Category: Kulture

Shumë turistë të huaj këto ditë në Himarë po provojnë gatimet fantastike të kuzhinës së larmishme himariote (Foto)

Shumë turistë të huaj këto ditë në Himarë po provojnë gatimet fantastike të kuzhinës së larmishme himariote. Tashmë brandi Himara nuk është më një...

Ekspozita më e re çelur sot në Muzeun Kombëtar Marubi, titulluar ‘Manipulim’ (Video)

MIRËMËNGJES dhe ju uroj një ditë të mbarë me këtë klip prezantues të ekspozitës më të re çelur sot në Muzeun Kombëtar Marubi, titulluar...

Xhuzepe Katapano dhe zbulimi i tij mbi vjetërsinë e pellazgëve dhe gjuhën e tyre (Foto)

Për të gjithë ata që dyshojnë se janë shqiptar, apo vënë në dyshim prejardhjen pellazgo-iliro-aarbërore të shqiptarëve. Xhuzepe Katapano dhe zbulimi i tij...

Fluks vizitorësh në Monumentet e Kulturës (Foto)

Sezoni turistik i vitit 2017 ka shënuar një rritje të rëndësishme të numrit të vizitorëve vendas dhe të huaj në monumentet e kulturës dhe parqet arkeologjike...

“Cult.ure”: Shqipëria dhe Italia më afer

Prej dates 28 deri ne 31 korrik nje delegacion shqiptar, ne kuader te projektit “Cult.Ure” implementuar nga organizata “I Binari della Tradizione” ka marr pjese...

Mesazhi i Enver Hoxhës për amerikanët: “Na ndihmoni!”

Në këtë pjesë të dytë të rrëfimit të gazetarit dhe shkrimtarit amerikan Peter Lucas, mbështetur tërësisht në dokumentet sekrete amerikane të kohës,...

E futën në thes me një mace të egër/ Vdekja makabre e mirditorës që sfidoi komunizmin

Nuk janë të paktë ato shqiptarë që guxuan dhe ngritën kokë kundër diktaturës dhe komunizmit në Shqipëri. Shumë intelektualë dhe fetarë dolën kundër...

‘E vdekura’ plas nga vapa, ja zgjidhja që ka gjetur (Video)

Sana Marta është një traditë e çuditshme fetare pelegrinazhi që festohet në nder të të vdekurve në vende të ndryshme të botës. Njerëzit shtiren sikur kanë...

Dalin ‘sekretet’ e jetës private të Enver Hoxhës, Cfarë dinte motra e Kadaresë që rrezikonte pushkatimin?

Letra e datës 2.4.1980 e shkrimtarit Ismail Kadare drejtuar Enver Hoxhës, është pjesë e një historie “me grupe armiqësore” të nisur në vitin 1978, në të...

Rama: Ditë të mbarë me këtë artikull të radhës për bukuritë e Shqipërisë dhe turizmin tonë

MIRËMËNGJES dhe ju uroj një ditë të mbarë me këtë artikull të radhës për bukuritë e Shqipërisë dhe turizmin tonë. * * * Shqipëria po bëhet destinacioni...

Vlora në 1900-n, publikohet koleksioni i rrallë

Një tjetër koleksion fotografish të vjetra nga Shqipëria është publikuar nga shkrimtari, përkthyesi, interpreti dhe albanologu i shquar Robert Elsies....

95 vjet më parë, më 28 korrik 1922, duke përdorur instrumentin e njohur dokësor diplomatik të “échange de lettres” (Foto)

AMARCORD 95 vjet më parë, më 28 korrik 1922, duke përdorur instrumentin e njohur dokësor diplomatik të “échange de lettres”, Shtetet e Bashkuara të...

Thirrja e grekëve në 1940: Shqiptarë, bashkohuni me ne, rreziku i përbashkët është Mussolini dhe Hitleri (Foto)

Lufta italo-greke, veç të tjerash studiohet edhe për faktin se skenë e zhvillimeve të saj u bënë pikërisht vendbanimet e një vendi të tretë, i cili u fut në...

Himara në dokumentet e Arkivit Qendror Shtetëror – Ekspozitë dokumentare dhe fotografike

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave dhe Bashkia e Himarës çelin ekspozitën “Himara në dokumentet e Arkivit Qendror Shtetëror – Ekspozitë dokumentare dhe...

Jorgo Goro: Pak nga ajo që ndodh çdo ditë kudo në Himarën tonë… (Foto)

Jorgo Goro ka zgjedhur të hedhi sot në faqen e tij zyrtare të fb disa foto mahnitëse  të Himarës ku shprehet se janë të realizuyara pa filtër. Pak nga ajo qe...

Foto e qershorit 1923 shkrepur në konviktin Malet Tona në Shkodër

AMARCORD Kjo foto e qershorit 1923 shkrepur në konviktin Malet Tona në Shkodër, dëshmon se një vit pasi ishin krijuar me shtysën e filantropit të madh...

