Kulture

Ritet e martesave të arbëreshëve në Kozencë (Video)

Me regji të Lionel Konomit, shihni këto rite martesash tek arbëreshët e Italisë në Provincën e Kozencës. Ato janë ritet…

Më shumë »

Albano Carrisi tregon paralajmërimin që mori nga Sigurimi i Shtetit në koncertin e 89’

Këngëtari i famshëm italian Albano Carrisi e ka vizituar herët Shqipërinë, e kësaj rradhe i është rikthyer Tiranës për të…

Më shumë »

1946/Si i porosiste Rankoviçi ushtarët e tij në Tiranë

1946/Si i porosiste Rankoviçi ushtarët e tij në Tiranë Telegrami i mëposhtëm është njëri nga të shumtët që tregon urdhrat…

Më shumë »

Çamëria, ku flitej e këndohej vetëm shqip

Një impresion i veçantë, një shqetësim dhe pikëllim mbizotëron kur të qëndrosh në Çamëri, dhe në ato vendbanime ku gjithçka…

Më shumë »

Rozi Kostani. Ç’ më shtyn luaj në role erotike

Edhe pse në Shqipëri ka pasur ndonjë përpjekje për te xhiruar skena erotike ne ndonjë film, duhet thënë se edhe…

Më shumë »

1946/Modeli jugosllav i MPB-së (Foto)

1946/Modeli jugosllav i MPB-së Në vitet 1944-1946, institucioni që merrej me shërbimin sekret quhej Drejtoria e Mbrojtjes së Popullit (i…

Më shumë »

1946/Telegrami i diktatorit tonë nga Beogradi (Foto)

1946/Telegrami i diktatorit tonë nga Beogradi Më 23 qershor – 2 korrik 1946, kryeministri i Shqipërisë Enver Hoxha vizitoi Jugosllavinë.…

Më shumë »

Kush është këngëtarja dhe paaritshmja Ema Qazimi

Ema Qazimi lindi në Tiranë, më 18 nëntor 1954. E martuar me Prof.Dr. Ramazan H. Bogdani, ka një vajzë, Ershela…

Më shumë »

Historia që na bën të ndihemi krenar

Shumë prej nesh kemi dëgjuar ose kemi qenë prezent që shqiptarët i quajnë arnaut. Por të pakët janë ata njerëz…

Më shumë »

1948/1.300 jugosllavët në Shqipëri

1948/1.300 jugosllavët në Shqipëri A e dini sa jugosllavë qëndronin në Shqipëri në kohën kur vendi ynë po bëhej gati…

Më shumë »

Ismail Qemali lindi më 16 janar 1844 në Vlorë, themeluesi i shtetit modern shqiptar

Ismail Qemal Bej Vlora (Vlorë, 16 janar 1844 – Peruxhia, 24 janar 1919) ishte nëpunës i Perandorisë Osmane, veprimtar i çështjes…

Më shumë »

Si ta quaj këtë dashuri/ Ja ç’do ndodhë nesër

Gjyshja i bërtet Garimas dhe i thotë se ajo është fajtore për vdekjen e prindërve të Arnavit dhe Anxhalisë. Garima…

Më shumë »

Reportazh, Manastiri i Zvërnecit një bukuri natyrore…(Video)

Ky reportazh për qytetërimin e vjetër të Spinaricës është një udhërrëfyes i mirë për të gjithë banoret e Zvernecit të…

Më shumë »

Producenti i “Pink Floyd” publikon albumin me sazet e Shqipërisë së Jugut

Njohësit e muzikës së viteve ’60 e kanë të dëgjuar emrin e Joe Boyd. Ai është personi që ka bërë…

Më shumë »

‘Lavanja’ nuk është më brune, aktorja do t’ju mahnisë me pamjen e re

“Lavanja” ishte një nga personazhet më të pëlqyer të serialit “Si ta quaj këtë dashuri”, sidomos pasi ajo u bë…

Më shumë »

“Në damarët e tu rrjedh gjak Shqiptar! mos e harro kurrë mëmëdheun dhe gjuhën e nënës tënde!”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 14 Janar 2018 Në fillim të veprës me titull “Une race oubliée; les Pélasges et leurs…

Më shumë »

