Kategoria: Kuriozitete

Horoskopi, 21 Shkurt 2017

Dashi Pjesa me e madhe e atyre qe jane ne nje lidhje do kerkojne qetesine ne cift sot. Do beni gjithcka te largoni edhe rutinen qe mbizoteronte prej kohesh. Beqaret do...

Aparati i përkiste një prej personazheve më famëkeq në historinë botërore

Një telefon i vjetër  është shitur në ankand për një shumë prej 243 000 dollarësh. Aparati i gjetur në bunkerin e diktatorit fashist, Adolf Hitler, në...

Si funksionon sistemi alarmues i ADN-së

Molekula e ADN-së është kimikisht e paqëndrueshme duke dhënë lezione të ADN-së të natyrave të ndryshme. Kjo është arsyeja se pse zbulimi i dëmit,...

Shtatë gjëra që duhet t’i mbani larg qenit tuaj

Do të jenë të shumtë piknikët që ju presin këtë pranverë dhe verë e me siguri, bashkë me shportën plot ushqime, shumë prej jush do të marrin me vete dhe...

Horoskopi për ditën e sotme, e hënë 20 shkurt 2017

Dashi – Konfigurimi i yjeve do jete shume i favorshem gjate kesaj dite per jeten tuaj ne cift. Mirekuptimi dhe bashkepunimi do mbizoteroje gjate gjithe kohes....

Horoskopi i javës 20 deri 26 Shkurt 2017 Ja kush janë ditë më të mira dhe më problematike.

Të nderuar lexues gjeni më poshtë horoskopin për të 12 shenjat zodiakale për javën nga e hëna 20 shkurt deri të dielën 26 shkurt 2017. Sa i përket dashurisë,...

Sheiku i pasur e vizionar prezanton planin për popullimin e Planetit të Kuq (Foto)

Marsi 2117” është plani ambicioz i Emirateve të Bashkuara Arabe që përfshin projektimin, ndërtimin dhe popullimin e kolonive në Mars. Ky plan pritet të...

Kjo është mbrojtësja për iPhone që duhet ta keni (Video)

‘Protect Pax” quhet mbrojtësja më e mirë për iPhone. Ky mbështjellës është me një material të lëngshëm dhe një pjesë të hollë silikoni që e...

Kuptimi i tmerrshëm i ktij modeli flokësh

Ekziston një formë prerjesh tek modeli i flokëve te djemtë në formën e një vije që shumë të rinj sot po përpiqen ta kopjojnë… por kjo lloj prerje fsheh...

Në ç’orë keni lindur? Zbulo se kush je (Lista)

A keni lindur në mëngjes, pasdite apo në mbrëmje? Koha e saktë e lindjes flet shumë mbi karakterin… A keni dëgjuar ndonjëherë që koha, kur jemi lindur,...

Edhe kafshët kanë më shumë ndjenja

“fëmija” majmun nuk ishte tjetër gjë  vetëm se një loder i vendosur nga grupi i xhirimit të BBC-së për të filmuar nga afër sjelljen e këtyre kafshëve....

Ajo vuante për ish-in e saj, babai nuk e duron dhe i jep një këshillë që s’ka për ta harruar kurrë(Foto)

Protagoniste  e kësaj historie është Daleynee, e cila ishte ndarë me të dashurin e saj dhe nuk po e merrte veten pas kësaj. Por pas marrjes së mesazhit të...

Ushqimet që ju ndihmojnë të luftoni lodhjen

Ndonjëherë, e tërë dita na shkon me ndjesinë e të qenit i lodhur, gjë e cila na pengon edhe produktivitetin në punë. Por, studimet kanë treguar se disa lloje...

Nëse pini 6 kafe ?Shihni çfarë ndodh

Një studim i 7,000 njerëzve gjeti se u pa një rënie e rrezikut prej 30% nga prekja nga ky kusht, nëse ata pinin më shumë se 900ml kafe në ditë. Të pini...

Horoskopi, 18 Shkurt 2017

Nese keni nje lidhje te qendrueshme, Venusi do ua beje diten edhe me te bukur dhe harmonike. Emocionet do vijne njera pas tjetres. Beqaret do jene mjaft terheqes dhe do...

FOTOGRAFI TË PANJOHURA PËR SHTEPINE E FLAMURIT DHE TË QEVERISË SË VLORËS

FOTOGRAFI TË PANJOHURA PËR SHTEPINE E FLAMURIT DHE TË QEVERISË SË VLORËS TE VITIT 1912 GËZIM LLOJDIA 1 . Buletini nr 458 e mërkurë 23 shkurt 1916 në një...

