Kulture

Zbulohet fjalimi i fundit i Skënderbeut: Më i vogli dhe më i varfëri mund të ju rrëzojë

Fjalimi i më poshtëm është marrë nga libri i autorit Stephan Zannowich, me titullin « Le Grand Castriotto d’Albanie, Histoire…

Më shumë »

“Gra të Shqipërisë. Midis migrimit, traditës dhe modernitetit” prezantohet në Romë

Të enjten, 23 nëntor në orën 18:00, në sallën e Kishës Valdese në rrugën Marianna Dionigi 59 Pas prezantimit të…

Më shumë »

105-vjetori i Pavarësisë, shqiptarët e Italisë në festë

Si çdo vit, edhe këtë nëntor shumëfishohen veprimtaritë e komunitetit shqiptar. Në të katër anët e çizmes festohet dita e…

Më shumë »

U pamë në sy 

U pamë në sy Ne të dy Që donim të prisnim një gjymtyrë  Nga trungu ynë Ti mua Unë ty…

Më shumë »

Vranishti, Krenaria e Kurveleshit të Poshtëm (Foto)

Vranishti, Krenaria e Kurveleshit të Poshtëm: Vranishti është fshati i madh me histori. Fshat atdhetar i trimave dhe kapedanëve. Ai…

Më shumë »

Kumbaro: “Mjeda, ky misionar i dijes dhe jetës”

Dy përkujtime në një ditë bashkuan në fshatin Kukël të bashkisë Vau Dejës, personalitete, njerëz të letrave, politikanë dhe banorë…

Më shumë »

Eko Mendje ‘zgjon’ poezinë e pabotueme

Shtëpia e Pashko Vasës mirëpriti promovimin e antologjise se poezise se pabotueme, organizuar nga EKO Mendje, mbështetur nga Ministria e…

Më shumë »

Mjeshtëria e endjes në tezgjah në Shqipëri, një traditë femërore

Jo shumë vite më parë, rajoni i Zadrimës, në Shqipërinë e Veriut, ishte i njohur për mbarështimin e krimbit të…

Më shumë »

Festivali i Flamurit – 105 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë në Romë

E diel, nëntor 26, 2017, në orën 17:00, komuniteti shqiptare në Romë në bashkëpunim me shoqatën Migrantes do të organizojë…

Më shumë »

1946/ Dy proceset kryesore kundër teknikëve dhe inxhinierëve të Maliqit (Foto)

1946/ Dy proceset kryesore kundër teknikëve dhe inxhinierëve të Maliqit Për të përligjur gjoja një organizim amerikan në “sabotimet e…

Më shumë »

Radhimë: Si i shpëtoj mbytjes Eda, vajza e Musolinit !

Në muajin dhjetor të vitit 1940 e në janar të vitit 1941, ushtria italiane nisi tërheqjen nga fronti grek i…

Më shumë »

Nuk do e besoni si ishte Saranda para 93 vjetësh

Këto pamje të rralla tregojnë se si ishte Saranda në vitin 1924. Videoja është postuar online nga gazetari dhe shkrimtari…

Më shumë »

1946/Dekreti i vdekjes për grupin e parë të inxhinierëve të Maliqit (Foto)

1946/Dekreti i vdekjes për grupin e parë të inxhinierëve të Maliqit Sot, 71 vjet nga ekzekutimi i inxhinierëve Në mbledhjen…

Më shumë »

Aktivitet në Qendrën e Vizitorëve të Parkut Kombëtar Detar Karaburun-Sazan

Aktivitet në Qendrën e Vizitorëve të Parkut Kombëtar Detar Karaburun-Sazan gjatë nisjes së fazës së dytë të projektit të Programit…

Më shumë »

Muzeu i “Pavarësisë” vizitohet nga nxënës shkollash këtë të diel

Muzeu “Pavaresia” Vlorë, ka pritur mysafirët e parë, në këtë prag festash të muajit Nëntor. Nxënës shkollash të veshur me…

Më shumë »

Masakra komuniste e nëntorit 1944 në Tiranë u urdhërua nga  Enver Hoxha dhe jugosllavi Vojo Todoroviçi (Foto)

Masakra komuniste e nëntorit 1944 në Tiranë u urdhërua nga Enver Hoxha dhe jugosllavi Vojo Todoroviçi Në tetor-1944 në qytetin…

Më shumë »

