Kuzhina

Specialitet i jugut shqiptar, bakllava e shpejtë me gjashtë petë

Bakllavaja me gjashtë petë është traditë e shumë amvisave të jugut të Shqipërisë. Shumë e thjeshtë në përgatitje, kërkon pak…

Read More »

Si të gatuajmë gjellë me bamje dhe mish (Receta)

Bamjet janë një ndër zarzavatet më të shëndetshme dhe një pjatë ideale për çdonjë që pëlqen të ushqehet shëndetshëm. Sot…

Read More »

Nga parandalimi i kancerit tek stresi e diabeti, cilat janë arsyet pse duhet të konsumoni pjepër gjatë gjithë verës

Mes frutave më të dashura në stinën e verës është padiskutim edhe pjepri. I pasur me vitamina A, C dhe…

Read More »

Kefiri, si përgatitet pija e jetëgjatësisë

Kefiri është një nga super ushqimet më të kërkuara të momentit.Me shijen e tij karakteristike, që vjen pak si e…

Read More »

1000 vjet është mbajtur larg dhe sekret nga të gjithë nga frika se falimenton shumë qendra dobësimi. Heq çdo gram dhjami në trup dhe nuk do plakeni kurrë!

Selinoja është një perime shumë e popullarizuar për përgatitjen e pjatave të ndryshme në kuzhinë dhe, në fakt, që nga…

Read More »

Hurma me Qumësht – Kura që Bën Mrekulli për Shëndetin

Është një ndër kurat më të lashta popullore përdorur mijëra vite më parë për t’u mbrojtur nga sëmundjet, për të…

Read More »

E pazëvendësueshme në kuzhinë, rreziqet që lëshon alumini në ushqimet që mbështjellim

Letra e aluminit është një nga produktet më të përdorura në kuzhinat e amvisave shqiptarë dhe jo vetëm. E përdorim…

Read More »

Recetë e thjeshtë e ëmbëlsirës por me shije fantastike

Mënyrë shumë e lehtë për ta përgatitur – 5 vezë, – 5 lugë sheqer, – 5 lugë miell, – 2…

Read More »

Papare (pa para) me djathë, nga më të vjetrat e traditës shqiptare

Quhet papare (pa para) sepse përbërësit e saj janë të thjeshtë, të paktë dhe jo të kushtueshëm, e gjenden lehtësisht…

Read More »

Akullore shtëpie

Një recetë e thjeshtë dhe e shpejtë që do t’ju bëj të shijoni një nga akulloret më të dashura, ato…

Read More »

Qahia, shija tradicionale e sofrës së Çamërisë

Qahia është një gatim autokton, tradicional i hershëm i kuzhinës shqiptare. Receta e përgatitjes së saj është shumë e njohur…

Read More »

Lakra pa mish: Drekë e shkëlqyeshme plot vitamina!

Përbërësit: – 1 lakër, – 2-3 karota, – 1 tufë qepë të reja, – 5-6 thelpinj hudhre, – 1 selino,…

Read More »

Thjerrëzat në tavë do ta zëvendësojnë fasulen këtë sezon!

Thjerrëza e pjekur – thjerrëza është gjellë e cila përgatitet si fasulja apo fasulja në tavë. Përbërësit: – 400 g…

Read More »

Kaurma në Saç, tradita e çobenëve të Karaburunit

Kaurmaja është nga gatimet speciale që pasuron me shijen e saj kulinarinë shqiptare. Një gatim i përgatitur prej dekadash në…

Read More »

Si të përgatisni nutella

Për të përgatitur kremin e shijshëm grini 100 gr çokollatë (jo të zezë) dhe vendosni në një tigan për të…

Read More »

Ëmbëlsira 6000 vjeçare

Receta për ëmbëlsirën e quajtur pasteli daton rreth 6000 vjet më parë dhe u përgatit në Greqinë e lashtë dhe…

Read More »

Torta e të dashuruarve (Receta)

Tortë për Shën Valentin me gjalpë, bajame dhe me shumë çokollatë të shijshme. Përbërësit: 75 gr. gjalpë ▪ 200 gr.…

Read More »

Gurabije me kakao dhe nisheste (Receta)

Mjaft e lehtë për t’u përgatitur Përbërësit: 250 gr margarinë 1 vezë 1 gotë të çajit vaj vegjetal 1 gotë…

Read More »

Recetë për Pastiço!

Përbërësit  500g Makarona 1 Kg mish te grrir (qima) 1 Qep 2 Domate Pak vere te bardhe 3 Luge gjelle…

Read More »

Patëllxhanë me hudhra – shije fantastike në tryezë

Janë të pafundme recetat shqiptare të gatimit të patëllxhanëve. Nga turshitë e shijshme e deri tek tava e famshme Imam…

Read More »

10 kuzhinierët më të mirë në botë

“Le Chef” ka publikuar listën e 10 shefave të kuzhinës më të mirë në botë dhe një ndër to edhe…

Read More »

Një krem me biskota. Receta ideale për fëmijët tuaj

Është një recetë praktike që krijohet në vetëm pak minuta, por me një shije që do të pëlqehet nga të…

Read More »

Përbërësi që e shndërron salcën e xaxiqit në antipastën tuaj të preferuar

Salca e xaxiqit është shumë e mirë për të shoqëruar pjatanca me mish e perime, dhe jo më kot gjen…

Read More »

Ja pse nuk duhet të shkrini mishin pasi ta nxirrni nga frigoriferi!

