Kulture

Gjurmë zërash”, libër i ish korrespondentit të BBC në Shqip, gazetarit të RTSH Adrian Hoti

Prej vitit 1993 zëri dhe kontributi i gazetarit Adrian Hoti ka shoqëruar dëgjuesit e Radio Shkodrës, RTSH dhe gjigandit britanik…

Më shumë »

Palma e artë shkon për ‘Hajdutët e dyqaneve’

Filmi japonez “Hajdutët e dyqaneve”arriti të triumfojë në festivalin e filmit në Kanë të Francës, duke marrë ‘Palmën e Artë’.…

Më shumë »

Një kitarë elektrike e Bob Dylan shiten në ankand për…

Një kitarë elektrike e Bob Dylan u shit dje për 495 000 dollarë në Nju Jork, gjatë një ankandi kushtuar…

Më shumë »

163 artistë shqiptarë në ekspozitën “Join Dots” në Trieste

Një fije e kuqe e artit bashkëkohor që bashkon Mesdheun, Ballkanin dhe Lindjen e Mesme takohen në Trieste për ekspozitën…

Më shumë »

Një vepër e Modiglianit shitet me çmim marramendës

Vepra nga viti 1917 e cila tregon gjithë figurën e një gruaje mbi çarçafë të bardhë, e cila shikon rastësisht…

Më shumë »

Misteri i 1500 lutjeve të gdhendura në shkëmbin e Gjirit të Gramës në Vlorë!

Prek trashëgiminë Mbishkrimet në Shkëmbin e Gramës Statusi i objektit: Është shpallur monument kulture i kategorisë së parë, nga Instituti…

Më shumë »

Si sot 40 vjet më parë, patrioti çam Skënder Beqiri,krijoj Ansamblin Çam, sot Ansambli “Krahu i Shqiponjës Taip Madani” (Foto)

Si sot 40 vjet më parë, falë punës së palodhur të patriotit çam Skënder Beqiri, u krijua Ansambli Çam i…

Më shumë »

Legjenda e Vrimës së Nuses… “Hapu o shkëmb të shpëtoj nga sikleti që më ka zënë”

Legjenda lidhet me njërin ndër vendet më të bukura në Shqipëri. Ka qenë pikërisht bukuria e veçantë dhe forma interesante…

Më shumë »

VIP BROTHERS” Një komedi nga autori vlonjat Ferdinand Hysi, vjen në skenën e Teatrit “Petro Marko” në datat…

VIP BROTHERS” Nje komedi e shkruar me mjeshtëri nga autori vlonjat Ferdinand Hysi, vjen në skenen e Teatrit “Petro Marko”…

Më shumë »

Producent i shquar dhe themelues i Televizionit “Kultura Shqiptare”

Më 29 Tetor 2017 u themelua Televizioni “Albanian Culture TV”. Njëzet vjet pune pa lodhur, falë Producentit Zt. Adem Belliu…

Më shumë »

Grupi Etnik nga Kalabria Bilte e Firmozes vazhdojnë të përkrahin kulturën tonë Arbreshe edhe pas 550 vjetësh (Foto/Video)

Grupi Bilte e Firmozes është nga Acquaformosa (Firmoza) në Kalabri të Italisë. Ata janë të përkushtuar për të ruajtur gjuhën…

Më shumë »

Edicioni i 10-të i “Aulona Inter Folk Festival” në qytetin e Vlorës (Foto)

Tingujt e muzikës dhe  kostumet shumëngjyrëshe të grupeve folklorike nga Italia, Sllovakia, Greqia, Kosova, Bullgaria, Letonia, Kina dhe Shqipëria mbushën…

Më shumë »

Shqipëria është Perla e fundit e pazbuluar e Mesdheut

Kur vjen puna për të udhëtuar, mund të argumentohet se pak ‘gurë’ kanë mbetur të pa lëvizura në Evropë, por…

Më shumë »

Si u transferua Brigada e Nëndeteseve nga Pashalimani në Palermo !

Palermo -Pasha Liman dhe ne nenujsit e asaj kohe. – “Pasha Liman, e diele ne dreke! Pas emisionit radiofonik, “Heroizmi…

Më shumë »

Rrëfimi i princit gjerman, Hermann Ludwig Heinrich Pückler-Muskau, për shqiptaret e bukura në Itali

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 13 Maj 2018 Në faqen n°231 të librit me titull “Mémoires et voyages du prince Puckler-Muskau. Tome V.”,…

Më shumë »

Historia e tablosë “Motra Tone” e piktorit të njohur, Kol Idromeno. Pse dhe si e krijoi ai portretin e famshëm?

