Kulture

“Motra e Skënderbeut u martua me një serb”, debat edhe për orgjinën e Vojsavës

Një deklaratë e analistit Mustafa Nano se nëna e Skënderbeut është serbe ka ndezur polemika e hapur një debat mes…

Më shumë »

Vlorë: “Koncert Kuartet Harqesh, Schumann, Gliere”

Sot në orën 20:00, në Sallën e Konsullatës Italiane në Vlorë, zhvillohet “koncert Kuartet Harqesh, Schumann, Gliere”. Instrumentistët e sotëm…

Më shumë »

Investime në infrastrukturën e parqeve arkeologjike Amantia-Oriku (Foto)

Në kuadër të mbarvajtjes së sezonit turistik 2017, DRKK Vlorë ka vijuar punën për përmirësimin, rinovimin dhe plotësimin e infrastrukturës…

Më shumë »

Mishërim i shpirtit të pavarur dhe vetvendosës, gjirokastriti i madh Bajo Topulli (Foto)

AMARCORD Mishërim i shpirtit të pavarur dhe vetvendosës, gjirokastriti i madh Bajo Topulli, mbyllte sytë në moshën 62 vjeçare, më…

Më shumë »

Ndron jetë ‘Denisa” këngëtarja me zërin më të ëmbël (Video)

Kush ishte Denisa Denisa ishte nje kengetare E njohur jo vetem ne Rumani por dhe ne disa shtete te tjera…

Më shumë »

Club Itarus, nën ritmet e muzikës popullore. I ftuar, këngëtari Ylli Baka

Sonte në mbrëmje në club Itarus, i ftuar special do të jetë këngëtari i mirënjohur i muzikës popullore, Ylli Baka.…

Më shumë »

Walkman, rock live në Vlorë

Për herë të parë në Shqipëri, me një koncert, grupi italian i muzikës rock ka sjellë në shëtitoren e Lungomare…

Më shumë »

Si duket bregdeti i Jonit ditën e sotme (Foto)

Pas fluksit të madhë që krijohet cdo fundjavë në bregdetin e Jonit nga turistë të huaj dhe vendas  sot gjithcka…

Më shumë »

Vetja përballë vetes në pushime !!!

Pushimet janë momente, që vec qetesise, na japin mundësine të mendojmë. Ditët janë kaq frenetike, sa që nuk kemi kohë…

Më shumë »

Skënderbeu i fshehur nëpër arkivat greke

Nga Arben Llalla Historia e popullit shqiptar është shumë e pasur me shkrime, libra, broshura që flasin për lavdinë e…

Më shumë »

Pinjoll i derës së Hamzarajve të Vlorës, një nga firmëtarët e aktit të Pavarësisë, poliglot, diplomat dhe patriot i sprovuar (Foto)

AMARCORD Muajt që paraprijnë 105 vjetorin e shpalljes së Pavarësisë duhet të jenë kornizat e përkujtimit të njerëzve të mëdhenj…

Më shumë »

Në damarët e shqiptarëve rrjedh gjak pellazg.Origjinën e fustanellës helenë kërkojeni në shqipëri”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Korrik 2017Në revistën franceze, « L’Année géographique : revue annuelle des voyages de terre et de…

Më shumë »

Sa herë që shqiptarët kanë dashur t’ja nisin mbarë, e kanë nisur nga shkollat dhe arsimi

AMARCORD Sa herë që shqiptarët kanë dashur t’ja nisin mbarë, e kanë nisur nga shkollat dhe arsimi. Dëshmi shembullore e…

Më shumë »

Skënderbeu/Faktet që dëshmojnë lidhje të shumëfishta me sllavët

Tek “Gjysma e harruar e Skënderbeut” Ylli Polovina shkruan “Kur kritikuesit e ashpër të Gjergj Kastriotit, pikërisht ata emra që…

Më shumë »

Presidenti Republikës ka nderuar me Medaljen “Nderi Kombit” artistin e njohur vlonjat Bujar Asqeriu

Pak ditë më parë Presidenti Republikës ka nderuar me Medaljen “Nderi Kombit” artistin e njohur vlonjat Bujar Asqeriu. Së bashku…

Më shumë »

Perla shqiptare që duhet të vizitoni këtë verë (Foto)

Nëse keni menduar ndonjëherë për të shkuar në Tailandën e largët për të shijuar shëtitjen me varkë dhe ujin e…

Më shumë »

Rama: Respekt veprës dhe njeriut Ali Podrimja! (Foto)

AMARCORD “Morituri te salutant”, është homazhi që secili prej nesh mund t’i bëjë një të vdekshmi midis nesh, por për…

