Opinion

Nga mëhalla e gëlbazxhinjve….Pështyjnë çdo gjë, sepse nuk dinë të bëjnë asgjë!

Këto ditë kënduam në faqet e facebook një koment goxha të gjatë dhe të arsyetuar, nga një autori i njohur,…

Më shumë »

Gazeta austriake (1880): “Fjalimi i Hodo Bej Sokolit gjatë shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë në Shkodër me 19 prill 1880”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Nëntor 2017 Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të martën e 11 majit 1880, në faqen…

Më shumë »

Nëse do të ndryshosh një realitet, ndryshoi atij simbolikat!

Nëse do të ndryshosh një realitet, ndryshoi atij simbolikat! Nëse sot themi nga mëngjesi në darkë, e nga darka në…

Më shumë »

Reagon Sokol Kushta per dënimin pa tifoz ndaj Flamurtarit

Duke ndjekur ecurin e ngjarjeve të flamurtarit, nuk më pëlqen që goditjet që i jep federata dhe pinokët afër presidentit,…

Më shumë »

Kjo pamje, nuk më pëlqen, nuk më tingëllon mirë

Sinqerisht, kam disa ditë që e mendoj, por thash ta flasim njëherë bashkë se e folura e shkëmbimi i mendimeve,…

Më shumë »

Kolonia prej të thuash njëqind frymësh në Vlorë

Kolonia prej të thuash njëqind frymësh në Vlorë, në pjesën dërmuese zejtarë, janë thuajse përfaqësues të vetëm të Mbretërisë dhe…

Më shumë »

Një miku im arratiset nga….. ” VETINGU “

Atë e kisha mik të vjetër, them e kisha sepse nuk jam më i sigurt a do ta kem përsëri…

Më shumë »

Lëreni Lumin rehat. Boll e ndytë shtëpinë time me duart tuaja të qelbura

Lëreni Lumin rehat. Boll e ndytë shtëpinë time me duart tuaja të qelbura. Ka ditë që kryefjala e kronikave jo…

Më shumë »

” Protagonizmat” alla shqiptare…

”Nga Genc Demiraj” Ngado qe ti rrotullosh historilajmet alla shqiptare, do te ndeshesh me protgonizmin e tyre… Protagonizem qe i…

Më shumë »

Për një gjë duhet të na vijë “Turp”

Për një gjë duhet të na vijë “Turp” edhe pse jo neve drejtperdrejt :kur tregohemi të gatshëm për tu gjendur…

Më shumë »

Historia e transgjinorit nga Vlora, “Më çuan në Itali për të më zhdukur…më kanë rrahur sa unë e di”

Në një moshë tashmë 30 vjeç, Endri, transgjinori që kërkon të bëhet një femër, kjo në bazë të prirjeve seksuale…

Më shumë »

Të mos habitemi me këtë që dëgjojmë….llumi është ngritur lart shumë lart…

Pasi u vra ideali …pasi u zbraz vendi… pasi u përçudnua pasuria kombëtare….pasi u grabit prona publike… pasi nuk u…

Më shumë »

Ornela Hila: Opozita më me fat në botë

Sot opozita shqiptare duhet të shkojë në parlament jo për të kërkuar heqjen e mandatit të Saimir Tahirit, por për…

Më shumë »

Vlora nuk është e karteleve të drogës por e qytetarve të saj të ndershëm

Vlora ka edhe njerëz të mirë. Kjo duket qartë nga Një status për tu marr shembull i ish-deputetit të Vlorës…

Më shumë »

Dionis Dulaj: Këto indicie nuk kanë vlerën ligjore të provës deri në momentin që nuk lidhen me prova të tjera

Nëse do te isha Avokat i z. Sajmir Tahiri do ti thoja që isha askush nuk mund të merret në pergjegjësi…

Më shumë »

Lulzim Basha, Peshku i madh dhe…..i madhi fare

Prej dy ditësh shqiptarët janë ballafaquar me disa fakte të thjeshta dhe të kuptueshme nga të gjithë: antimafia italiane ka…

Më shumë »

Unë jam me Sajmirin. Unë jam kundër dënimit të tij, unë jam totalishtë pro trafikut të drogës