Vlora, risia e festave të nëntorit

Kjo e shtunë sjell një lajm të mirë për të vegjlit në qytetin e Vlorës. Së fundmi po krijohen kushtet ku këta…

Më shumë »

Suksesi i komedisë “Në Dorë të Fatit”

Në Dorë të Fatit, me rregji të Arben Kumbaros, starton me mjaft sukses në skenën e teatrit “Petro Marko” të…

Më shumë »

Legjenda e Sportit të Qitjes Rexhep Rapushi

Kujtim nga Legjenda e sportit të Qitjes Rexhep Rapushi ! 1957 : Kampion Kombëtar I Republikës së Shqipërisë në sportin…

Më shumë »

“Tigri i fushave të blerta”

Libri që u dhurua në Biblotekën ‘Shevqet Musaraj”, në 3 kopje nga autori i njohur Theodhori Proko, mban titullin sinjifikativ;…

Më shumë »

“Në dorë të fatit” Në skenën e Teatrit “Petro Marko” Vlorë, një lojë e shkëlqyer e aktorëve

Në skenën e Teatrit “Petro Marko” Vlorë u shfaq sot në mbrëmje premiera e komedisë “Në dorë të fatit” të…

Më shumë »

Masakra komuniste e nëntorit 1944 në Tiranë u urdhërua nga Enver Hoxha dhe jugosllavi Vojo Todoroviçi (Foto)

Masakra komuniste e nëntorit 1944 në Tiranë u urdhërua nga Enver Hoxha dhe jugosllavi Vojo Todoroviçi Në tetor-1944 në qytetin…

Më shumë »

1945/ Leja e banimit të Sarah Robinsonit (Foto)

1945/ Leja e banimit të Sarah Robinsonit Ky është dokumenti i përdorur për banim të përkohshëm në Shqipëri të Sarah…

Më shumë »

Arjan Konomi në “Panairin e Librit në Tiranë”

“SAGA E JETEVE LEGJENDE” , ky libër është botimi i suksesshëm i momentit i gazetarit, publicistit e analistit të njohur…

Më shumë »

Mbreti Otto i Greqisë fliste shqip

Mbreti Otto i Greqisë i cili u ul në fronin e mbreterisë Greke më 25 janar 1832, në moshën 17…

Më shumë »

Historia Shqiptaro-Greke (Foto)

Historia Shqiptaro-Greke: Dy shtete, histori të përbashkët apo një prejardhje?! Kur historia tregon se luftëtarët Shqiptarë me fustanellat tradicionale luftonin…

Më shumë »

Fate Velaj: Jeni të ftuar të merrni pjesë në promovimin e dy librave të rinj (Foto)

Jeni të ftuar të merrni pjesë në promovimin e dy librave të rinj. Në kuadër të panairit të librit, Fate…

Më shumë »

Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit (Foto)

Më 14 dëri me 22 nëntor 1908, u mblodh kongresi mbarëkombëtar për njëhësimin e alfabetit të gjuhës shqipe i cili…

Më shumë »

Narta rikthen pas 30 vitesh, traditën e ansamblit folklorik

Nga Harilla Koçi Pas 30 vjetësh mungese, Narta rikthen në skenë Ansamblin e saj, që mbante emrin e këtij fshati.…

Më shumë »

Drejt zonave rurale, Qishbardhë , Peshkëpi, e Drashovicë

Duke udhëtuar për emisionin “Hapsirë e blertë”, drejt zonave rurale, Qishbardhë , Peshkëpi, e Drashovicë, sytë më ndeshëm me diçka…

Më shumë »

Në Dorë të Fatit

Në Dorë të Fatit, me rregji të Arbën Kumbaros, duke nisur nga data 17 nëntor në skenën e teatrit Petro…

Më shumë »

Kumbaro: “Lasgush Poradeci i këndoi shpirtit të kombit” (Foto)

“Të lexosh sot Lasgush Poradecin do të thotë të ringjesh brenda vetes potencialin e pashtershëm të artit dhe të dashurisë,…

Më shumë »

Nis edicioni i 20-të i Panairit të Librit, “Tirana 2017”

Panairi i Librit është në një ngjarje të rëndësishme kulturore për botën shqiptare, që do të ketë si objekt paraqitjen…

Më shumë »

Nderohen me dekoratën e lartë mjeshtri Besim Zekthi dhe Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve Popullore

