Kategoria: Opinion

Ja kush është mësuese Margarita që përmendet në këngën e Ermal Metës

Shpeshherë kantautorët, në tekstet e tyre përdorin histori të vërteta e personazhe reale. Një gjë të tillë ka bërë edhe Ermal Meta me këngën e tij...

Pse u konsumove kaq shpejt o Ed Rama!

Isha një nga ata gazetarë që mendoja se Edi Rama kryeministër, do të dinte të bënte gjëra të bukura, të rëndësishme dhe alternative në shëndet të...

Po ju gënjejnë për paratë e BKT/ A po prodhon Tahiri, një film me grabitës të marrë me qira?

Nga Sali Berisha Në mediat e vendit policia përsërit historitë famoze të Julian Sinanit apo Gjutajve dhe Brukave! Suksesi i radhës është se tenxheres i bëhen...

Himarae Himariotëve uron me përzemërsi gëzuar Ditëlindjen Lefter Cipa. Pirro Fotiadhi Athinë,

KORIFEUT TË KËNGËS SË PERËNDIVE-POLIFONISË HIMARIOTE ! Per sa kohë nga shpirti i ndezur do buroje vargu,fjala e Lefter Cipës do rrjedhë sistematikisht me...

Himara Himariotëve uron me përzemërsi gëzuar Ditëlindjen Lefter Cipa. Pirro Fotiadhi Athinë,

Ju pershendes dhe ju uroj gjithe te mirat pasi nuk ju njoh si administratore te kesaj adrese elektronike. Me lejoni t’u dergoj nje postim per Robert Ndreniken. Artisti...

Ku kanë humbur Lamja me Shkrelin?

E keni parë Artan Lamen? Ka kohë që nuk flet dhe nuk del në Tv. Nuk e kam fjalën për dalje paradë ku shpërndahen certifikata legalizimi për ata që kanë qenë...

Studentia nga Vlora në Lituani analizë për lidershipin dallimi Obama Tramp…

Lider ideal: një plotësim i gjithë faktorëve dominues të lidershipit Koncepti “lider”, i shumëpërmendur mes rretheve bashkëkohore te shoqërisë moderne,...

Vrasja në Fier si Romeo dhe Zhuljeta.

Nga Agim Xhafka/Dje u varrosën dy trupa,një mashkull në Fier dhe një femër në Lushnjë. Të dy vrarë nga plumbat. Nxjerrë nga revolja e mashkullit drejt femres e...

A e dini kush janë kumarxhinjt më të mëdhenjë në botë

Bixhozi apo kumari është shumë i përhapur në botë ,ku të pasur apo jo politikanë shkundin xhepat ose dyfishojnë shumën e parave që hedhin në lojë,edhe po...

A është varësia e internetit shenjë e psikopatisë.Ekspertët përgjigjen

Një ndër varësitë më të mëdha dhe më fenomenale, është ajo ndaj internetit. Të paktën kështu tregojnë disa studiues. Hulumtuesit e këtij studimi besojnë...

Situata “katastrofale” në Shqipëri për të pastrehët në nevojë ekstreme! (Foto)

Jeta e familjeve egjiptiane ato romake dhe refugjatëve në Shqiperi është e veshtirë pasi ata përballen me papunësinë e tyre,dhe i detyrojnë fëmijët të lypin...

Shqetësimet e një 14-vjecari nga Vlora! (Foto)

Duke shëtitur buzëdetit të Vlorës,dëshirojmë të shijojmë peisazhin piktoresk që na ofron bregdeti jonë por në vend të kësaj zhgënjehemi tërësisht!...

Vlora,mrekullia e atmosferave festive,qyteti “pushtohet” nga ngjyrat (Foto)

Sot ishte një ditë e bukur,një ditë e ngrohtë,besoj se mund të themi se po i shijojmë festat e fundvitit deri në maksimum.Atmosfera e qytetit ndihet edhe në...

Nëse do të niste lufta e tret botërore, këto janë vendet më të sigurta në botë

Tensionet që përfshijnë po rikthehen në rrëmujë të politikës botërore, kështu që nëse hipotetikisht mendohet një luftë bërthamore, nga do të duhej të...

Situata shqetësuese në qytetin tonë,akoma presim…

Mjafon vetëm një xhiro për të kuptuar gjëndjen aktuale të rrugëve të Vlorës,sapo futesh në qytet bien në sy gropat e mëdha dhe tymi që ngrihet,por problemi...

Parkimi shokë Tisparku… sot një krim më shumë

Nga Ornela Hila   Tisparku është sërish lajm i ditës. Jo për mirë, edhe këtë herë. 4 të gjakosur ishte sot bilanci i konfliktit për bllokimin e rrotës...

