Policia britanike ka zbuluar dhjetëra mijëra paund kanabis duke u rritur në një banesë në Derby pasi oficerët e patrullës shkuan për kontroll për shkak të erës së drogës.

Në Gjykatën e Derby Croën u tha se u gjetën pesë dhoma të caktuara për të rritur bimët ilegale, si dhe fermeri (shqiptar) që paguhej për t’u kujdesur për to.

I identifikuar si Martin Ndoci, shqiptari kishte paguar lekë për të shkuar në Britaninë e Madhe ilegalisht me një kamion dhe ishte përfshirë në operacionin e paligjshëm, pasi i duheshin para për t’i dërguar në Shqipëri që të paguante kujdesin mjekësor për djalin e tij të sëmurë.

Por në vend të kësaj ai e ka gjetur veten pas hekurave.

Duke e burgosur për gjashtë muaj, gjyqtari Shaun Smith KC tha: “Zoti Ndoci, ju ishit kopshtar për një fermë kanabisi në një banesë. Ishte një strukturë mjaft profesionale dhe ishte në gjendje të prodhonte shumë kanabis.

Prokurorja Sarah Slater, tha se policia ishte po patrullonte në dyqanet në Shardloë Road, Alvaston, më 13 qershor të këtij viti.

Ajo tha: “Ata mund të ndjenin erën e kanabisit në një zonë tregtare dhe e ngushtuan perimetrin e kontrollit deri në një bllok banesash dhe më pas në një banesë të veçantë ku gjetën të pandehurin brenda.”

“Pesë dhoma po përdoreshin për rritjen e kanabisit dhe në total u gjetën rreth 200 bimë.”

Zonja Slater tha se rendimenti i mundshëm ishte midis 5.4 kg dhe 16.3 kg, i cili, në varësi të mënyrës se si u nda dhe u shit, mund t’i kishte sjellë shefit të të pandehurit midis 34,920 dhe 116,400 £.

Ajo tha se 36-vjeçari donte të fitonte para pasi djali i tij ishte i sëmurë në Shqipëri dhe kishte marrë para borxh për të paguar kujdesin e tij mjekësor.

Ai nuk ka asnjë dënim të mëparshëm.

Ndoci, pa adresë fikse, u deklarua fajtor për prodhimin e kanabisit./Abcnews.al/

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *