Category: Tekonologji

Shumë prej jush e keni, por a e dini se çfarë do të thotë emri “Samsung”

Samsung është kompania që krijon telefonat e mençur më të famshëm me platformë mobile Android në botë, dhe derisa ajo është, duke luftuar të mbajë...

10 gjëra që nuk i dini për celularin tuaj

Kush është më  i fuqishëm iPhone-i apo kompjuteri që dërgoi njeriun në Hënë? Sa herë në ditë e kontrollojmë celularin? Kush është telefoni më i shitur...

Historia e “Mercedes Benz” dhe 10 modelet më të mira në histori (Foto)

Ndoshta simboli i vetëm më i identifikueshëm i stilit dhe luksit në botën e automjeteve është Mercedes Benzi me tre yje. Mercedesi ka udhëhequr tregun, me një...

Mënyra e re e karikimit të celularëve që do t’u “shpëtojë jetën”

Mbetja “pa bateri” është një frikë e madhe e kohës moderne. Shumica prej nesh kujdeset që telefoni të qëndrojë vazhdimisht i mbushur dhe jo rrallë ndodh...

Nga LOL te ASAP: 7 akronime angleze që duhet t’i dini

Sipas Google, një nga pikat më të dobëta për të cilat rëndom bëhen në mënyrë me shume frekuente edhe pyetjet e lexuesve, janë akronimet në gjuhen angleze....

Ja si mund të bllokohet iPhone me vetëm një prekje (Foto)

Një gabim në telefonin e mençur iPhone, që ka dalë së fundmi, mund ta bllokojë fare duke e kthyer në një tullë të papërdorueshme këtë telefon. Fansat e...

Ford tërheq mbi 3 mijë vetura për shkak të një problemi

Ford Motor Company ka treguar se do të tërheqë mbi 3 mijë vetura të saja të modelit SUV e kamionçinë. Nga kompania Ford kanë treguar për tërheqjen e 2,500...

Mercedes-Benz S63’, ju prezantojmë me ‘bishën’ (Foto)

“Mercedes-Benz S63” është ndër veturat më të pëlqyera jo vetëm nga “Mercedesi” por nga të gjitha markat prodhuese. Ndërsa në dizajnin e jashtëm, një...

Xiaomi prezanton telefonin Mi Max 2

Kompania kineze Xiaomi ka prezantuar telefonin e ri Mi Max 2. Xiaomi Mi Max 2 ka ekranin 6.4-inç dhe është i fuqizuar me procesorin Qualcomm Snapdragon 625. Ky...

5 aplikacione që duhet patjetër t’i keni në telefon (Foto)

Në platformat për shkarkimin e aplikacioneve mund të gjeni një numër të madh aplikacionesh nga të cilat është e vështirë që të zgjedhni. Edhe nëse e keni...

E pabesueshme! Ky është kualiteti i PES 2018 (Foto)

PES 2018 do të arrijë më 14 shtator – disa ditë para FIFA 18, ka njoftuar prodhuesi KONAMI. Loja e re elektronike premton “përmirësime të mëdha”, në...

Telefoni më i pëlqyer nuk është iPhone 7

Mësojeni cili telefon është më i preferuar Rezultatet e fundit të publikuara të anketës për kënaqshmërinë e blerësve amerikanë me shërbimet që ofrojnë...

Galaxy Note 8 vjen para iPhone 8, merren vesh detajet për fabletin e ri!

Lirisht mund të thuhet se Galaxy Note 7 ishte katastrofal, vitin e kaluar. Pas njoftimeve se fableti po shpërthente në flakë, Samsung u detyrua të tërhiqte një...

Zbuloni gjithë miqtë që ju kanë fshirë nga Facebook (Foto)

Jetojmë në një kohë ku kapitali social matet nga numri i njerëzve me të cilët ke kontakt online, kështu është në natyrën e njeriut të dijë se kush e ka...

Çfarë po ju shkaktojnë të rinjve rrjetet sociale Instagram, Snapchat, Twitter dhe Facebook?

Është vërtetuar, të gjitha rrjetet sociale shkaktojnë ankth dhe stres tek të rinjtë, kjo sipas një sondazhi rezultatet e të cilit janë publikuar tek “The...

Risia e re e Facebook’ut, chat privat edhe në video Live

Facebook fuqizon funksionin Live, videot direkte streaming, duke u dhënë përdoruesve më shumë mundësi ndërveprimi. Kompania flet për një chat privat mbi...

Për herë të parë xhirohet iPhone 8 (Video)

Benjamin Geskin, njeriu i cili shpesh publikon “rrjedhje” nga informatika e industrisë, në profilin e tij në Twitter ka publikuar edhe disa informacione të reja...

Instagram, në mesazhet direkte edhe link

Pasi futi ngjitësat e stilit të Snapchat, Instagram ka një tjetër risi dhe këtë herë për mesazhet direkte. Shumë shpejt në komunikimet private do të ketë...

Apple një hap më afër publikimit të iPhone 5G

Edhe pse 4G që disa vjet është i pranishëm në publikun e gjer, disa kompani janë duke testuar me të madhe 5G. Apple është kompania më e re e cila hyn në...

Njihuni me pushkën më të fuqishme në botë

Nëse luani ndonjë video-lojë, pa dyshim se do ta zgjidhni një snajper si armën tuaj të preferuar. Snajperi është një nga armët më të fuqishme në botë. Kjo...

Ky është laptopi më i ri i Microsoft, Surface Pro (Foto)

Kompania Microsoft ka lansuar të martën laptopin më të ri të serisë Surface Pro. Ky është rifreskimi i parë i kësaj serie të laptopëve që prej muajit tetor...

Minibus i konvertuar në një shtëpi me rrota Mercedes-Benz V-Class Marco Polo(Foto)

Minibus i konvertuar në një shtëpi me rrota në degën e fabrikës Vitoria në Spanjë. Brenda saj është edhe kuzhina si dhe shtrati i gjumit. Motori në këtë...

Si mund të bëni foto profesionale me iPhone (Video)

Apple ka publikuar disa video ku tregon se si mund të bëni foto profesionale me iPhone. Në këto video gjeni instruksionet për fotot portret, foto nga afër,...