Ata po vdesin nga paaftësia jonë…

Mbi 50 mijë civilë, kryesisht gra, pleq dhe fëmijë kanë mbetur të mbërthyer në lagjet e brendshme të Halepit Lindor (Alepo siç njihet në anglisht), në darën...

“Pushtetarët po hapin shishet 10 mijë euroshe, ndërsa fëmijët e tyre prishin paratë e prindërve tanë”

  “Madhështia e një kombi dhe morali i tij qëndron tek mënyra si ata gjykojnë më të dobëtin e shoqërisë”, një shprehje e Gandhi-t që vlen...

Nga Spartak NGJELA, Historia politike e Shqipërisë nga ligësia Hoxha, te ligësia Berisha

l.Vetingu erdhi: ikin edhe gjyqtarët, edhe pushtetarët, por pyetja që mbetet është kjo – kur do të ikë injoranca dhe sëmundja nga drejtimi i këtij vendi? A e...

“Koçokokëdhimianizmi” i PS, para dhe pas erës së tij… Dyzimi i socialistëve në Vlorë

Nga Ornela Hila   Partia Socialiste po kalon tallaze të forta. Në fakt aty s’janë ndalur tallazet ka kohë, por së fundmi po shkundet ndjeshëm nga...

Na përdhunuan të gjithëve… ata fëmijë vetëm na e thanë

Nga Ornela Hila Një ngjarje e tmerrshme ka njollosur Vlorën… një marrëdhënie homoseksuale me dhunë mes të miturish. Një përdhunim mes fëmijësh…...

Evolimi i kulturës: nga artistë të vërtet në nudizëm

Parodistët e Vlorës prej dekadash janë një trupë profesioniste që ka marrë jo pak vlerësime nga publiku. Një trupë profesioniste me artistë të afirmuar,...

Nga Florjan Kalaja Mbi pagat e gjyqtarëve dhe prokurorëve Kushtetuta

Mbi pagat e gjyqtarëve dhe prokurorëve Kushtetuta e ndryshuar ka krijuar premisat e një reforme të madhe në sistemin e drejtësisë. Masa kryesore e ligjeve...

Një reflektim mbi pavarësinë

Nga Besim Ndregjoni*  Pavarësia e Shqipërisë u fitua me shumë mund, përmes sakrificës së mjaft patriotëve, por në vitin 1944 vendi që u çlirua nga pushtuesit...

Jep Paret dhe e Merr Vetë

Robert Aliaj i ftuar në “Opinion” është shprehur se 1 gr kokainë në Tiranë mund ta gjesh me 90-100 dollarë. Aliaj tha se për një projekt ka blerë drogë...

Pretendimet e Greqis: konflikti i pazgjidhur

Mbyllet ceshtja “Himara”, shoqëruar me polemika të shumta, Kryeministri grek Alexis Tsipras ka pasur një bisedë telefonike me homologun shqiptar, Edi Rama. Zyra...

Ngjela: Çeshtja çame do të jetë ndërkombëtarisht shumë e mprehte dhe njëlloj sikurse ishte çeshtja kosovare në vitet ’90 të shekullit që kaloi

Në një postim në Fb avokat Spartak Ngjela ka qenë i prerë e i qartë në qëndrimin e analizën e tij në lidhje me shtetin grek. Ai thekson aty se: “çeshtja...

OPINION NGA CLIRIM HOXHA

  Humbja e Hillari Klinton në zgjedhjet presidenciale të 8 nëntorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ishte vepër e drejtorin e FBI-së James Comey. Ky...

Humbja e Hillari Klinton në zgjedhjet presidenciale të 8 nëntorit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ishte vepër e drejtorin e FBI-së James Comey. Ky është mendimi im

Çdo gjë ka qenë e qëllimshme dhe u përgatit dhe u deklarua 11 përpara zgjedhjeve të 8 nëntorit nga FBI me shpejtësi marramendëse, kur u konstatua se ish...

Spiunët që po ngatërrojnë fqinjët – Analizë nga Clirim Hoxha

Të bësh sot spiunin kundra Shqipërisë në favor të fqinjit jugor, kjo nuk është ndonjë gjë e pa ndodhur më parë, por kaq hapur dhe kaq brutalisht këtë nuk e...

Grupi armiqsor Oktapodi

Në prag të ndeshjes Shqipëri – Izrael u njoftua se një grup i rrezikshëm terrorist kishte planifikuar të kryente atentat në stadiumin e Shkodrës me një...

Foto \ Kur rrugët e qytetit janë për ibret … a kanë kuptim parkimet me pagesë?

Tashmë edhe ato pak zëra që u ngritën kundra parkimeve me pagesë janë shuar. Qytetarët me apo pa dashje kanë pranuar realitetin e hidhur. Bëhet fjala per atë...

“Të ndalim hashashizimin e mediave!”

