Kategoria: Opinion

15873333_616132011922662_5440967237309073321_n

Situata “katastrofale” në Shqipëri për të pastrehët në nevojë ekstreme! (Foto)

Jeta e familjeve egjiptiane ato romake dhe refugjatëve në Shqiperi është e veshtirë pasi ata përballen me papunësinë e tyre,dhe i detyrojnë fëmijët të lypin...

15723821_1362674043750914_298118349_n

Shqetësimet e një 14-vjecari nga Vlora! (Foto)

Duke shëtitur buzëdetit të Vlorës,dëshirojmë të shijojmë peisazhin piktoresk që na ofron bregdeti jonë por në vend të kësaj zhgënjehemi tërësisht!...

15577747_1354465254571793_1008033141_n

Vlora,mrekullia e atmosferave festive,qyteti “pushtohet” nga ngjyrat (Foto)

Sot ishte një ditë e bukur,një ditë e ngrohtë,besoj se mund të themi se po i shijojmë festat e fundvitit deri në maksimum.Atmosfera e qytetit ndihet edhe në...

terza-guerra-mondiale

Nëse do të niste lufta e tret botërore, këto janë vendet më të sigurta në botë

Tensionet që përfshijnë po rikthehen në rrëmujë të politikës botërore, kështu që nëse hipotetikisht mendohet një luftë bërthamore, nga do të duhej të...

5759pamje-nga-rruget-e-vlores

Situata shqetësuese në qytetin tonë,akoma presim…

Mjafon vetëm një xhiro për të kuptuar gjëndjen aktuale të rrugëve të Vlorës,sapo futesh në qytet bien në sy gropat e mëdha dhe tymi që ngrihet,por problemi...

20161215_144824

Parkimi shokë Tisparku… sot një krim më shumë

Nga Ornela Hila   Tisparku është sërish lajm i ditës. Jo për mirë, edhe këtë herë. 4 të gjakosur ishte sot bilanci i konfliktit për bllokimin e rrotës...

received_1239770969450853

Ata po vdesin nga paaftësia jonë…

Mbi 50 mijë civilë, kryesisht gra, pleq dhe fëmijë kanë mbetur të mbërthyer në lagjet e brendshme të Halepit Lindor (Alepo siç njihet në anglisht), në darën...

screenshot_2016-12-14-14-06-02-1

“Pushtetarët po hapin shishet 10 mijë euroshe, ndërsa fëmijët e tyre prishin paratë e prindërve tanë”

  “Madhështia e një kombi dhe morali i tij qëndron tek mënyra si ata gjykojnë më të dobëtin e shoqërisë”, një shprehje e Gandhi-t që vlen...

avokat-ngjela007

Nga Spartak NGJELA, Historia politike e Shqipërisë nga ligësia Hoxha, te ligësia Berisha

l.Vetingu erdhi: ikin edhe gjyqtarët, edhe pushtetarët, por pyetja që mbetet është kjo – kur do të ikë injoranca dhe sëmundja nga drejtimi i këtij vendi? A e...

img-20161206-wa0004

“Koçokokëdhimianizmi” i PS, para dhe pas erës së tij… Dyzimi i socialistëve në Vlorë

Nga Ornela Hila   Partia Socialiste po kalon tallaze të forta. Në fakt aty s’janë ndalur tallazet ka kohë, por së fundmi po shkundet ndjeshëm nga...

img-20161205-wa0003-1

Na përdhunuan të gjithëve… ata fëmijë vetëm na e thanë

Nga Ornela Hila Një ngjarje e tmerrshme ka njollosur Vlorën… një marrëdhënie homoseksuale me dhunë mes të miturish. Një përdhunim mes fëmijësh…...

bk9bnmdpvwdkauex_o_humor-grimca-humoristike-nga-parodistet-e-vlores-hd-1999

Evolimi i kulturës: nga artistë të vërtet në nudizëm

Parodistët e Vlorës prej dekadash janë një trupë profesioniste që ka marrë jo pak vlerësime nga publiku. Një trupë profesioniste me artistë të afirmuar,...

