Kuriozitete

Përse gratë janë më të rrezikuara nga sëmundjet e zemrës, çfarë i diferencon ato nga burrat?

Sipas një studimi femrat janë më të rrezikuara, nga sëmundjet kardiovaskulare. Më shumë gra vdesin prej sëmundjeve të zemrës sesa…

Read More »

5 sekretet e njerëzve që nuk sëmuren kurrë

Me siguri njihni një person që arrin të jetë gjithmonë i shëndetshëm, edhe kur njerëzit përreth tij janë me kollë,…

Read More »

Të veçantat e personave me sy jeshilë, nga ndryshojnë nga të tjerët?

Më poshtë është e përpiluar lista e 9 fakteve për njerëzit që e kanë ngjyrën e syve të gjelbër: 1)…

Read More »

Ky shtet europian menxhon 1/3 e parave të të gjithë globit

Sipas një studimi të realizuar kohët e fundit, Zvicra ka menaxhuar gjatë vitit 2017 më shumë se 1/3 e parave…

Read More »

Arsyeja misterioze pse polici prek makinën tuaj kur ju ndalon

Edhe pse duket sikur në fakt është thjesht rastësore, nuk është e tillë. Përgjithësisht e kemi vënë re se policët e prekin…

Read More »

Horoskopi për ditën e sotme, e hënë 18 Qershor

Dashi-Ata qe jane ne nje lidhje do mendojne t’i cojne gjerat edhe me tej. Mund te planifikojne sot fejesa apo…

Read More »

Fals apo origjinal? Zbuloni çfarë është telefoni juaj!

Ekziston një metodë për të parë nëse telefoni juaj është prodhim origjinal, apo është prodhuar ne ndonjë shtet tjetër. Për…

Read More »

Nuk keni për ta besuar: Ja nga çfarë frikësohen shqiptarët

Si çdo popull tjetër edhe në shqiptarët kemi bestytnitë tonë në të cilat besojmë. Ja disa nga bestytnitë në të…

Read More »

Xhina, qeni që ruan Vetting-un

Xhina e racës pastor është një nga qentë antieksploziv, detyra e të cilit është të kontrollojë çdo ambient ku kalojnë…

Read More »

Milionat E Edi Ramës/ Ja Sa Fiton Kryeministri Nga Punët Artistike

Të ardhurat nga postet nuk janë e vetmja pasuri e kryeministrit, Edi Rama. Kjo pasi ai merr të ardhura edhe…

Read More »

Plani i Hitlerit nëse fitonte: Një pasqyrë gjigande në hapësirë

Pa dyshim, një nga planet e çuditshme naziste ishte pasqyra gjigante e hapësirës – e cila ishte tamam ashtu si…

Read More »

Tradita unike në botë/Ja si gratë e Gjirokastrës i kanë dylbitë “në pajë” për të përgjuar

Për të shkuar në kullën e Zekatëve, duhet të kaloje në oborrin e një tjetër shtëpie, të po të njëjtit…

Read More »

Reshje të dendura shiu në Tiranë

Kapricot e motit s’kanë të sosur në Shqipëri. Kur u duk se vera kishte mbërritur dhe temperaturat po rriteshin, moti…

Read More »

A e keni ditur pse aeroplanët nuk fluturojnë mbi Qabe?

Vendi i shenjtë i myslimanëve, Qabeja, është pjesë e zonës ajrore mbi të cilën fluturimi është i ndaluar. Madje, edhe…

Read More »

Vajza udhëton për 1000 km për të takuar një djalë, por vetëm kur arrin atje kupton të vërtetën e tmerrshme

Ata u njohën në Barcelonë verën e kaluar, pas sulmit terrorist që vrau 13 njerëz. Ata kërkuan strehim në të…

Read More »

Vlerat ushqyese të vezës. Pse nuk duhet ta hiqni nga dieta juaj ushqimore?

