Kulture

A shkuan motrat e Zogut në Amerikë për t’u martuar…

Ndoshta nuk e keni ditur më parë, ama në vitin 1938, pikërisht në ditën e fundit të muajit shkurtit ,…

Më shumë »

Një mbrëmje e veçantë në Tiranë, vetëm me këngëtarë nga Piluri dhe Himara…

Mbrëmje aq e veçantë, sa të tillë mund ta bënte vetëm Piluri dhe Himara së bashku. I shkundën e tundën…

Më shumë »

Pamje të rralla të ceremonive mortore shqiptare në vitet ’30

Vaster Dhima i diplomuar për Urbanistikë dhe Arkitekturë ka pasion pikturën dhe koleksionimin e fotografive. “E konsideroj si punë patriotike…

Më shumë »

Le petit parisien (Korrik, 1912) : “Prishtina është e shqiptarëve”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Shkurt 2018 “Le Petit Parisien” ka botuar, të enjten e 25 korrikut 1912, në faqen n°3,…

Më shumë »

“Agnus Dei” shpërblehet me një tjetër çmim në Amerikë

Filmi Kosovar ‘Agnus Dei’ me skenar dhe regji të Agim Sopit, ka triumfuar në festivalin Global Motion Picture Awards, i…

Më shumë »

Francë, ende ka piktura nga Picasso të cilat nuk janë parë e publikuar asnjëherë (Foto)

Ende ka piktura nga Picasso të cilat nuk janë parë e publikuar asnjëherë. Një muze që planifikohet të hapet në…

Më shumë »

Vëllazëria sekrete: Historia e vërtetë e masonëve

Shumë është folur për masonët. Fshehtësia e kësaj vëllazërie ka shkaktuar diskutime të gjera dhe teori të shumta konspiracioni. Por…

Më shumë »

Prezantohen portretet e Barack dhe Michelle Obama

Barack dhe Michelle Obama kanë marrë pjesë në zbulimin e portreteve zyrtare të tyre në Galerinë Kombëtare të Portreteve “Smithsonian”…

Më shumë »

Kemi nevojë për gjak të ri shqiptar

Nga Aurel Dasareti , USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike Komunikimi gojor midis dy kundërshtarëve politik shqipfolës nuk është shumë i bukur.…

Më shumë »

Kopenhagen, vendi i parë për cilësinë e jetës

​ Kopenhagen ka një politikë shumë të mirë shëndetësore. Kopenhagen, kryeqyteti i Danimarkës kap majat e listës së qyteteve më të…

Më shumë »

Eliza Hoxha prezantohet me ekspozitë, solli katër momente historike të Kosovës

Eliza Hoxha prezantohet me ekspozitë, solli katër momente historike të Kosovës  Përmes nëntëmbedhjetë fotografive, Eliza ka bërë bashkë katër periudha…

Më shumë »

Peticioni, 4 mijë nënshkrime kundër zhvendosjes së Teatrit Kombëtar

Vazhdon nënshkrimi i peticionit të Sindikatës së Artistëve të Skenës dhe Ekranit kundër ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro. Deri mbrëmjen…

Më shumë »

Prill 1939 / Reagimet e shtypit suedez mbi pushtimin e Shqipërisë nga Italia fashiste

Gazeta franceze, “Le Temps”, ka botuar, të dielën e 9 prillit 1939, në faqen n°2, reagimet e shtypit suedez mbi…

Më shumë »

Ermal Meta nuk përjashtohet nga Sanremo

Kantaurori shqiptar Ermal Meta i ka shpëtuar përjashtimit nga Festivali i Sanremos 2018. Ermal Meta, i cili vjen në konkurs…

Më shumë »

Saranda Halsted ambasadorja e vogël e Shqipërisë

Saranda Halsted ambasadorja e vogël e Shqipërisë Ambasadorja Saranda Halsted flet para nxënësve dhe mësueses amerikane në Long Island për…

Më shumë »

Alarmante; Çahet muri i Kalasë së Gjirokastrës,rrezikon të shembet

Kalaja e qytetit të Gjirokastrës ka pësuar çarje në pjesë të mëdha të murit të saj, duke rrezikuar seriozisht shembjen.…

Më shumë »

Ermal Meta pezullohet nga Sanremo, në pritje të “hetimit”

Ermal Meta dhe Fabrizio Moro janë pezulluar nga gara e Festivalit të Sanremos, “në pritje të thellimit të shqyrtimeve mbi…

