Category: Tekonologji

Të udhëtosh me shpejtësi 2700 km/orë, me avionin më të shpejtë në botë (Foto)

Nga Milano në Nju Jork në njëqind e tetëdhjetë minuta. Koha për të parë dy ndeshje futbolli. Nga Roma në Sidnei në shtatë orë. Kjo është e mjaftueshme për...

Huawei sjell telefonin Y7 Prime me çmim shumë të lirë (Foto)

Huawei zyrtarisht ka publikuar telefonin e ri Y7 Prime, i cili është pasues i modelit të vitit të kaluar Y6 Prime. Telefoni i mençur në tregjet në zhvillim do të...

Mësohet se kur do të lansohet Galaxy Note 8

Samsung nuk e ka ndërmend të ndalet me prodhimin e smartfonëve. Pas lansimit të Galaxy S8, Samsung po planifikon gjithashtu të lansojë këtë vit edhe smartfonin...

Apple heq katrorin e volumit nga qendra e ekranit me sistemin e ri operativ

Që nga iPhone i parë, Apple gjithmonë ka shfaqur një katror të bardhë në qendër të ekranit kur përdoruesit kanë ndryshuar volumin. Edhe pse qëndron shkurt,...

Vetura elektrike e Hondas me 1 mijë kuaj fuqi (Foto)

Honda ka planifikuar që të prodhojë veturën koncept me katër motorë elektrik që prodhojnë 1 mijë kuaj fuqi. Ky koncept është i tërë me fuqi elektrik, ku...

Hapet rrjeti social vetëm për shqiptarë

Jetojmë në një periudhë kur rrjetet sociale janë shndërruar në arenë kryesore. Edhe pse gjithçka virtuale, ato luajnë rol shumë të rëndësishëm në...

Tani mund ta dini nëse dikush jua bën ‘screenshot’ fotot dhe videot në Instagram

Përditësimi më i fundit i Instagram nënkupton se përdoruesit mund të dërgojnë dhe të pranojnë video dhe fotografi përmes mesazheve direkt (DM) – të cilat...

Ndoshta nuk u keni kushtuar shumë vëmendje kufjeve ‘EarPod’ të Apple

Ditët kur ua keni kërkuar fjalëkalimin e WiFi-së miqve kanë marrë fund. Ose të paktën për ata që kanë iPhone dhe IOS 11. Kur Apple bëri të ditur sistemin e...

Pse kufjet e iPhone kanë vrima shtesë në to?

Ndoshta nuk u keni kushtuar shumë vëmendje kufjeve ‘EarPod’ të Apple, por nëse i shikoni me kujdes, do të vëreni disa vrima shtesë në plastikë. Por për...

Fëmijët e lindur në 2017 nuk do të kenë nevojë ta mësojnë makinën

Teknologjia po avancon me hapa gjigant, dhe kjo nuk përbën më lajm. Risia më e re e teknologjisë së makinave thotë se fëmijët që kanë lindur në 2017, kur të...

Google ju njeh tashmë me anë të zërit

Gjigandi Google ka prezantuar së fundmi risinë më të re të saj. Së shpejti motorrët e kërkimit do vihen në përdorim vetëm me anë të njohjes së zërit tuaj....

Vjen lajmi i mirë për përdoruesit e iPhone

Apple ka prezantuar iOS 11, versionin e ardhshëm të sistemit të saj operativ për pajisjet mobile. Në iOS 11 është ridizajnuar tërësisht Qendra e Kontrollit...

iOS 11 sjell këto risi

Ashtu edhe siç pritej, Apple ka prezantuar sistemin e ri operativ iOS 11 në konferencën e përvitshme WWDC. Me sistemin e ri vijnë disa ndryshime të mëdha....

Lajm fantastik për përdoruesit e iPhone (Foto/Video)

Një lajm i mirë ka ardhur sot nga Kalifornia, ku Apple ka prezantuar iOS 11, versionin e ardhshëm të sistemit të saj operativ për pajisjet mobile. Në iOS 11...

Del në shitje Roadsteri klasik i Mercedesit (Foto)

Me dyert Gullwing (që hapen në ajër) dhe një performancë mbresëlënëse për vitet e 50-ta, Mercedes-Benz 300SL Coupe është njëra nga veturat më të pëlqyera...

Vendet e punës që rrezikohen nga robotët

Universiteti i Oksfordit ka zhvilluar një studim në vitin 2013 që i hapte rrugën parashikimeve sipas të cilave 47 për qind e vendeve të punës në SHBA rrezikohen...

