Category: Tekonologji

Këto janë 7 veturat më pak të sigurta sipas Euro NCAP (Foto)

Euro NCAP është organizatë e cila teston sigurinë e automjeteve në rast të aksidenteve. Vlerësimi i NCAP përfshinë disa parametra si qëndrueshmëria e...

Dalin pamjet e iPhone 8, me ekran si të asnjë modeli tjetër

Modeli i ardhshëm i iPhone po parashikohet të jetë më i miri ndonjëherë, i cili do të lansohet në 10 vjetorin e iPhone-it origjinal të Apple. Edhe pse Apple...

Lansohet aeroplani më i madh në botë (Foto)

Të mërkurën është lansuar aeroplani më i madh në botë, i cili pritet të mbajë satelitë në hapësirë. Aeroplani i quajtur “Stratolaunch” ka gjashtë...

Mercedes-AMG synon të shesë 100.000 vetura këtë vit

Mercedesi në vitin e kaluar ka shitur 99.235 automobila me shenjën AMG dhe me të drejtë shpreson që këtë vit të arrijë shenjën magjike prej 100.000 automjete...

Nokia 3310 i ri shkon ‘si hallva’

Sasia e parë e telefonit ikonë të rilançuar, 3310 e Nokias, është shitur e tëra me rezervime të mëparshme, në ditën e parë të daljes në treg në Finlandë,...

Pse ndodhin dhe sa janë të rrezikshme turbulencat, tregon piloti

Të gjithë ata që kanë provuar udhëtimin me aeroplan, janë përballur me situatën e turbulencave, në disa raste më shumë dhe tënë  tjera më pak. Por, sa...

Lamborghini Centenario kushton rreth 2 milionë euro (Foto)

Lamborghini u ka dërguar blerësve në SHBA edhe dy nga katër veturat e planifikuara të modeleve ultra-sportive Centenario, me të cilët kompania italiane e...

Kosovari sjellë proteza të duarve falas nga Amerika

Të gjithë personat që kanë duar të amputuara, të dëmtuara nga traumat por edhe që kanë lindur pa to, kanë mundësi që të jenë përfitues të protezave të...

Nokia 7, koncepti që mund të shfaqet në treg (Foto/Video)

Ndryshe nga konceptet e tjera, Nokia 7 do të lansohet. Me një Snapdragon 660 CPU, ekran 5.5 “Full HD, kamerën e pasme të pajisur me sensorë të Sony IMX258, 3GB...

Jaguar bën të ditur datën e lansimit të modelit më të fuqishëm që ka punuar ndonjëherë (Foto)

F Type SVR dhe Project 7 janë veturat më të fuqishme të kompanisë Jaguar, por XE SV Project 8 pritet që t’i tejkalojë ato. Kështu kanë thënë zyrtarë të...

Alarmante: Trefishohet numri i viruseve

Kaspersky Lab raporton se numri i sulmeve në tremujorin e parë të këtij viti ka shënuar rritje prej 3.5 herë. Numri i viruseve të detektuar në telefonat mobil ka...

Pse hakerat janë gjithmonë me bluza me kapuç?

Kur portretizon një haker, bluzat me kapuç janë stereotipi i tyre i preferuar. Sipas CNN gjithçka nis nga Hollivudi. Ka disa forma hakerimi, që nga “kapelet e...

Shkenca: Braktisni formën elektronike dhe filloni të shkruani me dorë

Të ecësh në çdo klasë të kolegjit, jeni të sigurt se do të bëheni dëshmitarë të një deti ekranesh të ndezura laptopësh dhe tastierash. Mësuesit shpesh...

BE-ja premton internet falas WLAN për të gjithë

Deri në vitin 2020, BE-ja synon të mbulojë gjithë Evropën me pikat e ashtuquajtura “Funknetz-Hotspots”. Brenda tre vjetëve rajoni i BE-së duhet të mbulohet...

Miliona telefona Android goditen nga një tjetër virus

Aplikacionet përmbajnë një kod i cili dërgon pajisjet e infektuara në një uebfaqe në mënyrë që të gjenerojë klikime të rreme në reklamat e sajteve dhe...

Apple sfidon Google dhe Amazon

Apple është gati të sfidojë Google dhe Amazon në sektorin e inteligjencës artificiale. Kompania nga Cupertino është duke punuar për një sistem që quhet Apple...

