Kategoria: Kulture

16111188_10206042575781745_694686107_n

Starton fuqishëm pjesëmarrja e Agjencisë kombetare të Turizmit në Panair

Starton fuqishëm pjesëmarrja e Agjencisë kombetare të Turizmit në Panairin CMT Shtutgard 2017 në një atmosferë festive me praninë e Ministrit Gjerman të Landit...

16118652_10206047717830293_1208489450_n

DËBORË NË TËRBAÇ

DËBORË NË TËRBAÇ Në Tërbaçin tonë të dashur ra dëborë Në fshatin, me Çikën matur, vë kurorë. Vë kuror dëbor’ e bardhë mbi Tërbaç, Tërbaçin...

15978675_10210642658094561_1574373869_n

Eqrem Bej Vlora: Kujtime…

Eqrem Bej Vlora: Kujtime (2) Më 26 nëntor të vitit 1923, kur u shpallën zgjedhjet për Asamblenë Kombëtare legjislative, im atë dhe miqtë e mi ngulën këmbë...

16118539_10210642306765778_21899645_n

Shkrimtari nga Kanina Isuf Luzaj që la gjurmë në penën shqiptare

Isuf Luzaj (1913-2000) . Isuf Luzaj lindi në një familje fetare, i ati ishte hoxha i fshatit. Isuf Luzaj shkollën fillore e kreu në Vlorë me 1926. Gjimnazin e vijoi...

16117549_10210642262364668_1195904738_n

Sartre, ati i filozofisë ekzistencialiste frënge

Sartre, ati i filozofise ekzistencialiste frenge, ateist dhe materialist, e ve problemin e jetes ne absurditetin e saj, qe, duke mos pasur ligje, eshte...

ka_1484412717-803357

Historia e panjohur e shtëpisë së Kadaresë në Gjirokastër (Foto)

Specialisti i Trashegimise Kulturore, Arkitekt Agron Doraci rrëfen për herë të parë historinë e shtëpisë së shkrimtarit Ismail Kadare. Ai ndalet në detaje të...

Gaqi_Vishi1

CA FJALE PER ARTISTIN GAQI VISHI

CA FJALE PER ARTISTIN GAQI VISHI GËZIM LLOJDIA 1. Frymëmarrja e jetës të një aktori siç ishte Gaqi Vishi është ndërprerë njëzet më parë.Trualli ku prehet...

auto_1928291435400504

Genocidi grek ndaj Çamërisë dhe roli famëkeq i misionit britanik

Historia e marrëdhënieve shqiptaro-britanike ka një udhë të gjatë zhgënjimesh në dëm të tokës arbnore dhe të copëtimit të trojeve etnike shqiptare. Nuk...

Saimirprl

Tenori shqiptar Saimir Pirgu në shtypin australian

Mbreti Roger është si Opera “Turandot dhe Tristan” në të njëjtën kohë. Tenori shqiptar Saimir Pirgu ka tërhequr vëmendjen e shtypit të specializuar muzikor...

gezimmyshketa2

Baritoni shqiptar Gëzim Myshketa, vlerësime nga kritika italiane me “La Boheme”

Baritoni shqiptar Gëzim Myshketa i vlerësuar në skena të ndryshme me aktivitetin e tij ka impresionuar kritikën italiane me rolin në operën “La Boheme”, ku...

bienalja_e_te_rinjve_faqe_19-2

Bienalja e artistëve të rinj, aplikimi deri më 15 janar

Bienalja e Artistëve të Rinj të Mesdheut dhe Europës një event multidisiplinar, i cili organizohet për herë të parë në Shqipëri, mes Tiranës dhe Durrësit,...

15726393_1630764620274395_2046380700923729814_n

SEVASTER KUDHËS GREHOTI, O VEND I BEKUAR NGA ZOTI…

Reportazh SEVASTER KUDHËS GREHOTI, O VEND I BEKUAR NGA ZOTI… Nga AGIM JAZAJ Është një këngë që kërkohet nga të gjithë njërëzit e kësaj treve dhe jo...