Më shumë »

Arjan Konomi sjell “Saga e jetëve legjendë”, në cdo librari (Foto)

Nga sot, në çdo librari vjen librin e I-rë të Arjan Konomit “Saga e jetëve legjendë” Një libër për të…

Më shumë »

Ndalohet të transmetohet kënga “Despacito” , ja arsyet

Ndodh edhe me këngët të ndalohen. E tashmë duket se rradhën e ka kënga më e dëgjuar në histori, “Despacito”.…

Më shumë »

Revista italiane shkruan për detin dhe magjinë e natës shqiptare (Foto)

Edi Rama na uron miorëmëngjes me një shkrim të botuar në njërën prej revistave më prestigjioze italiane. MIRËMËNGJES dhe ju…

Më shumë »

Ja si veni në Amantia, Ilirinë e para një mijë vjetëve

Parku Arkeologjik Kombëtar i Amantias, rreth 180 kilometra larg Tiranës, dhe 35 km nga qyteti bregdetar i Vlorës, Parku arkeologjik…

Më shumë »

‘Forbes’ shkruan për plazhet e mrekullueshme të Shqipërisë (Foto)

Revista amerikane “Forbes” e ka renditur Shqipërinë si destinacionin më të lirë në botë për vitin 2017,  Sipas revistës prestigjioze…

Më shumë »

Një kartolinë e veçantë e 22 majit 1909, dërguar Lumo Skëndos në Selanik nga Lazër Gurakuqi (Foto)

AMARCORD Një kartolinë e veçantë e 22 majit 1909, dërguar Lumo Skëndos në Selanik nga Lazër Gurakuqi, i mundëson Amarcord…

Më shumë »

Shpresat dhe projektet e Ismail Bej Qemalit. Intervista e liderit Shqiptar në Romë me gazetarin Francez

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Korrik 2017 Gazeta franceze, « Le Matin », ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në faqen…

Më shumë »

Leximet e verës

Për të gjithë të apasionuarit e librit, po ju njohim me propozimin tonë për ditën e sotme. “Ishulli nën det”…

Më shumë »

Kujtohet sot poeti Frederik Rreshpja

Më 19 korrik 1940 lindi në Shkodër poeti, publicisti, eseisti dhe botuesi Frederik Rreshpja, i cili u nda nga jeta…

Më shumë »

Festë në Vlorë, vjen Maratona e Kënges popullore

  Shëtitorja e Vlorës do të jetë sot arena e festës së rradhës në Vlorë. Maratona e këngës popullore do…

Më shumë »

Turistët e huaj në Tiranën e para viteve ‘90! (Video)

Gjatë periudhës së regjimit komunist, edhe pse turizmi nuk konsiderohej degë prioritare e ekonomisë, sërish nuk kanë munguar turistët e…

Më shumë »

DRKK Vlorë kreu punime mirëmbajtjeje në qendrën historike të Tragjasit të vjetër (Foto)

Gjatë muajit Korrik 2017, DRKK Vlorë kreu punime mirëmbajtjeje në qendrën historike të Tragjasit të vjetër, Vlorë. Kjo qendër përmban…

Më shumë »

Libri që zbulon misteret e Putin

Vjen në gjuhën shqipe biografia e presidentit rus Vladimir Putin. “Cari i ri, – ngritja dhe sundimi i Vladimir Putin”…

Më shumë »

Relacioni komunist/ Aktorët me “biografi te keqe” Robert Ndrenika, Anagnosti dhe Shyti të largohen nga teatri

Libri i Kaloçit / “Shkrimtarët dhe artistët…”, publikon relacionin sekret të të vitit 1977 të sekretarit të Partisë të Tiranës,…

Më shumë »

Edi Rama: Sotir Peçi, intelektual dhe politikan i dorës së parë, do të shquhet në historinë e Shqipërisë

AMARCORD I lindur në mes të kollozhegut në një rajon që zjente nga dëshira për liri dhe përparim, Sotir Peçi,…

Më shumë »

Njihuni me spitalin e parë shqiptar, daton që nga viti 1831

Në vitin 1831 në qytetin e Shkodrës hyri në funksion spitali i parë shqiptar. Ky spital fillimisht ishte në shërbim…

Më shumë »

Rama: Ja kush kontribuoi fuqishëm në zgjimin intelektual kombëtar

AMARCORD Në korrik 1867 mund të thuhet se u mblodhën të nëntë muzat dhe të tre hiret e arteve, mirësisë…

Më shumë »

