Teknologji

Audi A8, vetura që parkohet në mënyrë të pavarur

Audi A8 premierën e vet do ta ketë në fillim të korrikut në Barcelonë. Kompania tashmë në disa raste ka…

Më shumë »

Apple paralajmëron veturën pa shofer

Drejtori ekzekutiv i kompanisë Apple, Tim Cook, ka konfirmuar se kanë zhvilluar planin për veturën pa shofer. Cook ka thënë…

Më shumë »

Instagrami merr masa kundër “Balena Blue”

Loja vdekjepruse “Balena Blue”,  muajve të fundit është bërë sfidë për shoqërinë moderne, kjo për shkak të rrezikut që bart.…

Më shumë »

Balena Blu, si t`i mbrojmë fëmijët?

Balena Blu është vetëm njëra nga rreziqet që është bërë e famshme tani, mirëpo nuk bën të neglizhohen të gjitha…

Më shumë »

Dronët që luftojnë mushkonjat

Tani edhe dronët mund të punësohen në luftën kundër mushkonjave. Kundër insekteve të bezdisshme sidomos në stinën e verës, sulmi…

Më shumë »

Ja si do të duket iPhone 8 (Foto)

Kohëve të fundit është folur mjaft shumë rreth iPhone 8 të ri dhe tani duket sikur mund të kemi një…

Më shumë »

Inteligjenca artificiale gënjen si njeriu

Dritaret e bisedave, programet që dialogojnë me njerëzit si të ishin përdorues virtualë, po bëhen gjithnjë e më inteligjentë dhe…

Më shumë »

“Porsche” publikon një “991” tërësisht të ri (Foto)

Kompania gjermane “Porsche”, kishte bërë të ditur se modelin “911 GT2 RS” do ta lansojë në “Frankfurt Motor Show”, por…

Më shumë »

iPad’ët e rinj kanë nga 4GB RAM

Apple prezantoi dy pajisjet e reja iPad Pro, 10.5 dhe 12.9-inçësh më herët gjatë muajit, por nuk tregoi se sa…

Më shumë »

Rrjetet sociale; pse na pëlqen t’i ndajmë gjërat me të tjerët?!

Tashmë, nëse shkojmë në një vend të ri, nëse shohim diçka që nuk e kemi parë më parë, menjëherë bëjmë…

Më shumë »

NSA e SHBA-së lidh Korenë e Veriut me virusin Wannacry

Virusi Wannacry i cili ka prekur shumë organizata në 150 vende të botës në maj, thuhet të ketë lidhje me…

Më shumë »

Telefonin larg dhomës së gjumit

Ai është bërë pjesë e pandarë e jona që në momentin që ngrihemi në mëngjes e deri kur flemë. Madje…

Më shumë »

Amazon blen zinxhirin tregtar Whole Foods për 13,7 miliardë dollarë

Kompania amerikane për tregti online, Amazon, arriti sot marrëveshje për blerjen e zinxhirit amerikan të super-marketeve Whole Foods Market për…

Më shumë »

Samsung prezantoi dy telefonat e ri nga seria Galaxy J

Para disa ditësh Samsung prezantoi tre telefona të ri Galaxy J (2017), ndërsa kompania jugkoreane tash na sjell dy modele…

Më shumë »

Samsung nuk heq dorë nga Note 7, debuton me Galaxy Note FE

Më herët gjatë ditës është thënë se Samsung Galaxy Note FE do të lansohet në Korenë e Jugut në muajin…

Më shumë »

Pamje mahnitëse, aeroplani bën ngritje nga pista në mënyrë vertikale (Video)

Që nga momenti i fillimit të fluturimit, ky aeroplan – Boeing 787 Dreamliner – ka bërë diçka për të cilën…

Më shumë »

Ky është autobusi i së ardhmes (Video)

Ky është autobus që në të ardhmen do të jetë pjesë e çdo qyteti. Mënyra si është ndërtuar ky autobus…

Më shumë »

Njihuni me Sofia-n, robotin njeri (Video)

Kjo është Sofia, roboti njeri i cili është krijuar në Hong Kong. Ajo flet si njeri, dhe ka përgjigje të…