Kur lindi Kol Idromeno, motra e tij Tonia, nuk e kishte mbushur vitin. Përcaktuar që prej këtij momenti, ata mbetën…

Më shumë »

Në skenë të tre shqiptarët, Sonte finalja e madhe e “Eurosong”

Mbrëmjen e sotme zbulohet se kush do jetë fituesi i këtij viti i festivalit evropian të këngës që njihet si…

Më shumë »

Vlora çel zyrtarisht sezonin turistik 2018, e nis mbarë me një koncert madhështor

Vlora çel zyrtarisht sezonin turistik 2018. Celja zyrtare e sezonit turistik në Vlorë ishte menduar edhe si një koncert rinor…

Më shumë »

Albanologu i madh që vdiq në një kamp përqëndrimi

Më 8 maj 1942, në sa Lufta II Botërore ndizte flakë gjithë rruzullin tokësor, i mbaronte ditët në një nga…

Më shumë »

Më 10 Maj, lundërtari italian Amerigo Vespuçi u nis në Amerikë

1497 – Lundërtari italian Amerigo Vespucci filloi udhëtimin e tij të parë në Botën e Re. Ai arriti në brigjet…

Më shumë »

Kumbaro: Këtë verë do restaurohen 3 monumente

Memoriali i Skënderbeut në Lezhë, Muzeu i Kastriotëve në Sinë të Dibrës – Shtëpia e Vëllezërve Frashëri në Frashër të…

Më shumë »

Paris-soir (1935) : Aleksandër Moisiu dhe “Unaza Iffland”, fundi i një tradite shekullore që prej kohës së Gëtes

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 10 Maj 2018 Paris-soir ka botuar, të shtunën e 20 prillit 1935, në faqen n°9, një histori…

Më shumë »

Përkujtohet Musine Kokalari, politikania e parë që iu kundërvu me forcë diktaturës komuniste

Ditët e sotme po ngrenë krye fantazmat e komunizmit që fërkojnë barkun për humbjen e jetëve të fëmijëve të shkrimtareve…

Më shumë »

Korpusi i mbishkrimeve osmane në Vlorë

nga Dr. Mehmet Tütüncü Qendra Botërore e Kërkimeve për Gjuhën Turke dhe Arabe, Haarlem, Hollandë   Abstrakt Ky është një studim dhe…

Më shumë »

Comoedia (1927)/Telegrami ekskluziv i Aleksandër Moisiut, para se të nisej në Amerikë: “Faleminderit Paris!”

“Comoedia” ka botuar, të dielën e 6 nëntorit 1927, në ballinë, telegramin e aktorit të famshëm me origjinë shqiptare, Z.…

Më shumë »

Grekët e kanë pushtuar Epirin me trastën e lypsit !

Greket e kane pushtuar Epirin me trasten e lypsit ! -( Fjala e mbajtur me 28 Nentor 1976 ne SHBA,…

Më shumë »

Shqipëria shkon në finalen e Eurovizionit, Genti nuk përmbahet nga emocionet

 Shqipëria kualifikohet në finalen e “Eurovision 2018” falë performancës së shkëlqyer të Eugent Bushpepës, i cili arriti të zinte një…

Më shumë »

Shkolla e muzikës pjesmarrëse në aktivitetin e zhvilluar nga Bashkia dhe DAR Vlorë  me rastin e ditës së  Europës

Nxënëset e shkollës së muzikës pjesmarrëse sot në  aktivitetin e zhvilluar nga Bashkia dhe DAR Vlorë  me rastin e ditës…

Më shumë »

Sonte është konkurimi i Shqipëris në Eurosong Contest 2018!

Shqipëria do të nisë sot përfaqësimin në Festivalin Europian të Këngës, që zhvillohet në Lisbonë të Portugalisë. Eugent Bushpepa do…

Më shumë »

Bashkia Vlorë mbështet edukimin përmes Artit dhe Kulturës, nëpërmjet evidentimit të talenteve te reja (Foto)

Orkestra Rinore Shqiptare me një Koncert Sinfonik hapi siparin e Aktiviteteve Kulturore për Sezonin Turistik 2018. Të shumtë ishin artdashësit…

Më shumë »

Një vlonjat që na nderon…

Një vlonjat që na nderon… Nga ata vlonjat, që dikur ishin shumë e, që sot, fatkeqêsisht kanë mbetur pak. Ai…

Më shumë »

Ura e Plakës në Artë të Çamërisë

Nga: Tahir Veliu Në fund të shekullit 19 dhe në fillim të shekullit 20 vendbanimet e Çamërisë dhe Shqipërisë së…