Teatri Antik i Butrintit mirpret edicionin e 15-të të Festivalit Ndërkombëtar të Teatrit Butrinti 2000

Teatri Antik i Butrintit mirpret edicionin e 15-të te Festivalit Nderkombetar te Teatrit Butrinti 2000 , i cili u cel…

Më shumë »

“Dashuri e ndaluar” vjen në shqip

Të gjithë të apasionuarit pas telenovelës turke me të njëjtin titull, tani kanë mundësi të lexojnë edhe librin, i sapo…

Më shumë »

Si sot, 371 vite më parë, lindi Gottfried Wilhelm Leibniz (1646 – 1716), dijetari i madh gjerman

Si sot, 371 vite më parë, lindi Gottfried Wilhelm Leibniz (1646 – 1716), dijetari i madh gjerman i cili për…

Më shumë »

“Shtrati i Shpirtit”një ngritje cilësore e poetes Marjeta Musaraj” Nga Laureta Petoshati

E lexova me shumë ëndje vëllimin poetik “Shtrati i Shpirtit”të poetes Marjeta Musaraj dhe sa e nisa pata një ngacmim…

Më shumë »

Qazim Kokoshi, vjen libri nga Enver Memishaj

“Qazim Kokoshi, Firmetar i Deklarates se Pavaresise Kombetare, 1912. Nje histori e shkurter e ngjarjeve shqiptare”, eshte nje botim i…

Më shumë »

Fotoreporteri shqiptar Enri Canaj, kandidat në Agjencine “Magnum”

Enri Canaj, fotoreproteri i njohur shqiptar tashmë është kandidat i agjencisë prestigjoze të fotografisë Magnum, ku ka prezantuar punët e…

Më shumë »

Edi Rama: Një nga figurat më domethënëse, ndonëse edhe diskrete, të Rilindjes sonë kombëtare; Jani Vreto

AMARCORD Është një nga figurat më domethënëse, ndonëse edhe diskrete, të Rilindjes sonë kombëtare; Jani Vreto, lindur në Postenan të…

Më shumë »

Poezi nga Laureta Petoshati Përgjatëdetësja ime

Përgjatëdetësja ime, dua të vij te ty, por sʹke dalë ende nga salloni i bukurisë, një herë pret flokët, bën…

Më shumë »

Poezi nga Kamber Cano ,Gjithë gjaku im është yti…ÇAMERI.

Nëse boja do të më mungonte për të ngjyer penën Në djersën tënde do t’a ngjyeja ngadalë E di që…

Më shumë »

Vlorë “Dy krisma në Paris” rikthehet pas 30 vitesh në skenë (Video)

Dy krisma ne Paris. rikthehet pas 30 vitesh ne skene nje nga shfaqet me te spikatura,por kete radhe fale nje…

Më shumë »

Edi Rama, një nga figurat vlonjate më me kontribut në çështjen patriotike dhe përhapjen e kulturës mes bashkëatdhetarëve

AMARCORD Ibrahim Shyti, librashitës i angazhuar dhe jetëshkrues i figurave të shquara kombëtare të kohës së tij, meriton të vlerësohet…

Më shumë »

Porto Palermo dhe Himara ishin dy stacionet e edicionit të dyte të “Jazz & Wine Festival” (Foto)

Porto Palermo dhe Himara ishin dy stacionet e edicionit të dyte të “Jazz & Wine Festival”. Muzikë jazz, ekspozita brenda…

Më shumë »

Eda Zari muzik ”Jazz e wine, dy ditë me rradhë, në Porto Palermo ,Himarë (Video)

Jazz e wine,Porto Palermo ne Himare, Vlore,ne dy dite me rradhe,nje koncert ndryshe per te gjithe te aposionuarit e kesaj…

Më shumë »

Edi Rama: Ernesto Cozzi, i cili shërbeu si delegat i parë apostolik i Selisë së Shenjtë në Shqipëri

AMARCORD Ky prelat me pamje burrërore e gati malësore, që shfaqet në këtë foto të prillit 1926, është kleriku italian…

Më shumë »

Foto të rralla nga Lufta e Parë Botërore, bombardimet aleate në Shqipëri

Sipas historiografëve të huaj, por edhe shqiptarë, Shqipëria gjatë Luftës së Parë trajtohej si një vend ku nuk u zhvilluan…

Më shumë »

“Gratë suliote” piktura e hollandezit Ary Scheffer në Muzeun e Luvrit në Paris

Eshtë tabloja e trimërisë së grave të Sulit e njohur botërisht, ndër mijëra vepra të rralla artistike që ekspozohen në…

Më shumë »