Category: Kulture

Shpresat dhe projektet e Ismail Bej Qemalit. Intervista e liderit Shqiptar në Romë me gazetarin Francez

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Korrik 2017 Gazeta franceze, « Le Matin », ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në faqen n° 3, intervistën e rrallë të...

Leximet e verës

Për të gjithë të apasionuarit e librit, po ju njohim me propozimin tonë për ditën e sotme. “Ishulli nën det” nga Isabel Allende Një roman ndryshe i Isabel...

Kujtohet sot poeti Frederik Rreshpja

Më 19 korrik 1940 lindi në Shkodër poeti, publicisti, eseisti dhe botuesi Frederik Rreshpja, i cili u nda nga jeta më 17 shkurt 2006. Ai mbetet një ndër mjeshtrat...

Festë në Vlorë, vjen Maratona e Kënges popullore

  Shëtitorja e Vlorës do të jetë sot arena e festës së rradhës në Vlorë. Maratona e këngës popullore do të sjellë emra të njohir këngëtarësh e...

Turistët e huaj në Tiranën e para viteve ‘90! (Video)

Gjatë periudhës së regjimit komunist, edhe pse turizmi nuk konsiderohej degë prioritare e ekonomisë, sërish nuk kanë munguar turistët e huaj. Në vitet ’50 do...

DRKK Vlorë kreu punime mirëmbajtjeje në qendrën historike të Tragjasit të vjetër (Foto)

Gjatë muajit Korrik 2017, DRKK Vlorë kreu punime mirëmbajtjeje në qendrën historike të Tragjasit të vjetër, Vlorë. Kjo qendër përmban interes të madh për...

Libri që zbulon misteret e Putin

Vjen në gjuhën shqipe biografia e presidentit rus Vladimir Putin. “Cari i ri, – ngritja dhe sundimi i Vladimir Putin” nga Steven Lee Myers. Një libër i...

Relacioni komunist/ Aktorët me “biografi te keqe” Robert Ndrenika, Anagnosti dhe Shyti të largohen nga teatri

Libri i Kaloçit / “Shkrimtarët dhe artistët…”, publikon relacionin sekret të të vitit 1977 të sekretarit të Partisë të Tiranës, Simon Stefani, për...

Edi Rama: Sotir Peçi, intelektual dhe politikan i dorës së parë, do të shquhet në historinë e Shqipërisë

AMARCORD I lindur në mes të kollozhegut në një rajon që zjente nga dëshira për liri dhe përparim, Sotir Peçi, intelektual dhe politikan i dorës së parë, do...

Njihuni me spitalin e parë shqiptar, daton që nga viti 1831

Në vitin 1831 në qytetin e Shkodrës hyri në funksion spitali i parë shqiptar. Ky spital fillimisht ishte në shërbim të ushtrisë turke, dhe ishte spitali i parë...

Rama: Ja kush kontribuoi fuqishëm në zgjimin intelektual kombëtar

AMARCORD Në korrik 1867 mund të thuhet se u mblodhën të nëntë muzat dhe të tre hiret e arteve, mirësisë dhe elegancës mbi fëmijën e patriotit të madh...

Teatri Antik i Butrintit mirpret edicionin e 15-të të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit Butrinti 2000

Teatri Antik i Butrintit mirpret edicionin e 15-të te Festivalit Nderkombetar te Teatrit Butrinti 2000 , i cili u cel me nje video te historikut te ketij festivali te...

“Dashuri e ndaluar” vjen në shqip

Të gjithë të apasionuarit pas telenovelës turke me të njëjtin titull, tani kanë mundësi të lexojnë edhe librin, i sapo botuar në shqip. Romani “Dashuri e...

Si sot, 371 vite më parë, lindi Gottfried Wilhelm Leibniz (1646 – 1716), dijetari i madh gjerman

Si sot, 371 vite më parë, lindi Gottfried Wilhelm Leibniz (1646 – 1716), dijetari i madh gjerman i cili për gjuhën shqipe ka lënë thënien legjendare:...

“Shtrati i Shpirtit”një ngritje cilësore e poetes Marjeta Musaraj” Nga Laureta Petoshati

E lexova me shumë ëndje vëllimin poetik “Shtrati i Shpirtit”të poetes Marjeta Musaraj dhe sa e nisa pata një ngacmim shpirtëror që më shpuri në një...

Qazim Kokoshi, vjen libri nga Enver Memishaj

“Qazim Kokoshi, Firmetar i Deklarates se Pavaresise Kombetare, 1912. Nje histori e shkurter e ngjarjeve shqiptare”, eshte nje botim i sapo nxjerre ne treg nga...

Fotoreporteri shqiptar Enri Canaj, kandidat në Agjencine “Magnum”

Enri Canaj, fotoreproteri i njohur shqiptar tashmë është kandidat i agjencisë prestigjoze të fotografisë Magnum, ku ka prezantuar punët e tij që lidhen me...

