Lajme

Qeveria Rama e lidhur me krimin dhe korrupsionin janë pengesa për Shqipërinë europiane

Raporti ka të paktën një muaj që ka dalë dhe Edi Rama nuk u kujtua të ftonte për diskutimin e…

Më shumë »

Rita Ora shkëlqen në Paris, është befasuar nga pritja e mrekullueshme

Rita Ora ka rinisur turneun e saj botërore, “Girls Tour”. Bukuroshja nga Prishtina ka qëndruar në Paris, ku aty është…

Më shumë »

Monika Kryemadhi: Shqiptarët në 26 maj do tregojnë që janë kundër

Prononcimi për mediat për Kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi pas përfundimit të seancës parlamentare.  Atëherë besoj se të gjithë e shikojmë se çdo ditë e më shumë nuk ka asnjë më lloj shprese për të pasur besimin se kjo mazhorancë e kapur mund të ndryshojë.…

Më shumë »

“Babalja ka qenë i afërt me PS-në, PD ka patur fërkime në Vlorë me këtë grup”

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Arben Ristani është shprehur se Albert Veliu (dëshmitari X), i njohur në Vlorë si “Babalja”,…

Më shumë »

Kretë, kapen 4 persona, mes tyre 2 shiptarë (Foto)

Sipas mediave greke bëhet e ditur se gjatë një aksioni në zonën e ishullit të Kretës janë arrestuar dy shtetas…

Më shumë »

Projekt-rezoluta si një apel i Shqipërisë në mbështetje të çeljes së negociatave

Fjala e Kryeministrit Edi Rama në Kuvend: Këtu në sallë ka jo pak deputetë, të cilët kanë qenë pjesë e…

Më shumë »

Vende të lira pune në Zvicër për të gjithë shqiptarët, këto janë profesionet që kërkohen

Shumë kompani zviceriane kanë vështirësi për të gjetur punonjës, kjo pasi dixhitalizimi në rritje dhe forca punëtore në moshë të…

Më shumë »

Iku në SHBA për t’i shpëtuar ish-të fejuarit, gruan e kthejnë në Shkodër pas 18 vitesh

Media ndërkombëtare “Daily Mail” ka publikuar historinë e një gruaje shqiptare, e cila është deportuar nga SHBA në Shqipëri, pasi…

Më shumë »

Rekord pas rekordi, Aeroporti i Rinasit fiton 21 milionë euro në 2017

Aeroporti i Rinasit ka thyer një tjetër rekord në vitin 2017 duke regjistruar një fitim dhe normë kthimi nga të…

Më shumë »

Bllokohet 130 ton mish importi, kontrolli në kufi zbuloi salmonelën

Autoriteti Kombëtari Ushqimit ka identifikuar dy ngarkesa me 53.1 ton mish importi i cili rezultonte i kontaminuar me salmonela typhimurium.…

Më shumë »

Yllka Gashi nis karrierën në Amerikë

Yllka Gashi apo siç njihet në publik në rolin e Zanës tek “Familja Moderne” tash e një kohë është larguar…

Më shumë »

Aksident në Shkodër

Një person humbi jetën ndërsa dy të tjerë mbeten të plagosur nga një aksident rrugor të regjistruar pasditen e sotme…

Më shumë »

Gjiri i Gramës, një mrekulli detare që intrigon pushuesit verorë

Jemi në pragfillimin e sezonit turistik veror dhe deti bëhet prioriteti kryesor i turizmit të kësaj stine. Një nga destinacionet…

Më shumë »

Rritet 7% numri i të huajve në ardhje, zhvlerësohet euro

Ardhja e turistëve, teksa sezoni këtë vit ka filluar që në maj, është një nga arsyet që po ndikon, sipas…

Më shumë »

Ambasada e SHBA: Nëse nuk plotësoni këtë kriter, skualifikoheni nga Lotaria Amerikane

Të gjithë aplikantët e lotarisë së Vizave të Shumëllojshmërisë (DV) këshillohen të shqyrtojnë udhëzimet mbi kriteret e kualifikimit të arsimimit…

Më shumë »

Vijon fushata anti-shqiptare e Rusisë

Nëpunësit e administratës ruse do ta kenë të ndaluar që të vizitojnë vendin tonë gjatë këtij sezoni turistik. Lajmin e…

Më shumë »

“Më ktheni mamin!” Vogëlushja shqiptare që i ka shkruar letër Melania Trumpit

Deportimi i shqiptares Çile Percetaj nga Shtetet e Bashkuara ka tërhequr vëmendjen e mediave ndërkombëtare. Daily Mail ka udhëtuar për…