Nga Artan Fuga Nuk e kisha venë re, sepse nuk i lexoj fare disa gazeta, sikur edhe në burg të isha dhe sikur të mos kisha se çfarë të bëja gjithë ditën, aq të...

Erërat e populizmit që frymëzojnë “djathtas”

Fitorja e nazionalizmit, më tepër se një shekull më parë krijoi mostra finaciare, rrëmujëra politike dhe luftën, hije tashmë të largëta të epokës moderne....

Marksi, marksizmi dhe “komunizmi i aplikuar”

Një nga filozofët më me ndikim në histori është pa dyshim Karl Marks. Në lidhje me këtë figurë kaq të rëndësishme të shek.XIX është diskutuar gjatë, por...

Ben Blushi: “Arditi i vrarë në landfillin e Sharrës po trajtohet nga shteti si armik publik”

Ndërprerja e papritur e emisionit “Publicus”, që po hetonte çështjen e landfillit të plehrave në Sharrë, ku humbi jetën 17-vjeçari Ardit Gjoklaj, ka...

Kombet e Bashkuara kanë marrë fund

Grindja për sulmin ndaj një autokolone me ndihma humanitare tregon se OKB nuk gjen strategji për të ndihmuar njerëzit në rajonin e krizës. Ndaj, Kombet e...

A është turizmi në rrugën e duhur?

Sa herë jeni nisur për pushime ose për të marrë pjesë në një martese, ose në një takim pune? Shumë ? Mirë! Tani kujtohuni se si keni vepruar: keni...

Asnjë ambasador i ShBA nuk shprehet dhe vepron pa miratimin e Departamentit të Shtetit

Asnjë ambasador i Shteteve të Bashkuara të Amerikës nuk shprehet dhe vepron pa miratimin e Departamentit të Shtetit. Kush mendon ndryshe mendon si Plaku Mere që e...

Shqipëria, plehëra dhe muxhahedinë. Kush është e keqja më e madhe…

Irani akuzon Shqipërinë për shkelje të rëndë lidhur me çështjen e pranimit të muxhahedinëve, të cilët i cilëson si grupim terrorist. Sipas tyre, Tirana...

Interneti po na e ndryshon mënyrën si e përdorim trurin. Po a është gjë e keqe?

Qasja e lehtë në autostradën e informacionit nëpërmjet internetit po ndryshon aftësinë tonë për të mësuar, kujtuar, dhe zgjidhur problemet përmes përdorimit...

Vlora, qyteti i dy deteve…

Atje ku dallga përplaset dhe thërrmohet pas shkëmbit dhe kthehet pas e fuqishme, tek Uji i Ftohtë, pranë tunelit të famshëm, poshtë të cilit derdhen prej...

Këngëtarja e muzikës popullore, Juli Çenko flet për muzikën popullore dhe këngëtarët e shumtë amator

Këngëtarja e muzikës popullore, Juli Çenko flet për muzikën popullore dhe këngëtarët e shumtë amator që kanë dalur në skenë. – Jam shumë e...

Unë jam çam, unë jam Europian!

Unë jam çam. Kjo është e para fjali që dje më erdhi ndër mend për ta thënë këtu para jush. Fjalia e dytë ishte: Unë jam çam dhe jam europian. Kjo fjali e...

Shqiptarët, njerëz më të mirë se sllavët

Nga Faruk Shehic Shqiptarët janë njerëz më të mirë se sllavët e jugut, gjë që edhe nuk është vështirë të jenë. Duhet të udhëtosh në Kosovë, dhe në...

Ja harta e vendeve ku riciklohen mbeturunat

Qeveria po kërkon të importojë mbetje nga jashtë për t’i ardhur në ndihmë kompanive të riciklimit të cilat sipas saj gjenden në vështirësi. Po ku janë të...

Sa kushton një sherr rruge

Nuk ka një përgjigje të gatshme për pyetjen sesa mund të kushtojë një “sherr” në rrugë, që pasohet me një rrahje barbare në rrugë. Ka një sërë...

Çlirim Hoxha: Plehra apo mbetje teknologjike të riciklueshme?

Nuk bëhet fjalë për plehra, por për disa mbetje teknologjike të riciklueshme që i nevojiten industrisë që operon në Shqipëri. Zhurma që po bëhet është...

Mungesa e përkrahjes sociale në shumë familje të Vlorës

Të drejtat e njeriut  janë të barabarta, kjo është dhe hyrja e Kushtetutës tonë, por sa e vërtetë është kjo? Sa e sa histori kemi dëgjuar, histori të...

Zbulohet shkrimi rrëngjethës: “Sa më shumë shqiptarë që vdesin, aq më mirë”!

Ky shkrim i Edith Durhamit është botuar në revistën “The Near East”, me 1 gusht të vitit 1913. Durham ka reaguar kundër një shkrimi që në fakt ka qenë...