Edi Rama: Një nga figurat më domethënëse, ndonëse edhe diskrete, të Rilindjes sonë kombëtare; Jani Vreto

AMARCORD Është një nga figurat më domethënëse, ndonëse edhe diskrete, të Rilindjes sonë kombëtare; Jani Vreto, lindur në Postenan të Përmetit 195 vjet më...

Poezi nga Laureta Petoshati Përgjatëdetësja ime

Përgjatëdetësja ime, dua të vij te ty, por sʹke dalë ende nga salloni i bukurisë, një herë pret flokët, bën vetullat mbi sy, pastaj shtron te këmbët tapetin...

Poezi nga Kamber Cano ,Gjithë gjaku im është yti…ÇAMERI.

Nëse boja do të më mungonte për të ngjyer penën Në djersën tënde do t’a ngjyeja ngadalë E di që vargu do të më nxirrte nga balli djersën Por poezia...

Vlorë “Dy krisma në Paris” rikthehet pas 30 vitesh në skenë (Video)

Dy krisma ne Paris. rikthehet pas 30 vitesh ne skene nje nga shfaqet me te spikatura,por kete radhe fale nje iniciative te studenteve te universitetit Ismail Qemali...

Edi Rama, një nga figurat vlonjate më me kontribut në çështjen patriotike dhe përhapjen e kulturës mes bashkëatdhetarëve

AMARCORD Ibrahim Shyti, librashitës i angazhuar dhe jetëshkrues i figurave të shquara kombëtare të kohës së tij, meriton të vlerësohet si një nga figurat...

Porto Palermo dhe Himara ishin dy stacionet e edicionit të dyte të “Jazz & Wine Festival” (Foto)

Porto Palermo dhe Himara ishin dy stacionet e edicionit të dyte të “Jazz & Wine Festival”. Muzikë jazz, ekspozita brenda në kala dhe polifoni u ndërthurën...

Eda Zari muzik ”Jazz e wine, dy ditë me rradhë, në Porto Palermo ,Himarë (Video)

Jazz e wine,Porto Palermo ne Himare, Vlore,ne dy dite me rradhe,nje koncert ndryshe per te gjithe te aposionuarit e kesaj rryme muzikore,por edhe nje ftese per pushuesit...

Edi Rama: Ernesto Cozzi, i cili shërbeu si delegat i parë apostolik i Selisë së Shenjtë në Shqipëri

AMARCORD Ky prelat me pamje burrërore e gati malësore, që shfaqet në këtë foto të prillit 1926, është kleriku italian Imz. Ernesto Cozzi, i cili shërbeu si...

Foto të rralla nga Lufta e Parë Botërore, bombardimet aleate në Shqipëri

Sipas historiografëve të huaj, por edhe shqiptarë, Shqipëria gjatë Luftës së Parë trajtohej si një vend ku nuk u zhvilluan vërtetë luftime të mirëfillta dhe...

“Gratë suliote” piktura e hollandezit Ary Scheffer në Muzeun e Luvrit në Paris

Eshtë tabloja e trimërisë së grave të Sulit e njohur botërisht, ndër mijëra vepra të rralla artistike që ekspozohen në këtë muze të famshëm. Mes mijëra...

Më datë 7 dhe 8 Korrik në Porto Palermo – Himarë\ Hap dyert edicioni i dytë i Festivalit Ndërkomëbetar i Jazz-it dhe Verës.

Me date 7 dhe 8 Korrik ne Porto Palermo – Himare Hap dyert edicioni i dytë i Festivalit Ndërkomëbetar i Jazz-it dhe Verës. Në skenën me qiell të hapur plot...

RAI 3: Në kërkim të rrënjëve çame

Kanali televiziv RAI TRE, në një nga emisionet e fundme të “Radici” (Rrënjët) rrugëton nga Bergamo ku jeton e punon 36-vjeçarja Sonila Alushi, – personazhi...

Protesta e njëqind shqiptarëve të Francës ndaj Italisë fashiste dhe telegrami i tyre

Nga Aurenc Bebja*, Francë –  2 Korrik 2017 Gazeta franceze, « Le Temps », ka botuar, të mërkurën e 12 prillit 1939, në faqen n° 2, telegramin e...

Kur Presidenti Amerikan Roosevelt dhe sekretari i shtetit Cordell Hull përgatiteshin për të ndëshkuar Italinë për shkak të pushtimit të Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja*, Francë –  1 Korrik 2017 Gazeta franceze, « Le Matin », ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në faqen n° 3, deklaratën e Sekretarit...

Ja kush është fituesi i Big Brother 9, zhgënjim i madh për humbësit

Pas një finaleje të fortë në përballjen mes dy çifteve më të kuotuara, “Danieli & Fotini” dhe “Olsi dhe Fiorentina”, pas 100 ditës qëndrimi në...

Poezi nga Zamira Agalliu” Fjeta me yjet”.

Fjeta me yjet o i dashuri im sonte Po Ti joo aspak mos u bëj xheloz, Zhvesha kanotjeren e errësirës së qiellit Mes reve të bardha nisa të vallëzoj e loz. Ti...