Më shumë »

200 policë tërhiqen për shkak të vettingut

Ka përfunduar tashmë procesi i vetëdeklarimit për rreth 11 mijë punonjës të rendit të cilët do t’i nënshtrohen verifikimit të…

Më shumë »

Ish-gjyqtari Fatos Lulo para Kolegjit të Apelimit, nuk justifikoi dot 48 mln lekë pasuri

Kolegji i Posaçëm i Apelimit njoftoi se ka regjistruar çështjen e ish-gjyqtarit të Gjykatës Kushtetuese Fatos Lulo. Më herët Komisioni…

Më shumë »

Çështja ‘Xhafaj’/ jashtë Shqipërisë audio-përgjimin për ekspertizë

Prokuroria e Krimeve të Rënda jep detaje në lidhje me hetimet për audio-përgjimin e publikuar nga PD-ja, dhe dëshminë e…

Më shumë »

Çfarë do ndodhë më maturantët ngelës në provimet me detyrim, flet specialistja

Sallata e palestrave, hollet apo korridoret e shkollave dhe universiteteve do të jenë ambientet në të cilat maturantët do të…

Më shumë »

Shqipëria bëhet pjesë e “korridorit” të ri të refugjatëve drejt BE-së

Pas bllokimit të korridorëve ballkanike të refugjatëve dhe migrantëve, UNHCR-ja njofton për rihapjen e një korridori të ri përmes Bosnjës.…

Më shumë »

Prishet fejesa, plagoset 31-vjeçari

Një person është plagosur me armë zjarri gjatë ditës së djeshme në Haraçinë. Bëhet fjalë për 31-vjeçarin A.S i cili…

Më shumë »

Shqiptarët në Maqedoni nuk pranojnë zgjidhje me trashëgimi sllavo-maqedonase

“Republika Ilinditase e Maqedonisë nuk ka lidhje me shqiptarët. Spin-doktorët e BDI-së lozin dhe duan ta heqin vëmendjen nga korrupsioni…

Më shumë »

Xhanin Feka është 28-vjeç, por duket vetëm si 13

Xhanin Feka është 28-vjeç, por duket vetëm si 13. Ai është rritur me problemet e talasemisë, mungesa e gjakut ka…

Më shumë »

Skamja në familjen me 8 anëtarë, vetëm 20 lekë në ditë për t’u ushqyer

Një familje me 8 anëtarë jeton me vetëm 5 mijë leke në muaj në një kasolle në fshatin Çerenec të…

Më shumë »

725 milion euro kontratë, si Rama po favorizon baxhanakun

Departamenti Antikorrupsion në Partinë Demokratike përmes një deklarate ka denoncuar rastin e favorizimit të baxhanakut të Kryeministrit Edi Rama, Armand…

Më shumë »

Çmendet “kryeministri”, kërkon të punësojë skafist

Akuzat e fundit për lidhje me trafikun e drogës ndaj ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj dhe kryeministrit Rama janë kthyer…

Më shumë »

Harrohet dosja “CEZ”, zvarritet gjyqi për mashtrim me 5 mln euro

Dy ish drejtuesit e CEZ në Shqipëri, Josef Heisek dhe Jan Ivan, duket se janë braktisur në gjykatën e Tiranës.…

Më shumë »

Grabitja në Durrës, dyshohet humbja e dosjeve mbi tjetërsim pronash

“Në normalitet, pas një krimi prokurori shkon në vendangjarje. Në anormalitet pas një krimi, vendngjarja shkon tek prokurori. Kjo ka…

Më shumë »

41-vjeçari denoncon klinikën private në Tiranë: Shkova të rregulloja dhëmbët, mi dëmtuan

Një 41-vjeçar ka kallëzuar në polici një klinikë dentare, pasi dy muaj më parë pasi kishte marrë disa shërbime pretendon…

Më shumë »

Vlora do të ndriçohet me burime alternative energjie

Bashkia e Vlorës po përgatitet për shfrytëzimin e burimeve alternative për ndriçimin e mjediseve publike në qytet, për shkak të…

Më shumë »

Ahmetaj: Ofertë për të ndërtuar një strukturë akomoduese në jug të vendit

Ministri i Financave Arben Ahmetaj bëri të ditur sot se ka një ofertë për të ndërtuar një strukturë akomoduese në…

Më shumë »

