Kulture

Ambasadori austriak Johann Sattler viziton Parkun Arkeologjik të Orikut

Dje, më 25 gusht Parkun Arkeologjik të Orikut e vizitoi Ambasadori i Austrisë në Shqipëri, Z. Johann Sattler. Sattler, i…

Më shumë »

Regjisori shqiptar shpallet “Regjizori më i mirë” në Norvegji

Regjisori shqiptar i cili jeton në Norvegji, Izer Aliu mban çmimin prestigjoz të kinematografisë norvegjeze me filmin “Hunting Flies”. Ky…

Më shumë »

Nxiten investimet në turizëm e trashëgimi, ja arsyeja

Projektet e rijetëzimit dhe shpallja e Qendrave Historike të mbrojtura kanë shënuar një bum të investimeve  nga individët në banesat…

Më shumë »

Rikthehen 66 vepra në Galerinë Kombëtare të Arteve

Rreth 66 vepra arti, pjesë e fondit të Galerisë Kombëtare të Arteve i janë rikthyer institucionit, pas restaurimit dhe mund…

Më shumë »

Festivali i Venecias: “Paraqitjet më të mira të Vip –ave në tapetin e kuq”

Duke pritur edicionin e 74 -ët të Festivalit të Filmit në Venecia, rikujtojmë paraqitjet më të mira të personazheve të…

Më shumë »

Përmirësim i infrastrukturës turistike në P.A. Amantia (Foto)

Krahas monumenteve me karakter publik, qyteti antik i Amantias ka një nekropol shumë të pasur, me një numër të madh…

Më shumë »

Një natë tjetër artistike në Pedonalen – Skelë (Foto)

Nje nate tjeter artistike ne Pedonalen – Skele. Koncert me grupet folklorike te Bashkise Vlore, organizuar nga Qendra e Kultures…

Më shumë »

Firmoset memorandum bashkëpunimi midis Bibliotekës Publike “Shevqet Musaraj” dhe Klubit të Shkrimtarëve dhe Artistëve “Drita” (Foto)

Biblioteka Publike “Shevqet Musaraj” e Bashkisë Vlorë në bashkëpunim me Klubin e Shkrimtarëve dhe artistëve Shqiptar në Botë “Drita” dhe…

Më shumë »

Durrës, zbulim mahënitës: “Një ndërtesë luksoze publike e periudhës byzantine”

Në vitin e dytë të vijimit të projektit “Durrësi në antikeitetin e Vonë”, del në dritë pjesa tjetër e një…

Më shumë »

Foto “Bardhë e zi”, më të bukurat gjatë vitit 2017

Këto janë fotot bardhë e zi nga anembanë botës që kanë fituar çmime në “2017 Black and Ëhite Photography Aëards”.…

Më shumë »

Mediat italiane: “Burimi i Syrit të Kaltër”, një parajsë natyrore në zemër të Shqipërisë (Video)

Me anë të një statusi në Facebook Kryeministri Edi Rama na uronë mirëmëngjes me anë të një artikulli  për Syrin…

Më shumë »

Vlorë “Show veror 2017” (Foto)

Foto nga koncerti “Show veror 2017” dhënë mbrëmë në Pedonalen Skelë, nga artistë të Teatrit “Petro Marko” Vlorë. Pjesemarrës- Tre…

Më shumë »

Alpet shqiptare, një alternativë e shkëlqyer për turizmin malor

Alpet shqiptare janë një alternativë e shkëlqyer për turizmin malor. Lugina e Valbonës ndodhet në pjesën veriore të vendit, në…

Më shumë »

Nga Masterchef Albania në një nga shefat e kuzhinës më të spikatur në Itali

Kur tradita e enëve piemontese plotëson me shije mesdhetare të Durrësit, rezultati është një kuzhinë inovative me shije çuditërisht origjinale.…

Më shumë »

Dukati dhe banorët e tij në vitin e largët 1900 (Foto)

Nada Meçorapaj, deputete e Vlorës me anë të një sattusi në facebook ka shpërnarë disa foto nga  Dukati dhe banorët…

Më shumë »

Mediat italiane: Shqipëria, parajsa e re për të kaluar pushimet. Det fantastik dhe peshk i freskët me bollëk për 7 euro

Me anë të një statusi në Facebook Edi Rama na uronë një ditë të mbarë  me një artikull per për Shqipërinë…

Më shumë »

Turistët nga Amerika mahniten nga trashëgiminia kulturore në Shqipëri

Auron Tare, Drejtori i AKB –së bën me dije se një avion privat më turistë nga SHBA -ja ka mbërritur…

Më shumë »