Më shumë »

Dy fotografi të rralla të pallatit mbretëror të Zogut, i shkatërruar nga “populli”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Shkurt 2018 “Paris-soir”, ka botuar, të dielën e 16 prillit 1939, dy fotografi të rralla…

Më shumë »

Ermal Meta, favorit për të fituar ‘Sanremo 2018’ sipas mediave Italiane

Ky festival do të zhvillohet për pesë ditë rresht, në skenën e së cilit do të ngjiten emra të njohur…

Më shumë »

Prof. Vincenzo Librandi (1896): “Poezitë lirike të arbëreshit Jul Variboba, meritojnë të studiohen dhe t’u përcillen brezave të ardhshëm shqiptarë”

Prof. Vincenzo Librandi (1896) : “Poezitë lirike të arbëreshit Jul Variboba, botuar në Romë në 1762, meritojnë të studiohen dhe t’u…

Më shumë »

Një tjetër portret i veçantë i Gergj Kastriotit-Skënderbeut

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 2 Shkurt 2018 Në fillimin e veprës me titull “L’Albania. Notizie geografiche, etnografiche et storiche” të…

Më shumë »

Italianët film për Skënderbeun, Rimi Beqiri në rolin e heroit të madh

Eshtë tipik zeshkan, dhe pikërisht pamja e tij e bëri për vete regjisorin italian Steven Renso që t’ia besojë rolin…

Më shumë »

Vlonjatia e vogël në garë për Power Kids në Tv Klan (Foto\Video)

Një prej garuesve në garën e fëmijve më Power Kids që zhvillohet çdo javë në e Diela Shqiptare të Ardit…

Më shumë »

Portreti i rrallë i Gjergj Kastriotit-Skënderbeut me shpatë në dorë dhe helmetën pranë këmbëve

Në fillimin e veprës me titull “Scanderbegus hoc est vita et res strenue feliciterque gestae, Georgii Castrioti, Epiri regis, ob…

Më shumë »

VMGJKS ekspozitë Magjia e Gramafonit (Foto)

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave në bashkëpunim me Muzeun Historik Kombëtar zhvilluan sot në kuadër të VMGJKS ekspozitën Magjia e…

Më shumë »

Shtrohet në spital aktorja e njohur Tinka Kurti

Aktorja e njohur shqiptare Tinka Kurti është shtruar në spital për shkak të disa shqetësimeve shëndetësore. Mësohet se aktorja është…

Më shumë »

Paris-soir (1939): Fotografia e rrallë e Leka Zogut dhe një pyetje në lidhje me fronin mbretëror

“Paris-soir” ka botuar, të mërkurën e 26 korrikut 1939, një fotografi të rrallë të Leka Zogut, realizuar asokohe në Suedi,…

Më shumë »

Ritet e martesave të arbëreshëve në Kozencë (Video)

Me regji të Lionel Konomit, shihni këto rite martesash tek arbëreshët e Italisë në Provincën e Kozencës. Ato janë ritet…

Më shumë »

Albano Carrisi tregon paralajmërimin që mori nga Sigurimi i Shtetit në koncertin e 89’

Këngëtari i famshëm italian Albano Carrisi e ka vizituar herët Shqipërinë, e kësaj rradhe i është rikthyer Tiranës për të…

Më shumë »

1946/Si i porosiste Rankoviçi ushtarët e tij në Tiranë

1946/Si i porosiste Rankoviçi ushtarët e tij në Tiranë Telegrami i mëposhtëm është njëri nga të shumtët që tregon urdhrat…

Më shumë »

Çamëria, ku flitej e këndohej vetëm shqip

Një impresion i veçantë, një shqetësim dhe pikëllim mbizotëron kur të qëndrosh në Çamëri, dhe në ato vendbanime ku gjithçka…

Më shumë »

Rozi Kostani. Ç’ më shtyn luaj në role erotike

Edhe pse në Shqipëri ka pasur ndonjë përpjekje për te xhiruar skena erotike ne ndonjë film, duhet thënë se edhe…

Më shumë »

1946/Modeli jugosllav i MPB-së (Foto)

1946/Modeli jugosllav i MPB-së Në vitet 1944-1946, institucioni që merrej me shërbimin sekret quhej Drejtoria e Mbrojtjes së Popullit (i…

Më shumë »

1946/Telegrami i diktatorit tonë nga Beogradi (Foto)

