Teknologji

Ndoshta nuk u keni kushtuar shumë vëmendje kufjeve ‘EarPod’ të Apple

Ditët kur ua keni kërkuar fjalëkalimin e WiFi-së miqve kanë marrë fund. Ose të paktën për ata që kanë iPhone…

Më shumë »

Pse kufjet e iPhone kanë vrima shtesë në to?

Ndoshta nuk u keni kushtuar shumë vëmendje kufjeve ‘EarPod’ të Apple, por nëse i shikoni me kujdes, do të vëreni…

Më shumë »

Fëmijët e lindur në 2017 nuk do të kenë nevojë ta mësojnë makinën

Teknologjia po avancon me hapa gjigant, dhe kjo nuk përbën më lajm. Risia më e re e teknologjisë së makinave…

Më shumë »

Google ju njeh tashmë me anë të zërit

Gjigandi Google ka prezantuar së fundmi risinë më të re të saj. Së shpejti motorrët e kërkimit do vihen në…

Më shumë »

Vjen lajmi i mirë për përdoruesit e iPhone

Apple ka prezantuar iOS 11, versionin e ardhshëm të sistemit të saj operativ për pajisjet mobile. Në iOS 11 është…

Më shumë »

iOS 11 sjell këto risi

Ashtu edhe siç pritej, Apple ka prezantuar sistemin e ri operativ iOS 11 në konferencën e përvitshme WWDC. Me sistemin…

Më shumë »

Lajm fantastik për përdoruesit e iPhone (Foto/Video)

Një lajm i mirë ka ardhur sot nga Kalifornia, ku Apple ka prezantuar iOS 11, versionin e ardhshëm të sistemit…

Më shumë »

Del në shitje Roadsteri klasik i Mercedesit (Foto)

Me dyert Gullwing (që hapen në ajër) dhe një performancë mbresëlënëse për vitet e 50-ta, Mercedes-Benz 300SL Coupe është njëra…

Më shumë »

Vendet e punës që rrezikohen nga robotët

Universiteti i Oksfordit ka zhvilluar një studim në vitin 2013 që i hapte rrugën parashikimeve sipas të cilave 47 për…

Më shumë »

Toyota, veturë fluturuese që do të ndez flakën e Lojërave Olimpike (Foto)

Inxhinierët të cilët janë të mbështetur nga Toyota Motor Corp (7203.T), kanë demonstruar se si do të duket makina fluturuese…

Më shumë »

Galaxy Note 8 vjen me kamerë të dyfishtë [Foto]

Një kamerë të dyfishtë dhe një ekran “Infinity” janë më të rejat e fundit që vijnë për Galaxy S8, me…

Më shumë »

Ferrari 488 i modifikuar arrin shpejtësinë në 340 kilometra në orë (Video)

Kompania Novitec e ka ripërpunuar një Ferrari 488, duke ia ndryshuar pjesën e jashtme dhe fuqisë. Kjo makinë italiane tani…

Më shumë »

Super-makina e Renault-it është quajtur vetura më e bukur konceptuale e vitit, ja se si duket ajo (Foto)

Automjeti super-elektrik i Renault-it, i quajtur Trezor, u votua kohët e fundit si koncepti më i bukur në konkursin e…

Më shumë »

Prezantohet treni që lëvizë në binarë virtual (Video)

Në Hunan të Kinës është prezantuar treni, që lëvizë në binarë virtual nëpër rrugë që shfrytëzohet nga veturat e zakonshme.…

Më shumë »

Motorola Moto C del në shitje për 85 euro

Motorola Moto C është lansuar me çmim rreth 85 euro. Motorola Moto C, ka dy ngjyra për t’u zgjedhur, atë…

Më shumë »

Kujdes! Mos e bëni këtë kur jeni në makinë sepse mund të humbisni jetën

Shumica nga ne kërkojmë një hije kur e parkojmë makinën. Gjatë kohës kur makina gjendet nën hije mund të grumbullojë…

Më shumë »