Ta bëj dhe unë një status për Tahirin? Meqë të gjithë po flasin, po e them dhe unë një fjalë.…

Më shumë »

Greta! ka një urim për studentët shqiptar, të cilët sot nisin udhëtim drejt të qenit njerëz profesionistë dhe…

Po e shkruaj edhe unë një urim për studentët shqiptar, të cilët sot nisin ose rinisin një udhëtim drejt të…

Më shumë »

Ergys Alushi, Sot, është ditëlindja e aktorit të Vlorës, Adem Gjyzeli

Që nga sot, 43 dite deri në 55 vjetorin e krijimit te Teatrit Profesionist te Vlores, më 27 nentor 2017.…

Më shumë »

Kryemadhi, ‘’Kjo është një kambanë alarmi për të gjithë ju si media, dhe për Lencin që e shkarkuan në ajër si Zhukovin”

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi i ka kujtuar gazetarit Lorenc Vangjelit faktin që e kanë hequr nga Kuvendi. Deri pak…

Më shumë »

Fevziu: Nuk kam prova që Basha është i kapur, por që është i vonuar po (Video)

Çim Peka: Ka një debat të madh mbi aftësinë e Lulzim Bashës për të bërë opozitë, një pjesë e kritikuesëve…

Më shumë »

Të fala nga Vlora në nderim të veprës së Bilbil Vlorës!

Një çast pash se qyteti, kish mbetur pa sy, pa sy për të qarë, ndaj me lot i mbusha të…

Më shumë »

Të fala nga Vlora në nderim të veprës së Bilbil Vlorës!

Një çast pash se qyteti, kish mbetur pa sy, pa sy për të qarë, ndaj me lot i mbusha të…

Më shumë »

Reagim tepër qytetar i ish deputetit Flamur Çelaj dhe familjes së tij, sesi duhet të trajtohen kafshët shtëpiake…(Video)

Një reagim tepër qytetar i ish deputetit Flamur Çelaj dhe familjes së tij për të sensibilizuar opinionin publik në lidhje…

Më shumë »

Lumturia rrëfen jetën pa Amadeon: Për atë u prisha me familjen

I jep pikë maksimale si shkrimtar, por pikë minus si burrë. 57 vjeçrja Lumturi Kodra që u bë e njohur…

Më shumë »

Vajza nuk dorëzohet: Kurat kushtojnë 60 mijë euro në vit

Eshtë 25 vjeçe, megjithëse mjekët nuk i dhanë shpresë prindërve të saj më shumë se tre vjet kur ajo ishtë…

Më shumë »

Historia e vajzës nga Tepelena, plot 10 vite që jeton me sëmundjen e rrallë

Denada nuk dorëzohet. Ka 10 vite që përballet me të keqen e saj më të madhe. Nuk i rrëshqasin lotët.…

Më shumë »

Për çamët që disfatën e himarjotëve e mendojnë si Fitoren e tyre!

Besoj se shumica prej jush e dini atë historinë ku të gjithë u vunë në radhë para Zotit dhe ai…

Më shumë »

Grua për mua

Dua grua të lartë. Por jo sa Nëmërçka që e hedh shurrën sa Vjosa dhe pordhën sa tundet Gjirokastra. E…

Më shumë »

Nuk u dashurova kurrë, pse s’u lidha me një italian

E rrethuar me një mal sendesh të panevojshme, Ermioni Popa i gëzohet televizorit të dhuruar ku mund të shohë më…

Më shumë »

Për një reformë strukturore të përgjithshme të shtetit shqiptar

Për një reformë strukturore të përgjithshme të shtetit shqiptar Qysh nga rënia e regjimit komunist, ende shteti shqiptar ka probleme…

Më shumë »

Fevziu: 5 mesazhet e Berishës për debatin brenda PD-së

Në një analizë të publikuar  nga gazetari Blendi Fevziu rreth kritikave publike që ish-kryeministri Sali Berisha ka nënvizuar se Berisha…

Më shumë »

Përse shqiptarët po emigrojnë…?

Përse shqiptarët po emigrojnë…? Nga Kastriot Islami Në zgjedhjet e vitit 2017, rreth 9 % e zgjedhësve ose 143 mijë…

Më shumë »

Pse nuk na duhet Skënderbeu i nacionalistëve?