Stadet e zhvillimit të akneve, shkaktarët dhe trajtimet më efketive

Puçrrat e rinisë ose siç quhen ndryshe aknet përbëjnë një problem të madh të moshës së adoleshencës dhe jo vetëm të saj. Mendohet se në faza të ndryshme...

Keni dhimbje gjymtyrësh?

Shkaqet kryesore të dhimbjeve të gjymtyrëve janë artriti, thyerja e kockave, muskujt e tendosura. Edhe konsumimi i ushqimeve të caktuara mund të ndikojë shumë...

Motrat ‘bamirëse’ që e japin barkun me qira (Foto)

Katër motra meksikane kanë vendosur që të kryejnë një qëllim vërtet human. Ato nuk janë të martuara, por e japin mitrën “me qira” për 9 muaj, për...

Kjo mësuese iu dha nxënësve një detyrë e cila iu mbeti në kujtesë gjithmonë

Ky shkrim frymëzues u publikua për herë të parë në revistën “ Reader’s Digest” para disa vitesh. Aty flitej për një mësuese e cila për dallim nga të...

Kamioni i Mercedesit gati (foto)

Fillimisht u prezantua si koncept vitin e shkuar në panairin IAA në Hanover, kamioni i Mercedesit Urban eTruck pritet të vijë si model i prodhuar gjatë muajve të...

Dikur ishte rezervuar uji, tani është shtëpi fantastike

Dikur ishte rezervuar uji, tani është shtëpi fantastike. Por një çift britanik vendosi ta blejë këtë pronë pasi ajo doli në shitje. Robert dhe Ann Hardy e...

Ja si na përgjojnë shërbimet e fshehta

Agjencitë e sigurisë kombëtare në pothuaj të gjithë vendet e botës tani bashkëpunojnë me operatorët e telefonisë celulare, që shpesh herë u ofrojnë atyre...

Ish-agjentët e CIA-s zbulojnë disa nga torturat më të frikshme që u janë bërë të burgosurve

Në një raport të publikuar ditën e hënë, dy ish-punonjës të CIA-s kanë përshkruar disa torturat e paraportuara më parë ndaj të burgosurve në disa nga...

Dy persona marrin nga arkivoli një person të pajetë (Pamje të rënda/Video)

Kto pamje të rënda të filmuara në Ganë, në të cilën shfaqen dy persona që marrin nga arkivoli një person të pajetë, kanë bërë xhiron e botës përmes...

Merlyn Monroe dhe sekretet që i shkatërruan jetën (Foto)

Fotot janë realizuar në korrik të vitit 1960 në Neë York City,kur Marilyn ishte vetëm 34 vjeç. Ndërsa Frieda ka zbuluar se Marlyn e ka abortuar këtë fëmijë,...

Ushqimet që zhbllokojnë arteriet në mënyrë natyrale

Natyra na ka ofruar ushqime që kanë të njëjtat efekte si ilaçet për të luftuar dhe kuruar sëmundje të ndryshme. Kjo vlen edhe për zhbllokimin e arterieve dhe...

Autobusi i vecant lundron në det(Video)

Ky autobus lundrues ndodhet në Hamburg, dhe mban dy nga të dy pjesët. Në tokë, autobusi udhëton normalisht, me shkallë në të cilat futen pasagjerët. Ky autobus...

Shëroni diabetin me receta shtëpie

RECETA ME RRIKË Pastroni në rrënjë rrikë (mos e qëroni), imtësoni imët nëntë thelpinj të hudhrës. Përzieni dhe gjithçka së bashku e aplikoni në kavanoz...

Pse mjekët veshin rroba me ngjyrë të kaltër gjatë operimeve?

A e keni pyetur ndonjëherë veten se pse mjekët në sallat e operimit veshin rroba me ngjyrë të kaltër ose me ngjyrë të gjelbër të hapur? Duket se arsyeja për...

4 vjeçari përshkruan parajsën pak para se të ndërronte jetë tragjikisht (Video)

Silas ishte vetëm 4 vjeç kur u largua nga kjo botë. Por para se ky engjëll i vogël të shkonte në qiell ai i tregoi nënës së tij se si e mendonte parajsën dhe...

Princesha dhe Manjati’: Historia e pabesueshme e Donald Trump dhe Princeshë Dianës

Te gjithë e kemi parasysh Princeshë Dianen tek kërcen në Shtëpinë  e Bardhë me Jonh Travoltan, në atë kohë e udhëhequr nga Presidenti Ronald Reagan. Ajo që...

E injektoi spermën në vezë, shokuese (Video)

Ky eksperiment është bërë nga një rus. Ajo që do te shikoni është vërtet shokuese është krijuar një specie të ciles nuk dihet se cemër ti vëmë . As njeri...

