Kulture

Fytyra e shpresës: Halil Kastrati, njeriu që lotët e hidhërimit po i kthen në lot gëzimi

Halil Kastrati, Drejtor i Shoqatës Humanitare “Jetimat e Ballkanit”, tashmë është kthyer në dorën e ndihmës për qindra familje shqiptare.…

Read More »

Projekti i BERZH për hekurudhën shqiptare fiton çmimin “Projekti më i mirë hekurudhor në 2017”

Rehabilitimi i linjës hekurudhore Tiranë-Durrës dhe ndërtimi i linjës së re drejt Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës fiton çmimin e “EMEA…

Read More »

Ditët dibrane dhe matjane “pushtojnë” Tiranën

Në sheshin kreativ te Pazari i Ri u çel ekspozita turistike me produkte bujqësore, blegtorale dhe të artizanatit të ardhura…

Read More »

Çfarë fsheh Gjiri i Vlorës? Prapatoka në epokën e gurit të vjetër

Nga Prof. MUZAFER KORKUTI Së bashku me kolegun e vjetër, mjeshtrin e monumenteve Novrus Bajrami, vizituam disa stacione paleolitike të…

Read More »

Vlorë: Biblioteka e Eqrem Bej Vlorës, një ndër më të mëdhatë në Ballkan

Mes pasurive të Eqrem Bej Vlorës studjues dhe hulumtues i mjaft momenteve të rëndësishme në historinë e Shqipërisë, ishte biblioteka…

Read More »

Kërkimet për naftë, rritet interesi i kompanive të huaja

“Një zinxhir i tërë zbulimesh në eksplorimin e naftës është para nesh, ndërsa është shtuar interesi i kompanive të mëdha…

Read More »

UNESCO vlerëson Shqipërinë, model për t’u ndjekur në rajon

UNESCO jo vetëm ka vlerësuar modelin shqiptar të zhvillimit në drejtim të mbrojtjes dhe kujdesit ndaj monumenteve të kulturës, por…

Read More »

Porta nga kaloi qytetërimi në mesjetën shqiptare ishte Arkitektura Ilire

Veprat më të rëndësishme të artit që njihen në Shqipëri nga shekujt e mesjetës i përkasin arkitekturës. Kjo shpjegohet me…

Read More »

16 medalje olimpiadash, maturantja më e mirë e Shqipërisë dhe tani del e para në mjekësi

Në Shqipëri vazhdojmë t’i pyesim nxënësit “Çfarë e ke babin? Po mamin?”, sikur diplomat universitare të përcilleshin në gjene, duke…

Read More »

Nexhmije Pagarusha rikthehet me një projekt muzikor

Pas një kohe shumë të gjatë, diva e muzikës shqiptare Nexhmije Pagarusha është rikthyer me një projekt muzikor. “Mbushni gotat”…

Read More »

Veliaj: Ambicia jonë është që Tirana të kapë 1 milion turistë këtë vit

Kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana, është kthyer në një destinacion mjaft të rëndësishëm turistik, ku mund të gjesh përditë turistë nga…

Read More »

Gjetjet arkeologjike në “Albanopolis”, ngjallin shpresa për turizëm te banorët e Zgërdheshit

Pas 50 vjetësh “harrese” arkeologë  nga Shqipëria dhe Gjermania punuan për të nxjerrë në dritë pjesë të rrënojave të qytetit…

Read More »

Gjergj Kastrioti figura më emblematike shqiptare

Gjergj Kastrioti- Skënderbeu edhe sot mbetet figura më emblematika e historisë shqiptare. Sot gjatë ditës është mbajtur manifestimi për “Ditët…

Read More »

“Epoka e Gjergj Kastriotit ishte dhe është histori e mbijetesës”

Me rastin e 550 vjetorit të vdekjes së Gjergj Kastriotit-Skënderbeu, nën patronatin e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Fakulteti…

Read More »

Një gjurmë e panjohur shqiptare…

Nga: Marin Mema Çdo vit jemi mësuar që në prag sezoni të citohen media të huaja sipas të cilave Shqipëria…

Read More »

Jeleku prej ari i Beratit në Bankfield Muzeum

Jeleku i punuar prej ari është pjesa më e bukur e veshjes femërore shqiptare. I përdorur në treva të ndryshme…

Read More »

Mbërrin charter tjetër në Rinas, turistë suedezë zbresin në tokën shqiptare

Në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza” ka mbërritur disa minuta më parë një tjetër charter, kësaj radhe me turistë suedezë. Lajmi…

Read More »