Mbahet në Himarë takimi i parë i Fondacionit Rruga me Pisha me grupet e interesit të këtij qyteti në fushën e artit, kulturës dhe turizmit kulturor.

Mbahet ne Himare takimi i pare i Fondacionit Rruga me Pisha me grupet e interesit te ketij qyteti ne fushen e artit, kultures dhe turizmit kulturor. Takimi eshte pjese e...

Poezi nga ”Zamira Agalliu” Moj e mençura krenari

Ty melankoli sublime, s’kam për t’u nënshtruar, Nga ky gjysëmshekulli , ik se nuk të dua, Ty lot i penduar, ty ngushëllim pranuar, Shpresë e përtëritur ,...

(8 NËNTOR 1912) : Intervista e Ismail Qemalit në Vjenë për Pavarësinë e Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja*, Francë –   17 Qershor 2017 Gazeta politike franceze, « Le Radical », ka botuar, të shtunën e 9 nëntorit 1912, në faqen n° 3,...

Nis restaurimi i shtëpisë së Eqrem Çabejt në Gjirokastër

Banesa e tij sot po restaurohet nga duart e mjeshtërve me përvojë dhe të rinjtë që po trajnohen për “Mjeshtëritë tradicionale në ndërtim”. Eqrem Çabej,...

Zbulohet kulla mesjetare në Durrës

Struktura të një kulle katërkëndore, pjesë e fortifikimit të hershëm mesjetar të qytetit janë zbuluar gjatë sondazhit të fundit arkeologjik në Durrës. I...

Ekskluzive/ Befasia e adoloshentes nga Gjirokastra. Krijon dhe interpreton muzikën moderne pa filtra, kopje e botoks”

“ Si më inkurajoi mjeshtër Saraçi, bashkëpunëtori dhe frymëzuesi im” NGA NERTILA SPIRI “I still love you”-Kënga e parë e 19 vjeçares nga Gjirokastra...

Kjo është artistja shqiptare që do të interpretojë në 200 qytete të Spanjës

Sopranoja e njohur shqiptare Ermonela Jaho do të interpretoj ‘live’ në 200 qytete të Spanjës, me shfaqjen  “Madama Butterfly”. Sopranoja shqiptare...

Një thirrje nga partia komuniste Italiane : « Jashtë Shqipërisë trupat Italiane ! Të mbrojmë Pavarësinë e popullit heroik Shqiptar ! »

Nga Aurenc Bebja*, Francë –   10 Qershor 2017 Gazeta franceze, « L’Humanité », të hënën e 10 Prillit 1939, ka botuar, në faqen n° 3, shkrimin...

TE PUTHIM ÇAMERINE…… poezi nga Kamber Cano

Plaku i moçëm çam u ngrit që me natë Vuri kollaron e veshi kostumin e ri “Do iki -i tha të shoqes-Do shkoj në Filat” E shoqja e pa e shetësuar e plot...

Dhimbja e Çamërisë, grekët i vranë, komunistët i persekutuan

Nga Kosovare Krasniqi                               (Në romanet e Arben Kondit) Trojet shqiptare u shpërbënë në vitin 1913, kur...

Kanceri anal, një lloj i pazakontë: Njihuni me shkaqet dhe simptomat

Kanceri anal është një lloj i pazakontë kanceri që zhvillohet në kanalin anal. Kanali anal është një tub i shkurtër në fund të rektumit me anë të së...

Këshilla për lënien e duhanit

Pirja e duhanit dikur konsiderohej glamuroze, por tani konsiderohet si një shprehi jo e hijshme, e cila e dëmton shëndetin e personit që e pi duhanin, por edhe...

Dhimitraq Furxhi:“Shtëpia pa dritare “te teatri “Petro Marko “.

“Shtepia pa dritare “ keshtu quhet komedia me e re e cila do te vendosen ne skenen e madhe te teatrit “Petro Marko “. Regjisori I saj eshte Spiro Duni , I cili...

Dyshime për identitetin e grekëve të sotëm me grekët e lashtë

Nikos Dhimu: “Ne flisnim shqip dhe vetëquheshim romaikos, por pastaj na tha Goethe, Victor Hugo, Delacroix: Jo, ju jeni grekë, pasardhës të drejtpërdrejtë të...

Misteri që fsheh varri i Skënderbeut në Lezhë

Të shumtë janë vizitorët dhe turistët që ndërsa kanë vizituar vendvarrimin e Skënderbeut në Lezhë nuk e kanë ditur se poshtë këmbëve të tyre fshihet edhe...

Shkodër Festivali i 55-të i Këngës për Fëmijë

Festivali i Këngës për Fëmijë për të 55-tën herë u organizua në Shkodrën artistike, duke bërë që kjo ngjarje e rëndësishme e muzikës shqiptare të...

Ja qelia ku u mbyll heroi i revoltës së Spacit: Unë këtë pushtet nuk e dua(Foto)

Nga Kastriot Dervishi Më 21 maj 1973 nisi revolta e Spaçit, si solidaritet i të burgosurve ndaj shoku të tyre Pal Zefi. Në vijim do gjeni dëshminë në hetuesi të...