Toyota, veturë fluturuese që do të ndez flakën e Lojërave Olimpike (Foto)

Inxhinierët të cilët janë të mbështetur nga Toyota Motor Corp (7203.T), kanë demonstruar se si do të duket makina fluturuese që shpresojmë që do ta ndez...

Galaxy Note 8 vjen me kamerë të dyfishtë [Foto]

Një kamerë të dyfishtë dhe një ekran “Infinity” janë më të rejat e fundit që vijnë për Galaxy S8, me ekran 6.3-inç. Dhe këto janë mes karakteristikave...

Ferrari 488 i modifikuar arrin shpejtësinë në 340 kilometra në orë (Video)

Kompania Novitec e ka ripërpunuar një Ferrari 488, duke ia ndryshuar pjesën e jashtme dhe fuqisë. Kjo makinë italiane tani ka gjithsej 772 kuajfuqi, ndërsa është...

Super-makina e Renault-it është quajtur vetura më e bukur konceptuale e vitit, ja se si duket ajo (Foto)

Automjeti super-elektrik i Renault-it, i quajtur Trezor, u votua kohët e fundit si koncepti më i bukur në konkursin e Elegancës Villa d’Este, një konkurs...

Prezantohet treni që lëvizë në binarë virtual (Video)

Në Hunan të Kinës është prezantuar treni, që lëvizë në binarë virtual nëpër rrugë që shfrytëzohet nga veturat e zakonshme. Makina për transportin e...

Motorola Moto C del në shitje për 85 euro

Motorola Moto C është lansuar me çmim rreth 85 euro. Motorola Moto C, ka dy ngjyra për t’u zgjedhur, atë të bardh perle dhe të zezë. Ky smartfon do ta ketë...

Kujdes! Mos e bëni këtë kur jeni në makinë sepse mund të humbisni jetën

Shumica nga ne kërkojmë një hije kur e parkojmë makinën. Gjatë kohës kur makina gjendet nën hije mund të grumbullojë 400-800 mg benzen. Ndërsa kur qëndron...

Zbulohet virusi që sulmon përmes titujve

VLC Player, Popcorn Time, Kodi dhe Stremio janë platformat përmes të cilave hakerët mund të depërtojnë në sistem duke përdorur dosjet me tekst, të cilat...

BMW Z4 i ri spiunohet gjatë testimit

Gjenerata e ardhshme e BMW Z4, e cila do të lansohet në fund të këtij viti, është spiunuar gjatë testimit. Z4 roadster i ri do ë zëvendësoj modelin e...

Kjo Audi S6 lë në baltë çdo veturë (Video)

Duke pasur 520 kuaj-fuqi, kjo Audi S6 e modifikuar mund të jetë një nga veturat më të mira që aktualisht vepron nëpër rrugë. Audi S6 nuk është një veturë...

Nëse ju thërret ky numër në Viber, mos e hapni asesi – është virus (Foto)

Kohëve të fundit, në internet janë përhapur mijëra viruese të cilat po infektojnë pajisjet kompjuterike dhe smartfonët. Ditë më parë – virusi...

Pas 3310, Nokia sjell tre smartphone

Pas daljes së telefonit nostalgjik 3310 të prezantuar në Kongresin Botëror të Telefonëve në Barcelonë, Nokia vjen me tre smartphone. Bëhet fjalë për Nokia 3,...

Rregulli i artë për shoferët, ja pse nuk duhet ta hapni derën e shoferit me dorën e majtë (Foto)

Shoferët në të gjithë botën janë duke marrë disa leksione të rëndësishme dhe nuk është çudi që ky rregull në kursin  e patentës të jetë si një mësim...

E ardhmja mbërriti: Del në rrugë autobusi që po mahnitë të gjithë (Video)

Mund të duket si diçka nga e ardhmja, por autobusi kinez që shkaktoi kaq shumë habi në rrjet, tashmë është realitet. Autobusi TEB (Transit Elevated Bus), i...

Apple lanson të hënën iPhone 8?

Nuk pritet që të lansohet deri në shtator të këtij viti, por një analist pretendon se iPhone 8 do të mund të lansohet më shpejtë. Analisti J.P. Morgan sugjeron...

Këto 18 vetura të garave të BMW që janë si vepra arti (Foto)

Prodhuesi gjerman i veturave ka bashkëpunuar me artistë të famshëm për mbi 40 vite për të transformuar veturat garuese në vepra arti. Artisti kinez i...

Zbulohet e vërteta: ‘Audi’ ka mashtruar në testet për ndotjen

Prodhuesi gjerman i automjeteve luksoze “Audi” ka instaluar në program ilegal në automjetet e tij diesel për të mashtruar testet për ndotje në Gjermani dhe...

