Teknologji

Kosovari sjellë proteza të duarve falas nga Amerika

Të gjithë personat që kanë duar të amputuara, të dëmtuara nga traumat por edhe që kanë lindur pa to, kanë…

Më shumë »

Nokia 7, koncepti që mund të shfaqet në treg (Foto/Video)

Ndryshe nga konceptet e tjera, Nokia 7 do të lansohet. Me një Snapdragon 660 CPU, ekran 5.5 “Full HD, kamerën…

Më shumë »

Jaguar bën të ditur datën e lansimit të modelit më të fuqishëm që ka punuar ndonjëherë (Foto)

F Type SVR dhe Project 7 janë veturat më të fuqishme të kompanisë Jaguar, por XE SV Project 8 pritet…

Më shumë »

Alarmante: Trefishohet numri i viruseve

Kaspersky Lab raporton se numri i sulmeve në tremujorin e parë të këtij viti ka shënuar rritje prej 3.5 herë.…

Më shumë »

Pse hakerat janë gjithmonë me bluza me kapuç?

Kur portretizon një haker, bluzat me kapuç janë stereotipi i tyre i preferuar. Sipas CNN gjithçka nis nga Hollivudi. Ka…

Më shumë »

Shkenca: Braktisni formën elektronike dhe filloni të shkruani me dorë

Të ecësh në çdo klasë të kolegjit, jeni të sigurt se do të bëheni dëshmitarë të një deti ekranesh të…

Më shumë »

BE-ja premton internet falas WLAN për të gjithë

Deri në vitin 2020, BE-ja synon të mbulojë gjithë Evropën me pikat e ashtuquajtura “Funknetz-Hotspots”. Brenda tre vjetëve rajoni i…

Më shumë »

Miliona telefona Android goditen nga një tjetër virus

Aplikacionet përmbajnë një kod i cili dërgon pajisjet e infektuara në një uebfaqe në mënyrë që të gjenerojë klikime të…

Më shumë »

Apple sfidon Google dhe Amazon

Apple është gati të sfidojë Google dhe Amazon në sektorin e inteligjencës artificiale. Kompania nga Cupertino është duke punuar për…

Më shumë »

Volkswagen Golf 500R me çmimi prej €150,000 (Fotot)

Ky është ndër veturat Golf me ekstreme në qarkullim. Bëhet fjalë për Oettinger Volkswagen Golf 500R i cili ka raport…

Më shumë »

Instagram më në fund shton veçorinë e shumëpritur

Mesazhet në Instagram sapo janë bërë shumë më të dobishme. Instagram nuk lejonte më parë që të shpërndaheshin linqe në…

Më shumë »

Galaxy S8 thyen rekordet e shitjeve

Samsung raportohet se është duke thyer rekorde të njëpasnjëshme me daljen në treg të telefonit më të ri Galaxy S8.…

Më shumë »

Kështu mund të duket Opel Tigra i ri

Kompani e njohur Opel, tani për tani në ofertën e saj ka vetëm një kabrio (Cascada) të vërtetë, por nëse…

Më shumë »

Apple me tri reklama të reja synon të kthejë njerëzit kah iPhone (Video)

Një javë më parë, Apple lëshoi uebfaqen “Switch” (Ndërrim), e cila synonte të kthente njerëzit kah iPhone. Tani kompania ka…

Më shumë »

Veturat elektrike do të jenë më të lira se ato të zakonshme

Veturat elektrike do të vazhdojnë të jenë më të shtrenjtë për dallim nga ato të zakonshmet, me karburant. Megjithatë, me…

Më shumë »

iPhone 8 së shpejti në treg, çmimi të paktën njëmijë dollarë

Padyshim që të gjithë po presim hedhjen në treg të smartfonit më të ri të Apple, iPhone 8, por kjo…

Më shumë »

Google gjen një mënyrë për të bërë foto të papara natën me smartfonë

Smartfonët ditët e sotme mund të bëjnë shumë gjëra duke përfshirë fotografimin e pamjeve në mënyrë sa më realistike. Por…