Kush është spanjolli që është dashuruar me Shqipërinë…

Këtë mëngjes Kryeministri Edi Rama ka publikuar një video dedikuar mbresave që një shtetasi spanjoll që ka krijuar për Shqipërinë.…

Më shumë »

“Shqipëria, parajsa e pushimeve”

“Duke sfiduar paragjykimet, vendi i shqiponjave është gati të fluturojë”, – kështu e mbyll artikullin për Shqipërinë, Giuseppe Spatola për…

Më shumë »

Goro: Investimi më i ri i Qeverisë Shqiptare, një surprizë shumë e këndshme…

Kryetari i Bashkisë së Himarës, Jorgo Goro ka postuar në rrjetin social “Facebook” disa foto të realizuara gjatë mbrëmjeve në…

Më shumë »

Ajo harxhonte miliona, ja e dashura sekrete e Esad Pashës dhe frika e tij nga minjtë. Të pathënat e kryeministrit ‘tradhtar’

NJË JETË E SHTHURUR I zhytur në qejfe, në vitin 1919 ai bënte një jetë në Parisin e kohës sa…

Më shumë »

E pabesueshme por e vërtetë! Kryeministri i Shqipërisë që përfundoi duke pastruar pusetat dhe ujërat e zeza (Foto)

NJË KRYEMINISTËR PASTRUES I BANJOVE TË QYTETIT Shumë banorë të Elbasanit e mbajnë ende mend pastruesin e banjave te markata…

Më shumë »

Pamje fantastike mbi urën lidhëse të Mangalemit me Goricën në Berat (Foto)

Me anë të një statusi në facebook kryeministri Edi Rama na uron mirëmëngjesi me antë të një fotoje nga ura e…

Më shumë »

Kur dashuria ‘rrëzoi’ ligjet e Enver Hoxhës. Karmen, italiania që sfidoi komunizmin, jeta e saj e trishtë (Foto)

Pati vdekur në spitalin e burgut. Kur u kërkuan trupin, vetë drejtori, i cili dëshironte të mos ishte i ashpër,…

Më shumë »

Ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar, ja për kë bëhet fjalë

Është ndarë nga jeta në moshën 75 vjeçare aktori i njohur Sotiraq Çili. Çili lindi ne Korçë, me 15 mars…

Më shumë »

Rikthehet në teatrot e Parisit shfaqja për Nënë Terezën

Jeta e një bamirëseje, si ajo e Nënë Terezës nuk ka qenë rrugë e lehtë dhe pa gjemba. Duke nisur…

Më shumë »

Tradita që përcillet brezë pas brezi, në këtë fshat të Shqipërisë banorët festojnë kundër emigrimit

Në fshatin Skroskë të Përrenjasit, dikur numëroheshin 2500 banorë, ndërsa sot në këtë fshat numri i banorëve nuk është as…

Më shumë »

Sarandë: Çelet ekspozita “Saranda që kishim – Saranda në gjysmën e parë të shek. XX”

Në shëtitoren kryesore të qytetit të Sarandës, Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave dhe Bashkia e Sarandës çelën ekspozitën “Saranda që…

Më shumë »

Foto të rrallla të qytetit të Vlorës

Sot është Dita Ndërkombëtare e fotografisë. Fotografia është “dokumenti” që ruan përgjithmonë kujtimet qofshin ato të bukura ose jo. Ndonjëherë…

Më shumë »

Egjipt: Zbulimi i madh! Çfarë misteri fshehin varrezat 2000 vjeçare të Minya

Zbulim madheshtor në Egjitp! Ky zbulim është bërë në al-Kamin al-Sarëain në provincën Minya. “Tre varreza të cilat datojnë mbi…

Më shumë »

Tahir Veliu, kërkesë kryebashkiakut të Vlorës, Z. Leli, …

Kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Z. Tahir Veliu i ka paraqitur kryetarit të Bashkisë së Vlorës, Z. Dritan…

Më shumë »

Pse s’duhet të flini me grim në fytyrë

“Papastërtia, vaji, grimi, grimcat nga mjedisi i ndotur dhe qelizat e vdekura grumbullohen në lëkurë gjatë ditës. Nëse nuk e…

Më shumë »

Itali: Diplomatja shqiptare nderohet me titullin “Qytetare nderi”

Bashkia e Lungros, në Itali i ka dhënë titullin “Qytetare Nderi” diplomats shqiptare Gerarta Zheji Ballo. Në vendimin e këshillit…

Më shumë »

Një tjetër atraksion turistik i shtohet pazarit karakteristik të Gjirokastrës, ja për çfarë bëhet fjalë