Pse nuk na duhet Skënderbeu i nacionalistëve? Nga Fatos Lubonja Debati i hapur së fundmi midis skënderbejanëve dhe myslimanëve, i…

Më shumë »

Rrënimi i familjes shqiptare po kërcënon vetë kombin

Rrënimi i familjes shqiptare po kërcënon vetë kombin Nga Kiço Blushi Krizat që përfshijnë herë pas here botën, thuajse nuk…

Më shumë »

Një kronologji, dy vjet që kur Gjermania hapi kufijtë e saj ndaj refugjatëve

Kur qindra mijëra refugjatë dolën në Evropë në gusht – shtator 2015, kancelarja gjermane Angela Merkel vendosi të përfshihet në…

Më shumë »

Akademia, lehtësia e papërballueshme e Ramës

Akademia, lehtësia e papërballueshme e Ramës Nga Andi Bushati Nëse ka një fabul ilustruese që mund të nxjerrë më së…

Më shumë »

Requiem për Fildes Hafizin (ose pse gratë i vrasin pa u vetëmbrojtur)

Requiem për Fildes Hafizin (ose pse gratë i vrasin pa u vetëmbrojtur) Nga Mira Meksi Fillimshekulli i ri shpërtheu një…

Më shumë »

Fevziu: Ja çfarë më shkruajti gruaja kur i bërtisja Artan Lames ‘pushooo’

E dini çfarë mesazhi i ka ardhur kur i tha Lames “pushooo”? Fevziu e thotë, në një rrëfim pa shkop,…

Më shumë »

Kë do të shpëtonte më parë ambasadori Lu?

Nga Laureta Petoshati Dje iu turrëm ambasadorit amerikan Donald Lu pse nuk mbrojti gjyqtaren kur kjo i shkroi letër. Ne…

Më shumë »

Ornela Hila: “Çështja Skënderbeu”, budallallëk i pafajshëm apo djallëzor?!

“Ne perfundimisht jemi popull sylesh… hedh nje budalla nje gur ne lume e o burra te gjithe hidhemi pas tij……

Më shumë »

“Fildesin e vranë edhe mediat”

“Fildesin e vranë edhe mediat” Nga redaksia e Lapsi.al Histeria e reagimeve të politikës, për vrasjen makabre të gjyqtares Fildese…

Më shumë »

Guxuan të mbulojnë Skënderbeun me perçe

Guxuan të mbulojnë Skënderbeun me perçe Nga Agron Gjekmarkaj Analisti i njohur Agron Gjekmarkaj ka reaguar nw lidhje me aktin e…

Më shumë »

LELI I BASHKISË DHE PLANI I TIJ

LELI I BASHKISË DHE PLANI I TIJ Nga Atird Hoxha Sot në këshillin e bashkisë u paraqit për miratim plani…

Më shumë »

Kur rritja nuk mjafton

Kur rritja nuk mjafton Nga Arben Malaj Debati se pse vetëm rritja ekonomike nuk mjafton për të matur zhvillimin; debati…

Më shumë »

Shpëtoni “partizanin e vogël” Veliaj!

Shpëtoni “partizanin e vogël” Veliaj! Nga Kiço Blushi Nuk e di sa e saktë është ajo që po thuhet këto…

Më shumë »

Pse duhet pasur frikë nga Rama?

Pse duhet pasur frikë nga Rama? Nga Andi Bushati Këtë të enjte hasje ngado si titull kryesor të mediave një…

Më shumë »

Piramida “Rama 2”

Piramida “Rama 2” Nga Koço Kokëdhima Edi Rama u tha dje shqiptarëve se qeveria e tij e dytë do të…

Më shumë »

“Kujtesë Sportive” nga Mojsi Dalipaj

Me një figurë të volejbollit vlonjat të viteve 1980, djali i lagjes time Karabash, sot me banim në SH.B.A. mikun…

Më shumë »

Shpërthen gazetari Artan Hasani: Jeni ju, pa janë edhe ata…

Bejme blah blah blah dhe ne fund biem dakord qe Gramoz Ruci, ish ministri i brendshem i masakres se 2…

Më shumë »