Më shumë »

Hakerët rusë zhvillojnë armën kibernetike që kërcënon Amerikën

“Hakerët e qeverisë ruse” kanë krijuar një program keqdashës, i cili potencialisht mund t’i shkaktojë dëme serioze rrjetit elektrik në…

Më shumë »

Konceptet madhështore të veturave sportive që nuk u prodhuan kurrë (Foto)

Dizajnerët e industrisë së veturave janë gjithnjë në kërkim të risive në format e automjeteve, në mënyrë që klientëve t’u…

Më shumë »

Japonia më 2025 do të ketë ‘anije të mençura’, shihni si duken brenda (Foto)

Një kompani japoneze e prodhimit të anijeve planifikon që më 2025 të fillojë prodhimin dhe futjen në përdorim të ‘anijeve…

Më shumë »

Zbulohet një metodë për njohjen e profileve të rrejshme në rrjetet sociale

Disa shkencëtarë të  universiteteve të ndryshme kanë zhvilluar një algoritëm për njohjen e profileve të rrejshme në internet. Një pjesë…

Më shumë »

Samsung Notebook Pro 9 i gatshëm për para-porositje

Javën e kaluar, në panairin Computex 2017 gjiganti i teknologjisë Samsung ka prezantuar laptopin e ri të avancuar të quajtur…

Më shumë »

Aksidentohet ish-udhëheqësi i “Top Gear”

Ish-prezantuesi i emisionit të famshëm televiziv për automobilizëm, “Top Gear”, Richard Hammond, është dërguar me aeroplan në spital në Zvicër…

Më shumë »

Apple bën një ndryshim në iPhone, tani do të keni më shumë hapësirë

Çfarë nëse do të mund të ruanit gjysmën e hapësirës së kamerës së iPhone pa bërë diçka ndryshe? Kjo është…

Më shumë »

Mercedesi i këtij tipi është i qetë edhe kur lëvizë me 300 kilometra në orë (Video)

Prodhuesi gjerman Mercedes, me makinën e lansuar gjatë këtij viti, ka bërë bashkë qëndrueshmërinë, komoditetin dhe shpejtësinë e lartë. Modeli…

Më shumë »

Lamtumirë SKYPE

Një lajm i keq për disa perdorues, aplikacioni i riimagjinuar i Skype ndalon së funksionuarit në këto platforma Versioni më…

Më shumë »

Samsung do të prodhojë 80 milion ekrane për iPhone 8

Samsung do të prodhojë 80 milion ekrane OLED për iPhone 8 deri në fund të vitit dhe si rezultat gjenerata…

Më shumë »

Kështu funksionon ndërruesi manual i shpejtësive tek veturat (Video)

Ne i ngasim çdo ditë veturat tona por sa e kuptojmë se si ato funksionojnë? Në videon më poshtë mund të…

Më shumë »

Limuzinat e ‘çmendura’, disa me nga 26 rrota, e disa të bërë nga ari (Foto)

Këto limuzina të ‘çmendura’ e të çuditshme premtojnë që të bëjnë njerëzit të ndjehen si mbretër apo mbretëresha në rrugë,…

Më shumë »

Televizori juaj mund të përgjohet, si ta zbuloni?

Pajisjet e lidhura me internetin mund të përgjohen shumë lehtë. Mjafton një gabim nga përdoruesi i pajisjes, sidomos kur kjo…

Më shumë »

Samsung zbulon monitorin më të gjerë në botë (Foto)

Kompania Samsung ka zbuluar monitorin e madh të dedikuar për lojëra me madhësi prej 49 inçëve. Në fotografinë e publikuar…

Më shumë »

Syzat e mençura eSight 3, shpresë për të verbërit

Endrju Eri ishte prekur nga një sëmundje e rendë e syve Stargardt, për shkak të të cilave pothuajse nuk kishte…

Më shumë »

Galaxy Note8 vjen në fund të gushtit (Foto)

Samsung nuk po ngadalëson me prezantimin e telefonave këtë vit dhe ajo që neve na pret është fableti më i…