Më shumë »

Ky është Samsung Galaxy Note 8 (Foto/Video)

Galaxy Note është telefoni Premium më i madh që Samsung prodhon. Në një raport nga SamMobile, shihet një video e…

Më shumë »

Kjo është vetura më e shtrenjtë në botë (Foto)

Edhe pse prodhuesi nuk ka dashur të bëjë të ditur çmimin, modeli “Rolls-Royce” thuhet se kushton 10 milionë pound, gjë…

Më shumë »

Këto janë efektet e iPad-it te fëmijët

Matematika për fëmijët, anglishtja dhe aftësitë e komunikimit përfitohen nga fëmijët nëse përdorin iPad në shkollë në mënyrë të rregullt.…

Më shumë »

Kjo veturë luksoze trirrotëshe do t’ju mahnisë (Foto)

Është prezantuar vetura më e re e vitit 2017, Vanderhall Laguna. Versioni i ri i modelit Laguna, i kompanisë Vanderhall,…

Më shumë »

‘Babai’ i Androidit krijon smartfon (Foto)

Bashkëthemeluesi i sistemit operativ Android, Andy Rubin, më në fund ka lansuar smartfonin e shumë përfolur Essential Phone, smartfoni i…

Më shumë »

Asus lanson 5 laptopë të rinj super të fuqishëm (Foto)

Asus gjatë konferencës për shtyp në Computex Taipei 2017, ku ka lansuar plot 5 laptop të rinj, ZENBOOK FLIP S…

Më shumë »

KIA, shitje si kurrë më parë

Kia Motors në katër mujorin e parë të këtij viti ka shënuar rekord të ri të shitjes në tregjet evropiane…

Më shumë »

Zuckerberg morri diplomën e Harvardit pas 12 viteve (video)

Themeluesi i Facebook’ut Mark Zuckerberg është kthyer në Harvard për të mbajtur fjalim të diplomuarve të sivjetmë, ku ka marrë…

Më shumë »

Facebook ‘shtrëngon’ rregullat

Rregullat e përballjes me fotografi të dhunshme dhe shqetësuese shpesh kërkojnë që administratorët të pyesin a janë ‘’lajme të vlefshme’’…

Më shumë »

Keyone, telefoni më i kërkuar i Blackberry

Keyone është bërë telefoni më i porositur i BlackBerry në operatorin kanadez Rogers. Kjo u bë e ditur nga Steve…

Më shumë »

Keni problem me bateri? Fshieni menjëherë këtë aplikacion! (Video)

Rreth tri vite e gjysmë më parë, u raportua se aplikacioni “Facebook” ishte përgjegjës për harxhimin e baterisë në pajisjet…

Më shumë »

Kompanitë teknologjike ndihmojnë për të luftuar terrorizmin

Ministrja e brendshme e Britanisë thotë se kompanitë e internetit po fillojnë të jenë më të dobishme në luftën kundër…

Më shumë »

Shpesh njerëzit takohen me kuriozitete të rralla që ndodhin nëpër Botë

Smartfonët më të fundit të avancuar të gjigantit të teknologjisë, Samsung, fillimisht ishin në dispozicion në një numër opsionesh të…

Më shumë »

Prezantohet vetura e re më e shtrenjtë në botë (Foto/Video)

Rolls-Royce Sweptail ka debutuar në Villa d’Este dhe konsiderohet si vetura e re më e shtrenjtë në botë. Sipas disa…

Më shumë »

Modeli ‘8 Series’ i BMW, mbret i makinave luksoze (Foto)

BMW ka publikuar konceptin për veturën 8 Series, që do ti bëj konkurrencë rivalit gjerman Mercedes-Benz, në garën për shitjen…

Më shumë »

Si do të duket iPhone 9?!