Zbulim në ujërat e Vlorës – Arkeologët gjejnë rrënojat e një kështjelle dhe porti (Foto)

Një ekip i udhëhequr nga arkeologë të Universitetit të Southampton kanë gjetur rrënojat e pazbuluara të një kështjelle dhe një porti në afërsi të Vlorës...

Kolosët e letërsisë shqipe Lasgush Poradecin dhe Asdrenin

AMARCORD Në këtë foto ku shfaqen, në dy cepat e saj, Lasgush Poradeci dhe Asdreni, përmban kujtimin e njërit prej etërve të albanologjisë, studiuesit e...

“Motra e Skënderbeut u martua me një serb”, debat edhe për orgjinën e Vojsavës

Një deklaratë e analistit Mustafa Nano se nëna e Skënderbeut është serbe ka ndezur polemika e hapur një debat mes studiuesve, historianëve dhe njerëzve të...

Vlorë: “Koncert Kuartet Harqesh, Schumann, Gliere”

Sot në orën 20:00, në Sallën e Konsullatës Italiane në Vlorë, zhvillohet “koncert Kuartet Harqesh, Schumann, Gliere”. Instrumentistët e sotëm janë...

Investime në infrastrukturën e parqeve arkeologjike Amantia-Oriku (Foto)

Në kuadër të mbarvajtjes së sezonit turistik 2017, DRKK Vlorë ka vijuar punën për përmirësimin, rinovimin dhe plotësimin e infrastrukturës së brendshme të...

Mishërim i shpirtit të pavarur dhe vetvendosës, gjirokastriti i madh Bajo Topulli (Foto)

AMARCORD Mishërim i shpirtit të pavarur dhe vetvendosës, gjirokastriti i madh Bajo Topulli, mbyllte sytë në moshën 62 vjeçare, më 24 korrik 1930, në Sarandë....

Ndron jetë ‘Denisa” këngëtarja me zërin më të ëmbël (Video)

Kush ishte Denisa Denisa ishte nje kengetare E njohur jo vetem ne Rumani por dhe ne disa shtete te tjera te Evropes. Nje bukuroshe me zemer te madhe. qe ne daten 23...

Club Itarus, nën ritmet e muzikës popullore. I ftuar, këngëtari Ylli Baka

Sonte në mbrëmje në club Itarus, i ftuar special do të jetë këngëtari i mirënjohur i muzikës popullore, Ylli Baka. Qytetarët vlonjatë, por edhe pushuesit që...

Walkman, rock live në Vlorë

Për herë të parë në Shqipëri, me një koncert, grupi italian i muzikës rock ka sjellë në shëtitoren e Lungomare –s në Vlorë, për të gjithyë qytetarët...

Si duket bregdeti i Jonit ditën e sotme (Foto)

Pas fluksit të madhë që krijohet cdo fundjavë në bregdetin e Jonit nga turistë të huaj dhe vendas  sot gjithcka duket shumë më ndryshe  dhe pse nga një...

Vetja përballë vetes në pushime !!!

Pushimet janë momente, që vec qetesise, na japin mundësine të mendojmë. Ditët janë kaq frenetike, sa që nuk kemi kohë të mendojmë , për punën tonë,...

Skënderbeu i fshehur nëpër arkivat greke

Nga Arben Llalla Historia e popullit shqiptar është shumë e pasur me shkrime, libra, broshura që flasin për lavdinë e kombit tonë në luftë për mbijetesë. Ato...

Pinjoll i derës së Hamzarajve të Vlorës, një nga firmëtarët e aktit të Pavarësisë, poliglot, diplomat dhe patriot i sprovuar (Foto)

AMARCORD Muajt që paraprijnë 105 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë duhet të jenë kornizat e përkujtimit të njerëzve të mëdhenj që prunë atë ditë,...

Në damarët e shqiptarëve rrjedh gjak pellazg.Origjinën e fustanellës helenë kërkojeni në shqipëri”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Korrik 2017Në revistën franceze, « L’Année géographique : revue annuelle des voyages de terre et de mer ainsi que des...

Sa herë që shqiptarët kanë dashur t’ja nisin mbarë, e kanë nisur nga shkollat dhe arsimi

AMARCORD Sa herë që shqiptarët kanë dashur t’ja nisin mbarë, e kanë nisur nga shkollat dhe arsimi. Dëshmi shembullore e kësaj të vërtete është Kongresi...

Skënderbeu/Faktet që dëshmojnë lidhje të shumëfishta me sllavët

Tek “Gjysma e harruar e Skënderbeut” Ylli Polovina shkruan “Kur kritikuesit e ashpër të Gjergj Kastriotit, pikërisht ata emra që kemi cituar në fillim të...

Presidenti Republikës ka nderuar me Medaljen “Nderi Kombit” artistin e njohur vlonjat Bujar Asqeriu

Pak ditë më parë Presidenti Republikës ka nderuar me Medaljen “Nderi Kombit” artistin e njohur vlonjat Bujar Asqeriu. Së bashku jemi shok fëmijërie...