Chuck Norris tani është imazhi i kësaj kompanie të famshme automobilistike

Edhe pse që nga viti 2001 nuk ka marr pjesë në ndonjë film apo show televiziv, aktori i arteve marciale Chuck Norris mbetet një ndër artistët më popullorë. Dega...

Risi në Facebook

Facebook ka lëshuar një përditësim për veçorinë e “Foto Albumeve”, duke ua mundësuar përdoruesve të ruajnë postime me tekst së bashku me fotografi dhe...

Test i shpejtësisë, Galaxy S8 apo HTC U11 (Video)

Dy prodhimet më të reja nga gjigantët telefonikë, Samsung Galaxy S8 dhe HTC U11 janë vënë në në një test për të demonstruar shpejtësinë e tyre në kohë...

iPhone 8 së shpejti në treg, por sa i përballueshëm do të jetë çmimin e tij?!

Sigurisht që të gjithë po presim hedhjen në treg të smartfonit më të ri të Apple, iPhone 8, por kjo nuk do të thotë që të gjithë mund ta përballojmë...

Kalimtarët bllokojnë rrugën për të parë nga afër këtë Lamborghini (Video)

Para dyqanit të Larborghini që ndodhet në Londër, janë mbledhur shumë njerëz që të shohin arritjen e modelit Centenario. Derisa është zbritur nga rimorkio e...

Pasagjerët e tmerruar filmojnë motorin e aeroplanit të kapluar nga flaka derisa ishte duke fluturuar (Video)

Ky është një moment rrëqethës, kur motori i aeroplanit të avio-kompanisë United Airlines përfshihet nga flaka, pasi një zog u fut brenda tij derisa ishte duke...

Huawei publikon tabletin e ri MediaPad M3 Lite 10

Huawei vazhdon përhapjen e linjës së vet të tabletëve MediaPad. Pajisja e tij e fundit është MediaPad M3 Lite 10, model i segmentit të mesëm, me profil të...

Prodhohet laptopi më i hollë në botë (Video)

Kompania Asus sapo ka prezantuar laptopin të quajtur ‘ZenBook Flip S’ , i cili është laptopi më i hollë në botë. Laptopi është vetëm 10.9 mm dhe do të...

Këto informacione është mirë ti dini para se të blini një kompiuter

Consumer Reports kohë më parë bëri një hulumtim për kompjuterët më të besueshëm, në të cilën morën pjesë mbi 80 mijë njerëz, të cilët ndan përvojat e...

Bllokohet interneti për të shmangur kopjimin në provime

Të rinjtë etipiopianë jannë futur në fazën finale të provimeve për studimet në shkollat e larta, por edhe në kolegje. E për të shmangur çdo parregullësi...

Shoferët shpëtojnë pa lëndime nga kjo përplasje e madhe (Video)

Gjatë një gare makinash në Indianapolis të Shteteve të Bashkuara, është bërë një përplasje mes veturave. Por, shoferët kanë shpëtuar pa lëndime. Duke...

Kompania shqiptare përfundon punimet në aeroportin ndërkombëtar në Kazakistan

Jane disa ngjarje e fenomene per te cilat shqiptaret duhet te jene krenare. Dhe kjo eshte nje prej atyre ngjarjeve: “Mabetex Group” ka përfunduar të hënën...

Ndryshon Skype, bëhet sikur Snapchat (Video)

Microsoft bleu Skype rreth gjashtë vjet më parë, dhe që nga atëherë shërbimi për mesazhe ka përjetuar krizë ekzistenciale. Skype përgjatë këtyre viteve ka...

Nëse ju vjen ky mesazh në WhatsApp, fshijeni menjëherë! (Foto)

Përdoruesit e WhatsApp duhet të kenë kujdes nga një virus i ri i cili po tenton t’i shtyjë ata të paguajnë për të përdorur aplikacionin. Fotografi me...

Përdorues të Android, këtë javë vijnë disa të reja

Në Android pritet të vijnë tri versione të reja këtë javë. Snapchat pritet të lansoi versionin e ri që pritet të sjellë disa risi. Po ashtu me të reja do të...

Këto janë modelet e “çmendura” të së ardhmes nga BMW (Foto/Video)

BMW ka zbuluar një linjë të “çmendur” të koncepteve të veturave, që eksploron atë se si vozitja do të evoluojë në 100 vitet e ardhshme. Prodhuesi gjerman...

Robotët do t’i mposhtin njerëzit, paralajmëronë ekspertët

Në më pak se 50 vite, inteligjenca artificiale do të jetë në gjendje që t’i mposhtë njerëzit në të gjitha detyrat e tyre, thuhet sipas një studimi të ri....