Zhvillimi i turizmit, qeveria paketë agresive me lehtësi fiskale

Sektori i turizmit shihet si një burim i rëndësishëm i gjenerimit të të ardhurave dhe krijimit të vendeve të punës.…

Më shumë »

Ambasada e SHBA i bën jehonë takimit të Markut dhe Veliut me Jeff Sessions

Prokurorja e Përgjithshme Arta Marku dhe Drejtori i Policisë së Shtetit Ardian Veliu, janë takuar me Prokurorin e Përgjithshëm të…

Më shumë »

Vjedhja e dokumentave sekrete, grabitësit u ndihmuan nga brenda prokurorisë

Vazhdojnë hetimet për grabitjen e dokumentave në Durrës. Grupi hetimor ka hedhur dyshimet se grabitësit janë ndihmuar nga bashkëpunëtore nga…

Më shumë »

Strehimi social, 60 apartamente në Durrës dhe Pukë, ja si të përfitoni

Pas projekteve të përfunduara në Librazhd, Lushnjë dhe Berat, Enti Kombëtar i Banesave, bëri të ditur se kanë nisur dy…

Më shumë »

Bregdeti i Dhërmiut, pret për herë të parë “Kala Festival”

Për herë të parë, bregdeti me bukuri mahnitëse i Dhërmiut, do të presë Festivalin e Parë Ndërkombëtar të Muzikës Elektronike…

Më shumë »

Taksë e re për makinat/ Qeveria rrit pagesat për automjetet e përdorura

Qeveria do të vendosë një taksë të posaçme mbi automjetet, të cilën e justifikon si pagesë për të përballuar koston…

Më shumë »

6 kompani të reja fluturimi dhe 300 chartera që do sjellin turistë të huaj

Së shpejti në Shqipëri do të zbarkojnë 300 chartera që do të sjellin turistë nga e gjithë bota. Kështu u…

Më shumë »

Sa bunkere ka në të gjithë Shqipërinë, cila ishte paranoja famëkeqe e Enver Hoxhës?

Ishte një skenë e zakonshme në Tiranë, kryeqyteti i Shqipërisë, që qindra njerëz të grumbulloheshin në sheshin Skënderbej të veshur…

Më shumë »

VOA, investigim për inceneratorët: Fitues pa garë, kompani të vogla regjistruar në parajsa fiskale, pronarë të panjohur

Në Shqipëri, një seri kompanish të vogla në ortakëri me njëra-tjetrën dhe kompani me pronarë të panjohur të rregjistruara në…

Më shumë »

Frikë për dëshmitarin “x”, PD merr në mbrojtje Albert Veliun

Partia Demokratike ka marrë në mbrojtje dëshmitarin X, Albert Veliu. Në studion e Ora News, nënkryetari i PD-së Edmond Spaho…

Më shumë »

Brigjet himariote ‘pushtohen’ nga kamperat

Si një nga perlat e turizmit shqiptar Himara ka filluar ti populloj brigjet e saja ranore me pushues të shumtë.…

Më shumë »

Drimadhes, plazhi më i bukur i Rivierës Shqiptare

Imagjinoni ujëra kristal të qartë, male të larta dhe plazhe me pak turistë. Jo, nuk bëhet fjalë për një mirazh,…

Më shumë »

Koreja e Veriut hedh në erë tunelet bërthamore

Koreja e Veriut hedh në erë tunelet bërthamore para syve të gazetarëve të huaj. Koreja e Veriut duket se i…

Më shumë »

Akuzat e Ramës për bllokim të integrimit

Akuzat e Ramës për bllokim të integrimit, PD zbulon ç’fsheh Rezoluta pa konsensus hartuar vetëm nga PS. Partia Demokratike ka…

Më shumë »

Francezja i hap shtëpinë familjes shqiptare, vetë fle në divan

Një histori e pa zakonte ka nodhur në Francë ku francezja i hap shtëpinë familjes shqiptare, vetë fle në divan.…

Më shumë »

Cili shtet ka kërcënuar nëpunësit e tij se do të pushohen nëse vijnë në Shqipëri për turizëm

Nëpunësit e administratës ruse do ta kenë të ndaluar që të vizitojnë vendin tonë gjatë këtij sezoni turistik. Lajmin e…

Më shumë »

Presidenti Meta priti zëdhënësin e grupit parlamentar CDU/CSU, deputetin gjerman Hahn

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Ilir Meta zhvilloi një takim me zëdhënësin e grupit parlamentar CDU/CSU për zgjerimin dhe çështjet e…

Më shumë »