Perla shqiptare që duhet të vizitoni këtë verë (Foto)

Nëse keni menduar ndonjëherë për të shkuar në Tailandën e largët për të shijuar shëtitjen me varkë dhe ujin e kristaltë, jeni në kohë të ndryshoni...

Rama: Respekt veprës dhe njeriut Ali Podrimja! (Foto)

AMARCORD “Morituri te salutant”, është homazhi që secili prej nesh mund t’i bëjë një të vdekshmi midis nesh, por për kë jeta krijuese e desh...

Arjan Konomi sjell “Saga e jetëve legjendë”, në cdo librari (Foto)

Nga sot, në çdo librari vjen librin e I-rë të Arjan Konomit “Saga e jetëve legjendë” Një libër për të mos e humbur. Gjeopolitik deri në detaj…ja...

Ndalohet të transmetohet kënga “Despacito” , ja arsyet

Ndodh edhe me këngët të ndalohen. E tashmë duket se rradhën e ka kënga më e dëgjuar në histori, “Despacito”. Kjo këngë nuk do të transmetohet më në...

Revista italiane shkruan për detin dhe magjinë e natës shqiptare (Foto)

Edi Rama na uron miorëmëngjes me një shkrim të botuar në njërën prej revistave më prestigjioze italiane. MIRËMËNGJES dhe ju uroj një ditë të mbarë me...

Ja si veni në Amantia, Ilirinë e para një mijë vjetëve

Parku Arkeologjik Kombëtar i Amantias, rreth 180 kilometra larg Tiranës, dhe 35 km nga qyteti bregdetar i Vlorës, Parku arkeologjik i Amantias ishte i shumëvizituar...

‘Forbes’ shkruan për plazhet e mrekullueshme të Shqipërisë (Foto)

Revista amerikane “Forbes” e ka renditur Shqipërinë si destinacionin më të lirë në botë për vitin 2017,  Sipas revistës prestigjioze amerikane, Shqipëria...

Një kartolinë e veçantë e 22 majit 1909, dërguar Lumo Skëndos në Selanik nga Lazër Gurakuqi (Foto)

AMARCORD Një kartolinë e veçantë e 22 majit 1909, dërguar Lumo Skëndos në Selanik nga Lazër Gurakuqi, i mundëson Amarcord të kujtojë vërtet me dashuri dhe...

Shpresat dhe projektet e Ismail Bej Qemalit. Intervista e liderit Shqiptar në Romë me gazetarin Francez

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Korrik 2017 Gazeta franceze, « Le Matin », ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në faqen n° 3, intervistën e rrallë të...

Leximet e verës

Për të gjithë të apasionuarit e librit, po ju njohim me propozimin tonë për ditën e sotme. “Ishulli nën det” nga Isabel Allende Një roman ndryshe i Isabel...

Kujtohet sot poeti Frederik Rreshpja

Më 19 korrik 1940 lindi në Shkodër poeti, publicisti, eseisti dhe botuesi Frederik Rreshpja, i cili u nda nga jeta më 17 shkurt 2006. Ai mbetet një ndër mjeshtrat...

Festë në Vlorë, vjen Maratona e Kënges popullore

  Shëtitorja e Vlorës do të jetë sot arena e festës së rradhës në Vlorë. Maratona e këngës popullore do të sjellë emra të njohir këngëtarësh e...

Turistët e huaj në Tiranën e para viteve ‘90! (Video)

Gjatë periudhës së regjimit komunist, edhe pse turizmi nuk konsiderohej degë prioritare e ekonomisë, sërish nuk kanë munguar turistët e huaj. Në vitet ’50 do...

DRKK Vlorë kreu punime mirëmbajtjeje në qendrën historike të Tragjasit të vjetër (Foto)

Gjatë muajit Korrik 2017, DRKK Vlorë kreu punime mirëmbajtjeje në qendrën historike të Tragjasit të vjetër, Vlorë. Kjo qendër përmban interes të madh për...

Libri që zbulon misteret e Putin

Vjen në gjuhën shqipe biografia e presidentit rus Vladimir Putin. “Cari i ri, – ngritja dhe sundimi i Vladimir Putin” nga Steven Lee Myers. Një libër i...

Relacioni komunist/ Aktorët me “biografi te keqe” Robert Ndrenika, Anagnosti dhe Shyti të largohen nga teatri

Libri i Kaloçit / “Shkrimtarët dhe artistët…”, publikon relacionin sekret të të vitit 1977 të sekretarit të Partisë të Tiranës, Simon Stefani, për...

Edi Rama: Sotir Peçi, intelektual dhe politikan i dorës së parë, do të shquhet në historinë e Shqipërisë

AMARCORD I lindur në mes të kollozhegut në një rajon që zjente nga dëshira për liri dhe përparim, Sotir Peçi, intelektual dhe politikan i dorës së parë, do...