Mësoni çfarë shkruhet nën statujën e Skënderbeut në Romë

Nën statujën e heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriot Skenderbeut në Romë shkruhet: “Roma përkujton 500 vjetorin e vdekjes së Gjergj…

Read More »

Personalitetet të shquara evropiane me veshje kombtare shqiptare

E titulluar “Përtej kostumeve” ekspozita u hap në kuadër të ciklit të ri me prezantime fotografike të artistëve të njohur…

Read More »

Si sot 98 vite më parë nisi ajo luftë që do të hynte në Histori si “Lufta e Vlorës”

Si sot 98 vite më parë nisi ajo luftë që do të hynte në Histori si “Lufta e Vlorës” (4…

Read More »

Amantia, historia e qytetit antik që tërheq turistët

Me nisjen e sezonit turistik të vitit 2018, një nga destinacionet kryesore turistike për Qarkun e Vlorës është parku arkeologjik…

Read More »

Muret rrethuese të Aulonës

Prek trashëgiminë Muret Rrethuese të Aulonës. Statusi i objektit: Muret Rrethues të Aulonës dhe zona përreth tyre, u përfshi fillimisht…

Read More »

Jahti i Titos shndërrohet në muze

Superjahti i ish-liderit jugosllav, Josip Broz Tito do të restaurohet dhe trasformohet në një muze, njoftoi media kroate. Josip Broz…

Read More »

Libri i 1829 / Rrëfimi i etnologut William Frederic Edwards mbi origjinën pellazge të shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Maj 2018 Në librin me titull “Caractères physiologiques des Races humaines considérés dans leurs rapports…

Read More »

Prek trashëgiminë, Bazilika-Sinagogë e Sarandës (Foto)

Statusi i objektit: Bazilika-Sinagogë e Sarandës është pjesë e zonës së mbrojtur arkeologjike të qytetit të Sarandës e shpallur me…

Read More »

Dy artiste Ardita Bufaj dhe Abigeila Voshtina i dhuruan Vlorës një mbrëmje plot emocion

Edhe një herë publiku i Vlorës ose më saktë ai publik që ka rreth dy vjet që ndjek të gjitha…

Read More »

Bazilika-Sinagogë e Sarandës

Prek trashëgiminë Bazilika-Sinagogë e Sarandës Statusi i objektit: Bazilika-Sinagogë e Sarandës është pjesë e zonës së mbrojtur arkeologjike të qytetit…

Read More »

Tumankuqja këndohet në Turqi, të gjithë njëzëri: Dil moj dil ti në dritare, vajzë çame lozonjare (Video)

Tumankuqja” këndohet e kërcehet thuajse në çdo festë familjare shqiptare apo dasmë, të gjithë ia dinë fjalët. Vajzës çame lozonjare,…

Read More »

Mozaikët e fshehur të Butrintit, tani të prekshëm dhe për publikun

Shqipëria zotëron shumë site arkeologjike, të pasura me mozaikë. Disa prej këtyre mozaikëve janë bërë objekt studimi dhe restaurimi ndër…

Read More »

Andon Zako Çajupi ashtu sic nuk e kemi njohur

( Një konspekt integral nga një shkrim të Dhimitër Shuteriqit, hartuar sipas kujtimeve të bashkëkohësve të poetit dhe botuar në…

Read More »

Suveniret unike që blihen vetëm në Shqipëri

Të blesh suvenire si dhurata për familjen dhe miqtë dhe si kujtim nga vizita në një vend të caktuar është padyshim një…

Read More »

”E ngre zërin në favor të shqiptarëve, pasardhësve të drejtpërdrejtë të Pellazgëve dhe paraardhësve të kombeve evropiane” – Letra prekëse e Sam Levy–t (5 Korrik 1915)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Maj 2018 Gazeta zvicerane, “La Guerre Mondiale”, ka botuar me 15 korrik 1915, letrën e Sam…

Read More »

21 Maji, Dita Ndërkombëtare e Diversitetit Kulturor (Foto)

Me rastin e 21 Majit, Ditës Ndërkombëtare të Diversitetit Kulturor, D.R.K.K-Vlorë në bashkëpunim me njësitë administrative Shushicë dhe Novoselë organizuan…

Read More »

“Deadpool 2” thyen rekordet. Në një javë, 301 mln USD

Heroi i “Deadpool” rikthehet në ekranin e madh të kinemave botërore, e paralel me to, vjen për publikun shqiptar edhe…

Read More »

Le Figaro (1880): Deklarata e Lidhjes shqiptare të Prizrenit për Ulqinin drejtuar përfaqësuesve evropianë që jetonin në Shkodër