15978676_10206013693739712_1212171420_n

Promovimi i librit të dytë i autores Xhiliola Lamaj (Foto)

Nënë moderimin e poetit dhe studiuesit Albert Habazaj, drejtor i Bibliotekës së Universitetit “Ismail Qemali” u zhvillua sot në sallën e Bibliotekës “Nermin...

15978722_10206008951901169_1332804934_n

DRITA Pelingu (Kripa )

DRITA Pelingu (Kripa ) Drita bënte pjesë në “brezin e haruar” Gezim Llojdia Drita Pelingu(Kripa),lindi,erdhi në jetë nëpër kohë në saj të një talenti më...

sequence-590491

Iso-polifonia shqiptare në Paris/ “Janinës ç’i panë sytë” këndohet nga francezët

NJë version i jashtëzakonshëm i këngës polifonike këndohet nga pesë këngëtarë profesionistë francezë në Paris. Është kaq emocionuese të dëgjosh tek...

15978727_10206008001077399_645051070_n

Qendrat e argëtimit Skiathos (Video)

Skiathos, një ishull grek në veriperëndim te detit Egje, është pjesë e arkipelag Sporades. Është e njohur për plazhet e saj dhe gumëzhimën e të rinjve të...

fb_img_1483861441302

FOLKLORI I KËNGËS BOLENASE- FRYMA E AJRIT ËSHTË PIKË VESË

GËZIM LLOJDIA  Nertesi Asllani është një poet  lab. Djepet e labëreshave që kanë përkundur trima,kanë përkundur midis  tyre edhe  poet e rapsod. Dihet se...

634411__bjkgdf2bx

Si e festoi Dritëro Agolli natën e ndërrimit të viteve

Shkrimtari ikonë, Dritëro Agolli nuk u nda nga pena as ditën e festës së ndërrimit të viteve. Vajza e tij Elona, nëpërmjet disa fotove të postuara në mënyrë...

karina-500x443

Kalaja e Skelës

Kalaja e Skelës është një kala në Vlorë, . Kalaja është ndërtuar nga Sulejmani i Madhërishëm në vitin 1531. Kalaja ka qënë rreth 4 kilometra larg nga...

2016_1483532211-7728099

16 gjërat që mësuam nga viti 2016

Në fundin e njërit prej viteve të mbushur me ngjarje historike, në politikën perëndimore të paktën, ja disa prej ideve dhe pikëpamjeve më të rëndësishme të...

15909743_10205978889109618_1462689597_n

Arkeologët e sektorit të Sarandës po monitorojnë punimet në dy objekte(Foto)

DRKK Vlorë (sektori Sarandë) ka në qëndër të vëmëndjes së punës së saj përmirësimin e infrastukturës dhe logjistikës së monumenteve duke realizuar gjatë...

15879581_10205978882429451_356017623_n

Nga rrëzë malit të Karaburunit deri te Ura e Mullirit në Tragjas(Foto)

Ujësjellësi i Ferunit, ndërtuar në vitin 1888 (SHEK. XIX), shpallur monument kulture i kategorisë së parë nga një Urdhëresë e datës 08. 01. 1977 nga Ministria...

foto4

Kuriozitetet më të çuditshme

A e dini që pas moshës tridhjetë vjeç njerëzit shkurtohen 1 cm çdo 10 vjet?! Lotët që derdhim për arsye të ndryshme (p.sh. nga gëzimi, hidhërimi, qërimi i...

15782405_10205949328850630_1912173497_n

Godina historike e bashkisë Vlorë,drejt rikonstruksionit të saj total (Foto/Video)

Një ambjent që do të jetë multifunksional,duke u rikonstruktuar jo vetëm në fasadën e vet,apo zyrat e saj,por edhe në katet e nëndheshmë të godinës,deri dje...

81b26009-5ffa-4817-bfee-f010699560eb-0

A e dini simbolin e unazes

Në kohën romake është besuar se gishti i unazës në dorën e majtë ka një damar i cili lidhet drejtpërdrejt me zemrën dhe kështu është vendosur që unazat e...

cul7xajweaawjhz

Balerini Eno Peçi, në Koncertin e Vjenës

Balerini i njohur shqiptar Eno Peçi nuk do të mungojë dhe këtë vit në Koncertin e Vjenës.   Balerini shqiptar, i cili prej vitesh jeton në Vjenë është...

enada_hoxha_dhe_gerdi_vaso-koreograf_9

Enada Hoxha: Jemi larg standardeve europiane në infrastrukturë dhe teknikë, por jo në aspektin artistik

Teatri i Operës dhe Baletit e mbyll kalendarin artistik me baletin “Arrëthyesi”. Vepra e Çajkovskit në mbrëmjet e 28 dhe 29 dhjetorit do të përcjellë...

agnus_deii_filmi_faqe_19-2

Filmi “Agnus Dei” mbyll vitin me 80 çmime

Filmi “Agnus Dei” me skenar e regji të Agim Sopit, ka fituar edhe dy çmime kryesore ndërkombëtare: Filmi më i mirë i metrazhit të gjatë /Best Feature Film/...

yllka_mujo_martaaa_faqe_20-1

“Marta”, Erand Sojli sjell në skenë dramën për sakrificat dhe përpjekjet e femrës shqiptare

Drama “Marta” në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” vjen si një vepër, që i flet shumë shoqërisë. Shkruar dhe me regji nga...

hqdefault-480x360

“Gjurmë Shqiptare”/ Toka e Shqiponjave! (Video)

Shqipëria e parë përmes historianëve, studiuesve e udhëtarëve më të famshëm nga lashtësia e deri më sot. Një udhëtim i jashtëzakonshëm që zbulon...

15722741_10205917436653345_2121181274_n

Iniciativa shumë domethënëse në prag të festave të fundvitit.

Këta të rinj që shikoni në foto kanë marrë një iniciativë shumë domethënëse në prag të festave të fundvitit. Ata kanë ndërtuar një shtëpizë të cilën...

3-2

BBC/ Një mesazh botës për BESËN shqiptare

Në një kohë kur refugjatët po mbushin kufijtë në të gjithë botën, duket se kemi shumë për të mësuar nga virtyti i mikpritjes shqiptare. Kështu e nis...

femijet_1482332524-6974401

Fëmijë qe luajnë të zhveshur në dëborë (Video)

Atëherë kur temperaturat bien nën zero fëmijët dalin të zhveshur në dëborë për të luajtur. Por më parë ata bëjnë një sauna me ujë të nxehtë e më pas...

lunarossa

Kjo natë do të jetë nata më e errët në 500 vitet e fundit

Në sajë të një eklipsi hënor në natën më të gjatë të vitit, sonte do të jetë duke u përjetuar më  gjatë, natën më të errët në një kohë shumë të...

auto_z_1452935858-59839401482237676

Si duhet të veproni kur thonjtë e këmbës rriten brenda lëkurës

Çdokush që ka vuajtur nga irritimi i mishit të thonjve apo hyrja në mish, e dinë shumë mirë se kjo nuk është aspak e këndshme. Ky lëndim mund të jetë i...

7692968384_5dd50431f0_b

Besa, fjala e trashëguar ndër shekuj

Me mija vjete eshte percjelle eshte trashigue si e shejte , besa ,fjala e dhanun qe nuk guxon te shkilet te nderrohet. Kjo eshte percjelle ne te gjitha menyrat e jetes....

43fb098e01a4e66d3cb8b7bb7727bb78

Madhështia e gadishullit të Karaburunit (Foto/Video)

Gadishulli i Karaburunit është ajo pjesë e bregdetit vlonjat, ku turizmi mund të gjejë terrenin më të përshtatshëm për t’u zhvilluar. 25 km larg qytetit të...

screenshot_2016-12-19-22-10-27-1-1

Agjencia Kombëtare e Turizmit merr pjesë në aktivitetin për promovimin me temë “Në Zbulim të Mistereve të jugut”

Agjencia Kombëtare e Turizmit merr pjesë në aktivitetin për promovimin me temë “Ne Zbulim te Mistereve të jugut” të organizuar nga Institucioni i...