Ansambli Popullor është tashmë “Nder i kombit”, dekoratë e lartë e dhënë nga presidenti Ilir Meta në kuadër të 60-vjetorit…

Më shumë »

1945-1949/Kampi tela me gjemba i Beratit (Foto)

1945-1949/Kampi tela me gjemba i Beratit Në mars 1945 në Shqipëri u hapën dy kampe tela me gjemba, në Berat…

Më shumë »

Arjan Konomi sot në Panairin e Librit në Tiranë

“SAGA E JETEVE LEGJENDE” , ky libër është botimi i suksesshëm i momentit i gazetarit, publicistit e analistit të njohur…

Më shumë »

Bienalja e Arkitekturës Venecia 2018

Në kuadër të Thirrjes së Hapur për Projekte për realizimin e Pavijonit Shqiptar në edicionin e 16-të të Ekspozitës Ndërkombëtare…

Më shumë »

Stela që humbi jetën në Rrugën e Kombit ishte këngëtare e muzikës popullore

Vajza 29 vjeçarja mirditore, e cila humbi jetën mbreme pasi u plagos ne aksidentin e ndodhur pasditen në tunelin e…

Më shumë »

Stephan Weh dhe Marcel Dorn, loja e dy pianistëve gjermanë në Teatrin “Petro Marko” Vlore

Fragment nga loja fantastike e dy pianisteve gjermanë, Stephan Weh dhe Marcel Dorn, mbrëmë në Teatrin “Petro Marko” Vlorë. Së…

Më shumë »

Po publikojmë videon e këngëtares sonë Kleopatra Dokle Skarco

Të Dashur miq të faqes tonë, edhe një herë, po publikojmë videon e këngëtares sonë gjigante, të muzikës popullore Vlonjate,…

Më shumë »

1983/ Muzika e lopëve (Foto)

1983/Muzika e lopëve E mbyllim temën e tufëzimit të lopëve me një tematikë të mbledhjes së sekretariatit të Komitetit Qendror…

Më shumë »

Llogara/ Eja me mua, te shtegu Çezarit!

E dinit që Jul Çezari ka kaluar në Llogara? Unë jo vetëm që nuk e dija për kalimin e tij…

Më shumë »

1982/Shënimet e diktatorit për ritmet e tufëzimit (Foto)

1982/Shënimet e diktatorit për ritmet e tufëzimit Më 2.2.1982 ministrja e bujqësisë, Themie Thomai, i dërgoi Enver Hoxhës një raport…

Më shumë »

“Në dorë të fatit”, ngjitet së shpejti në skenën e Petro Markos

“Në dorë të fatit”, komedia shumë shpejt do të ngjitet në skenën e teatrit “Petro Marko” Regjisori Arben Kumbaro bën…

Më shumë »

1980/Lufta heroike e Partisë së Punës kundër derrave, gomerëve dhe mushkave (Foto)

1980/Lufta heroike e Partisë së Punës kundër derrave, gomerëve dhe mushkave Lufta e egër që Partia e Punës i shpalli…

Më shumë »

Gazetari francez rrëfen bisedat me Ismail Qemalin dhe planet që kishte për Shqipërinë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Prill 2017 Gazeta franceze, « Le Matin », të hënën e 10 prillit 1939, ka botuar, në faqen…

Më shumë »

1980/Lopët e tufëzuara do hanin me llogari (Foto)

1980/Lopët e tufëzuara do hanin me llogari Lufta e egër e Partisë së Punës me njeriun dhe kafshët e buta…

Më shumë »

Zvërneci është një fshat i vogël, megjithatë ka një trashëgimi historike…

Zvërneci është një fshat i vogël, megjithatë ka një trashëgimi historike të larmishme që, në histori, fillon relativisht shpejt. Ne…

Më shumë »

1980/ Byroja Politike në luftë të paepur me lopët, qengjat dhe kecat e oborreve (Foto)

1980/Byroja Politike në luftë të paepur me lopët, qengjat dhe kecat e oborreve Më 9.10.1980 kryesia e Këshillit të Ministrave…

Më shumë »

Sot në “Historia Plus ” një nga këngët vlonjate me të dashura ” Dallandyshja në cardak”.

Sot ne “Historia Plus ” nje nga kenget vlonjate me te dashura ” Dallandyshja ne cardak”. A e dini se…

Më shumë »