1946/Telegrami i diktatorit tonë nga Beogradi Më 23 qershor – 2 korrik 1946, kryeministri i Shqipërisë Enver Hoxha vizitoi Jugosllavinë.…

Më shumë »

Kush është këngëtarja dhe paaritshmja Ema Qazimi

Ema Qazimi lindi në Tiranë, më 18 nëntor 1954. E martuar me Prof.Dr. Ramazan H. Bogdani, ka një vajzë, Ershela…

Më shumë »

Historia që na bën të ndihemi krenar

Shumë prej nesh kemi dëgjuar ose kemi qenë prezent që shqiptarët i quajnë arnaut. Por të pakët janë ata njerëz…

Më shumë »

1948/1.300 jugosllavët në Shqipëri

1948/1.300 jugosllavët në Shqipëri A e dini sa jugosllavë qëndronin në Shqipëri në kohën kur vendi ynë po bëhej gati…

Më shumë »

Ismail Qemali lindi më 16 janar 1844 në Vlorë, themeluesi i shtetit modern shqiptar

Ismail Qemal Bej Vlora (Vlorë, 16 janar 1844 – Peruxhia, 24 janar 1919) ishte nëpunës i Perandorisë Osmane, veprimtar i çështjes…

Më shumë »

Si ta quaj këtë dashuri/ Ja ç’do ndodhë nesër

Gjyshja i bërtet Garimas dhe i thotë se ajo është fajtore për vdekjen e prindërve të Arnavit dhe Anxhalisë. Garima…

Më shumë »

Reportazh, Manastiri i Zvërnecit një bukuri natyrore…(Video)

Ky reportazh për qytetërimin e vjetër të Spinaricës është një udhërrëfyes i mirë për të gjithë banoret e Zvernecit të…

Më shumë »

Producenti i “Pink Floyd” publikon albumin me sazet e Shqipërisë së Jugut

Njohësit e muzikës së viteve ’60 e kanë të dëgjuar emrin e Joe Boyd. Ai është personi që ka bërë…

Më shumë »

‘Lavanja’ nuk është më brune, aktorja do t’ju mahnisë me pamjen e re

“Lavanja” ishte një nga personazhet më të pëlqyer të serialit “Si ta quaj këtë dashuri”, sidomos pasi ajo u bë…

Më shumë »

“Në damarët e tu rrjedh gjak Shqiptar! mos e harro kurrë mëmëdheun dhe gjuhën e nënës tënde!”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 14 Janar 2018 Në fillim të veprës me titull “Une race oubliée; les Pélasges et leurs…

Më shumë »

Medalja ‘Gherg Kastrioti A Skanderbegu (Foto)

Në veprën me titull “L’Albania” të Vico Mantegazza, botuar në vitin 1912, në Romë, nga shtëpia botuese “Bontempelli e Invernizzi”,…

Më shumë »

Tronditë Delon, Kjo jetë më ka sjellë vetëm dhimbje, më vjen të vjellë nga ajo

Alain Delon është një prej aktorëve më të njohur që ka dhënë shteti francez. Megjithëse i rrethuar me shumë suksese…

Më shumë »

Tom Kruz kapet duke xhiruar skenat e vështira për filmin Misioni i Pamundur 6

Aktori i Hollywoodit, Tom Kruz, është parë nga disa përdorues të rrjeteve sociale duke xhiruar skenat e ‘pamundura’ të serisë…

Më shumë »

Arnav mëson të vërtetën, ai nuk shkon në dasmë, ja ç’do ndodhë të hënën

Kushi është në merak për dasmën dhe fillon bën përgatitjet. Edhe familja Raizada të gjithë fillojnë të bëhen gati për…

Më shumë »

Kush ishte Kleopatra!

Kush ishte Kleopatra! Kleopatra ishte faraonesha e fundit aktive e Egjiptit të Lashtë, i cili mbijetoi edhe për pak kohë…

Më shumë »

Rehabilitim i plotë i Memorialit të varrit të heroit kombëtar,

Në kuadër të Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut, qeveria do të bëjë rehabilitimin e plotë të Memorialit të varrit të Skënderbeut…

Më shumë »

Aktoren e telenovelave Silvia Navarro e njohim të gjithë për rolin e saj si Paloma, ja si duket sot

Aktoren e telenovelave Silvia Navarro e njohim të gjithë për rolin e saj si Paloma në serialin “Kur ti të…

Më shumë »