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 21 Maj 2018 Prestigjiozia franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të hënën e 22 nëntorit 1880, në…

Read More »

Nisin kërkimet për anijen ‘San Jose’, e zhytur në Karaibe më 1708. Shqipëria krah UNESCOS

Anija e famshme spanjolle ‘San Jose’, e zhytur nga topat në 1708 nga admirali britanik Charles Wagner në bregun e…

Read More »

Gjurmë zërash”, libër i ish korrespondentit të BBC në Shqip, gazetarit të RTSH Adrian Hoti

Prej vitit 1993 zëri dhe kontributi i gazetarit Adrian Hoti ka shoqëruar dëgjuesit e Radio Shkodrës, RTSH dhe gjigandit britanik…

Read More »

Palma e artë shkon për ‘Hajdutët e dyqaneve’

Filmi japonez “Hajdutët e dyqaneve”arriti të triumfojë në festivalin e filmit në Kanë të Francës, duke marrë ‘Palmën e Artë’.…

Read More »

Një kitarë elektrike e Bob Dylan shiten në ankand për…

Një kitarë elektrike e Bob Dylan u shit dje për 495 000 dollarë në Nju Jork, gjatë një ankandi kushtuar…

Read More »

163 artistë shqiptarë në ekspozitën “Join Dots” në Trieste

Një fije e kuqe e artit bashkëkohor që bashkon Mesdheun, Ballkanin dhe Lindjen e Mesme takohen në Trieste për ekspozitën…

Read More »

Një vepër e Modiglianit shitet me çmim marramendës

Vepra nga viti 1917 e cila tregon gjithë figurën e një gruaje mbi çarçafë të bardhë, e cila shikon rastësisht…

Read More »

Misteri i 1500 lutjeve të gdhendura në shkëmbin e Gjirit të Gramës në Vlorë!

Prek trashëgiminë Mbishkrimet në Shkëmbin e Gramës Statusi i objektit: Është shpallur monument kulture i kategorisë së parë, nga Instituti…

Read More »

Si sot 40 vjet më parë, patrioti çam Skënder Beqiri,krijoj Ansamblin Çam, sot Ansambli “Krahu i Shqiponjës Taip Madani” (Foto)

Si sot 40 vjet më parë, falë punës së palodhur të patriotit çam Skënder Beqiri, u krijua Ansambli Çam i…

Read More »

Legjenda e Vrimës së Nuses… “Hapu o shkëmb të shpëtoj nga sikleti që më ka zënë”

Legjenda lidhet me njërin ndër vendet më të bukura në Shqipëri. Ka qenë pikërisht bukuria e veçantë dhe forma interesante…

Read More »

VIP BROTHERS” Një komedi nga autori vlonjat Ferdinand Hysi, vjen në skenën e Teatrit “Petro Marko” në datat…

VIP BROTHERS” Nje komedi e shkruar me mjeshtëri nga autori vlonjat Ferdinand Hysi, vjen në skenen e Teatrit “Petro Marko”…

Read More »

Producent i shquar dhe themelues i Televizionit “Kultura Shqiptare”

Më 29 Tetor 2017 u themelua Televizioni “Albanian Culture TV”. Njëzet vjet pune pa lodhur, falë Producentit Zt. Adem Belliu…

Read More »

Grupi Etnik nga Kalabria Bilte e Firmozes vazhdojnë të përkrahin kulturën tonë Arbreshe edhe pas 550 vjetësh (Foto/Video)

Grupi Bilte e Firmozes është nga Acquaformosa (Firmoza) në Kalabri të Italisë. Ata janë të përkushtuar për të ruajtur gjuhën…

Read More »

Edicioni i 10-të i “Aulona Inter Folk Festival” në qytetin e Vlorës (Foto)

Tingujt e muzikës dhe  kostumet shumëngjyrëshe të grupeve folklorike nga Italia, Sllovakia, Greqia, Kosova, Bullgaria, Letonia, Kina dhe Shqipëria mbushën…

Read More »

Shqipëria është Perla e fundit e pazbuluar e Mesdheut

Kur vjen puna për të udhëtuar, mund të argumentohet se pak ‘gurë’ kanë mbetur të pa lëvizura në Evropë, por…

Read More »

Si u transferua Brigada e Nëndeteseve nga Pashalimani në Palermo !

Palermo -Pasha Liman dhe ne nenujsit e asaj kohe. – “Pasha Liman, e diele ne dreke! Pas emisionit radiofonik, “Heroizmi…

Read More »