Pajisja e ardhshme e Apple iPhone 8 ende nuk është paraqitur në treg, ndërkohë që kanë nisur thashethemet për modelin…

Më shumë »

Zbulohen detaje të reja për BMW M5 (F90)

Para prezantimit zyrtar në publik që do të ndodhë gjatë këtij viti, bëhen të ditura disa detaje teknike të gjeneratës…

Më shumë »

Ky është antivirusi më i mirë për Windows 10

Kaspersky renditet në krye të rezultateve të realizuara në testin AV-TEST për përdoruesit e sistemit operativ Windows 10 home. Sipas…

Më shumë »

Çfarë i bën pesha prej 100 tonesh një iPhone? (Video)

iPhone vazhdon të jetë produkti më i fort edhe për nga forca. Apple ka krijuar në secilin prodhim fortësi më…

Më shumë »

Mustang, makina më e kërkuar sportive në Evropë

Modeli sportiv i Fordit, Mustang, ka dominuar në tregun evropian në tremujorin e parë të këtij viti. Modeli Ford Mustang…

Më shumë »

Zuckerberg kritikon sistemin

Themeluesi dhe administratori i deleguar i Facebook, Mark Zuckerberg është rikthyer në të njëjtin universitet ku e dëbuan, Harvard, për…

Më shumë »

E fundit, Ja si mund të fitoni shumë para nga Instagrami

Përdoruesit e Instagram-it me ndjekës nga 50,000 deri në 200,000 mund të fitojnë më shumë se 1,000 dollarë për çdo…

Më shumë »

Një superlajm për ata që përdorin Instagramin

Facebook bëri të ditur në konferencën e zhvilluesve F8 se versioni i Instagram në Android do të mund të jetë…

Më shumë »

10 projekte sekrete të Google (Video)

Pas blerjes së Google nga kompania Alphabet, tani Google po bën shumë eksperimente ku përfshihen paisje, programe apo edhe të…

Më shumë »

Si të komandosh qenin tënd me anë të telekomandës (Video)

A e keni pyetur veten ndonjëherë se si mund ta kontrolloni shumë lehtë qenin tuaj? Ja zgjidhja. Kjo paisje është…

Më shumë »

Si u bë Facebook, “shtëpia” e psikopatëve

Thënia e vjetër “kujdes se çfarë kërkon” të vjen menjëherë në mendje. Pak kohë më parë, Facebook filloi Facebook Live,…

Më shumë »

Shumë prej jush e keni, por a e dini se çfarë do të thotë emri “Samsung”

Samsung është kompania që krijon telefonat e mençur më të famshëm me platformë mobile Android në botë, dhe derisa ajo…

Më shumë »

10 gjëra që nuk i dini për celularin tuaj

Kush është më  i fuqishëm iPhone-i apo kompjuteri që dërgoi njeriun në Hënë? Sa herë në ditë e kontrollojmë celularin?…

Më shumë »

Historia e “Mercedes Benz” dhe 10 modelet më të mira në histori (Foto)

Ndoshta simboli i vetëm më i identifikueshëm i stilit dhe luksit në botën e automjeteve është Mercedes Benzi me tre…

Më shumë »

Mënyra e re e karikimit të celularëve që do t’u “shpëtojë jetën”

Mbetja “pa bateri” është një frikë e madhe e kohës moderne. Shumica prej nesh kujdeset që telefoni të qëndrojë vazhdimisht…

Më shumë »

Nga LOL te ASAP: 7 akronime angleze që duhet t’i dini

Sipas Google, një nga pikat më të dobëta për të cilat rëndom bëhen në mënyrë me shume frekuente edhe pyetjet…

Më shumë »

Ja si mund të bllokohet iPhone me vetëm një prekje (Foto)

Një gabim në telefonin e mençur iPhone, që ka dalë së fundmi, mund ta bllokojë fare duke e kthyer në…

Më shumë »

Ford tërheq mbi 3 mijë vetura për shkak të një problemi

Ford Motor Company ka treguar se do të tërheqë mbi 3 mijë vetura të saja të modelit SUV e kamionçinë.…

Më shumë »