15281961_213251352454066_209397174_n

Nga Florjan Kalaja Mbi pagat e gjyqtarëve dhe prokurorëve Kushtetuta

Mbi pagat e gjyqtarëve dhe prokurorëve Kushtetuta e ndryshuar ka krijuar premisat e një reforme të madhe në sistemin e drejtësisë. Masa kryesore e ligjeve...

besim-ndregjoni-300x182

Një reflektim mbi pavarësinë

Nga Besim Ndregjoni*  Pavarësia e Shqipërisë u fitua me shumë mund, përmes sakrificës së mjaft patriotëve, por në vitin 1944 vendi që u çlirua nga pushtuesit...

52cc3e2183c5ea760e3b76885c1f65aa

Jep Paret dhe e Merr Vetë

Robert Aliaj i ftuar në “Opinion” është shprehur se 1 gr kokainë në Tiranë mund ta gjesh me 90-100 dollarë. Aliaj tha se për një projekt ka blerë drogë...

mappa_ciamuria

Pretendimet e Greqis: konflikti i pazgjidhur

Mbyllet ceshtja “Himara”, shoqëruar me polemika të shumta, Kryeministri grek Alexis Tsipras ka pasur një bisedë telefonike me homologun shqiptar, Edi Rama. Zyra...

ngjela

Ngjela: Çeshtja çame do të jetë ndërkombëtarisht shumë e mprehte dhe njëlloj sikurse ishte çeshtja kosovare në vitet ’90 të shekullit që kaloi

Në një postim në Fb avokat Spartak Ngjela ka qenë i prerë e i qartë në qëndrimin e analizën e tij në lidhje me shtetin grek. Ai thekson aty se: “çeshtja...

123

OPINION NGA CLIRIM HOXHA

  Humbja e Hillari Klinton në zgjedhjet presidenciale të 8 nëntorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ishte vepër e drejtorin e FBI-së James Comey. Ky...

clinton-trump

Humbja e Hillari Klinton në zgjedhjet presidenciale të 8 nëntorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ishte vepër e drejtorin e FBI-së James Comey. Ky është mendimi im

Çdo gjë ka qenë e qëllimshme dhe u përgatit dhe u deklarua 11 përpara zgjedhjeve të 8 nëntorit nga FBI me shpejtësi marramendëse, kur u konstatua se ish...

1112

Spiunët që po ngatërrojnë fqinjët – Analizë nga Clirim Hoxha

Të bësh sot spiunin kundra Shqipërisë në favor të fqinjit jugor, kjo nuk është ndonjë gjë e pa ndodhur më parë, por kaq hapur dhe kaq brutalisht këtë nuk e...

auto_xhihadistet1421963179

Grupi armiqsor Oktapodi

Në prag të ndeshjes Shqipëri – Izrael u njoftua se një grup i rrezikshëm terrorist kishte planifikuar të kryente atentat në stadiumin e Shkodrës me një...

vlore-shiu2

Foto \ Kur rrugët e qytetit janë për ibret … a kanë kuptim parkimet me pagesë?

Tashmë edhe ato pak zëra që u ngritën kundra parkimeve me pagesë janë shuar. Qytetarët me apo pa dashje kanë pranuar realitetin e hidhur. Bëhet fjala per atë...

artan-fuga

“Të ndalim hashashizimin e mediave!”

Nga Artan Fuga Nuk e kisha venë re, sepse nuk i lexoj fare disa gazeta, sikur edhe në burg të isha dhe sikur të mos kisha se çfarë të bëja gjithë ditën, aq të...

populismo6

Erërat e populizmit që frymëzojnë “djathtas”

Fitorja e nazionalizmit, më tepër se një shekull më parë krijoi mostra finaciare, rrëmujëra politike dhe luftën, hije tashmë të largëta të epokës moderne....

marx-lenin-696x398

Marksi, marksizmi dhe “komunizmi i aplikuar”

Një nga filozofët më me ndikim në histori është pa dyshim Karl Marks. Në lidhje me këtë figurë kaq të rëndësishme të shek.XIX është diskutuar gjatë, por...

