KuzhinaTe gjitha

Embëlsirë me Sherbet (Receta)

Përbërësit:
4 vezë, 200gr sheqer, 200gr margarinë, 200gr grizë, 2 luge miell, 250ml kos, ½ pluhur për pjekje.

Sherbeti:
sheqer, 750ml ujë, 1 sheqer vanilje.

Përbërësit:
Ne nje ene perziejme vezet me sheqerin derisa te shkrihet sheqeri.

Shtojme margarine e shkrire,grizen,miellin,kosin dhe pluhurin per pjekje.

Masen e hedhim ne tepsi, me madhesi 28 cm te lyer me vaj

Piqeni ne 180-200 grade derisa embelsira te marr ngjyre te kuqrremt ose derisa pjekja vertetohet me nje dru .

Ziejme ujin me sheqerin dhe sheqer vanilje, dhe pasi te piqet embelsira, me pas i hedhim sherbetin e ngrohte, dhe e veme tepsine ne furre edhe per 5 minuta.

Pastaj embelsiren e ftohim mire ne frigorifer dhe pastaj presim ne katrorka sipas deshires.

Më shumë

Artikuj të ngjashëm

%d bloggers like this: