Kulture

Përkujtohet 84 vjetori i vrasjes së Hasan Prishtinës

Dje, më 13.08.2017 u shënua 84 vjetori i vrasjes së ish-kryeministrit të Shqipërisë dhe arkitektit të Shqipërisë Etnike, Hasan Prishtinës.…

Më shumë »

Gjenerali anglez: Shqiptarët, raca më e fortë dhe energjike në botë

Ditën e sotme në Facebookun e tij  studiuesi Auron Tare bën publike një letër të gjeneralit të Brigadës Dr. Frederik…

Më shumë »

Jorgo Goro: Një rrugë të cilën ua këshilloj të gjithëve që udhetojnë drejt Porto-Palermos, Qeparoit dhe Borshit, Lukovës dhe Nivicës apo drejt Sarandës (Foto)

Keni probleme me trafikun ne Spile? Gjithe ky fluks pushuesish eshte e llogjikshme qe do te kete trafik ashtu si…

Më shumë »

Gjiri i Brisanit në Karaburun (Foto)

Kryeministri i vendit Edi Rama me anë të një statusi në Facebook  ka zgjedhur të na urojë me një pamje…

Më shumë »

Vrasja makabre e mirditorëve. Si u vranë, u varën dhe u futën në dhe të gjallë nga komunistët

Në kohën kur Shtabi i Përgjithshëm me 9 anëtarë kryesorë të tij, në mesin e të cilëve edhe disa luftëtarë…

Më shumë »

Sigurimi i Shtetit/ Dëshmia tronditëse e spiunit grek për krimet, kontrabandën e kurvëritë brenda minoritetit (Foto)

Letra e grekut të ELAS, i angazhuar në strukturat e shërbimit sekret shqiptar, atje ku kishte grekë e dropullitë. Shthurja…

Më shumë »

Parku Arkeologjik “Oriku”, tashmë në shërbim të qytetarëve

Një tjetër zonë e mrojtur në qytetin e Vlorës do të jetë tashmë në shërbim të turistëve vendas, pse jo…

Më shumë »

Pak Himarë nga Artoni

Kryetari i bashkisë Himarë, Joro Goro ka publikuar në rrjetin social “Facebook” disa foto të mrekullueshme të Himarës, realizuar nga…

Më shumë »

Ky është shqiptaro – amerikani që ka qenë pjesë e misionit “Apollo 11” në Hënë

Me anë të një njoftimi në rrjetin social “Facebook”, Ambasada Amerikane ka bërë të ditur identitetin e shqiptarit e parë…

Më shumë »

Disa fakte që nuk i dimë për heroin tonë kombëtar, Gjergj Kastriotin

Të gjithë e njohim heroin tonë kombëtar, Gjergj Kastriotin dhe jemi në dijeni për bëmat e tij heroike për mbrojtjen…

Më shumë »

‘Bufeja e madhe’, ‘Artisti’, “Mekaniku”, kush e spiunoi piktorin Edison Gjergo? Rrëfimi i ish të fejuarës (Foto)

Hapja e Muzeut Kombëtar “Shtëpia me gjethe”, ish-selia e përgjimit gjatë regjimit komunist ka sjellë në vëmendje edhe njëherë historinë…

Më shumë »

“The Telegraph” mahnitet nga Shqipëria, ja kë qytet ka përzgjedhur

Edi Rama na uronë mirëmëngjes me antë të një artikulli të një prej mediave më të mëdha britanike, që e…

Më shumë »

“Pikaso i vogël”, ekspozitë në Beograd

Mediat e quajnë “Pikaso i vogël”. Ai është vetëm 10 vjeç dhe është nga Afganistani. “Pikaso i Vogël”, ka hapur…

Më shumë »

Shqipëria gjatë viteve 30′ – 40′

Vendi ynë ishte një nga vatrat e lulëzimit të komunizmit të egër dhe të pa mëshirshëm. 50 vite izolim nga…

Më shumë »

“Lukava, surpriza e këtij sezoni turistik”

Kush vallë mund ta kishte parashikuar që Lukova do të ishte surpriza e këtij sezoni turistik. Nga raportimet që vijnë…

Më shumë »

Dhermiu, “Qendër Historike”

Nuk ka njeri që të ketë kaluar në Dhërmi dhe mos të jetë mahnitur me bukurinë e rralle që shfaq…

Më shumë »

Himarë: “Promovimi i sportit dhe turizmit”

Bashkia Himarë rreshtohet mes shumë emrave të tjerë, sipermarrje apo institucione që promovojnë sportet dhe turizmin, në Himarën tonë. Imagjinoni…

Më shumë »

Të njohim Parkun Kombëtar të Llogarasë

Parku Kombëtar i Llogarasë është një ndër zonat e mbrojtura të Shqipërisë, e shpallur me VKM nr. 96, datë 21.11.1966…

Më shumë »

Jorgo Goro: Brandi turistik “Himara” është padyshim një risi për Himarën (Foto)

Brandi turistik “Himara” eshte padyshim nje risi per Himaren tone, per te gjitha strukturat e sherbimit te cilat sot kane…

Më shumë »

DRKK Vlorë ka kryer punime mirëmbajtjeje pranë Kalasë së Kaninës, Mureve të Aulonës Antike dhe Xhaminë e Muradies (Foto)

Në vijim të punëve të përditshme për mirëmbajtjen, mbrojtjen dhe promovimin e monumenteve të kulturës, DRKK Vlorë ka kryer punime…

Më shumë »

DRKK Vlorë: “Çdo ditë në dhe me monumentet”

DRKK Vlorë vijon punën për mirëmbajtjen, mbrojtjen dhe promovimin e monumenteve të kulturës. Në vijim të punëve të përditshme DRKK…

Më shumë »

Jorgo Goro: Nuk ka njëri që të ketë kaluar në Dhërmi dhe mos të jetë mahnitur me bukurinë e rrallë që shfaq në çdo detaj Dhermiu ynë (Foto)

Dhermiu. Nuk ka njeri qe te kete kaluar ne Dhermi dhe mos te jete mahnitur me bukurine e rralle qe…

Më shumë »

Jorgo Goro: Vazhdojnë artikujt promovues të Himarës sonë teksa jemi në vendin e parë si destinacioni më i zgjedhur nga ana e pushuesve që vijnë në Shqipëri

POSTERI I DITES: Bella Albania. Vazhdojne artikujt promovues te Himares sone teksa jemi ne vendin e pare si destinacioni me…

Më shumë »

Artikull i bukur botuar për Shqipërinë në një nga revistat italiane

Edi Rama na uron mirëmëngjesi me një artikull të bukur botuar për Shqipërinë në një nga revistat italiane . MIRËMËNGJES dhe…

Më shumë »

Vlora, qyteti që lë mbresa

Qyteti i Vlorës është në qendër të vëmendjes nga turistët e huaj. Edhe këtë sezon vere, Europ’Raid zgjedh sërish qytetin…

Më shumë »

Pamje nga Lumi i Shalës në Koman (Foto)

Ditën e sotme Edi Rama ka zgjedhur të na thotë mirëmëngjesi me disa foto nga Lumi i Shalës në Koman.…

Më shumë »

Liberalizim i procedurave të hyrjes në P.A. Orik (Foto)

Ju bëjmë me dije se procedurat e hyrjes për në Parkun Arkeologjik të Orikut nëpërmjet postbllokut ushtarak të Flotiljes Detare…

Më shumë »

Video dhe reportazh të Associated Press për thesaret nënujore të bregdetit tonë 

Edi Rama na uronë  mirëmëngjes me një video dhe reportazh të Associated Press për thesaret nënujore të bregdetit tonë .…

Më shumë »

Shkresa e Ismail Qemalit drejtuar Markezit të San Guiliano-s

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Gusht 2017 Gazeta prestigjoze franceze, « Le Figaro », ka botuar të shtunën e 30 nëntorit 1912, në…

Më shumë »

Italiania që po trondit historinë. Flamuri dhe simbolet e Skënderbeut në kishën e famshme të Venecias

Një flamur që valëvitet në një nga nga tre harqet e tavanit që fsheh historitë biblike të Esterit dhe Mardocheos,…

Më shumë »

Një artikull i vonuar për masakrat zerviste ndaj shqiptarëve të Çamërisë (Foto)

Nga Nexhat Mërxhushi Përkujtimorja (73 vjetori) ishte më 27 qershor 2017, por kjo datë, për median e shkruar dhe vizive,…

Më shumë »

Vizitorë të huaj që po magjepsen në Himarën tonë (Foto)

Himara tashmë një vend turistik  i njohur dhe nga pushuesit e huaj duket se po kthehet gjithmonë e më shumë…

Më shumë »

Shumë turistë të huaj këto ditë në Himarë po provojnë gatimet fantastike të kuzhinës së larmishme himariote (Foto)

Shumë turistë të huaj këto ditë në Himarë po provojnë gatimet fantastike të kuzhinës së larmishme himariote. Tashmë brandi Himara…

Më shumë »

Ekspozita më e re çelur sot në Muzeun Kombëtar Marubi, titulluar ‘Manipulim’ (Video)

MIRËMËNGJES dhe ju uroj një ditë të mbarë me këtë klip prezantues të ekspozitës më të re çelur sot në…