14731180_405934579530190_8540134303761586544_n

Ben Blushi: “Arditi i vrarë në landfillin e Sharrës po trajtohet nga shteti si armik publik”

Ndërprerja e papritur e emisionit “Publicus”, që po hetonte çështjen e landfillit të plehrave në Sharrë, ku humbi jetën 17-vjeçari Ardit Gjoklaj, ka...

okb-rezolut-euml-p-euml-r-t-euml-luftuar-isis-in-be-forcon-kontrollet-n-euml-kufi-hd-780x439

Kombet e Bashkuara kanë marrë fund

Grindja për sulmin ndaj një autokolone me ndihma humanitare tregon se OKB nuk gjen strategji për të ndihmuar njerëzit në rajonin e krizës. Ndaj, Kombet e...

per-web-1_8a9d2be44a4f17096e6977f5bdb62748

A është turizmi në rrugën e duhur?

Sa herë jeni nisur për pushime ose për të marrë pjesë në një martese, ose në një takim pune? Shumë ? Mirë! Tani kujtohuni se si keni vepruar: keni...

img-20161009-wa0004

Asnjë ambasador i ShBA nuk shprehet dhe vepron pa miratimin e Departamentit të Shtetit

Asnjë ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës nuk shprehet dhe vepron pa miratimin e Departamentit të Shtetit. Kush mendon ndryshe mendon si Plaku Mere që e...

muxhahedinet_ne_tirane_916608-1

Shqipëria, plehëra dhe muxhahedinë. Kush është e keqja më e madhe…

Irani akuzon Shqipërinë për shkelje të rëndë lidhur me çështjen e pranimit të muxhahedinëve, të cilët i cilëson si grupim terrorist. Sipas tyre, Tirana...

screen-shot-2016-09-27-at-14-33-33

Interneti po na e ndryshon mënyrën si e përdorim trurin. Po a është gjë e keqe?

Qasja e lehtë në autostradën e informacionit nëpërmjet internetit po ndryshon aftësinë tonë për të mësuar, kujtuar, dhe zgjidhur problemet përmes përdorimit...

8

Vlora, qyteti i dy deteve…

Atje ku dallga përplaset dhe thërrmohet pas shkëmbit dhe kthehet pas e fuqishme, tek Uji i Ftohtë, pranë tunelit të famshëm, poshtë të cilit derdhen prej...

img-20160930-wa0046

Këngëtarja e muzikës popullore, Juli Çenko flet për muzikën popullore dhe këngëtarët e shumtë amator

Këngëtarja e muzikës popullore, Juli Çenko flet për muzikën popullore dhe këngëtarët e shumtë amator që kanë dalur në skenë. – Jam shumë e...

received_10205327686989972

Unë jam çam, unë jam Europian!

Unë jam çam. Kjo është e para fjali që dje më erdhi ndër mend për ta thënë këtu para jush. Fjalia e dytë ishte: Unë jam çam dhe jam europian. Kjo fjali e...

a-565

Shqiptarët, njerëz më të mirë se sllavët

Nga Faruk Shehic Shqiptarët janë njerëz më të mirë se sllavët e jugut, gjë që edhe nuk është vështirë të jenë. Duhet të udhëtosh në Kosovë, dhe në...

harta-640x433

Ja harta e vendeve ku riciklohen mbeturunat

Qeveria po kërkon të importojë mbetje nga jashtë për t’i ardhur në ndihmë kompanive të riciklimit të cilat sipas saj gjenden në vështirësi. Po ku janë të...

vangjeli

Sa kushton një sherr rruge

Nuk ka një përgjigje të gatshme për pyetjen sesa mund të kushtojë një “sherr” në rrugë, që pasohet me një rrahje barbare në rrugë. Ka një sërë...

img-20160923-wa0027

Çlirim Hoxha: Plehra apo mbetje teknologjike të riciklueshme?

