Category: Opinion

Gazetari Enrik Mehmeti,merr shkas nga tragjedia e fundit, jep këshilla si të veproni në këtë zonë

Marr shkas nga tragjedia e fundit e ndodhur ne gjirin e Porto Noves ne zonen e Zvernecit ku humben jeten 3 persona. Dua t’u them gjithe miqve te mi qe mund...

Mohimi i prejardhjes pellazge, mohim i egzistencës shqiptare në Mesdhe (Foto)

OPINION Mohimi i prejardhjes pellazge, mohim i egzistencës shqiptare në Mesdhe. “Pellazgët janë stërgjyshër të shqiptarëve të lashtë, të cilët banonin në...

Opinion:Nga Genc Demiraj Xhezmiu…

Kur udhetuam para do kohesh ne nje nga vendet jashte Shqiperise per nje motiv sherbimi, nje nga te shumtet emigrante, i malluar dhe i gjendur me miresine dhe urtesine e...

Nga Genc Demiraj Servilizmi…

Njihet dhe nuk ka nevoje per shtjellim se c’eshte ne forme dhe ne permbajtje servilizmi. Ai shteteror, ai politik dhe ai me i shemtuari dhe i poshtri, servilizmi...

PD pësoi disfatë, analistët dhe gazetarët i përvishen Bashës

Humbja e Partisë Demokratike në këto zgjedhje ishte mjaft e thellë.  Vetëm 43 mandate, që PD nuk i ka marrë as në ditët e saj  më të këqija. Gjatë ditës...

ANALIZA/ “Rama do t’i propozojë Lulzim Bashës një koalicion PS-PD”

Gazetari Blendi Fevziu shprehet se Edi Rama me shumë gjasa do të ftojë në një koalicion të gjerë Lulzim Bashën. Përmes një analize, gazetari shprehet se Rama...

Gazetarja Ornela Hila i kerkon nje nder 56% te shqiptareve. Ja cfare do…

Gazetarja Ornela Hila i kerkon nje nder 56% te shqiptareve. Ja cfare do… Gazetarja vlonjate ka kerkuar nje nder te vecante, drejtuar 56% te shqiptareve. Ajo ju ka...

Opinion nga Ergys Alushi ”Dashamir Tahiri”është kandidati më popullor i fushatës.

Dashamir Tahiri, eshte kandidati mê popullor i fushates. Kur flet Dashi, eshte njelloj sikur flet nje vlonjat i thjeshte, nje skelar, nje çam i thjeshte nga ata te...

Kur bie fjala për LANÇ, Veteranët dhe veçanërisht për Dëshmorët ai që nuk ia njeh kryeministrit Rama “biografinë” e familjes, do ta merrte për pinjoll të Ballit Kombëtar

Nga Gjon Bruçi* Kur bie fjala për LANÇ, Veteranët dhe veçanërisht për Dëshmorët ai që nuk ia njeh kryeministrit Rama “biografinë” e familjes, do ta merrte...

Fevziu rendit arsyet përse kjo fushatë është e çuditshme

Nga Blendi Fevziu Nuk ngjan thuajse aspak më të tjerat! Është më ndryshe se çdo fushatë që kemi parë këto 27 vjet. Duhej të ishte më e tensionuar, por ngjan...

44 vjet nga Revolta Antikomuniste e Spaçit nga ‘Ilir Hysa’ (Video)

Ky dokumentar ёshtё mё shumё se sa njё pёrshkrim i dhimbshёm i vuajtjeve tё pafundme tё tё burgosurve politikё tё Spaҫit dhe tё familjarёve tё tyre. Ai...

Telat Agolli i rrëfehet Enverit: Dëshmitarët e rremë që erdhën në gjyq

Përmes një letre dërguar Enver Hoxhës në vitin 1982, mjeshtri i Cirkut, Telat Agolli, tregon se si e arrestuan dhe se si e futi në kurth Feçor Shehu. Një nga...

Opinion nga Zamira Agalliu ;Po mendoja se….

Reformat e Ministrisë së Arsimit duhet të insistojnë në punësimin e figurës mashkullore, të mesuesëve në ciklin parashkollor , si dhe në ciklin e ulët ....

Fevziu zbulon gabimin e opozitës: Njerëzit u larguan pa marrë vesh ç’do bëhet më tej!

