Category: Kulture

Çamët dhe nazistët? Ja si çmontohen me fakte akuzat e televizionit grek SKAI (foto + Video)

  Më 23 Maj 2017 TV SKAI në emision e gazetarit Konstandin Bogdani u fol qysh në krye për rreth pesë minuta rreth “bashkëpunimit” të çamëve me...

Pabesia e Enver Hoxhës/ Si e shiti çetën Çamëria tek grekët me ndërmjetësimin e serbëve

Marrëveshja me grekët/ Enver Hoxha: “Çamëria e jashtme” mund të kthehet në thikë të rrezikshme për marrëdhëniet mes dy popujve miq grekë e shqiptarë E...

Laver Bariu “Shenjti i Përmetit”(Foto/Video)

Kur nis e mendon për muzikën popullore, diçka nis e vjen në mendje, një tingull, një notë, një endje mes kujtimesh e  aty gjendesh para kabasë, kabasë së...

Punime mirëmbajtëse në Kishën e Shën Premtes, Lukovë(Foto)

Gjatë ditëve të fundit specialistët dhe puntorët e DRKK Vlorë (Sektori i Sarandës) u angazhuan me pastrimin e vegjetacionit dhe mirëmbajtjen e monumentit të...

DRKK Vlorë ka marrë të gjitha masat për përmirësimin e infrastrukturës në parqet arkeologjike dhe monumentet e kulturës që administron(Foto)

Me çeljen e sezonit turistik 2017, DRKK Vlorë ka marrë të gjitha masat për përmirësimin e infrastrukturës në parqet arkeologjike dhe monumentet e kulturës që...

Kur Eqrem Çabej dashuronte Shyhreten e bukur

Kur do të shihemi, lus të bjerë shi/ Pikë pas pike gjithë kësaj nate/ Që kur të dalim bashkë un’ e ti/ Mbi pllaja kodra dielli ka ratë …” Eqrem Çabej do...

Prill 1941/ Zelli i pashoq i serbëve për të dorëzuar hebrenjtë në kampet naziste(Foto)

Beogradi ishte qyteti i parë në Ballkan e madje në Europë, veç vetë Gjermanisë, ku dorëzoheshin  hebrenjtë nga qeveria dhe policia vendase, ndryshe nga ajo...

Dokumenti/ Kurthi i komunistëve ndaj Çamërisë, nënshtetësia e detyruar shqiptare

Dekreti që i mohoi popullsisë së Çamërisë të drejtën e kthimit në trojet e tyre dhe të drejtën e pronave të tyre Ka ekzistuar një dekret i datës 19.4.1953...

Legjenda e Vorrit të Nuses: ‘Mos me varrosni te shtëpia e burrit, po as te nana jo!’

Versione t’nji legjende mbi “Vorrin e Nuses” Nga Ndoc Selimi  Një nuse anonime e vdekur në rrugë, në prani të krushqeve ka një histori sa të dhimbëshme,...

Tezat e panjohura të Nolit për origjinën e Skënderbeut

Historianët, që synojnë të zbulojnë të vërtetat e mëdha për ngjarje të rëndësishme e personalitete të mëdhenj, sikur u ngjajnë bletëve punëtore, të...

Dokumentimi i njё varri antik pranё fshatit Pilur(Foto)

Në zbatim të vendimit tё Kёshillit Kombёtar tё Arkeologjisё Nr. 23, datё 09.02.2017, i cili vendosi që DRKK-Vlorё të kryej dokumentimin e varrit të dëmtuar...

Dokumentim i një varri antik pranë fshatit Pilur ‘Foto’

Në zbatim të vendimit tё Kёshillit Kombёtar tё Arkeologjisё Nr. 23, datё 09.02.2017, i cili vendosi që DRKK-Vlorё të kryej dokumentimin e varrit të dëmtuar...

« E premtja e shenjtë në Shqipëri »

Nga Aurenc Bebja*, Francë –  21 Maj 2017 Në « Bulletin périodique de la presse américaine » gjejmë një shkrim të gazetës prestigjioze, The New York...

Ushtari nazist mes grekëve të vitit 1941, pritet si hero(Foto)

Eshtë fotografi e vitit 1941, në të cilën shfaqet një ushtar gjerman që ka mbërritur në Selanik, ku pritet si hero e asfare si pushtues. Është një ndër...

Në kohën e Ismail Qemalit, tërë Shqipëria kishte vetëm 48 shkolla shqiptare

Një intervistë me ish-ministrin e arsimit Kristo Floqi, e botuar në revistën “Evropa Lindore” me 20 tetor 1921, sjell një panoramë të arsimit në Shqipëri...

Ministria e Kulturës dhe AADF projekt digjitalizimi për Muzetë(Foto)

Në ambientet e Ministrisë së Kulturës u nënshkrua Memorandum Mirëkuptimi midis Ministrisë së Kulturës dhe Fondacionit Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim për...

Kongresi Shqiptar i Triestes dhe propozimi i krijimit të Shqiperisë së madhe

Nga Aurenc Bebja*, Francë –  18 Maj 2017 Të hënën e 3 marsit 1913, gazeta franceze « Le Temps », në faqen nm 2 të saj, i ka dedikuar një hapësirë të...