Nuk bëhet fjalë për plehra, por për disa mbetje teknologjike të riciklueshme që i nevojiten industrisë që operon në Shqipëri. Zhurma që po bëhet është...

received_10205264277764781

Mungesa e përkrahjes sociale në shumë familje të Vlorës

Të drejtat e njeriut  janë të barabarta, kjo është dhe hyrja e Kushtetutës tonë, por sa e vërtetë është kjo? Sa e sa histori kemi dëgjuar, histori të...

artikull-300x194

Zbulohet shkrimi rrëngjethës: “Sa më shumë shqiptarë që vdesin, aq më mirë”!

Ky shkrim i Edith Durhamit është botuar në revistën “The Near East”, me 1 gusht të vitit 1913. Durham ka reaguar kundër një shkrimi që në fakt ka qenë...

f169ff21c6ea91c9285b31125ca4b7ba

Shqiptarët dhe roli i tyre në shfrytëzimin e prostitucionit në Evropë

Ishte data 16 shtator, kur erdhi një urdhër arresti evropian nga Belgjika, kundër një 37 vjeçari shqiptar, G.A., për krimet e trafikimit dhe të tregtisë së...

sanidad-billetes

Shqipëria dhe sistemi i saj i padrejtë shëndetësor: Ankesa jonë

Media shqiptare shpesh trajtojnë gjerësisht temën për neglizhencë mjekësore dhe praktikë të keqe të mjekësisë, si në këto ditë për rastin e gruas...

received_1142277319200219

Flamur Çelaj: Do të doja të mos flisja, por si mund të rri pa folur e shkruar?!!!

Vlora e përmbytur! Palmat e thara! Parkimet me pagesë! Ja i thashë të gjitha…, e pastaj ?! Tashmë do sulen servilat e pushtetit dhe do më akuzojnë e thonë...

img-20160909-wa0014

Përmbytjet në Vlorë

Tashmë realisht çdo banorë i Vlorës e di se nëse bie qoftë dhe një shi i lehtë nuk duhet të dal nga dera.  Tani e dimë të tërë se do përmbytemi, e dimë...

100_3722

Sa i kushton një prindi të shkollojë fëmijën?

Dëshira më e madhe e çdo prindi është të shikoj se si fëmija i tij të bëhet një njeri i kompletuar në jetë.  Një ndër momentet më vendimtare është...

Blendi-Fevziu-415x260

Ja si na vjedhin përditë!

Nga Blendi Fevziu Shqipëria është vendi i 4 më i varfër i Europës. Ajo lë pas vetëm Moldavinë, Kosovën dhe Ukraninën e rrënuar nga konflikti me Rusinë. Të...

charlie-ebdo-vignetta-835-735x400

Je suis ou Je ne suis pas plus Charlie Hebdo?

Karikaturistët e Charlie Hebdo kanë vënë në shënjestër për “satirë” pa asnjë vlerë politike apo kulturore  tërmetin në Itali. Për Charlie...

king-735x400

Unë e kam një ëndërr. 28 gusht 1963-2016

Më 28 gusht të vitit 1963 një burrë kishte një ëndërr, të përbashkët nga dyqind e pesëdhjetë mijë njerëz, nga të cilat vetëm pesëdhjetë mijë ishin...

received_1127332414028043

Frikë këto detet tona

Të shqetësuar disa qytetarë të cilët pas lodhjes dhe rutinës së zakonshme, mundohen të kalojnë një kohë relaksi, na njoftojnë për një situatë aspak të...

Screenshot_2016-08-22-20-27-57-1

Një “sallatë” me emigrantë për disa bileta më tepër /video

Me ardhjen e verës vijnë dhe emigrantët e shumtë për të kaluar pushimet në atdhe.  Deri këtu çdo gjë duket në rregull.  Por…ka diçka që vërtetë...