Category: Kulture

Lindita Halimi shkëlqen në tapetin e kuq të Eurovizionit

Lindita Halimi dhe delegacioni shqiptar kanë kaluar në tapetin e kuq sot në hapjen zyrtare të Festivalit Europian të Këngës në Kiev të Ukrainës. Lindita do të...

Valltarët çam të vlorës së shpejti me vallen e Osman Takës, në një klip të ri(Foto)

Le të quhet kjo “Java e Valles Çame” E nisëm ketë javë me këta femijë të mbrekullueshëm në Kalanë e Rozafës me një xhirim të Valles Osman Taka....

Njihuni me kandidatet zyrtare të ‘Miss Universe Albania 2017’

. Këtë të dielë në orën 18:00 do të hapet sipari i puntatave “Në pritje të Miss Universe Albania”. Kandidatet janë bërë publike nga faqja zyrtare e Miss...

Nishani ;vlerëson Himarën me dekoratën ‘Nderi i Kombit’ (Video)

Krahina e Himares nderi i kombit. Titulli i larte i eshte akorduar sot krahines se Himares nga presidenti i republikes Bujar Nishani ne  nje ceremoni ku jane vleresuar...

Karikatura vjeneze e vitit 1913/ Koncerti europian në “Funeralin e Shqipërisë”

Revista satirike vjeneze “Kikeriki”, në ditët e para të majit u mundua ta thumbonte ashpër politikën dhe diplomacinë europiane, duke e trajtuar atë si...

Dy motrat shqiptare dhe një histori prekëse

Nga Ilir Ikonomi Këto dy motra të varfëra kishin ecur 40 kilometra nga një fshat malor për të arritur në Tiranë. Vajza në të majtë vuante nga një infeksion i...

Poezi ‘Sikur njerëzit njësoj të kuptoheshin

Sikur njerëzit njësoj të kuptoheshin Po njësoj të duheshin si shpendët, Ta shijonin po njësoj pafund natyrën Njësoj si ata do t’i kërkoja pendët. Me...

Sazani, det dhe mbetje të luftës së ftohtë(Foto)

Ishulli i Sazanit është ishulli më i madh i Shqipërisë i cili ndodhet në hyrje të Gjirit të Vlorës. Sipërfaqja e ishullit është 5.7 kilometër katrore....

Vallja Çame e grabitur nga grekët që e quajën “Çamiko” (Video)

Dëshira e fundit e Osman Takës i dënuar me varje: Unë dua një sufra dhe sazet e Filatit e Konispolit se do të kërcej një valle të burrave të Konispolit, dua...

Letra e fshehur për 194 vite sfidon versionin e historisë mbi fundin e Ali Pashës

Falë një bashkëpunimi me Auron Taren dhe studiuesin kosovar Bejtullah Destani, gazeta DITA sjell për herë të parë një dokument të rëndësishëm që sfidon atë...

Dëshmia e kolonelit britanik, Chris Woodhouse: Krimet e Zervës dhe masakra e pamëshirshme e Filatit

Dëbimi i popullsisë së Çamërisë nga Greqia u bë në mënyrë të përgjakshme… Puna e Zervës u përmbyll me një masakër të pamëshirshme në Filat në mars...

Nisa vajrënkimin gjëmëmadhja Çamëri, po t’i presin ullinjtë të vetmit që dot si dëbuan

“Të helmëta, farmak këto lajme, dot vetëm si mbaja. Le t’i lexojnë “prijsat” tanë nga Kryeministria…e le t’i lexojnë ata, që ky mëngjez i gjeti tek...

Nis restaurimi i Kishës së Shën Mërisë në Bënjë

Një tjetër projekt për rijetëzimin e thesareve kulturore ka nisur të marrë jetë. Kisha e Shën Mërisë në Bënjë të Përmetit do t’i nënshtrohet tashmë...

Sazani, ishulli misterioz për turistët vendas dhe të huaj(Video)

Sazani, ishulli misterioz për turistët vendas dhe të huaj, tashmë një nga destinacionet më shumë të lakmuara turistike.  Afatet për ta kthyer Sazanin në një...

Shpella e famshme e piratit Haxhi Alis dalin shkrimet në gjuhën greke

Gjiri i Grammatas ose i Gramës (Gjiri i Shkronjave .gr) ndodhet në rrëzë të shpatit perëndimor të Karaburunit, në një zonë të pabanuar. Gjiri i gramës ka...

Kamber Cano ;Po na vrasin historinë e Çamërisë ..

(Shqetësim që dua ta ndaj me të gjithë bashkëkombasit dhe me Partine PDIU e Shoqatën Çamëria) Kur dua të shkruaj diçka për Çamërinë shpesh nis e kërkoj...

Poezi ” Përqafimi im i ngrirë

Përherë fati më merr për dore nga pas Po unë i vihem kundra , ç’të bëj ? Pastaj ai fiton e rrjedhën e tij ngas Edhe mendimin tim Ai kërkon ta zhbëj...