Zhvillimi i integruar dhe i qëndrueshëm i rajonit bregdetar jugor(Foto)

Studentët e Programit të Menaxhimit Urban në Universitetin Teknik të Berlinit vizitojnë fshatrat Vuno e Qeparo. Nën kornizën e programmit ““Zhvillimi i...

Mungesa e tabelave orientuese ,e bën të vështir vendodhjen e Muzeut Etnografik në qytetin e Vlorës

Të gjesh vendodhjen e Muzeut Etnografik në qytetin e Vlorës është një mision më vete. Mungesa e tabelave orientuese dhe vendndodhja e tij e aneksuar, duket se...

Masakrat në Çamëri, janë në mënyrë të pamohueshme genocid

Nga Alba Haruni Faktet historike, të cilat qëllimisht janë fshehur skutave të arkivave, sot kanë zë dhe akuzojnë me të drejtë barbarët e këtyre masakrave, të...

Shqipëria nominohet për t’u përfshirë në trashëgiminë botërore të natyrës

Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN) po shqyrton nëntë nominime të Trashëgimisë Botërore me kritere natyrore, duke përfshirë dy zgjerime dhe...

Gjendja e dhimbshme e fituesit të Eurovisionit: Ai vuan nga një sëmundje e rëndë dhe ka nevojë për transplantim të zemrës (Foto-Video)

Salvador Sobral ishte këngëtari që për herë të parë në histori ia solli Portugalisë trofeun e Festivalit të këngës ‘Eurovision Song Contest’. Kënga...

“Fustanella Festival”, tre ditë në qytetin e Gjirokastrës

Më 19 maj Gjirokastra mirëpret “Fustanella Festival”, ku do të festohet duke kujtuar fustanellën një nga veshjet tradicionale të shqiptarëve. Tri ditë-net me...

Ishte koha e duhur për një koncert si ky i Eltonit, Sandrit dhe Redonit

Teksa i shikoja bashkë, kokë më kokë, mbështetur mbi pianon e Eltonit, duke kënduar në atë lirshmërinë e kënaqësinë e tyre, mu kujtua që diku në raftet e...

Ardian Cerga, aktori që u bë pirat dhe pirati që u kthye në skenë…

Ka bërë udhëtime të rrezikshme me anijen e tij “Baby Orca”. Kur e sheh në portin e peshkatarëve në Rradhimë të Vlorës, mund të thuash se është një...

Jeta dhe vdekja e Donika Kastriotit(Video)

Pasi u detyrua të emigronte për herë të dytë në jetën e saj, Donika Kastrioti, gruaja e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, jetoi ditët e fundit...

Foto e vitit 1880/ Familje shqiptare në Korfuz

Familje shqiptare në Korfuz”, është e shkruar në gjuhën greke dhe i përket vitit 1880. Fotografia është publikuar nga historiani Arben Llalla. Shqiptarët e...

Pritet të thyejë një rekord të Guinnessit me figurën e Rita Orës (Foto)

Sot në Gjakovë do të tentohet thyerja zyrtare e një rekordi të Guinness-it në ndërtimin e mozaikëve me fara. Artisti Alkent Pozhegu së bashku me ekipin e tij...

“Në emër të ligjit “poezi nga ‘Zamira Agalliu’

Do të ndodhë patjetër mike è dashur Një ditë kur të biesh nga ” lartësia” Do më thuash sa shumë ke hasur Të drejtë martir nga “drejtësia...

Kënaqësi të kishim në qytet parashutista nga e gjithë bota ku zgjodhën Vlorën(Foto)

Kënaqësi të kishim në qytet parashutista nga e gjithë bota ku zgjodhën Vlorën për të zhvilluar kampionatin e 9-të të Paragliding . Bashkia Vlorë falenderon...

Një aktivitet plot ngjyra verore në Vlorë(Foto)

Një aktivitet plot ngjyra verore në Vlorë . Momente nga çelja zyrtare e sezonit turistik, ku të gjithë sëbashku ishim pjesë e një nate spektakolare në qytetin...

13 të pushkatuar, 65 të dënuar mbi 1000 vite burg, historia tragjike e “grupit armiqësor” të Teme Sejkos(Video)

Ishte viti 1961, data 28 maj, kur kundëradmirali i flotës ushtarake detare, Teme Sejko dhe “grupi armiqësor çam” u vendosën para “drejtësisë” së...

Masakrat në Çamëri, janë në mënyrë të pamohueshme genocid

Nga Alba Haruni Faktet historike, të cilat qëllimisht janë fshehur skutave të arkivave, sot kanë zë dhe akuzojnë me të drejtë barbarët e këtyre masakrave, të...

Vlorë;“Aulona Inter Folk Festival” edicioni i 9-të , festë në sheshin Pavarësia

“Aulona Inter Folk Festival” edicioni i 9-te ,ka nisur mbremjen e djeshme ne sheshin Pavaresia ku gruper folklorike kane performuar nga kultura e muzika qe...