Më shumë »

Doktrinat e mëdha morale

Hubert Grenier (1929-1997) ka qenë profesor i filozofisë në Louis-le-Grand dhe filozof francez. Vepra më e njohur e tij është Doktrinat…

Më shumë »

Meta pret në takim Nexhmije Pagarushën në 85-vjetorin e lindjes së saj

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta ka shprehur gjatë ditës së sotme urimet për 85-vjetorin e bilbilit të muzikës…

Më shumë »

Mbijetoi 41 ditë në oqean, historia e Tamit bëhet film (Foto)

Tami Oldham Ashcraft është një vajzë 24-vjeçare, e cila për fatin e keq dhe të mirë njëkohësisht, përjetoi disa skena…

Më shumë »

New York Herald (1938): “Mbreti Zog dëshiron prej kohësh të shkojë në Amerikë dhe me këtë rast të takojë presidentin Roosevelt”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Maj 2018 “Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të shtunën e 30 prillit…

Më shumë »

Projekti “Të dua Arbëri”, Arbëreshët e Italisë koncert në Dibër

Arbëreshët e Italisë mbrëmë mbajtën koncert para spektatorit dibran. Vizita e tyre në Shqipëri dhe në Dibër vjen në kuadër…

Më shumë »

Amerikani flet për prejardhjen e Shqiptarëve

George Fred Williams më 1914 ka shkruajtur: “Po të kthehemi në parahistori, para se rapsodët homerikë t’u këndonin hyjnive dhe…

Më shumë »

Karakteristikat e Manastirit të Zvërnecit

Sipas studiuesit te saj Pr .Dr. Aleksander Meksit kisha është e tipit “kryq i lire” me kupole. Ajo mbart ne…

Më shumë »

Sot është ditëlindja e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastrioti —Skënderbeu (6 maj 1405-17 janar 1468)

Ky vit përkon edhe me 550 vjetorin e vdekjes së heroit tonë. Ai mbetet simbol i unitetit kombëtar por a…

Më shumë »

Deklarata për shtyp e Mbretëreshës Geraldinë nga Greqia, drejtuar Fuqive të Mëdha

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 6 Maj 2018 “L’Action française” ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në ballinë, një shkrim…

Më shumë »

Marina Prusac Oslo, Historia e Ballkanit duhet të rishkruhet!

Fahri XHARRA Historia jonë e mohuar, e vjedhur dhe stërkequr është mbi dhe, kurse ajo e vërteta është nën dhe,…

Më shumë »

Vuno, Kisha e “Shen Spiridhonit ”

Në skajin jugor të fshatit Vuno, midis ullishtave shekullor ndodhet manastiri i Shen Spiridhonit me kishen më të madhe të…

Më shumë »

613 vite që nga lindja e Gjergj Kastriotit Skënderbeu

Heroi kombëtar Gjergj Kastriot – Skënderbeu ka lindur më 6 maj të vitit 1405, në një familje fisnike të Dibrës,…

Më shumë »

“E përdalë” apo “Heroinë”? Si duhet të shihet personazhi i njohur?

Në krijimtarinë letrare të Tolstoit, dy janë veprat që ai i konsideronte si pasqyrë e botës. E para është “Lufta…

Më shumë »

As shiu nuk e ndali performancën e “Shqiponjës”, në natën e dytë të festivalit Hasi jehon

Ndonëse moti ishte i paqëndrueshëm dhe kohë pas kohe rigonte shi, edhe nata e dytë e edicionit të 29 të…

Më shumë »

Fotografitë e rralla të mbërritjes dhe largimit të Mbretit Zog dhe Mbretëreshës Geraldinë nga Stambolli në shtypin francez

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Maj 2018 Largimi i familjes mbretërore shqiptare nga atdheu, si arsye e pushtimit fashist, ka…

Më shumë »

Belisariusi, shqiptari i varfër që u bë gjenerali legjendar i Bizantit

Nga Joshua J. Mark Flavius Belisarius ishte një gjeneral i Perandorisë Bizantine që jetoi gjatë shekullit të 6 pas erës…

Më shumë »

Kush janë shqiptarët që ndërtuan Stambollin

Vepra e disa shqiptarëve të mëdhenj të frymëzon… -Mimar Sinani lindi në vitin 1490 dhe vdiq në vitin 1588. Sipas…

Më shumë »

Saranda çel sezonin turistik, mbërrin kroçera e parë me 2500 turistë

Saranda, e ndodhur në gjirin e detit Jon dhe e konsideruar si një vendet më të bukura të rivierës shqiptare…

Më shumë »