15645083_10205883229678192_1149407939_n

Ky aktivitet zhvillohej në kuadër të 50 vjetorit të vdekjes së poetit tonë të madh Ali Asllani

Departamenti i Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë pranë Fakultetit të Shkencave Humane të Universitetit “Ismail Qemali” të Vlorës organizoi sot në Bibliotekën...

faunaa

Leonard Qylafi, artisti që do të përfaqësojë Shqipërinë në Bienalen e Venecias 2017

Në aktivitetin më të madh të Europës për artin vilzual Bienalen e Venecias që do të zhvillohet vitin tjetër do të marrë pjesë me të drejta të plota edhe...

balerini

Balerini shqiptar, një talent i ri i trupës së Nju Jorkut

Më 9 janar në Nju Jork ndahen çmimet e përvitshme Clive Barnes, një nderim për artistë të rinj në artin skenik dhe në balet. Spartak Hoxha një 25-vjeçar nga...

screenshot_2016-12-18-10-21-00-1-1

Marjana Kondi rrëfen puthjen me Robert Ndrenikën

Marjana Kondi, aktorja e dashur e ekranit dhe teatrit shqiptar u shfaq sot në mbrëmje në premierën e filmit “Rrokullisje”, me regji dhe skenar të Leka Bungos,...

img_news-liri_berisha_fondacioni_902982847

Qendra Rajonale e Autizmit, Fondacioni “Fëmijët Shqiptarë” feston me fëmijë

Fondacioni Fëmijët Shqiptarë festoi më fëmijët, prindërit dhe stafin e qëndrave rajonale të Autizmit, mbylljen e vitit dhe i uroi mirëseradhjen Vitit 2017....

cci-x6fusaa8vki-jpg-large

Opera e Giuseppe Verdit, “La Traviata”, sjell artistët ndërkombëtarë në Tiranë

“La Traviata” e Giuseppe Verdit, do të shfaqet premierë në datën 17 dhjetor, për të vijuar dhe më 18-19 dhe 20 dhjetor, në skenën e Teatrit Kombëtar të...

dsc07249

80 vjetorit të krijimit të Bibliotekës Publike “Shevqet Musaraj” të qytetit të Vlorës

80 vjet biblioteka publike Shefqet Musaraj. Krijuar dhe ngritur nga  një grup intelektualesh dhe arsimtarësh si Jani Minga,Ibrahim Kushta,Rauf Zaimi e të tjerë...

teatri-i-metropolit

“Krishtlindja përreth botës”, një muzikal në Metropol

Në kuadër të festave të fundvitit, Qendra Kulturore Tirana (Teatri Metropol) organizon muzikalin “Krishtlindja përreth botës”. Kjo shfaqje e punuar nga...

15571376_10205852945361103_175852378_n

Nga Vlora drejt Amerikës Këngetarja e re vlonjate Anida Llanaj flet për Vlora News

Nga Vlora drejt Amerikës me plot sukses ! Këngetarja e re vlonjate flet për Vlora News Qyteti i Vlorës ngelet ende një nga vendet nga ku dalin talente të mëdha...

received_10205850643383555

80 vjetori krijimit të Bibliotekës Publike “Shevqet Musaraj”

Janë të ftuar të gjithë shkrimtarët e poetët, qytetarët e kushdo ka dëshirë të marri pjesë në këtë 80 vjetor të Bibliotekës Publike “Shevqet...

1481739814_qyteti10

Qyteti i nëndheshëm që u zbulua rastësisht (FOTO)

Në vitin 1963, një person në rajonin e Cappadocia në Turqi po restauronte shtëpinë e tij, kur bëri një zbulim të pabesueshëm.  Ai gjeti një portë guri që...

DCIM102MEDIADJI_0678.JPG

Arkeologët zbulojnë qytetin e humbur 2500-vjeçar në Greqi/ FOTO

Një skuadër ndërkombëtare arkeologësh kanë zbuluar një qytet misterioz të humbur, në qendër të Greqisë që mund të të ofrojë të dhëna të reja për...