Dy ditë më parë mbylli sytë shkrimtari dhe skenaristi i njohur Mark Dodani(Foto)

Dy ditë më parë mbylli sytë në Nicë të Francës në moshën 91 vjeçare shkrimtari dhe skenaristi i njohur Mark Dodani, një nga agjentët më të mëdhenj...

Në kuadër të Sezonit Turistik 2017, i cili sapo ka nisur, ka ngritur siparin në qytetin e Vlorës edicioni i 9-të i Aulona Interfolk Festival(Foto)

Në kuadër të Sezonit Turistik 2017, i cili sapo ka nisur, ka ngritur siparin në qytetin e Vlorës edicioni i 9-të i Aulona Interfolk Festival me mbështetjen e...

Vlorë; 55 vjetorit të shkollës së aviacionit , Bashkia ka dhënë titullin Mirënjohje e qytetit për 4 personalitete

Me rastin e 55 vjetorit të shkollës së aviacionit në Vlorë, bashkia e Vlorës ka dhënë titullin mirënjohje e qytetit për 4 personalitete që kanë dhënë...

Vallja Çame, regjistrimi 90 vjeçar me gramafon vjen nga historiani Niko Kotherja (Video)

Një regjistrim 90 vjeçar në disk gramafoni, i cili përmban melodinë e një valleje çame ka mbërritur në 27.al nga historiani korçar Niko Kotherja. Ky historian...

Ceremonia e mbylljes së bienales “Mediterranea 18”(Foto)

Mbyllëm bashkë me Ministren Mirela Kumbaro dhe Kryetarin e Bashkisë Durrës Vangjush Dako, një nga eventet e veçanta kulturore për këtë vit , Bienalen...

“Muzgu i djajve” është romani Luftar Veshit regjisor i njohur i teatrit dhe estradës së Vlorës”

“Muzgu i djajve” është romani që u promovua sot paradite në bibliotekën Publike “Shevqet Musaraj” të Bashkisë Vlorë i autorit Luftar Veshi. Luftar Veshi...

Qytetar të Vlorës kanë vizituar sot në mesditë ekspozitën hartografike pranë Bibliotekës Publike “Shevqet Musaraj”

Qytetar të Vlorës, intelektual, nxënës të shkollave dhe student të Universitetit “Ismail Qemali” kanë vizituar sot në mesditë ekspozitën hartografike...

Viti 1779, kur vrasja e shqiptarëve nuk cilësohej krim

Studiuesi britanik i Perandorisë Osmane Mark Mazower, autor i publikimeve të shumta për Ballkanin, ka sjell një episod jo fort të njohur për shqiptarët e...

AULONA INTER FOLK FESTIVAL Edicioni i 9-të(Video)

PROGRAMI I FESTIVALIT AIFF 2017 Dita e Parë, 11/ 05 / 2017 Ora 19-oo Sheshi“ Pavarësia”, Skelë 1. Vlorë, Q. K. Fëmijëve, Ansambli “Star Dance Folk” (...

Çdo ditë në Vlorë turistë nga e gjithë bota(Foto)

Vlora is amazing place ? Çdo ditë në Vlorë turistë nga e gjithë bota, që vizitojnë qytetin tonë dhe komentet mbresëlënëse na motivojne te ecim perpara ? 50...

Shqiptarët e ishullit Andro në Greqi

Një tjetër vizitor Tournefor që e vizitoi ishullin më 1700 shkruan: “Katundet Arna dhe Amolohos banohen nga shqiptarët që mbajnë akoma veshjen e vendit të...

Presidenti i Republikës vlerësoi me dekoratën “Nderi i Kombit” Krahinën e Himarës(Foto)

Presidenti i Republikës vlerësoi me dekoratën “Nderi i Kombit” Krahinën e Himarës me motivacionin: “Për kontributin e shquar në historinë e luftërave të...

Sazani ishulli më interesant ,dhe destinacioni më i preferuar për turistët e huaj ‘Foto’

Turistë nga shumë vende të botës po vizitojnë këto ditë ishullin e Sazanit, një prej destinacioneve më tërheqëse të momentit. Eksplorimi i ishullit u krijon...

Përfundoi “Festivali multikulturor Kamëza” 2017 Ansambli Camëria Vlorë ka fituar cmimin vendi i parë!

Një falenderim të veçant shkon dhe për kryetarin e pdiu Shpëtim Idrizin për gjithë mbështetjen që ka dhën ndër vite për  ansanblin Cameria Ansambli Camëria...

Përfundoi “Festivali multikulturor Kamëza” 2017 Ansambli Camëria Vlorë ka fituar cmimin vendi i parë!

Një falenderim të veçant shkon dhe për kryetarin e pdiu Shpëtim Idrizin për gjithë mbështetjen që ka dhën ndër vite për  ansanblin Cameria Ansambli Camëria...

Memorandumi i përfaqësuesve të Kombit Shqiptar dërguar deputetëve italianë

Nga Aurenc Bebja*, Francë –  7 Maj 2017 Revista « L’Orient », në shërbim të Perandorisë Osmane, ka botuar, në versionin e saj në gjuhën frënge,...