Kategoria: Kulture

Sot është përvjetori i 138-të i lindjes së Luigj Gurakuqit njeri nga personalitetet më të shquara të Rilindjes

Sot është përvjetori i 138-të i lindjes së Luigj Gurakuqit njeri  nga personalitetet më të shquara të Rilindjes Kombëtare i cili qe protagonist i ngjarjeve...

Shkenca albanologjike dhe shqiptarët nuk do të mund t’i jenë asnjëherë mjaftueshëm mirënjohës historianit dhe kërkuesit të palodhur, Milan Sufflay

AMARCORD Shkenca albanologjike dhe shqiptarët nuk do të mund t’i jenë asnjëherë mjaftueshëm mirënjohës historianit dhe kërkuesit të palodhur, Milan...

NJË NATË ME FJALËN E LEFTER ÇIPËS(Foto)

Me rastin e 75 vjetorit të lindjes së poetit të njohur Lefter Çipa, Ministria e Kulturës dhe Qendra Kombëtare e Veprimtarive Folklorike, organizuan në Tiranë...

Vlerësimi dhe ruajtja e pasurisë kulturore në Parkun Kombëtar të Apolonisë(Foto)

Vlerësimi dhe ruajtja e pasurisë kulturore ka sjellë sot në Parkun Kombëtar të Apolonisë, Ministren e Kulturës, Mirela Kumbaro dhe Ministrin e Punëve të...

Sekrete dhe mistere: E vërteta e gjashtë veprave më të famshme në botë

Përpos arkitekturës dhe madhështisë që mbartin, ndërtesat dhe statujat ikonë të botës, fshehin detaje mistike që shumë pak prej nesh i kanë vënë re. Por,...

Kulla trekatëshe e Heroit të Popullit Mic Sokoli(Foto)

Në anën e djathtë të lumit Valbona, pranë rrugës nga qyteti i Bajram Currit për në hidrocentralin e Fierzës, në fshatin Bujan, ngrihet kulla trekatëshe e...

Nisma “Miku i Monumentit”(Foto)

Edukim nëpërmjet kulturës. Nisma “Miku i Monumentit” këtë radhë u ndal në Shkollën 9 vjeçare “Jaho Salihi”, Bujan,Bashkia Tropojë ku u...

Voskopoja, potenciali i madh që ka rajoni i Korçës(Foto)

Ambasadorja e Bashkimit Evropian Romana Vlahutin dhe ekipi i Delegacionit vizituan sot drejt Voskopojën për të vlerësuar potencialin e madh që ka rajoni i Korçës...

BERAT, KISHA E SHËN MARISË(Foto)

KISHA E SHËN MARISË, SINJE Periudha në fjalë shek. XII-XIII kur pati një lulëzim të madh të arkitekturës së kishave – shpellë, shquhet për realizimin e...

Ndarja Shqipëri-Kosovë: Si e shkaktoi krizën e parë ekonomike të shtetit të ri shqiptar, caktimi i kufijve në 1913

Shpallja e Pavarësisë së vendit ishte një moment historik për Shqipërinë megjithatë nga ana tjetër, ajo që ndodhi pak muaj më pas me Konferencën e...

KALAJA E OLYMPIAS NË MAVROVË DESTINACION PËR TURIZMIN KULTUROR

Emrin Olympia, qyteti mendohet se e mori nga vajza e Mbretit Pirro, Olympia. Këtë variant e hodhi për herë të parë arkeologu Hasan Ceka. Olympia u identifikua nga...

“Kodi i baltës së pjekur” (Foto)

U promovua sot paradite në sallën “Rilindja” të Universitetit “Ismail Qemali” Skelë-Vlorë romani “Kodi i baltës së pjekur” të shkrimtarit Çlirim...

Prof. Dr. Tartari: Durrësi, viktimë e degradimit të plotë! Jemi pa të ardhme…(Video)

Është një prej autoriteteve të padiskutueshëm të fushës në arkeologji. Është njohës i jashtëzakonshëm i urbanistikës së qytetit ku ka lindur, ku u rrit e...

Fillon projekti për qendrën historike të Kaninës(Foto)

Në qytetin iliro-arbëror të Kaninës (sipas arkeologut Damian Komata), Instituti i Monumenteve të Kulturës në bashkëpunim me Bashkinë Vlorë dhe DRKK Vlorë,...

foto galeri/ presidenti nishani vlerëson hafiz ali korçën me dekoratën “nderi i kombit

Në një ceremoni të veçantë të zhvilluar në mjediset e Institucionit të Presidentit të Republikës, Kreu i Shtetit vlerësoi me Dekoratën “Nderi i Kombit”...

Emblemat e dyerve të mëdha në Pargë të Çamërisë, mes të cilave familja Bulgari e mirënjohur sot në modë

Nga Arben Llalla Në këtë foto tregohen familjet e mëdha në Pargë të Çamërisë. Vihen re që shumica e tyre kanë emra të njohura të familjeve shqiptare....

