Kuriozitete

Sot Eklipsi i Shekullit – Mos Humbni Pamjet Magjike në Qiell

Mbrëmja e ditës së sotme, 27 korrik 2018 do të jetë nata e eklipsit të hënës së kuqe, apo siç…

Më shumë »

Babalen e harrojnë në Tiranë por në Vlorë e bëjnë ‘Trend’

Pas heshtjes së opozitës për çështjen “Babalja”, duket se Albert Veliun ka kush e kujton në këto ditë të vështira…

Më shumë »

Zbulimi i madh, gjendet një ‘liqen’ me ujë në Mars

Një ‘liqen’ me ujë të lëngshëm besohet se është gjetur në planetin Mars. Lajmin e kanë bërë të ditur shkencëtarët…

Më shumë »

Misteri i lumit Wharfe në Britani, kushdo të futet në ujë “nuk del i gjallë”

Lumi Wharfe që kalon nëpër Yorkshire të Britanisë së Madhe duket mbresëlënës, e në veçanti derisa rrjedh nëpër zonën malore…

Më shumë »

Të gjithë sytë nga qielli! Përgjakje dhe eklips hënor, ja kur mund ta shijoni fenomenin e rrallë!

Këtë muaj do të dëshmojmë një tjetër eklips hënor,  i cili do ta veshë me ngjyrën e kuqe të gjakut.…

Më shumë »

Pse fëmijët duhet të ecin zbathur më shpesh

Fëmijët duhet të qëndrojnë zbathur më shpesh. Qoftë në natyrë, ashtu edhe në shtëpi, qëndrimi zbathur ndihmon shumë edhe në…

Më shumë »

Flamuri shqiptar i dizenjuar në markën e çantave më të famshme në botë, çmimi marramendës

Simboli i shqiponjës dy krenare, kohëve të fundit është bërë ndër simbolet më të famshme në botë, janë artistët shqiptarë…

Më shumë »

Pluhuri i Trëndafilit të Egër Largon Dhimbjen e Reumatizmës në 90 Përqind të Rasteve

Në Shqipëri, rastet e pacientëve që vuajnë nga reumatizma janë në rritje duke prekur edhe moshat nën 30-vjeç. Shkak është…

Më shumë »

Këto janë arsyet se pse uji i ftohtë është i dëmshëm për shëndetin

E dimë se është verë dhe bën vapë, por sërish edhe në këtë stinë duhet të kujdesemi për shëndetin. Uji…

Më shumë »

Liqeni më i veçantë në botë, ngjyra e tij ndryshon krejt papritur

Në pjesën më veriore të Japonisë ekziston ishulli Hokkaido, një vend vërtetë i veçantë. Bëhet fjalë për Blue Pond, një…

Më shumë »

Produkti ushqimor që rrit mërzinë dhe depresionin, ja si ta shmangni

Fakti që sheqeri ka një ndikim të tmerrshëm në organizëm, nuk përbën më lajm.Prania e tij ka lidhje të drejtpërdrejtë…

Më shumë »

Ishulli me vetëm 4.500 banorë ofron punën e ëndrrave – paga vjetore është 56 mijë euro

Ishulli i vogël Saint Helena në Atlantik, ka shpallur konkurs për vende të lira pune në departamentin e kontrollit të…

Më shumë »

Mësoni çfarë ndodh me trupin tuaj kur i thoni “JO” alkoolit

Rreziqet e konsumimit të tepruar të alkoolit janë të mëdha dhe shkaktojnë probleme serioze për shëndetin e njeriut. Shpesh herë…

Më shumë »

Si mundet një mallkim të ruajë një pasuri të shkretëtirës?

Eshtë një prej qyteteve shkëmb më të bukur në botë, i fshehur në një panoramë misterioze kanionesh, në mesin e…

Më shumë »

Hudhër Me Limon Për Të Pastruar Enët e Gjakut në 40 ditë

Bashkimi bën fuqinë! Kjo është një shprehje që gjen vend edhe në kuzhinë, sidomos në rastin e hudhrës me limonin.…

Më shumë »

Telefoni juaj po ju shikon, ja zbulimi i fundit

Nëse keni pasur ndonjëherë dyshimin e hidhur se telefoni juaj mund t’ju vëzhgojë, hulumtimet e reja sugjerojnë se nuk jeni…

Më shumë »

