Kuzhina

Akullore shtëpie

Një recetë e thjeshtë dhe e shpejtë që do t’ju bëj të shijoni një nga akulloret më të dashura, ato…

Më shumë »

Qahia, shija tradicionale e sofrës së Çamërisë

Qahia është një gatim autokton, tradicional i hershëm i kuzhinës shqiptare. Receta e përgatitjes së saj është shumë e njohur…

Më shumë »

Lakra pa mish: Drekë e shkëlqyeshme plot vitamina!

Përbërësit: – 1 lakër, – 2-3 karota, – 1 tufë qepë të reja, – 5-6 thelpinj hudhre, – 1 selino,…

Më shumë »

Thjerrëzat në tavë do ta zëvendësojnë fasulen këtë sezon!

Thjerrëza e pjekur – thjerrëza është gjellë e cila përgatitet si fasulja apo fasulja në tavë. Përbërësit: – 400 g…

Më shumë »

Kaurma në Saç, tradita e çobenëve të Karaburunit

Kaurmaja është nga gatimet speciale që pasuron me shijen e saj kulinarinë shqiptare. Një gatim i përgatitur prej dekadash në…

Më shumë »

Si të përgatisni nutella

Për të përgatitur kremin e shijshëm grini 100 gr çokollatë (jo të zezë) dhe vendosni në një tigan për të…

Më shumë »

Ëmbëlsira 6000 vjeçare

Receta për ëmbëlsirën e quajtur pasteli daton rreth 6000 vjet më parë dhe u përgatit në Greqinë e lashtë dhe…

Më shumë »

Torta e të dashuruarve (Receta)

Tortë për Shën Valentin me gjalpë, bajame dhe me shumë çokollatë të shijshme. Përbërësit: 75 gr. gjalpë ▪ 200 gr.…

Më shumë »

Gurabije me kakao dhe nisheste (Receta)

Mjaft e lehtë për t’u përgatitur Përbërësit: 250 gr margarinë 1 vezë 1 gotë të çajit vaj vegjetal 1 gotë…

Më shumë »

Recetë për Pastiço!

Përbërësit  500g Makarona 1 Kg mish te grrir (qima) 1 Qep 2 Domate Pak vere te bardhe 3 Luge gjelle…

Më shumë »

Patëllxhanë me hudhra – shije fantastike në tryezë

Janë të pafundme recetat shqiptare të gatimit të patëllxhanëve. Nga turshitë e shijshme e deri tek tava e famshme Imam…

Më shumë »

10 kuzhinierët më të mirë në botë

“Le Chef” ka publikuar listën e 10 shefave të kuzhinës më të mirë në botë dhe një ndër to edhe…

Më shumë »

Një krem me biskota. Receta ideale për fëmijët tuaj

Është një recetë praktike që krijohet në vetëm pak minuta, por me një shije që do të pëlqehet nga të…

Më shumë »

Përbërësi që e shndërron salcën e xaxiqit në antipastën tuaj të preferuar

Salca e xaxiqit është shumë e mirë për të shoqëruar pjatanca me mish e perime, dhe jo më kot gjen…

Më shumë »

Ja pse nuk duhet të shkrini mishin pasi ta nxirrni nga frigoriferi!

Në të vërtetë, kur mishi qëndron gjatë në temperaturë dhome, krijimi i baktereve është i pashmangshëm, madje ato barten edhe…

Më shumë »

Receta tradicionale e përsheshit, si ta gatuani

Kjo është receta e gatimit për gjelin e detit me përshesh kulaçi. Mund ta gatuani në të njëjtën mënyrë, jo…

Më shumë »

Recetë për Bakllava Turke

Bakllavaja është ëmbëlsira që nuk mungon në tavolinat tona në festat e fundvitit. Kjo recetë që ne japim këtu është…

Më shumë »

Pogaqe në forma të ndryshme

Pogaqe ne forma te ndryshme 950 g miell T 400 100 g miell për ngjeshjen e brumit Maja të freskët…

Më shumë »

Hallvë me miell gruri (Receta)

Përbërësit: 120gr miell gruri (ose irmik) 70gr gjalp 200gr sheqer rreth 250ml uje fruta te thata si arra/bajame/lajthi/stika pishe kanelle…

Më shumë »

Bakllava me stikë dhe sherbet (Receta)

Bakllava me stike (pistachio) e shkrifet dhe sherbet në shije limoni. Një kombinim i mrekullueshëm për këtë recetë për bakllava…

Më shumë »

Qofte në tavë (Receta)

Përbërësit: 400gr mish, 2 copa të bukës, 1 qepë, gjysmë lugë të çajit piper i zi, qimnon, 1 lugë të…

Më shumë »

Cannelloni me mish te grire dhe salce beshameli (Receta)

PERBERESIT: 350 gr mish i grire 1 spece i kuq 3 luge vaj ulliri 1 thelpinje hudher 3 qepe mesatare…

Më shumë »

Mish pule në qumësht me trumzë dhe limon!

Përbërësit: ▪ 1,5 kg mish pule (e gjithë pula), ▪ pak vaj ulliri, ▪ 600 mililitra qumësht, ▪ lëng dhe…

Më shumë »

Receta- Supa magjike

Supa me trumzë, qepë të kuqe dhe hudhër do të ju ndihmojë që të përballoni ftohjet dhe gripet ashtu si…

Më shumë »

Pite me mish dhe patate (Receta)

Pite me mish dhe patate janë receta e rradhës. Janë shumë të shijshme! Ju marrin pak kohë, por në fund shija…

Më shumë »

Supa përplot vitamina: Heq dy kilogramë për vetëm 10 ditë!