Medalja ‘Gherg Kastrioti A Skanderbegu (Foto)

Në veprën me titull “L’Albania” të Vico Mantegazza, botuar në vitin 1912, në Romë, nga shtëpia botuese “Bontempelli e Invernizzi”,…

Më shumë »

Tronditë Delon, Kjo jetë më ka sjellë vetëm dhimbje, më vjen të vjellë nga ajo

Alain Delon është një prej aktorëve më të njohur që ka dhënë shteti francez. Megjithëse i rrethuar me shumë suksese…

Më shumë »

Tom Kruz kapet duke xhiruar skenat e vështira për filmin Misioni i Pamundur 6

Aktori i Hollywoodit, Tom Kruz, është parë nga disa përdorues të rrjeteve sociale duke xhiruar skenat e ‘pamundura’ të serisë…

Më shumë »

Arnav mëson të vërtetën, ai nuk shkon në dasmë, ja ç’do ndodhë të hënën

Kushi është në merak për dasmën dhe fillon bën përgatitjet. Edhe familja Raizada të gjithë fillojnë të bëhen gati për…

Më shumë »

Kush ishte Kleopatra!

Kush ishte Kleopatra! Kleopatra ishte faraonesha e fundit aktive e Egjiptit të Lashtë, i cili mbijetoi edhe për pak kohë…

Më shumë »

Rehabilitim i plotë i Memorialit të varrit të heroit kombëtar,

Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut, qeveria do të bëjë rehabilitimin e plotë të Memorialit të varrit të Skënderbeut…

Më shumë »

Aktoren e telenovelave Silvia Navarro e njohim të gjithë për rolin e saj si Paloma, ja si duket sot

Aktoren e telenovelave Silvia Navarro e njohim të gjithë për rolin e saj si Paloma në serialin “Kur ti të…

Më shumë »

Gashi ngushëllon familjen Çeliku

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit Kujtim Gashi i ka dërguar një telegram ngushëllimi familjes së Rexhep Çelikut, pjesëtar i…

Më shumë »

Ja kërkesat e Italisë fashiste që Mbreti Zog refuzoi para pushtimit të Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja Gazeta franceze, “Ce Soir”, ka botuar, të martën e 11 prillit 1939, në faqen n°3, gjashtë kërkesat…

Më shumë »

Aksioni kombëtar i ujit Meqë së shpejti do të nisë një aksion apo “operacion” kombëtar për çështjen e ujit, po…

Më shumë »

Kadare fiton çmimin e madh ‘Nonino’ në Itali

Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare është fituesi i edicionit 2018 të Çmimit Nonino, promovuar për 43 vjet nga distileria…

Më shumë »

Letrat e dashurisë së Dritëro Agollit

Dritëro Agolli jo vetëm shkruante poezi por edhe letra të bukura dashurie. E bija e tij Elona, ka publikuar disa…

Më shumë »

“Dilara” e dashuruar marrëzisht pas bashkëshortit shqiptar (Foto)

Ebru Ozkan është sinonim i bukurisë turke, aktorja më shumë se për profesionin e saj komentohet për pamjen joshëse dhe…

Më shumë »

1951/Të internuarit e kampit nr.4 në Tepelenë

1951/Të internuarit e kampit nr.4 në Tepelenë Në raportin e datës 30 korrik 1951 për gjendjen në kampet e internimit,…

Më shumë »

Publikohen shifrat marramendëse të fitimeve nga serialet turke

Serialet turke po shënojnë të ardhura marramendëse nga shitja në shumicën e shteteve të botës. Sipas një artikulli të publikuar…

Më shumë »

1952/Letra ironike e të internuarit nga kampi i Tepelenës për diktatorin

1952/Letra ironike e të internuarit nga kampi i Tepelenës për diktatorin “Jetojmë shumë mirë, tani e njohëm me të vërtetë…

Më shumë »

“Do të interpretoja skena të nxehta nëse pagesa është e mirë”

“Kam interpretuar në 10 filma gjatë karrierës simë, e megjithatë asnjëherë nuk kam interpretuar skena të nxehta. Por nëse do…

Më shumë »

4 ndryshime në fytyrë (Foto)

