jugkoreane tash na sjell dy modele të reja – Galaxy J7 Pro dhe Galaxy J7...

Samsung nuk heq dorë nga Note 7, debuton me Galaxy Note FE

Më herët gjatë ditës është thënë se Samsung Galaxy Note FE do të lansohet në Korenë e Jugut në muajin e ardhshëm, dhe se fableti i kompanisë së madhe...

Pamje mahnitëse, aeroplani bën ngritje nga pista në mënyrë vertikale (Video)

Që nga momenti i fillimit të fluturimit, ky aeroplan – Boeing 787 Dreamliner – ka bërë diçka për të cilën është përfolur së tepërmi. Siç shkruajnë...

Ky është autobusi i së ardhmes (Video)

Ky është autobus që në të ardhmen do të jetë pjesë e çdo qyteti. Mënyra si është ndërtuar ky autobus është shumë e veçantë, vozitësi nuk ka nevojë...

Njihuni me Sofia-n, robotin njeri (Video)

Kjo është Sofia, roboti njeri i cili është krijuar në Hong Kong. Ajo flet si njeri, dhe ka përgjigje të mëdha për pyetjet që ia parashtrojnë gazetarët. Ajo...

Hakerët rusë zhvillojnë armën kibernetike që kërcënon Amerikën

“Hakerët e qeverisë ruse” kanë krijuar një program keqdashës, i cili potencialisht mund t’i shkaktojë dëme serioze rrjetit elektrik në SHBA. Gazeta i...

Konceptet madhështore të veturave sportive që nuk u prodhuan kurrë (Foto)

Dizajnerët e industrisë së veturave janë gjithnjë në kërkim të risive në format e automjeteve, në mënyrë që klientëve t’u ofrohet një gamë e gjerë...

Japonia më 2025 do të ketë ‘anije të mençura’, shihni si duken brenda (Foto)

Një kompani japoneze e prodhimit të anijeve planifikon që më 2025 të fillojë prodhimin dhe futjen në përdorim të ‘anijeve të mençura. Kjo teknologji do të...

Zbulohet një metodë për njohjen e profileve të rrejshme në rrjetet sociale

Disa shkencëtarë të  universiteteve të ndryshme kanë zhvilluar një algoritëm për njohjen e profileve të rrejshme në internet. Një pjesë e këtyre njerëzve...

Samsung Notebook Pro 9 i gatshëm për para-porositje

Javën e kaluar, në panairin Computex 2017 gjiganti i teknologjisë Samsung ka prezantuar laptopin e ri të avancuar të quajtur Notebook 9 Pro. Laptopi i ri është...

Aksidentohet ish-udhëheqësi i “Top Gear”

Ish-prezantuesi i emisionit të famshëm televiziv për automobilizëm, “Top Gear”, Richard Hammond, është dërguar me aeroplan në spital në Zvicër pas një...

Apple bën një ndryshim në iPhone, tani do të keni më shumë hapësirë

Çfarë nëse do të mund të ruanit gjysmën e hapësirës së kamerës së iPhone pa bërë diçka ndryshe? Kjo është ajo çfarë Apple po premton me IOS 11, në...

Mercedesi i këtij tipi është i qetë edhe kur lëvizë me 300 kilometra në orë (Video)

Prodhuesi gjerman Mercedes, me makinën e lansuar gjatë këtij viti, ka bërë bashkë qëndrueshmërinë, komoditetin dhe shpejtësinë e lartë. Modeli E63 S nga...

Lamtumirë SKYPE

Një lajm i keq për disa perdorues, aplikacioni i riimagjinuar i Skype ndalon së funksionuarit në këto platforma Versioni më i fundi i Skype jo vetëm që nxjerr...

Samsung do të prodhojë 80 milion ekrane për iPhone 8

Samsung do të prodhojë 80 milion ekrane OLED për iPhone 8 deri në fund të vitit dhe si rezultat gjenerata e re e iPhone do të fillojë shitjet më vonë sesa...