Vlorë”Tingujt e zemrës”Koncert me pjesëmarrjen e Artisteve (Video/Foto)

Tingujt e Zemrës ,me pjesmarrjen e artistëve të operas dhe baletit,në një koncert në sallën e tetatrrit Petro Marko në Vlorë,në një aktivitet të organizuar...

KORIFEU I KËNGËS SË PERËNDIVE-POLIFONISË HIMARIOTE

KORIFEU I KËNGËS SË PERËNDIVE-POLIFONISË HIMARIOTE Për sa kohë nga shpirti i ndezur do buroje vargu,fjala e Lefter Cipës do rrjedhë sistematikisht me magjine e...

Athina thyen tabutë, lejohet ndërtimi i një xhamie

Për të parën herë, qeveria greke po thyen akullin dhe po hap rrugën për ndërtimin e një xhamie në Athinë, një projekt shumë i polemizuar ky që është...

Fillojnë punimet për restaurimin e Xhamisë së Gjin Aleksit(Foto)

Xhamia e Gjin Aleksit ndodhet në qendër të fshatit Rusan dhe përbën një kompleks së bashku me tre tyrbe. Ky objekt është monument kulture i kategorisë së...

Shkurt 1946/ Kur qeveria komuniste vodhi ndihmat e OKB për popullsinë e Çamërisë

Si u ndalua doktor Fitzgerald të vizitonte refugjatët çamë që jetonin në kushte të mjerueshme në Shqipëri, ndërsa ndihmat mjeksore dhe ushqimore që vinin nga...

Forbes: Shqipëria një nga 30 vendet që duhet të vizitoni në 2017-ën

Revista prestigjioze amerikane “Forbes” ka renditur Shqipërinë si një ndër vendet më atraktive dhe më pak të shtrenjta për t’u vizituar gjatë vitit 2017....

Xhamia e Gjin Aleksit ndodhet në qendër të fshatit Rusan dhe përbën një kompleks së bashku me tre tyrbe(Foto)

Xhamia e Gjin Aleksit ndodhet në qendër të fshatit Rusan dhe përbën një kompleks së bashku me tre tyrbe. Ky objekt është monument kulture i kategorisë së...

Ja kush është shqiptari që zuri vendin e tretë në Festivalin e Sanremos

Është me siguri një nga arritjet më të mëdha në lëmin muzikor që një shqiptar ka arritur në sytë e muzikës së vërtetë botërore. Ermal Meta, shqiptar i...

Al Jarreau vdiq sot në moshën 76.vjecar

LOS ANGELES -Lajmi u njoftua në faqe fb  Al Jarreau vdiq sot në moshën 76.vjecar  . Vdekja ka ndodhur në spital në 5.30 të mëngjesit, kohë në Los Angeles....

Tushemishti, fshati turistik

Shumë afër liqenit, Tushemishti ofron pamje  te bukur në çdo stinë dhe plazh mahnitës në stinën e verës. Fshati turistik që ndodhet 5 km larg qytetit të...

“Kenia, një udhëtim që nuk e harron dot kurrë…”

Gjelbërimi i harlisur dhe cicërimat e zogjve janë e vetmja pamje që shfaqet përtej dritareve të Hotelit legjendar Norfolk, ndërtuar në 1905, simboli më i...

Populli më bujar në botë, ka një mësim të jashtëzakonshëm

Në komunitete të largët peshkatarësh përgjatë Alaskës juglindore jetojnë fiset tejet bujarë Trlingit dhe Haida, një komb indianësh të Alaskës që e kanë...

Musine Kokalari, 100 vjet që donin me e lan në harresë

Nga Ilir Seci Sot, asht 100 vjetori i lindjes së Musine Kokalarit. Njiqind vjet, thuajse njaq vjet sa ka ekzistencë edhe shteti shqiptar. Njiqind vjet të mbushuna...

Në takimin me gjeniun e letrave shqipe, Ismail Kadare, Athinë 1997

Në takimin me gjeniun e letrave shqipe, Ismail Kadare, Athinë 1997. Në këtë takim të organizuar kishin ardhur më shumë femra greke. Në mbrëmje duke biseduar me...

U përkujtua 5 vjetori i ndarjes nga jeta të dramaturgut të shquar dhe poetit Miliano Stefa(Foto)

Gjatë një aktiviteti sot në Bibliotekën Publike “Shevqet Musaraj” të Bashkisë Vlorë u përkujtua 5 vjetori i ndarjes nga jeta të dramaturgut të shquar dhe...

Specialistët e DRKK Vlorë kryen një ekspeditë kulturore në zonën e Smokthinës në fshatrat Velcë, Matogjin, Ramicë, Bashaj dhe Vërmik(Foto)

Gjatë muajit Shkurt 2017, specialistët e DRKK Vlorë kryen një ekspeditë njohëse për identifikimin e vlerave të trashëgimisë kulturore në zonën e Smokthinës...

“Jeta ime universitare”, për 100 vjetorin e Musine Kokalarit

Instituti Italian i Kulturës në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës, Bashkinë e Gjirokastrës dhe Konsullatën e Nderit të Italisë në Gjirokastër prezantojnë...