Studimi/ 40 % e kancereve lidhen me mbipeshën

Pesha e tepërt nuk është e keqe vetëm për zemrën tuaj – por gjithashtu ju rritë rreziqet për zhvillimin e…

Më shumë »

Kështu i përgaditë Kina zjarrfikësit! Për 1 minutë mbërrijnë në katin e 15-të

Një video e publikuar në rrjetet sociale është duke bërë bujë të madhe shkruan KosovaRepublikë. Kjo video është bërë në…

Më shumë »

Pacientët e Hetem Ramadanit thonë se po ia shohin hairin terapive të tij

Pas çdo deklarate të doktorëve se Hetem Ramadani është veç një mashtrues po del një pacient i ri i që…

Më shumë »

Para Apo Pas Ngrënies – Kur Është Koha e Duhur Për Të Pirë Ujë

Trupi i njeriut humbet ujë çdo moment, madje edhe nëpërmjet frymës. Rrjedhimisht, pirja e ujit është e një rëndësie madhore…

Më shumë »

Brenda vilës së “Mbretit të Kokainës”, Pablo Escobar

Këto foto tregojnë rezidencën e shkatërruar të kriminelit më të pasur në histori, Pablo Escobar. “Mbreti i Kokainës” bleu 81…

Më shumë »

Kumbullat E Thata – Vetitë e Forta për Rigjenerimin e Kockave

Ngrënia çdo ditë e kumbullave të thata ndihmon në parandalimin e rënies së dendësisë kockore. Sipas disa studimeve shkencore të…

Më shumë »

A janë turbinat e erës të mira për njerëzit që jetojnë në afërsi të tyre

Për mjedisin janë të përsosura, por shkencëtarët kanë studiuar me vite se si turbinat e erës ndikojnë në shëndetin e…

Më shumë »

Burrat më dembelë, gratë shqiptarë janë ndër më punëtoret në botë

Gratë shqiptare kryejnë 314 minuta në ditë punë të papaguar, nga të cilat 270 minuta janë punë shtëpiake. Kjo bën…

Më shumë »

Dasmë alla shqiptare gjuajnë me kallasha midis Amerikës

Një familje shqiptare në Amerikë dasmën e një familjari e kanë festuar edhe me armë Në këtë video mund të…

Më shumë »

Gratë shqiptare 270 minuta në ditë punë shtëpie, burrat vetëm 45

“Burrat nën hije, lozin, kuvendojnë, pika që s’u bie, se nga gratë rrojnë”! Poezia me titull “Fshati im” i Andon…

Më shumë »

Hëna e veçantë që do shfaqet sonte në qiell, do t’ju plotësojë dëshirat

Një mbrëmje të veçantë do të kenë vëzhguesit e qiellit sonte, teksa do shfaqet hëna e plotë, me një emër…

Më shumë »

Jeni me sezon provimesh? Disa këshilla nga mjekët që të keni një memorie të fortë

Të gjithë studentët mund të bien dakord se të dish të menaxhosh kohën dhe ngarkesën në periudhën e provimeve, është…

Më shumë »

E pabesueshme: Pjesë të serialit ‘Game of Thrones’ janë filmuar shumë pranë Shqipërisë

Dubrovnku është qyteti përrallor i Kroacisë, është zonë e mbrojtur nga UNESCO dhe shquhet si “perla” e Adriatikut, me një…

Më shumë »

A e dini pse na zë lemza? Pse qajmë? Pse flejmë? Pse skuqemi? Jua themi ne!

Qarja Në mesin e qenieve të shumta që popullojnë planetin tonë, njerëzit janë të vetmit që lëshojnë lot për shkak…

Më shumë »

UFO-t zbresin në Elbasan? Dëshmia “e frikshme” e qytetarit që i fotografoi

Ekzistenca e UFO-ve nuk është vërtetuar asnjëherë, mirëpo ka shumë njerëz në botë që thonë se i kanë parë e…

Më shumë »

Acteku (AZTECO), para 3.000 viteve krijon simbolin tonë kombtar, dhe me plis ne kokë

Actekët e lashtë kanë qenë një popull shumë i civilizuar që kanë jetuar në Meksikën Jugore. Kjo statujë e këtij…

Më shumë »

Ushtrimet që ju nevojiten për një tru të ri

Truri duhet të mbahet gjithmonë në trajnim në mënyrë që të funksionojë në mënyrë të përkryer. Vetëm disa ushtrime janë…

Më shumë »

E pazakontë/ 250 priftërinj kërkojnë armë zjarri!

