Lajme

Kërcënojnë turistin Kosovar, pezullohen nga detyra dy policë

Një shqiptar nga Kosova është përballur me sjelljen aspak profesionale të punonjësve të Policisë së Shtetit.

Ai tregon për të papriturën që i ka ndodhur me policinë shqiptare, gjatë orëve të natës kur po udhëtonte për në bregdetin shqiptar. Dy policë e kanë ndaluar gjatë një kontrolli rutinë, teksa fëmijët e tij ishin në gjumë dhe pasi e gjetën me të gjithë dokumentacionin të rregullt, hashiqare i kërkuan bakshish.

Pas kësaj mgjarje ka reaguar Policia e Durrësit.

Ja njoftimi zyrtar i Policisë Durrës:

“Në lidhje me një publikim në media online, ku një qytetar nga Kosova ka denoncuar dy punonjës policie me pretendimin se i kanë kërkuar rryshfet, bëjmë me dije se:

Drejtori i Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës sapo është njohur me rastin ka urdhëruar pezullimin e menjëhershëm nga detyra të I.Sh. dhe I.V. efektivë policie të Qarkullimit Rrugor, deri ne sqarimin e rrethanave.

Nga verifikimet e kryera është konstatuar se në lidhje me rastin e denoncuar, per mjetin ne fjale është vendosur një masë administrative nga patrulla e Policise.

Për veprime të mëtejshme më të hollësishme çështja është dërguar pranë Drejtorisë së Standarteve Profesionale në Drejtorinë e Policisë së Shtetit, për evidentimin dhe marrjen e masave perkatese.

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës falenderon çdo qytetar për bashkëpunimin dhe mediat per denoncimin, duke garantuar marrjen e masave konkrete ndaj punonjësve që shkelin ligjin.

Më shumë

Artikuj të ngjashëm