Veza bën pjesë në listën e 10 ushqimeve më të shëndetshme dhe jo pa arsye. Ajo përmban një sërë vlerash…

Read More »

Shkencëtarët tronditen nga tharjet misterioze të pemëve të lashta në Afrikë

Shkencëtarët ndërkombëtarë kanë zbuluar se shumica e pemëve baobave më të vjetër dhe më të mëdhenj të Afrikës janë tharë…

Read More »

Ja si përshkruhej dasma shqiptare e viteve 80-të në mediat franceze

“Të qara me ulërima deri sa të dëgjonte i fundi i katundit ose i lagjes…, se kështu e donte zakoni”.…

Read More »

Norvegjia rrëzohet nga froni, ky është vendi më i lumtur në botë

Vendi ku ka njerëzit më të lumtur në botë është Finlanda. Sipas huliumtimit të publikuar pak kohë më parë Finlanda…

Read More »

Cilësitë e një njeriu me zemër të mirë. Nuk është e vështirë ta dallosh

Një njeri me zemër të mirë shpesh sakrifikon lumturinë e tij për atë të personave që do. Nga ana tjetër,…

Read More »

Mos rrezikoni me Hashashin, ja lulja që do ju bëjë milioner, gjendet në Shqipëri

“Çmimi i shafranit varion, ku prodhuesit francez e shesin rreth 56-60 euro gramin. Ne kemi gjetur çmim deri në 250…

Read More »

Nipi vjedh kursimet e gjyshit për të bërë operacion gjoksin e të dashurës

Gjoksi i të dashurës së një djali duket se është më i rëndësishëm se ndjenjat e gjyshit të tij. Një…

Read More »

Njihuni me zanatin që nuk vdes kurrë

“Hekuri rrihet sa është i nxehtë” dhe kjo nuk është thjesht një shprehje në kuptimin e figurshëm të saj, por…

Read More »

Ja gjetja e fundit e shkencëtarëve

Një krijesë misterioze është gjetur në bregun e një plazhi afrikan dhe ka habitur shkencëtarët. Studiuesit e tronditur u penguin…

Read More »

Ai ia kërkoi divorcin gruas me anë të një letre… përgjigjja e saj e bëri të pendohej për çdo fjalë të shkruar!

Në një botë që mund të duket e zymtë, serioze ose e mërzitshme, një histori që të bën të qeshësh…

Read More »

Gratë në Shqipëri janë më të arsimuara por paguhen më pak se burrat

Gratë në Shqipëri kryesojnë për nivelin e arsimimit por për pagën janë më pak të paguara, dhe sipas INSTAT diferenca…

Read More »

Si kanë ndryshuar emrat e fëmijëve të shqiptarëve ndër vite

Një javë më parë, një prej emisioneve më të ndjekur të “Pasdites” në TCH, trajtoi origjinën e emrave të vendbanimeve…

Read More »

Ngordhja masive e zogjve, shkencëtarët japin lajmin e frikshëm: Është ogur i zi, ja me çfarë lidhet

Ngordhja misterioze e mijëra zogjve në bregun perëndimor të Shteteve të Bashkuara, në vitet e fundit, ka shkaktuar alarm të…

Read More »

E keni provuar ta përktheni ndonjëherë fjalën ‘Djalë halle’ në Google Translate? Rezultati do jetë i pabesueshëm

Se është makina e kërkimit më e mirë e më e shpejtë në botë, s’ka aspak dyshim. Por siç duket…

Read More »

Zakonet nga të cilat nuk heq dorë kurrë një shqiptar

Me siguri të gjithë e gjeni veten tek lista e veprimeve apo preferencave më tipike që në përgjithësi bën çdo…

Read More »

Nuk është paranojë, smartfoni juaj dëgjon çdo bisedë private dhe e regjistron

Nuk është një paranojë, është e vërtetë që smartfoni juaj dëgjon gjithçka që ju thoni duke i përdorur bisedat tuaja…

Read More »

Zbulim i jashtëzakonshëm, gjendet materie organike në Mars

Agjencia hapësinore amerikane NASA ka gjetur materie organike të ruajtura në Mars, gjë që sugjeron se dikur ka pasur jetë…

Read More »

Feston 129-vjetorin e lindjes, thotë se jeta e gjatë është dënim nga Zoti

Ka mbijetuar dy luftëra botërore, rënien e Bashkimit Sovjetik dhe ngritjen e Vladimir Putin. Bashkëshorti i ka vdekur para dhjetë…

Read More »

Farat dhe Lëkurat e Frutave – Cilat Kanë Vlera dhe Cilat Janë të Dëmshme

Dilema në përgatitjen e një lëngu të shëndetshëm të frutave qëndron në përfshirjen ose jo të lëkurave dhe farave të…

Read More »

12 fjalë shqipe që 90% i shkruajnë gabim e që fanatikët e gramatikës do t’jua “marrin shpirtin” për to!

“Gjuha, në të vërtetë, është pasuria jonë më e madhe…” – ka thënë dikur Rexhep Qosja, dhe si e tillë,…

Read More »

Ja origjina e fjalës ‘Shqipëri’ dhe pse bota na quan Albania

Shqiptari i thotë vetes shqiptar, vendit të vet Shqipëri, Shqipni, po populli njihet në botë, sikundër dihet, lashtërisht si Albanais,…

Read More »

O goce, më fal një minutë! 19 shprehjet që nuk i përdorim më

Kuptimi që kishin dikur dhe përse nuk janë më pjesë e fjaloritNëse një të riu sot, do ta uronim me…

Read More »

Boza e Shijshme – Vlerat dhe Historia e Origjinës Shqiptare

Shqiptare apo produkt i Perandorisë Osmane? Cila është origjina e vërtetë e bozës? Ndoshta jo shumëkush e di, por historia…

Read More »

Shenjat e para të kancerit të mushkërive

Dy shenjat e para të kancerit të mushkërive. Frymëmarrje me vështirësi Frymëmarrja e shkurtuar apo me vështirësi mund të ndodh…

Read More »

Liqeni i mrekullive ndodhet në Shqipëri

Aktualisht frekuentimi ndodhet në pikun e tij. Në luginën përreth janë ngritur dhjetëra çadra dhe kampingje. Të tjerë kanë improvizuar…

Read More »

Nënvetëdija dhe shpjegimi i ëndrrave të ndaluara

Psikologët kanë dalë në përfundimin se ëndrrat erotike vijnë për shkak të aktivitetetit intensiv që ndodh në trurin e njeriut.…

Read More »

Rrisni buzët tuaja vetëm për 30 sekonda (Video)

Për të praktikuar rritjen e padhembshme të buzëve ju duhet vetëm grimi i përshtatshëm për konturim. Për këtë mënyrë të…

Read More »

Receta e ujit të patëllxhanit

Të humbësh peshë me patëllxhan. Receta e ujit të patëllxhanit, dy gota uthull molle, një lugë të vogël sodë, një…

Read More »

Zbulimi i madh në Pompei (Video)

Zbulimi i pabesueshëm, i shpallur nga Parku Arkeologjik i Pompeit, është i pari i mbetjeve njerëzore që ndodhen që nga…

Read More »

Horoskopi, 31 Maj 2018

Dashi Në dashuri do të shfaqni shumë pretendime dhe kjo gjë, për shkak se po mundohuni të lini pas krahëve…

Read More »

Këshilla për t’i bërë ballë të nxehtit

Mjekët japin disa këshilla të thjeshta, që duhet t’i ndjekin shtatzënat gjatë ditëve të nxehta të verës. -Ujë. Duhet të…

Read More »

Sëmureni nga kanceri, sepse vazhdimisht i hani këto dy ushqime!

Nobelisti gjerman ka shokuar gjithë botën: Sëmureni nga kanceri, sepse vazhdimisht i hani këto dy ushqime! Shkencëtari gjerman dhe fitues…

Read More »

Risia e fundit që sjell Apple

Apple pritet të sjellë së shpejti përditësimin më të ri të sistemit operativ të iPhone, iOS 12, ku nuk mungojnë…

Read More »

Horoskopi, 30 Maj 2018

Dashi Jeni shumë të pavendosur lidhur me disa rreziqe me të cilat do të përballeni në vendin tuaj të punës.…

Read More »

Mamaja që i jep gji vajzës 5-vjeçare

Kjo nënë ushqen me gji vajzën e saj 5-vjeçare dhe thotë se fëmija është bërë imune ndaj viruse të zakonshme…

Read More »