Në dyshemenë e godinës qendrore të Qafës së Pazarit të Gjirokastrës, e njohur ndryshe edhe si 6 –këndëshi u zbulua…

Më shumë »

“Fotot e ndaluara të Tiranës më 1987”, si i fshehu holandezi në bagazhe

Sikur të mos i kishte fshehur filmat fotografikë në valixhet e një kolegu, sot ato dëshmi do të ishin zhdukur.…

Më shumë »

Ambasada amerikane në Tiranë: Foto e rrallë e vullnetarëve shqiptaro – amerikanë

Ambasada e SHBA -ve në Tiranë publikon një fotografi të rrallë. Në foto dallohen vullnetarë shqiptaro – amerikanë të Kryqit…

Më shumë »

Djali i kryeministrit shqiptar me të cilin u dashurua Coco Chanel, motra e Agnellit dhe vajza e Mussolinit

Jusuf Vrioni lindi në Korfuz më 1916. I ati, Iliaz Vrioni, pat qenë dy herë kryeministër i Shqipërisë: në qeverinë…

Më shumë »

Jorgo Goro: Meritë e të gjithë himariotëve që ky fluks pushuesish të mos përfundojë kurrë (Foto)

Padyshim qe eshte merite e te gjithe himarioteve qe ky fluks pushuesish te mos perfundoje kurre, si pjese e programit…

Më shumë »

Pamje të rralla të Shqipërisë së viteve ’60, sjellë përmes një dokumentari të veçantë belg (Video)

Kryeministri I Shqipërisë Edi Rama, mëngjesin e kësaj të mërkure ka zgjedhur t’ju thotë mirëmëngjes shqiptarëve më një video të…

Më shumë »

Zvërneci “në shërbim të besimtarëve”: Dita e Shenjtë e “Shën Marisë”

Kryebashkiaku i Vlorës Dritan Leli, sot në ditën e  “Shën MarisË, së bashku me familjen e tij kanë vizituar Manastirin…

Më shumë »

Goro: “Për shumë vjet gëzuar Shën Mërinë!”

Sot, më 15 Gusht, në ditën e Shën Marisë, Kryetari i Bashkisë Himarë, Jorgo Goro, ka përcjell një urim në…

Më shumë »

Sazan Guri: “Pse Europa ka flijuar botën ilirike e pellazgjike”

Per te plotesuar ca nga diskutimet qe kemi kembyem me dt 14.08 dhe per te vazhduar ate qe kam lene…

Më shumë »

Jorgo Goro : Vërtet… Vera nuk ka mbaruar ende. Madje për Himarën sapo ka filluar

Vertet… Vera nuk ka mbaruar ende. Madje per Himaren sapo ka filluar. Falenderim i sinqerte per te gjithe ata dashamires…

Më shumë »

Edi Rama ka zgjedhur të na thotë mirëmëngjes ditën e sotme më një shkrim të publikuar në prestigjiozen Washington Post

Edi Rama ka zgjedhur të na  thotë  mirëmëngjes ditën e sotme më një shkrim të publikuar në prestigjiozen Washington Post.…

Më shumë »

Cozman anulon koncertin, shkak: “organizimi i donët dhe jo serioz”

Reperi i njohur Cozman ka anuluar koncertin e tij të radhës, i cili do të mbahej nesër me 15 gusht.…

Më shumë »

Walker nderon heroin kombëtar shqiptar, Skënderbeun. Zotohet për bashkëpunim

Sot, në Prishtinë kryetari i Lëvizjes për Shqipëri të Bashkuar, Tahir Veliu me anëtarë të LSHB -së, knë zhvilluar një…

Më shumë »

Shkolla para viteve 90′ dhe sot

Shkolla është fushë – beteja që të përgatit për jetën, për të ardhmen. Shkolla është vatra e dijes. Profesioni i…

Më shumë »

Himarë … Vera nuk ka mbaruar ende

Kryetari i Bashkisë Himarë, Jorgo Goro ka ndarë me ndjekësit e tij në rrjetin social “Facebook”, një video gjallëruese që…

Më shumë »

Adriano Celentano dhe Renato Zero del Sud në një performancë të jashtëzakonshme në Vlorë

Dy artistët italin që sjellin në Vlorë këngët e dy kolosëve të muzikës italiane, falë edhe ngjashmërisë së jashtëzakonshme, jo…

Më shumë »

Kinemaja verore dhe muzika të filmave Shqiptarë dhe të huaj në qytetin e Vlorës me aktivitetin kulturor “VLORË D’ESSAI” (Foto)

Kinemaja verore dhe muzika me kolonat zanore më të bukura të filmave Shqiptarë dhe të huaj sollën magjinë dhe një…

Më shumë »