Në të vërtetë, kur mishi qëndron gjatë në temperaturë dhome, krijimi i baktereve është i pashmangshëm, madje ato barten edhe…

Read More »

Receta tradicionale e përsheshit, si ta gatuani

Kjo është receta e gatimit për gjelin e detit me përshesh kulaçi. Mund ta gatuani në të njëjtën mënyrë, jo…

Read More »

Recetë për Bakllava Turke

Bakllavaja është ëmbëlsira që nuk mungon në tavolinat tona në festat e fundvitit. Kjo recetë që ne japim këtu është…

Read More »

Pogaqe në forma të ndryshme

Pogaqe ne forma te ndryshme 950 g miell T 400 100 g miell për ngjeshjen e brumit Maja të freskët…

Read More »

Hallvë me miell gruri (Receta)

Përbërësit: 120gr miell gruri (ose irmik) 70gr gjalp 200gr sheqer rreth 250ml uje fruta te thata si arra/bajame/lajthi/stika pishe kanelle…

Read More »

Bakllava me stikë dhe sherbet (Receta)

Bakllava me stike (pistachio) e shkrifet dhe sherbet në shije limoni. Një kombinim i mrekullueshëm për këtë recetë për bakllava…

Read More »

Qofte në tavë (Receta)

Përbërësit: 400gr mish, 2 copa të bukës, 1 qepë, gjysmë lugë të çajit piper i zi, qimnon, 1 lugë të…

Read More »

Cannelloni me mish te grire dhe salce beshameli (Receta)

PERBERESIT: 350 gr mish i grire 1 spece i kuq 3 luge vaj ulliri 1 thelpinje hudher 3 qepe mesatare…

Read More »

Mish pule në qumësht me trumzë dhe limon!

Përbërësit: ▪ 1,5 kg mish pule (e gjithë pula), ▪ pak vaj ulliri, ▪ 600 mililitra qumësht, ▪ lëng dhe…

Read More »

Receta- Supa magjike

Supa me trumzë, qepë të kuqe dhe hudhër do të ju ndihmojë që të përballoni ftohjet dhe gripet ashtu si…

Read More »

Pite me mish dhe patate (Receta)

Pite me mish dhe patate janë receta e rradhës. Janë shumë të shijshme! Ju marrin pak kohë, por në fund shija…

Read More »

Supa përplot vitamina: Heq dy kilogramë për vetëm 10 ditë!

Dëshironi të humbni peshë në mënyrë të shëndetshme? Në këtë drejtim do t’ju ndihmojë supa e mrekullueshme nga artikulli më…

Read More »

Kek Marbre”(Receta)

Kam perdorur 180 gr gjalp lope ne temp. dhome 230 gr sheqer 3 veze ne temp. dhome 280 gr miell…

Read More »

Disa përdorime të gjethes së dafinës

Udhëzimet Një kuzhinier i mirë e di sekretin e një supë të shijshme apo një tave peshku! Një gjethe dafine…

Read More »

Tortë mëndafshi francez (French silk pie)

Nëse ende nuk keni vendosur se çfarë ëmbëlsire do të përgatisni për këtë fundjavë feste, atëherë ju prezantojmë me recetën…

Read More »

Koha e përgatitjes: 15 minuta Përbërësit për 4 persona: 500-600 gr mish viçi shumë i butë 200 g djathë Gorgonzola…

Read More »

Recetë/ Ëmbëlsirë me banane

Për përgatitjen e kësaj ëmbëlsire mund të përdorni secilin frut që dëshironi. Hapi 1 Të verdhët e vezës me gjysmën…

Read More »

Embëlsirë me Sherbet (Receta)

Përbërësit: 4 vezë, 200gr sheqer, 200gr margarinë, 200gr grizë, 2 luge miell, 250ml kos, ½ pluhur për pjekje. Sherbeti: sheqer,…

Read More »

Patate me Mish Pule (Receta)

Përbërësit: 1 kg mish pule, 2 kg patate. Për sos: 1 gote te çajit kos, gjysme gote qumësht, 1 luge…

Read More »

Krem Karamele (Receta)

Përbërësit: 6 vezë 1 litër qumësht Një pakete vanilje 1/2 kg sheqer Përbërësit për karamelen: 5 lugë sheqer Përgatitja: Së…

Read More »

Gurabije me sheqer pluhur (Receta)

Përbërësit: 1 gotë sheqer pluhur, 1 gotë niseshte, 250 gr gjalpë ose margarinë, 1 gotë vaj vegjetal, 5 gota miell.…

Read More »

Makarona me mish të grirë…Receta

Makaronat me mish të grirë janë një nga ushqimet tona më të preferuara, por deri tani nuk i keni gatuar…

Read More »

Sallatë ruse pa majonezë dhe proshutë (Receta)

Përbërësit: ▪ 200 g karotë, ▪ 200 g bizele, ▪ 200 g kastravecë të vegjël turshi, ▪ 5 të bardhë…

Read More »

Bërxolla beqarie: Kjo drekë e pasur gatuhet vetëm për më të dashurit!

Përbërësit: ▪ 600 g bërxolla, ▪ 50 g proshutë të tymosur, ▪ 3 speca të gjelbër apo të verdhë, ▪…

Read More »

Biskota me Tërshërë (Receta)

Biskotat me tërshërë kanë një shije të ndryshme nga biskotat e zakonshme por tepër të veçantë në llojin e vet.…

Read More »

Qofte me mish pule dhe kërpudha

Përbërësit: ▪ 300 g mish pule ▪ 200 g kërpudha shampinjon ▪ qepë të reja ▪ bukë ▪ 2 vezë ▪ kripë, piper, miell, thërrmija buke…

Read More »

Ja pse duhet të përdorni raki me mjaltë

Për të bërë liker të mirë, ju nevojiten vetëm tre përbërës. Rakia apo likeri nga mjalti, siç e quajnë njerëzit,…

Read More »