Gjirokastë, u zhvillua ceremonia e dhënies së titullit “Qytetar Nderi” për Dr. Enver Zazani (Foto)

Enver Zazani Qytetar Nderi i qytetit të Gjirokastrës Në qytetin e Gjirokastrës u zhvillua ceremonia e dhënies së titullit “Qytetar Nderi” për Dr. Enver Zazani...

Në këtë vend gratë nxirren jashtë shtëpisë kur janë me menstruacione(Video)

Në disa pjesë të Nepalit gratë nuk lejohen të qëndrojnë në shtëpi gjatë periudhës së menstruacioneve. Njerëzit në këtë vend mendojnë se zotat zemërohen...

Gjiri i Grammatas ose i Gramës ndodhet në rrëzë të shpatit perëndimor të Karaburunit, në një zonë të pabanuar(Foto)

23 Prilli është dita ndërkombëtare e librit, e cila është shpallur në 15 nëntor 1995 në kujtim të ditës së vdekjes së dy kolosëve të letërsisë botërore...

Një film italian për emigrimin e shqiptarëve të viteve ’90

Filmi “Altin in citta” (Altini në qytet) është filmi i bërë nga kinematografia italine për emigrimin e shqiptarëve në vitet e 90-ta. Ky film është i...

Parfumi në ajër

Një pikë loti i kristaltë jam unë , në trishtimin tënd Ti , psherëtimë e thellë .i ndezë yjet e nuk flet Unë , ajo gllënka e parë e verës, që të le pa...

13 të pushkatuar, 65 të dënuar mbi 1000 vite burg, historia tragjike e “grupit armiqësor” të Teme Sejkos (Video)

Ishte viti 1961, data 28 maj, kur kundëradmirali i flotës ushtarake detare, Teme Sejko dhe “grupi armiqësor çam” u vendosën para “drejtësisë” së...

Tragjedia e Teme Sejkos, admirali nga Çamëria/ Dëshmia tronditëse e të birit Rajmondit, i mbijetuari i vetëm i familjes

“Si ma vrau komunizmi gjithë familjen, isha ende fëmijë. Pengu im s’munda të përcjell në banesën e fundit, babin Teme, vëllain Sokol e të mirën nënën...

Vizitë një grup turistësh nga Austria. në parkun Arkeologjik të Orikut

Sot në Parkun Arkeologjik të Orikut për vizitë një grup turistësh nga Austria. Kur Agjensitë Turistike njohin dhe zbatojnë rregullat në fuqi për aksesimin e...

Yjet e Islandës shprehin vlerësim për “Suus” (video)

Këngëtarja nga Islanda që përfaqësoi vendin e saj në vitin 2012 dhe 2016 në Eurovision, Greta Salome komenton me këngëtaren Svala, e cila përfaqëson Islandën...

Gabriel Garcia Marquez: Librat që më ndihmuan

Në karrierën e tij të gjatë dhe të bujshme si shkrimtar, Markezi ka thënë që kanë qenë disa libra që mbi të tjerët ia kanë rritur dashurinë për...

Orienti dhe Erosi që vjen nga larg

(« Nëna ime është dashuria/ profeti im është dashuria/ Unë jam fëmija i dashurisë// Ati im është dashuria/Zoti im është dashuria/Unë kam ardhur të flas...

U respektua sot në Bibliotekën Publike “Shevqet Musaraj” të Bashkisë Vlorë Dita Botërore e Librit(Foto)

U respektua sot në Bibliotekën Publike “Shevqet Musaraj” të Bashkisë Vlorë Dita Botërore e Librit.   Iishin të pranishëm  Prof. Dr. Bardhosh Gaçe...

Revolucioni i 1821 në Greqi, ishte revolucion i shqiptarëve

“Ata që u çliruan me gjakun e mundimet tona janë armiqtë më të këqinjtë tanë.”, shkruan Fan Noli. Nga Alba Haruni Pas revolucionit francez 1789-1799 nisi...

Propozimi i Esat Pashë Toptanit për flamurin shqiptar (Foto)

Esat Pashë Toptani vazhdon ende të mbetet një personazh historik me shumë dritëhije. Ndoshta shkaku duhet kërkuar te mania pambarim e shqiptarëve për të...

Kurora e malit , vendi i shenjtë i mrekullive ‘ Foto’

“Kurora e Malit” ose ndryshe “Kurora e Sevasterit” njihet edhe si “Kurora e Kudhës-Grehotit”, një krahinë e tërë e cila gjendet e rregjistruar në...

Fituesi i çmimit europian për Letërsinë, Rudi Erebara

Shkrimtari shqiptar Rudi Erebara u shpall fitues i një prej 12 çmimeve europiane për Letërsinë 2017, me librin “Epika e yjeve të mëngjesit”. Çmimi i shpallur...