Nga Blendi FEVZIU Partia Demokratike ka mbajtur sot protestën e paralajmëruar, e dyta që nga ajo e 18 Shkurtit, që inicoi vendosjen e çadrës në bulevard. Përtej...

Fituam Presidentin e ri, por humbëm edhe pluralizimin politik

Nga Artan Fuga Presidenti i Republikës u votua nga mazhoranca, por kriza institucionale vazhdon të thellohet me ritme edhe më galopante. Kështu e ka politika kur ka...

Çfarë do ndodhë me Ilir Metën President?

Ilir Meta pritet të zgjidhet Presidenti i ri i Shqipërisë. Ai bëhet kështu, presidenti i shtatë i Shqipërisë Pluraliste dhe padyshim më i dobëti në listën e...

Bledian Koka ,Nëse nesër instalohet përfundimisht diktatura në Shqipëri

Nga bledian koka Nëse neser instalohet perfundimisht diktatura në Shqiperi, mos u merzisni. Rregullat i dini. Neni 55, parashikon deri ne 15 vite burg per agjitacion e...

Prof.Dr. JOSIF PAPAGJONI – KREUZTANNE, është romani i një shkrimtari tjetërlloj.

Prof.Dr. JOSIF PAPAGJONI – KREUZTANNE, është romani i një shkrimtari tjetërlloj. Nuk e njihja Fate Velën, ndofta diçka me kishte zënë veshi se ishte njeri...

Manjani tregon ç’ndodh kur përshkallëzohet arroganca.Çështjet e thjeshta bëhen krizë

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar pak minuta më parë në “Tëitter” lidhur me situatën politike në vend. Përmes një reagimi të shkurtër,...

Viktimat e Lungomares/Foto

Tashme eshte bere rutine spektakli i perditshem qe na dhuron Lungomare me fatkeqesite qe po i shkakton njerezve. Por mesa duket llafet e bukura te parise se qytetit...

”Po tani, Saliu e ka fajin? Të dy bashkë krerët e aleancës së majtë kanë bërë një llogari”

Nga Andi Bushati* Edi Rama po e mbyll këtë mandat me një refren që përpiqet të justifikojë të gjitha dështimet e tij: “Fajin e ka Saliu”. Ai flet për...

Orët e fundit të koalicionit

Nga Desada Metaj- Protesta e zgjatur e opozitës duket se ka shkaktuar ngërçin e parë institucional dhe krizën politike brenda mazhorancës, kjo ka lidhje me limitet...

Fevziu: Si krijoi ngërçin për negociatat Sigmar Grabiel dhe çfarë pritet të ndodhë javën e ardhshme

Gazetari Blendi Fevziu ka bërë një shkrim në lidhje me deklaratat e minstrit të jashtëm gjerman, Sigmar Grabiel. Fevziu duke përmendur deklaratat e sotme...

Cilin lumë nuk kalon kurrë Basha!

Nga Shpëtim Nazarko Ka një moment-thotë Napoleoni në kujtimet e shkruara pas internimit të dytë të tij në Shën Helenë- kur edhe ushtari më trim ua mbath...

Pse mungon në çadër Eduard Selami?

Nga Xhevdet Shehu Po bëhen afro dy muaj që PD proteston në bulevard ku ka ngritur një çadër me pretendimin që qeveria të garantojë zgjedhje të lira dhe të...

Ti po vret veten, biri im!

Nga Poli Hoxha Një histeri e vërtetë shpërtheu menjëherë pas takimit të hapur, mes kreut të opozitës Lulzim Basha dhe ish-deputetit Koço Kokëdhima, i...

Lubonja i përgjigjet Kryeministrit: Për Edi Ramën që nuk shqyen pula, por është i rrezikshëm për vendin

Shfaqjen e Ramës  në emisionin “Të paekspozuarit” e ndoqa me vëmendje  jo vetëm për arsye se është emisioni  në formatin e të cilit bëj pjesë, por...

Forumi qytetar, jetëzim i demokracisë nga ”Viktor Avdia”

Forumi qytetar i organizuar nga PD –Sarandë, si një mundësi për mbajtijen gjallë të demokracisë në kët qytet. Prej shumë vitesh në qytetin e Sarandës...

Rama: PD nuk e do 18 qershorin, po vjen një qasje e re ndaj BE-së

Për kryeministrin  Rama, në Shqipëri po merr jetë një qasje e re ndaj BE-së dhe për këtë fajëson Partinë Demokratike dhe protestën e saj në çadër që...