Më shumë se 250 udhëheqës fetarë në Filipine duan leje për të zotëruar armë, mes rritjes së vrasjes së priftërinjve.…

Më shumë »

Përse gratë janë më të rrezikuara nga sëmundjet e zemrës, çfarë i diferencon ato nga burrat?

Sipas një studimi femrat janë më të rrezikuara, nga sëmundjet kardiovaskulare. Më shumë gra vdesin prej sëmundjeve të zemrës sesa…

Më shumë »

5 sekretet e njerëzve që nuk sëmuren kurrë

Me siguri njihni një person që arrin të jetë gjithmonë i shëndetshëm, edhe kur njerëzit përreth tij janë me kollë,…

Më shumë »

Të veçantat e personave me sy jeshilë, nga ndryshojnë nga të tjerët?

Më poshtë është e përpiluar lista e 9 fakteve për njerëzit që e kanë ngjyrën e syve të gjelbër: 1)…

Më shumë »

Ky shtet europian menxhon 1/3 e parave të të gjithë globit

Sipas një studimi të realizuar kohët e fundit, Zvicra ka menaxhuar gjatë vitit 2017 më shumë se 1/3 e parave…

Më shumë »

Arsyeja misterioze pse polici prek makinën tuaj kur ju ndalon

Edhe pse duket sikur në fakt është thjesht rastësore, nuk është e tillë. Përgjithësisht e kemi vënë re se policët e prekin…

Më shumë »

Fals apo origjinal? Zbuloni çfarë është telefoni juaj!

Ekziston një metodë për të parë nëse telefoni juaj është prodhim origjinal, apo është prodhuar ne ndonjë shtet tjetër. Për…

Më shumë »

Nuk keni për ta besuar: Ja nga çfarë frikësohen shqiptarët

Si çdo popull tjetër edhe në shqiptarët kemi bestytnitë tonë në të cilat besojmë. Ja disa nga bestytnitë në të…

Më shumë »

Xhina, qeni që ruan Vetting-un

Xhina e racës pastor është një nga qentë antieksploziv, detyra e të cilit është të kontrollojë çdo ambient ku kalojnë…

Më shumë »

Milionat E Edi Ramës/ Ja Sa Fiton Kryeministri Nga Punët Artistike

Të ardhurat nga postet nuk janë e vetmja pasuri e kryeministrit, Edi Rama. Kjo pasi ai merr të ardhura edhe…

Më shumë »

Plani i Hitlerit nëse fitonte: Një pasqyrë gjigande në hapësirë

Pa dyshim, një nga planet e çuditshme naziste ishte pasqyra gjigante e hapësirës – e cila ishte tamam ashtu si…

Më shumë »

Tradita unike në botë/Ja si gratë e Gjirokastrës i kanë dylbitë “në pajë” për të përgjuar

Për të shkuar në kullën e Zekatëve, duhet të kaloje në oborrin e një tjetër shtëpie, të po të njëjtit…

Më shumë »

Reshje të dendura shiu në Tiranë

Kapricot e motit s’kanë të sosur në Shqipëri. Kur u duk se vera kishte mbërritur dhe temperaturat po rriteshin, moti…

Më shumë »

A e keni ditur pse aeroplanët nuk fluturojnë mbi Qabe?

Vendi i shenjtë i myslimanëve, Qabeja, është pjesë e zonës ajrore mbi të cilën fluturimi është i ndaluar. Madje, edhe…

Më shumë »

Vajza udhëton për 1000 km për të takuar një djalë, por vetëm kur arrin atje kupton të vërtetën e tmerrshme

Ata u njohën në Barcelonë verën e kaluar, pas sulmit terrorist që vrau 13 njerëz. Ata kërkuan strehim në të…

Më shumë »

Vlerat ushqyese të vezës. Pse nuk duhet ta hiqni nga dieta juaj ushqimore?

Veza bën pjesë në listën e 10 ushqimeve më të shëndetshme dhe jo pa arsye. Ajo përmban një sërë vlerash…

Më shumë »

Shkencëtarët tronditen nga tharjet misterioze të pemëve të lashta në Afrikë

Shkencëtarët ndërkombëtarë kanë zbuluar se shumica e pemëve baobave më të vjetër dhe më të mëdhenj të Afrikës janë tharë…

Më shumë »