Dëshironi të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme? Në këtë drejtim do t’ju ndihmojë supa e mrekullueshme nga artikulli më…

Më shumë »

Kek Marbre”(Receta)

Kam perdorur 180 gr gjalp lope ne temp. dhome 230 gr sheqer 3 veze ne temp. dhome 280 gr miell…

Më shumë »

Disa përdorime të gjethes së dafinës

Udhëzimet Një kuzhinier i mirë e di sekretin e një supë të shijshme apo një tave peshku! Një gjethe dafine…

Më shumë »

Tortë mëndafshi francez (French silk pie)

Nëse ende nuk keni vendosur se çfarë ëmbëlsire do të përgatisni për këtë fundjavë feste, atëherë ju prezantojmë me recetën…

Më shumë »

Koha e përgatitjes: 15 minuta Përbërësit për 4 persona: 500-600 gr mish viçi shumë i butë 200 g djathë Gorgonzola…

Më shumë »

Recetë/ Ëmbëlsirë me banane

Për përgatitjen e kësaj ëmbëlsire mund të përdorni secilin frut që dëshironi. Hapi 1 Të verdhët e vezës me gjysmën…

Më shumë »

Embëlsirë me Sherbet (Receta)

Përbërësit: 4 vezë, 200gr sheqer, 200gr margarinë, 200gr grizë, 2 luge miell, 250ml kos, ½ pluhur për pjekje. Sherbeti: sheqer,…

Më shumë »

Patate me Mish Pule (Receta)

Përbërësit: 1 kg mish pule, 2 kg patate. Për sos: 1 gote te çajit kos, gjysme gote qumësht, 1 luge…

Më shumë »

Krem Karamele (Receta)

Përbërësit: 6 vezë 1 litër qumësht Një pakete vanilje 1/2 kg sheqer Përbërësit për karamelen: 5 lugë sheqer Përgatitja: Së…

Më shumë »

Gurabije me sheqer pluhur (Receta)

Përbërësit: 1 gotë sheqer pluhur, 1 gotë niseshte, 250 gr gjalpë ose margarinë, 1 gotë vaj vegjetal, 5 gota miell.…

Më shumë »

Makarona me mish të grirë…Receta

Makaronat me mish të grirë janë një nga ushqimet tona më të preferuara, por deri tani nuk i keni gatuar…

Më shumë »

Sallatë ruse pa majonezë dhe proshutë (Receta)

Përbërësit: ▪ 200 g karotë, ▪ 200 g bizele, ▪ 200 g kastravecë të vegjël turshi, ▪ 5 të bardhë…

Më shumë »

Bërxolla beqarie: Kjo drekë e pasur gatuhet vetëm për më të dashurit!

Përbërësit: ▪ 600 g bërxolla, ▪ 50 g proshutë të tymosur, ▪ 3 speca të gjelbër apo të verdhë, ▪…

Më shumë »

Biskota me Tërshërë (Receta)

Biskotat me tërshërë kanë një shije të ndryshme nga biskotat e zakonshme por tepër të veçantë në llojin e vet.…

Më shumë »

Qofte me mish pule dhe kërpudha

Përbërësit: ▪ 300 g mish pule ▪ 200 g kërpudha shampinjon ▪ qepë të reja ▪ bukë ▪ 2 vezë ▪ kripë, piper, miell, thërrmija buke…

Më shumë »

Ja pse duhet të përdorni raki me mjaltë

Për të bërë liker të mirë, ju nevojiten vetëm tre përbërës. Rakia apo likeri nga mjalti, siç e quajnë njerëzit,…

Më shumë »

Erëza që e bën pilafin një pjatë fantastike

Kombinojeni orizin me këtë erëz për ta bërë shijen e tij akoma më të mirë. Provojeni dhe do ta gatuani…

Më shumë »

Supë me mish pule (Receta)

Kombinimi ideal i mishit të pulës me perime të tilla si patate, karota apo qepë. Shumë e shëndetshme dhe perfekte…

Më shumë »

Sarme me lakër të bardhë

Përbërësit: 15-20 gjethe lakre 10 qepë 500 gram mish të grirë 100 gram oriz 100 ml vaj kripë, piper Përgatitja:…

Më shumë »

Sallam çokollate. Ja si ta përgatisni…

Përbërësit: 2 vezë 2 lugë gjelle me rum 100 gramë sheqer 150 gram gjalpë 200 gram çokollatë të zezë 300…

Më shumë »

Sardele me Domate të thata dhe Rigon

Koha e përgatitjes: 40 min Sasia: 4 porcione Vështirësia: 2/3 Një pjatë e veçantë dhe një mënyrë ndryshe e shijimit të sardeleve,…

Më shumë »

Ju hahen pastashu? Ja receta

Për 20 racione pastashuta nevojiten: 500 g miell gjalpë i tretur 3 g sheqer 10 g kakao sheqer pluhur 50…

Më shumë »

Si të përgatisni byrek me patate

E keni provuar me qepë dhe domate, me gjizë apo me kremviçe. Ai vjen paksa ndryshe, sepse baza është patatja…

Më shumë »

Harapash me të brendshme qengji traditë e Llogarasë thjesht shijojeni

Vlora një qytet i lashtë e me tradita me memu të pasur  e të larmishme. Ku çdo zonë ka karakteristikat…

Më shumë »

Musaka-picë (Receta)

Përbërësit: 700 g patate 150 g proshutë 200 g kaçkavall 2 dl lëng domateje Përgatitja: Patatet qëroni, zieni, pritni në…

Më shumë »