Grali i shenjtë i Beratit

Komanda e ushtrisë hitleriane kishte urdhër që të rrëmbente arin shqiptar dhe “Kodikun e Purpurt të Beratit”. Një aventurë shqiptare e ngjashme me Kodin...

Si ta quaj këtë dashuri seria sot”

Familja Arnavit po diskutojnë ende për lidhjen e tij me Lavanjën kur telefoni bie. Sham ka telefonuar shtëpinë e tyre për t’i pyetur për Kushin. Telefonin e kap...

Film për varfërinë shqiptare të viteve të ’90-ta

Një film i premtuar” është projekti filmik me skenar dhe regji nga Petrit Ruka që sjell Shqipërinë në vitet ’90 kur sapo ishte ndërruar sistemi. Jetesa në...

Fjalët e fundit të Themistokli Gërmenjit para vrasjes

Si u zhvillua procesi gjyqsor Pala paditëse në procesin gjyqsor kundër Themistokli Gërmenjit përbëhej nga Benuai, shefi i Syrtesë, pra, Sigurimit të ushtrisë,...

Sejmen Gjokoli ; Në ditën Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Siteve Arkeologjike ‘Foto’

-Në ditën Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Siteve Arkeologjike – Sot Parku Arkeologjik i Orikut përjetoi një ditë nga më të veçantat e më të bukurat...

10 Shqiponjat e Tërbaçit për Polifoninë femërore shkëlqyen me interpretimin e tyre

Grupi i Vajzave të Tërbaçit, 10 Miro Tërbaçet e Këngës labe, 10 Shqiponjat e Tërbaçit për Polifoninë femërore shkëlqyen me interpretimin e tyre më 18 Prill...

4 pamje mahnitëse nga Kanjoni i Drinit (Foto)

Kanjoni i Drinit të Bardhë ose Gryka e Drinit të Bardhë është një nga bukuritë e Kosovës që ja vlen të shkohet e të shihet, dhe ia vlen që kosovarët të...

7 piktura të rralla të shqiptarëve gjatë sundimit në Egjipt

Shqiptarët apo Arnaudët, siç njihen në botën arabe, kanë lënë gjurmë historike disa shekullore në shtetformimin e Egjiptit. Mbreti Mehmet Ali, i cili kishte...

18 Prilli u shpall nga UNESCO si Dita Ndërkombëtare e Monumenteve dhe Siteve Arkeologjike(Foto)

Me propozimin të Këshillin Ndërkombëtar të Monumenteve dhe siteve arkeologjike në vitin 1983, 18 Prilli u shpall nga UNESCO si Dita Ndërkombëtare e Monumenteve...

Aktivitete për 18 Prillin ditën ndërkombëtare të Monumenteve dhe…(Foto)

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Monumenteve të Kulturës dhe Siteve Arkeologjike të shpallur nga ICOMOS dhe UNESCO që prej vitit 1983, DRKK Vlorë organizoi...

Ja 11 arsye përse duhet vizituar Shqipëria

Janë 11 arsye që AboutTravel rendit për të joshur turistët e huaj për të vizituar Shqipërinë. “Për shumë njerëz, Italia dhe Greqia janë destinacione...

Po vjen dimri, jemi zbathur, zhveshur, pa zjarr e dritë, në godina pa derë e dritare

hirrja dëshpëruese e popullsisë së Çamërisë, drejtuar regjimit komunist në vitet e para pas Luftës së Dytë Botërore. Çfarë fshihet në Arkivat e Shtetit...

Ura e Gurit në Lejë-Lias të Filatit(Foto)

Kjo urë ndodhet në fshatin Lejë-Lias të Filatit në Çamëri. Ura quhet Ura e Gurit-Guras dhe është ndërtuar në vitin 1863 nga familja Karabina. Në vitin 1998...

Baladë Çame të lexuar me mjeshtëri prej Reshat Arbanës (Video)

Krahina e Çamërisë gjithmonë ka dhënë një kontribut të madh në historinë e kombit shqiptarë duke pasur protagonistë çam në të gjitha ngjarjet e...

Çmimi “Kadare” në letërsi këtë vit vjen me risi

Në kuadër të “Ditëve Letrare të Razmës” që organizohen në Razëm më 26-28 maj 2017, Departamenti i Komunikimit dhe Marrëdhënieve Publike në Universitetin...

Studentë shqiptarë dhe amerikanë vallzojnë vallen e Rugovës (Video)

Studentë shqiptarë dhe amerikanë vallzojnë vallen e Rugovës. Shqipëria u përfaqësua në ngjarjen e “Clark University Gala” nga studentë amerikanë dhe...

“Gjurmë Shqiptare”: Ilirida, të vërtetat e jashtëzakonshme(Video)

Nga Marin Mema Maqedonia e lashtë dhe ajo e sotme… Një udhëtim që zbulon të vërtetat, rrënjët, deformimet. Cila është lidhja mes Maqedonisë së lashtë dhe...