Volkswagen Golf 500R me çmimi prej €150,000 (Fotot)

Ky është ndër veturat Golf me ekstreme në qarkullim. Bëhet fjalë për Oettinger Volkswagen Golf 500R i cili ka raport fuqi/peshë prej 2.83 kg për kf,...

Instagram më në fund shton veçorinë e shumëpritur

Mesazhet në Instagram sapo janë bërë shumë më të dobishme. Instagram nuk lejonte më parë që të shpërndaheshin linqe në aplikacion, përveç në biografinë...

Galaxy S8 thyen rekordet e shitjeve

Samsung raportohet se është duke thyer rekorde të njëpasnjëshme me daljen në treg të telefonit më të ri Galaxy S8. ​ Sipas një zyrtari të Samsung, që ka...

Kështu mund të duket Opel Tigra i ri

Kompani e njohur Opel, tani për tani në ofertën e saj ka vetëm një kabrio (Cascada) të vërtetë, por nëse kjo kompani do të vendoste të ofrojë një model të...

Apple me tri reklama të reja synon të kthejë njerëzit kah iPhone (Video)

Një javë më parë, Apple lëshoi uebfaqen “Switch” (Ndërrim), e cila synonte të kthente njerëzit kah iPhone. Tani kompania ka nisur të lansojë disa reklama...

Veturat elektrike do të jenë më të lira se ato të zakonshme

Veturat elektrike do të vazhdojnë të jenë më të shtrenjtë për dallim nga ato të zakonshmet, me karburant. Megjithatë, me një numër në rritje të prodhuesve...

iPhone 8 së shpejti në treg, çmimi të paktën njëmijë dollarë

Padyshim që të gjithë po presim hedhjen në treg të smartfonit më të ri të Apple, iPhone 8, por kjo nuk do të thotë që të gjithë mund ta përballojmë...

Google gjen një mënyrë për të bërë foto të papara natën me smartfonë

Smartfonët ditët e sotme mund të bëjnë shumë gjëra duke përfshirë fotografimin e pamjeve në mënyrë sa më realistike. Por ama kanë dështuar që ta bëjnë...

Ky është Samsung Galaxy Note 8 (Foto/Video)

Galaxy Note është telefoni Premium më i madh që Samsung prodhon. Në një raport nga SamMobile, shihet një video e cila sipas tyre ka rrjedh nga Samsung dhe tregon...

Kjo është vetura më e shtrenjtë në botë (Foto)

Edhe pse prodhuesi nuk ka dashur të bëjë të ditur çmimin, modeli “Rolls-Royce” thuhet se kushton 10 milionë pound, gjë e cila e bën atë veturën më të...

Këto janë efektet e iPad-it te fëmijët

Matematika për fëmijët, anglishtja dhe aftësitë e komunikimit përfitohen nga fëmijët nëse përdorin iPad në shkollë në mënyrë të rregullt. Kjo është...

Kjo veturë luksoze trirrotëshe do t’ju mahnisë (Foto)

Është prezantuar vetura më e re e vitit 2017, Vanderhall Laguna. Versioni i ri i modelit Laguna, i kompanisë Vanderhall, vjen me një mini-interier i cili...

‘Babai’ i Androidit krijon smartfon (Foto)

Bashkëthemeluesi i sistemit operativ Android, Andy Rubin, më në fund ka lansuar smartfonin e shumë përfolur Essential Phone, smartfoni i parë i dizajnuar dhe...

Asus lanson 5 laptopë të rinj super të fuqishëm (Foto)

Asus gjatë konferencës për shtyp në Computex Taipei 2017, ku ka lansuar plot 5 laptop të rinj, ZENBOOK FLIP S Flip S është “më i holli në botë që...

KIA, shitje si kurrë më parë

Kia Motors në katër mujorin e parë të këtij viti ka shënuar rekord të ri të shitjes në tregjet evropiane dhe për herë të parë ka arritur deri te pjesa e...

Zuckerberg morri diplomën e Harvardit pas 12 viteve (video)

Themeluesi i Facebook’ut Mark Zuckerberg është kthyer në Harvard për të mbajtur fjalim të diplomuarve të sivjetmë, ku ka marrë edhe diplomën e këtij...

Facebook ‘shtrëngon’ rregullat

Rregullat e përballjes me fotografi të dhunshme dhe shqetësuese shpesh kërkojnë që administratorët të pyesin a janë ‘’lajme të vlefshme’’ apo...