Më shumë »

Xhuzepe Katapano dhe zbulimi i tij mbi vjetërsinë e pellazgëve dhe gjuhën e tyre (Foto)

Për të gjithë ata që dyshojnë se janë shqiptar, apo vënë në dyshim prejardhjen pellazgo-iliro-aarbërore të shqiptarëve. Xhuzepe Katapano dhe…

Më shumë »

Fluks vizitorësh në Monumentet e Kulturës (Foto)

Sezoni turistik i vitit 2017 ka shënuar një rritje të rëndësishme të numrit të vizitorëve vendas dhe të huaj në…

Më shumë »

“Cult.ure”: Shqipëria dhe Italia më afer

Prej dates 28 deri ne 31 korrik nje delegacion shqiptar, ne kuader te projektit “Cult.Ure” implementuar nga organizata “I Binari…

Më shumë »

Mesazhi i Enver Hoxhës për amerikanët: “Na ndihmoni!”

Në këtë pjesë të dytë të rrëfimit të gazetarit dhe shkrimtarit amerikan Peter Lucas, mbështetur tërësisht në dokumentet sekrete amerikane…

Më shumë »

E futën në thes me një mace të egër/ Vdekja makabre e mirditorës që sfidoi komunizmin

Nuk janë të paktë ato shqiptarë që guxuan dhe ngritën kokë kundër diktaturës dhe komunizmit në Shqipëri. Shumë intelektualë dhe…

Më shumë »

‘E vdekura’ plas nga vapa, ja zgjidhja që ka gjetur (Video)

Sana Marta është një traditë e çuditshme fetare pelegrinazhi që festohet në nder të të vdekurve në vende të ndryshme…

Më shumë »

Dalin ‘sekretet’ e jetës private të Enver Hoxhës, Cfarë dinte motra e Kadaresë që rrezikonte pushkatimin?

Letra e datës 2.4.1980 e shkrimtarit Ismail Kadare drejtuar Enver Hoxhës, është pjesë e një historie “me grupe armiqësore” të…

Më shumë »

Rama: Ditë të mbarë me këtë artikull të radhës për bukuritë e Shqipërisë dhe turizmin tonë

MIRËMËNGJES dhe ju uroj një ditë të mbarë me këtë artikull të radhës për bukuritë e Shqipërisë dhe turizmin tonë.…

Më shumë »

Vlora në 1900-n, publikohet koleksioni i rrallë

Një tjetër koleksion fotografish të vjetra nga Shqipëria është publikuar nga shkrimtari, përkthyesi, interpreti dhe albanologu i shquar Robert Elsies.…

Më shumë »

95 vjet më parë, më 28 korrik 1922, duke përdorur instrumentin e njohur dokësor diplomatik të “échange de lettres” (Foto)

AMARCORD 95 vjet më parë, më 28 korrik 1922, duke përdorur instrumentin e njohur dokësor diplomatik të “échange de lettres”,…

Më shumë »

Thirrja e grekëve në 1940: Shqiptarë, bashkohuni me ne, rreziku i përbashkët është Mussolini dhe Hitleri (Foto)

Lufta italo-greke, veç të tjerash studiohet edhe për faktin se skenë e zhvillimeve të saj u bënë pikërisht vendbanimet e…

Më shumë »

Himara në dokumentet e Arkivit Qendror Shtetëror – Ekspozitë dokumentare dhe fotografike

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave dhe Bashkia e Himarës çelin ekspozitën “Himara në dokumentet e Arkivit Qendror Shtetëror – Ekspozitë…

Më shumë »

Jorgo Goro: Pak nga ajo që ndodh çdo ditë kudo në Himarën tonë… (Foto)

Jorgo Goro ka zgjedhur të hedhi sot në faqen e tij zyrtare të fb disa foto mahnitëse  të Himarës ku…

Më shumë »

Foto e qershorit 1923 shkrepur në konviktin Malet Tona në Shkodër

AMARCORD Kjo foto e qershorit 1923 shkrepur në konviktin Malet Tona në Shkodër, dëshmon se një vit pasi ishin krijuar…

Më shumë »

Zbulim në ujërat e Vlorës – Arkeologët gjejnë rrënojat e një kështjelle dhe porti (Foto)

Një ekip i udhëhequr nga arkeologë të Universitetit të Southampton kanë gjetur rrënojat e pazbuluara të një kështjelle dhe një…

Më shumë »

Kolosët e letërsisë shqipe Lasgush Poradecin dhe Asdrenin

AMARCORD Në këtë foto ku shfaqen, në dy cepat e saj, Lasgush Poradeci dhe Asdreni, përmban kujtimin e njërit prej…

Më shumë »