Më shumë »

Volkswagen prezanton modelin më të ri, Arteon (Foto)

Volkswagen thotë se Arteoni nuk është zëvendësim për Passat CC, por një anëtar i ri i familjes së madhe gjermane.…

Më shumë »

‘Android O’ do të jetë versioni 8.0 (Foto)

Tash edhe zyrtarisht është konfirmuar se “Android O” do të jetë versioni 8.0. Ende nuk është sqaruar se çfarë paraqet…

Më shumë »

Nga veturat presidenciale deri tek tanket limuzinë: Këto janë veturat më unike që kurrë më parë nuk i keni parë (Foto/Video)

Limuzinat luksoze pa dyshim që ju bëjnë të ndiheni si mbret apo mbretëreshë, nëse shëtiteni me ato nëpër rrugë. Por…

Më shumë »

Ferrari, Bugatti dhe një refuzim për Mbretin Zog (Foto)

Ferrari ka nxjerrë për shitje modelin LaFerrari Spider. Por edhe nëse jeni shumë i pasur, sërish nuk do keni mundësi…

Më shumë »

Nuk keni nevojë më kurrë ta shkruani fjalëkalimin e Wi-Fi

Apple është duke prezantuar një veçori të re për shpërndarjen e fjalëkalimit të Wi-Fi në IOS 11. Herën tjetër kur…

Më shumë »

Prezantohet Porsche 911 Turbo S Exclusive Edition (Foto)

Porsche ka zbuluar një model të 911 Turbo S Exclusive Series, dhe ashtu siç mund të kuptohet edhe nga emri,…

Më shumë »

Shfaqet një dizajn krejt ndryshe i iPhone 8 (Foto)

Asnjë celular nuk merr aq shumë vëmendje sa iPhone, dhe iPhone 8 duket se është duke marrë më shumë vëmendje…

Më shumë »

LG G6 Plus dhe LG G6 Pro dalin më 27 qershor

LG kohët e fundit prezantoi dy versione të reja të të LG G6, përkatësisht LG G6 Plus dhe LG G6…

Më shumë »

Ky shtet ka internetin më të shpejtë për celular

Sipas raportit më të ri për lidhjen me internet nga ana e kompanisë Akamai, kur është fjala për shpejtësinë e…

Më shumë »

Të udhëtosh me shpejtësi 2700 km/orë, me avionin më të shpejtë në botë (Foto)

Nga Milano në Nju Jork në njëqind e tetëdhjetë minuta. Koha për të parë dy ndeshje futbolli. Nga Roma në…

Më shumë »

Huawei sjell telefonin Y7 Prime me çmim shumë të lirë (Foto)

Huawei zyrtarisht ka publikuar telefonin e ri Y7 Prime, i cili është pasues i modelit të vitit të kaluar Y6…

Më shumë »

Mësohet se kur do të lansohet Galaxy Note 8

Samsung nuk e ka ndërmend të ndalet me prodhimin e smartfonëve. Pas lansimit të Galaxy S8, Samsung po planifikon gjithashtu…

Më shumë »

Apple heq katrorin e volumit nga qendra e ekranit me sistemin e ri operativ

Që nga iPhone i parë, Apple gjithmonë ka shfaqur një katror të bardhë në qendër të ekranit kur përdoruesit kanë…

Më shumë »

Vetura elektrike e Hondas me 1 mijë kuaj fuqi (Foto)

Honda ka planifikuar që të prodhojë veturën koncept me katër motorë elektrik që prodhojnë 1 mijë kuaj fuqi. Ky koncept…

Më shumë »

Hapet rrjeti social vetëm për shqiptarë

Jetojmë në një periudhë kur rrjetet sociale janë shndërruar në arenë kryesore. Edhe pse gjithçka virtuale, ato luajnë rol shumë…

Më shumë »

Tani mund ta dini nëse dikush jua bën ‘screenshot’ fotot dhe videot në Instagram

Përditësimi më i fundit i Instagram nënkupton se përdoruesit mund të dërgojnë dhe të pranojnë video dhe fotografi përmes mesazheve…

Më shumë »