Keyone, telefoni më i kërkuar i Blackberry

Keyone është bërë telefoni më i porositur i BlackBerry në operatorin kanadez Rogers. Kjo u bë e ditur nga Steve Cistulli (President dhe Drejtori i Përgjithshëm...

Keni problem me bateri? Fshieni menjëherë këtë aplikacion! (Video)

Rreth tri vite e gjysmë më parë, u raportua se aplikacioni “Facebook” ishte përgjegjës për harxhimin e baterisë në pajisjet me platformë iOS. Vitin e...

Kompanitë teknologjike ndihmojnë për të luftuar terrorizmin

Ministrja e brendshme e Britanisë thotë se kompanitë e internetit po fillojnë të jenë më të dobishme në luftën kundër terrorizmit, pas sulmit të kohëve të...

Shpesh njerëzit takohen me kuriozitete të rralla që ndodhin nëpër Botë

Smartfonët më të fundit të avancuar të gjigantit të teknologjisë, Samsung, fillimisht ishin në dispozicion në një numër opsionesh të ngjyrave, duke...

Prezantohet vetura e re më e shtrenjtë në botë (Foto/Video)

Rolls-Royce Sweptail ka debutuar në Villa d’Este dhe konsiderohet si vetura e re më e shtrenjtë në botë. Sipas disa thashethemeve, ky model ekskluziv nga...

Modeli ‘8 Series’ i BMW, mbret i makinave luksoze (Foto)

BMW ka publikuar konceptin për veturën 8 Series, që do ti bëj konkurrencë rivalit gjerman Mercedes-Benz, në garën për shitjen e veturave luksoze në tërë...

Si do të duket iPhone 9?!

Pajisja e ardhshme e Apple iPhone 8 ende nuk është paraqitur në treg, ndërkohë që kanë nisur thashethemet për modelin tjetër iPhone 9, të cilin kompania do ta...

Zbulohen detaje të reja për BMW M5 (F90)

Para prezantimit zyrtar në publik që do të ndodhë gjatë këtij viti, bëhen të ditura disa detaje teknike të gjeneratës së gjashtë të modelit BMW M5. Modeli...

Ky është antivirusi më i mirë për Windows 10

Kaspersky renditet në krye të rezultateve të realizuara në testin AV-TEST për përdoruesit e sistemit operativ Windows 10 home. Sipas të gjitha gjasave, ai është...

Çfarë i bën pesha prej 100 tonesh një iPhone? (Video)

iPhone vazhdon të jetë produkti më i fort edhe për nga forca. Apple ka krijuar në secilin prodhim fortësi më të madhe duke qenë lider në treg. Por, kur pesha...

Mustang, makina më e kërkuar sportive në Evropë

Modeli sportiv i Fordit, Mustang, ka dominuar në tregun evropian në tremujorin e parë të këtij viti. Modeli Ford Mustang ka vazhduar me sukseset në tregjet e...

Zuckerberg kritikon sistemin

Themeluesi dhe administratori i deleguar i Facebook, Mark Zuckerberg është rikthyer në të njëjtin universitet ku e dëbuan, Harvard, për të marrë çmimin honoris...

E fundit, Ja si mund të fitoni shumë para nga Instagrami

Përdoruesit e Instagram-it me ndjekës nga 50,000 deri në 200,000 mund të fitojnë më shumë se 1,000 dollarë për çdo foto të sponsorizuar që ata postojnë....

Një superlajm për ata që përdorin Instagramin

Facebook bëri të ditur në konferencën e zhvilluesve F8 se versioni i Instagram në Android do të mund të jetë funksional edhe offline. Në fakt, kjo po ndodh...

10 projekte sekrete të Google (Video)

Pas blerjes së Google nga kompania Alphabet, tani Google po bën shumë eksperimente ku përfshihen paisje, programe apo edhe të bashkëpunojë me kompani të mëdha...

Si të komandosh qenin tënd me anë të telekomandës (Video)

A e keni pyetur veten ndonjëherë se si mund ta kontrolloni shumë lehtë qenin tuaj? Ja zgjidhja. Kjo paisje është shumë e thjeshtë dhe mund të bëjë që ju ta...

Si u bë Facebook, “shtëpia” e psikopatëve

Thënia e vjetër “kujdes se çfarë kërkon” të vjen menjëherë në mendje. Pak kohë më parë, Facebook filloi Facebook Live, një shërbim që u mundëson...