Zbulohet virusi që sulmon përmes titujve

VLC Player, Popcorn Time, Kodi dhe Stremio janë platformat përmes të cilave hakerët mund të depërtojnë në sistem duke përdorur…

Më shumë »

BMW Z4 i ri spiunohet gjatë testimit

Gjenerata e ardhshme e BMW Z4, e cila do të lansohet në fund të këtij viti, është spiunuar gjatë testimit.…

Më shumë »

Kjo Audi S6 lë në baltë çdo veturë (Video)

Duke pasur 520 kuaj-fuqi, kjo Audi S6 e modifikuar mund të jetë një nga veturat më të mira që aktualisht…

Më shumë »

Nëse ju thërret ky numër në Viber, mos e hapni asesi – është virus (Foto)

Kohëve të fundit, në internet janë përhapur mijëra viruese të cilat po infektojnë pajisjet kompjuterike dhe smartfonët. Ditë më parë…

Më shumë »

Pas 3310, Nokia sjell tre smartphone

Pas daljes së telefonit nostalgjik 3310 të prezantuar në Kongresin Botëror të Telefonëve në Barcelonë, Nokia vjen me tre smartphone.…

Më shumë »

Rregulli i artë për shoferët, ja pse nuk duhet ta hapni derën e shoferit me dorën e majtë (Foto)

Shoferët në të gjithë botën janë duke marrë disa leksione të rëndësishme dhe nuk është çudi që ky rregull në…

Më shumë »

E ardhmja mbërriti: Del në rrugë autobusi që po mahnitë të gjithë (Video)

Mund të duket si diçka nga e ardhmja, por autobusi kinez që shkaktoi kaq shumë habi në rrjet, tashmë është…

Më shumë »

Apple lanson të hënën iPhone 8?

Nuk pritet që të lansohet deri në shtator të këtij viti, por një analist pretendon se iPhone 8 do të…

Më shumë »

Këto 18 vetura të garave të BMW që janë si vepra arti (Foto)

Prodhuesi gjerman i veturave ka bashkëpunuar me artistë të famshëm për mbi 40 vite për të transformuar veturat garuese në…

Më shumë »

Zbulohet e vërteta: ‘Audi’ ka mashtruar në testet për ndotjen

Prodhuesi gjerman i automjeteve luksoze “Audi” ka instaluar në program ilegal në automjetet e tij diesel për të mashtruar testet…

Më shumë »

Chuck Norris tani është imazhi i kësaj kompanie të famshme automobilistike

Edhe pse që nga viti 2001 nuk ka marr pjesë në ndonjë film apo show televiziv, aktori i arteve marciale…

Më shumë »

Risi në Facebook

Facebook ka lëshuar një përditësim për veçorinë e “Foto Albumeve”, duke ua mundësuar përdoruesve të ruajnë postime me tekst së…

Më shumë »

Test i shpejtësisë, Galaxy S8 apo HTC U11 (Video)

Dy prodhimet më të reja nga gjigantët telefonikë, Samsung Galaxy S8 dhe HTC U11 janë vënë në në një test…

Më shumë »

iPhone 8 së shpejti në treg, por sa i përballueshëm do të jetë çmimin e tij?!

Sigurisht që të gjithë po presim hedhjen në treg të smartfonit më të ri të Apple, iPhone 8, por kjo…

Më shumë »

Kalimtarët bllokojnë rrugën për të parë nga afër këtë Lamborghini (Video)

Para dyqanit të Larborghini që ndodhet në Londër, janë mbledhur shumë njerëz që të shohin arritjen e modelit Centenario. Derisa…

Më shumë »

Pasagjerët e tmerruar filmojnë motorin e aeroplanit të kapluar nga flaka derisa ishte duke fluturuar (Video)

Ky është një moment rrëqethës, kur motori i aeroplanit të avio-kompanisë United Airlines përfshihet nga flaka, pasi një zog u…

Më shumë »

Huawei publikon tabletin e ri MediaPad M3 Lite 10

Huawei vazhdon përhapjen e linjës së vet të tabletëve MediaPad. Pajisja e tij e fundit është MediaPad M3 Lite 10,…

Më shumë »