Berati qyteti i dytë më i bukur në Europë

Prestigjiozja britanike “The Telegraph” ka publikuar një listë me 30 qytetet më të bukura në Europë, dhe në vendit e dytë të listës është renditur qyteti...

Lidhja e Prizrenit: Thesalia, Epiri, Shqipëria aktuale, ja pra kombi shiptar, jemi 3 milion shpirtra

Mediat Britanike në vitin 1880, kur shpallej pavarësia e Shqipërisë: Atdheu ynë duhet të jetë i lirë, i pavarur dhe i qeverisur nga një princ i zgjedhur nga ne....

Shqipëria turistike në Izrael 7-8 Shkurt 2017(Foto)

Shqipëria po shpalos potencialet e saj turistike në Panairin Ndërkombëtar të Turizmit ‘ IMTM 2017’ në Tel Aviv i cili startoi sot, më 7 shkurt. Zhvillova një...

Vlerat kulturore e turistike të Kishës së Kryqit të Labovës në Gjirokastër, Kumbaro inpekton nisjen e punimeve

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro dhe prof. Pirro Thomo kanë inspektuar nisjen e punimeve në Kishën e Kryqit të Labovës, në Gjirokastër. Fondi i restaurimit...

Prespa një perspektivë turistike që duhet ruajtur

       – Administrata e Parkut Kombëtar të Prespës, vazhdon aktivitetet mjedisore në drejtim të sensibilizimit të komunitetit për ruajtjen dhe menaxhimin e...

2017-ta është shpallur Viti Ndërkombëtar i Turizmit të Qëndrueshëm

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara e ka shpallur vitin 2017 si Viti Ndërkombëtar i Turizmit të Qëndrueshëm. Kjo është një mundësi për të...

Vlonjatja Laura Ferati pyllit të Sodës i kthen indetitetin me mbjellejn e qindra fidanëve

Kush më mirë sesa prof. Bardhosh Gaçe mund të të jap emrat e mësuesëve vlonjat? Prof. Gaçe do të jetë një nga njerëzit e grupit të punës për mbiellien e...

Biblioteka Publike Fier do të mbajë emrin Dritëro Agolli

Këshilli i Bashkisë Fier ka vendosur sot t’i japë titullin: “Qytetar Nderi” (pas vdekjes) poetit, shkrimtarit, publicistit, veprimtarit shoqëror, anëtarit të...

Vlorë: Zonat e mbrojtura, alternativa të larmishme për turizmin

Zonat e Mbrojtura në Qarkun e Vlorës vlerësohen si një mundësi efektive për zhvillimin e turizmit të qëndrueshëm. Ato përfaqësojnë në vetvete resurse të...

Ermal Meta kantautori shqiptar sonte në Sanremo, përkrah emrave të mëdhenj të muzikës italiane

Kantautori shqiptar Ermal Meta do të performojë sot në natën e parë të Festivalit Kombëtar të këngës italiane “Sanremo 2017″. Kantautori shqiptar ëshë...

Korrupsioni’ prangos dy zyrtarë të Ministrisë së Brendshme dhe një polic.

Një polic dhe dy zyrtarë të Ministrisë së Brendshme janë arrestuar në Savona të Italisë me akuzën për korrupsion në një operacion blic të zhvilluar në...

Ish gruaja e Edi Ramës flet për ngacmimet në gjimnaz dhe për marrëdhënien me Greg Ramën

Aktora e njohur Matilda Makoçi si dhe ish gruaja e Edi Ramës ka qenë ditën e sotme e ftuar nga Adi Krasta në një rrëfim eksluziv për rininë e saj në kohët e...

Janinë 1873/ Fustanella veshja e shqiptarëve që u rrëmbye nga grekët

kjo fotografi është e vitit 1873. Janë tre burra të Çamërisë në Janinë të veshur me fustanellë. Fustanella shqiptare është veshja më karakteristike e...

Suli i Çamërisë, atje ku fëmijët stërviteshin si spartanë

“Këso dore Suljotët u rritshin me nji mêndim të lartë edhe ishte shpresa se prej tyne nji ditë do të delshin burra të rreptë, trima të përmêndun me zâ e...

“Ne jemi në vënd tënë, që pa lerë Diell e Hënë”(Foto)

Specialistët e DRKK Vlorë kryen një ekspeditë përnjohëse për identifikimin e vlerave të trashëgimisë kulturore në zonën e Mesaplikut. Gjithashtu në kuadër...

ZYBA HYSEN HYSA: DREJT THESAREVE TË HISTORISË…

ZYBA HYSEN HYSA: DREJT THESAREVE TË HISTORISË… Sa herë ndjej shtrërngim në shpirt për pamundësinë e ndriçimit të historisë sonë të mbuluar dhe...

Baritoni shqiptar Gëzim Myshketa, vlerësime nga kritika italiane me “La Boheme”

Baritoni shqiptar Gëzim Myshketa i vlerësuar në skena të ndryshme me aktivitetin e tij ka impresionuar kritikën italiane me rolin në operën “La Boheme”, ku...