Ndryshimet në fytyrë ndërkohë që kalon mosha janë plotësisht normale, por mund të jenë edhe shenjë e një gjendje mjekësore…

Më shumë »

Arbëreshi Angelo Masci në gazetën perandorake franceze (1808): Ju rrëfej kombin shqiptar, nga Shkodra deri në Artë

Nga Aurenc Bebja*, Francë Gazeta e Perandorisë franceze, “Journal de l’Empire”, ka botuar, të dielën e 24 korrikut 1808, në…

Më shumë »

Gjendet e vdekur aktorja e mirënjohur

Aktorja e njohur Maria Ripa di Meana është gjetur e pajetë në banesë. Mësohet se 75-vjeçarja ndërroi jetë në Romë…

Më shumë »

Miladinat e Shqipërisë

Miladinat e Shqipërisë Pas emrave të klasikëve të marksizëm-leninizmit, në një masë jo të vogël është vendosur te shqiptarët edhe…

Më shumë »

Sovjetikët e Shqipërisë

Sovjetikët e Shqipërisë Përveç emrave që kam bërë të ditur dy ditët e fundit, në Shqipëri janë vendosur me shumicë…

Më shumë »

Le Temps (1939): 5 prilli, ditëlindja e princit trashëgimtar, Leka Zogut, shpallet festë kombëtare

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Janar 2018 Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të premten e 7 prillit 1939, në…

Më shumë »

Sot kujtojmë ditën e lindjes së Theofan Stilian Noli

Sot kujtojmë ditën e lindjes së Theofan Stilian Noli – Theofan Stilian Mavromati – lindi më 6 janar 1882 në…

Më shumë »

Një studim mbi Moralin, Etikën, dhe Estetikën shqiptare

Poeti argjentin dhe amerikan JORGE LUIS BORGES më sugjeroi që të shkruaja një studim mbi Moralin, Etikën, dhe Estetikën shqiptare.…

Më shumë »

Universiteti i Standfordit ua kërkon të gjithë studentëve të rinj që t’i Lexojnë 3 Librat që…

Të freskët nga motivimi dhe kënaqësia e fitimit për pranimin në universitetin më konkurrues në Amerikë, studentët e Universitetit të…

Më shumë »

Dijeni se po vrisni një burrë: Lexoni fjalët e fundit të njerëzve të famshëm

Çdo njeri para se të vdes thotë diçka, jep një porosi për dikë, ndonjë këshillë për familjarët, shpreh dashurinë, kërkon…

Më shumë »

Marina pozon për Fadil Berishën, vështirë ta njihni

Një ndër femrat më të njohura të ekranit shqiptar është moderatorja Marina Vjollca. Emri i saj u bë shumë i…

Më shumë »

Zbulohet kur do të shfaqet sezoni i fundit i serialit ‘Game of Thrones’

Adhuruesit e serialit ‘Game of Thrones’ duhet të presin deri në vitin 2019 për ta parë sezonin final të serialit…

Më shumë »

Kur Riccardo shijon orët e fundit të vitit në bllok me Elhaida Danin!

E ftuar ne puntatën e radhës të #thuajemepepsi ishte Elhaida Dani e cila e bashkëprezantoi përreth një orë me shumë…

Më shumë »

Julia Roberts ndiqet nga fantazma në sheshxhirim (Foto)

Julia Roberts ndiqet nga fantazma në sheshxhirim Julia Roberts është ndjekur nga një fantazmë në sheshxhirimin e filmit të saj…

Më shumë »

10 personat e famshëm që kanë vdekur nga Iluminati

Gjatë viteve ka patur shumë vdekje të dyshimta në mesin e të famshmëve. Pavarësisht se disa prej tyre gjetën vdekjen…

Më shumë »

Aktori i njohur Mirush Kabashi merr një “dhuratë” nga qeveria shqiptare

Aktori i njohur shqiptar Mirush Kabashi përfiton një shtesë pensioni nga ana e qeverisë shqiptare. Shtesa e pensionit sa katërfshi…

Më shumë »

Mali më enigmatik në Shqipëri

Mali i Tomorrit bën pjesë në Parkun Kombëtar me të njëjtin emër. Për vitin 2017, në këtë park janë futur…

Më shumë »