Prodhohet laptopi më i hollë në botë (Video)

Kompania Asus sapo ka prezantuar laptopin të quajtur ‘ZenBook Flip S’ , i cili është laptopi më i hollë në…

Më shumë »

Këto informacione është mirë ti dini para se të blini një kompiuter

Consumer Reports kohë më parë bëri një hulumtim për kompjuterët më të besueshëm, në të cilën morën pjesë mbi 80…

Më shumë »

Bllokohet interneti për të shmangur kopjimin në provime

Të rinjtë etipiopianë jannë futur në fazën finale të provimeve për studimet në shkollat e larta, por edhe në kolegje.…

Më shumë »

Shoferët shpëtojnë pa lëndime nga kjo përplasje e madhe (Video)

Gjatë një gare makinash në Indianapolis të Shteteve të Bashkuara, është bërë një përplasje mes veturave. Por, shoferët kanë shpëtuar…

Më shumë »

Kompania shqiptare përfundon punimet në aeroportin ndërkombëtar në Kazakistan

Jane disa ngjarje e fenomene per te cilat shqiptaret duhet te jene krenare. Dhe kjo eshte nje prej atyre ngjarjeve:…

Më shumë »

Ndryshon Skype, bëhet sikur Snapchat (Video)

Microsoft bleu Skype rreth gjashtë vjet më parë, dhe që nga atëherë shërbimi për mesazhe ka përjetuar krizë ekzistenciale. Skype…

Më shumë »

Nëse ju vjen ky mesazh në WhatsApp, fshijeni menjëherë! (Foto)

Përdoruesit e WhatsApp duhet të kenë kujdes nga një virus i ri i cili po tenton t’i shtyjë ata të…

Më shumë »

Përdorues të Android, këtë javë vijnë disa të reja

Në Android pritet të vijnë tri versione të reja këtë javë. Snapchat pritet të lansoi versionin e ri që pritet…

Më shumë »

Këto janë modelet e “çmendura” të së ardhmes nga BMW (Foto/Video)

BMW ka zbuluar një linjë të “çmendur” të koncepteve të veturave, që eksploron atë se si vozitja do të evoluojë…

Më shumë »

Robotët do t’i mposhtin njerëzit, paralajmëronë ekspertët

Në më pak se 50 vite, inteligjenca artificiale do të jetë në gjendje që t’i mposhtë njerëzit në të gjitha…

Më shumë »

Këto janë 7 veturat më pak të sigurta sipas Euro NCAP (Foto)

Euro NCAP është organizatë e cila teston sigurinë e automjeteve në rast të aksidenteve. Vlerësimi i NCAP përfshinë disa parametra…

Më shumë »

Dalin pamjet e iPhone 8, me ekran si të asnjë modeli tjetër

Modeli i ardhshëm i iPhone po parashikohet të jetë më i miri ndonjëherë, i cili do të lansohet në 10…

Më shumë »

Lansohet aeroplani më i madh në botë (Foto)

Të mërkurën është lansuar aeroplani më i madh në botë, i cili pritet të mbajë satelitë në hapësirë. Aeroplani i…

Më shumë »

Mercedes-AMG synon të shesë 100.000 vetura këtë vit

Mercedesi në vitin e kaluar ka shitur 99.235 automobila me shenjën AMG dhe me të drejtë shpreson që këtë vit…

Më shumë »

Nokia 3310 i ri shkon ‘si hallva’

Sasia e parë e telefonit ikonë të rilançuar, 3310 e Nokias, është shitur e tëra me rezervime të mëparshme, në…

Më shumë »

Pse ndodhin dhe sa janë të rrezikshme turbulencat, tregon piloti

Të gjithë ata që kanë provuar udhëtimin me aeroplan, janë përballur me situatën e turbulencave, në disa raste më shumë…

Më shumë »

Lamborghini Centenario kushton rreth 2 milionë euro (Foto)

Lamborghini u ka dërguar blerësve në SHBA edhe dy nga katër veturat e planifikuara të modeleve ultra-sportive Centenario, me të…

Më shumë »