Kështu funksionon ndërruesi manual i shpejtësive tek veturat (Video)

Ne i ngasim çdo ditë veturat tona por sa e kuptojmë se si ato funksionojnë? Në videon më poshtë mund të mësoni se çfarë ndodh kur ne e ndezim veturën dhe e...

Limuzinat e ‘çmendura’, disa me nga 26 rrota, e disa të bërë nga ari (Foto)

Këto limuzina të ‘çmendura’ e të çuditshme premtojnë që të bëjnë njerëzit të ndjehen si mbretër apo mbretëresha në rrugë, fal gjatësisë së tyre...

Televizori juaj mund të përgjohet, si ta zbuloni?

Pajisjet e lidhura me internetin mund të përgjohen shumë lehtë. Mjafton një gabim nga përdoruesi i pajisjes, sidomos kur kjo e fundit lidhet me internetin dhe ato...

Samsung zbulon monitorin më të gjerë në botë (Foto)

Kompania Samsung ka zbuluar monitorin e madh të dedikuar për lojëra me madhësi prej 49 inçëve. Në fotografinë e publikuar nga Business Insider, Samsung ka...

Syzat e mençura eSight 3, shpresë për të verbërit

Endrju Eri ishte prekur nga një sëmundje e rendë e syve Stargardt, për shkak të të cilave pothuajse nuk kishte parë për njëzet vjet. Gjendja e tij ishte...

Galaxy Note8 vjen në fund të gushtit (Foto)

Samsung nuk po ngadalëson me prezantimin e telefonave këtë vit dhe ajo që neve na pret është fableti më i ri Galaxy Note 8. Raportet më të reja flasin se Note 8...

Volkswagen prezanton modelin më të ri, Arteon (Foto)

Volkswagen thotë se Arteoni nuk është zëvendësim për Passat CC, por një anëtar i ri i familjes së madhe gjermane. Sipas Top Gear, vetura e re është e...

‘Android O’ do të jetë versioni 8.0 (Foto)

Tash edhe zyrtarisht është konfirmuar se “Android O” do të jetë versioni 8.0. Ende nuk është sqaruar se çfarë paraqet “O”. Është e mundshme që Google...

Nga veturat presidenciale deri tek tanket limuzinë: Këto janë veturat më unike që kurrë më parë nuk i keni parë (Foto/Video)

Limuzinat luksoze pa dyshim që ju bëjnë të ndiheni si mbret apo mbretëreshë, nëse shëtiteni me ato nëpër rrugë. Por disa kompani që merren me modifikimin e...

Ferrari, Bugatti dhe një refuzim për Mbretin Zog (Foto)

Ferrari ka nxjerrë për shitje modelin LaFerrari Spider. Por edhe nëse jeni shumë i pasur, sërish nuk do keni mundësi ta blini, pasi do u shitet vetëm klientëve...

Nuk keni nevojë më kurrë ta shkruani fjalëkalimin e Wi-Fi

Apple është duke prezantuar një veçori të re për shpërndarjen e fjalëkalimit të Wi-Fi në IOS 11. Herën tjetër kur dikush dëshiron të lidhet në internetin...

Prezantohet Porsche 911 Turbo S Exclusive Edition (Foto)

Porsche ka zbuluar një model të 911 Turbo S Exclusive Series, dhe ashtu siç mund të kuptohet edhe nga emri, kjo veturë është ekskluzive. Vetëm 500 njësi të...

Shfaqet një dizajn krejt ndryshe i iPhone 8 (Foto)

Asnjë celular nuk merr aq shumë vëmendje sa iPhone, dhe iPhone 8 duket se është duke marrë më shumë vëmendje se që pritej. Kjo për shkak se Apple do të...

LG G6 Plus dhe LG G6 Pro dalin më 27 qershor

LG kohët e fundit prezantoi dy versione të reja të të LG G6, përkatësisht LG G6 Plus dhe LG G6 Pro dhe tani kompania ka zbuluar datën e debutimit për të dy...

Ky shtet ka internetin më të shpejtë për celular

Sipas raportit më të ri për lidhjen me internet nga ana e kompanisë Akamai, kur është fjala për shpejtësinë e internetit në mobil, në vendin e parë në botë...