Arsyeja pse ëndrrat e këqija (makthet) na bëjnë mirë

Studiuesit e ndryshëm mendojnë se ëndrrat e këqija ose makthet lidhen me ato të paraardhësve tanë që jetonin në shpella dhe ndiqeshin nga kafshët e egra. Sipas...

Pse u shpik martesa dhe rëndësia e saj në mbrojtjen e shëndetit

Sipas një studimi të ri të bërë nga Universiteti Waterloo në Kanada, monogamia u zhvillua si një mekanizëm mbrojtës për të shmangur sëmundjet seksualisht të...

Cili është kuptimi i vërtetë i luleve të Shën Valentinit

Marilyn Monroe këndontë që diamantët janë miqtë më të mirë të femrave, por jo të gjitha mund t’i kemi. Ka diçka që arrin të na kënaqë dhe të na...

Mbajeni një gjilpërë afër gjithmonë! Ja si t’i shpëtoni me të jetën dikujt i cili ka pësuar parainfarkt

Gjilpërat mund të shpëtojë jetën e pacientit në rast të parainfarktit. Kjo këshillë është dhënë nga një profesor kinez, i cili thotë se gjithmonë duhet...

Ky shtet ndalon festimin e Shën Valentinit

Një gjykatë në Islamabad të Pakistanit ka ndaluar festimet për Shën Valentin, në të gjitha vendet publike në këtë shtet. Gjykata e Lartë e Islamabadit (IHC),...

Origjina e errët e Ditës së Shën Valentinit, pasi ta lexoni nuk do e festoni më kurrë

Dita e Shën Valentinit është një kohë për të festuar romancën, dashurinë e besnikërinë. Por origjina e këtij festivali me ëmbëlsira dhe perëndi dashurie...

Kush janë shtetet më të vogla të botës(Video)

A keni menduar ndonjëherë se cilat janë vendet më të vogla në tokë? Përse janë të tilla? Sa për qind kanë ujë dhe sa tokë? Sa banorë kanë këto shtete e...

Ja si të shkëlqejnë rrobat tuaja vetëm me një përbërës

Është interesante se e gjitha çfarë duhet të bëni është të hidhni pak uthull të bardhë në lavatrice aty ku e hidhni detergjentin dhe rrobat tuaja do të...

Test dëgjimi, nëse nuk i dëgjoni këto tinguj, urgjent tek mjeku(Video)

Videoja e publikuar në “Youtube” nga “AsapSCIENCE”, tregon moshën e vërtetë të veshëve tuaj. Ajo fillon me një prodhim të tingujve që janë 8000 herc,...

Pickimi i bletëve, mrekullia e mjekësisë alternative

Terapia me anë të thumbit të bletëve, e njohur ndryshe si “apiterapia”, është një ndër trajtimet më të përdorura në mjekësinë alternative. Ajo përdor...

Fiton 1 milionë £ në moshën 17- vjeçare, bën padi: Më shkatërruan jetën

Në vitin 2013,ishte britanikja më e re, e cila fitoi 1 milion sterlina në lotarinë Euromillions, dhe eksperienca e saj, e bën që të kërkojë qe të ndalohet me...

Detaje të reja rreth iPhone 8

Apple po tenton t’i mbajë sekret detajet e celularit iPhone 8, të cilin do ta lansojë për 10 vjetorin e tij. Por shumica e detajeve tashmë veç janë shfaqur...

Brenda fabrikës ku montohet Bugatti që kushton 2.4 milionë euro (Foto)

Në Molsheim të Francës ndodhet fabrika e izoluar, brenda së cilës montohet super-makina luksoze Bugatti. Asnjë shirit lëvizës apo pajisje motorike nuk ndodhet...

Biznesmeni i dërgon mesazh gruas: Po të tradhtoj! Ja reagimi i saj

Një çift që kishte shumë vite bashkë, duket se ishin mërzitur me njëri-tjetrin. Burri ishte biznesmen dhe vendos që të tradhtojë gruan me sekretaren e tij 18...

Elasticiteti i këtij djaloshi ju lë me gojë hapur, hyn në Guiness (Foto)

Një adoleshent i cili thërritet me nofkën “Spider Man” ka hyrë në librin Guiness. Djaloshi 13 vjeçar nga Palestina arrin që ta përthyejë kurrizin në të...

Prekëse: 89 vjeçari shet akullore që të paguajë faturat për vdekjen e vajzës (Foto)

89 vjeçari Fidencio Sanchez, jeton duke shitur akullore. Ai ishte i dëshpëruar për të mbledhur të holla që të paguajë faturat e tepërta pas vdekjes së vajzës...

Ribashkohet me familjen pas 50 vjetësh

Një burrë kinez i cili ishte bllokuar në Indi për më shumë se 50 vjet, më në fund është ribashkuar me familjen e tij. BBC kishte raportuar se si Wang Wi, një...