Opinion

Kush prek liqenin e Ujmanit, i ka shpallur luftë Kosovës

Liqeni i Ujmanit (Gazivodës) gjendet në territorin e Republikës se Kosovës dhe është ndërtuar me fonde të Buxhetit të Kosovës.…

Read More »

Ish-analisti i CIA: Çfarë qëndron pas ndarjes së Kosovës dhe Shqipërisë së Madhe

Një ekspert i çështjeve të Ballkanit, ish-analist i lartë i CIA-s për rajonin dhe Evropën, thotë se patologjia e perëndimit…

Read More »

Si të ndërtohet një Ballkan më i mirë

Nga James Jay Carafano pjesërisht një dëshirë që luftërat në këtë rajon, të mbeten një gjë e së kaluarës. Po…

Read More »

Pak femra, shumë plastikë… Shumë meshkuj, pak burra!

Nga Holta Heba Keqardhja sa vjen dhe shtohet kur sheh se femrave të sotme i ka humbur pastërtia dhe dlirësia…

Read More »

Pasqyra e “të çarave”. Funksioni taktik i Italisë për Shtetet e Bashkuara

Antonia Colibasanu/ Pas fitores së “Movimento 5 Stelle” dhe të Lega në zgjedhjet parlamentare të marsit, mediat kryesore kanë evokuar…

Read More »

Ta duam atdhenë, si turistët Shqipërinë!

Alfred Peza/ Në kulmin e dashurisë sonë kombëtare e të përjetëshme për SHBA,- gjatë e pas luftës së Kosovës,- gazetari…

Read More »

Si mund ta kërcënojnë ekonomikisht pogradecarët Korçën, Himarën, Vlorën e Durrësin!

ARTAN FUGA/ Mëngjesi ka çelur. Nga ana e gjolit vjen një aromë e mirë barishtesh të tretura në ujëra të…

Read More »

Vrasja që na vrau dhe po na vret çdo ditë

Nga Albert Vataj – Ngjarja tronditëse e mbrëmjes së 10 gusht 2018, arriti të depërtonte thellë në çdo qelizë të…

Read More »

Kush do ta ndalojë zbrazjen e vendit nga rinia

Ermelinda Lupi Kryetare e Forumit Rinor të partisë ZGJIDHJA Raportit Kombëtar “Rinia në Shqipëri”, që do të publikohet më 12…

Read More »

Blick: A po bashkohen Kosova dhe Shqipëria në mënyrë sekrete?

Ideja e Shqipërisë së Madhe është sërish e pranishme, shkruan e përditshmja zvicerane Blick, duke shtuar se kundërshtarët e kësaj…

Read More »

Eksperti amerikan: Ndarja etnike do t’i jepte fund Kosovës

Eksperti amerikan David L. Phillips, në një intervistë për ‘Deutche Welle’, ka deklaruar se është kundër një ndarjeje etnike të…

Read More »

Bankat në Shqipëri, Demaliaj: Shqipërisë po i përgatitet një krizë finaciare që nuk do të jenë asgjë pramidat e ’97-ës

Në një lidhje me skype nga SHBA-ja ka qenë i ftuar në studion e Fax News, publicisti Ilir Demaliaj, i…

Read More »

“Në Greqi ra gjëma, në Shqipëri na hapën barkun”

Nga Enkel Demi Tani që zjarret në Greqi lanë pas këtë bilanc të tmerrshëm që po fryhet përditë sikur me…

Read More »

Arkitekti nxjerr zbuluar Edi Ramën dhe planet e tij betonizimin e Tiranës

Njëri ndër miqtë e Edi Ramës, arkitekti Winy Maas ka nxjerrë zbuluar kryeministrin e vendit, duke treguar se kush është…

Read More »

Sezoni turistik veror, pasiguri për pushuesit

Konflikti që degjeneroi në përdorimin e armës në një lokal nate në Dhërmi ishte një goditje e rëndë për turizmin…

Read More »

Skema e PPP-ve në Shqipëri, Goxhaj: Sorosi financues i tyre. Rama plotëson çekun dhe ikën në tetor, Veliaj bëhet kryeministër

Avokati Altin Goxhaj ka qenë i ftuar ditën e sotme në studion e Fax News, I cili ka folur në…

Read More »

Të moshuarit nga Korça mes katër rrugëve, reagon Eni Çobani: ‘Ky nuk është fundi i shtetit, por fundi i një shoqërie’

Historia e dy të moshuarve nga qyteti i Korçës, që u lanë në mëshirë të fatit nga dy fëmijët ka…

Read More »

Çfarë ka ndodhur me shqiptarët?

Massimo Cirri* Ju kujtohen shqiptarët? Erdhën papritur 25 vjet më parë. Vinin të gjithë bashkë, turmë. Më parë nuk ishin…

Read More »

Besjan Pesha ‘zbërthen’ skemën e qeverisë: Pse qytetarët e Kukësit do paguajnë sërish 5 euro

Aktivisti i shoqërisë civile Besjan Pesha ka qenë i ftuar sot në Fax News ku ka diskutuar rikthimin e tarifës…

Read More »

Analiza e DW: Përfitimi që do të kishte Angela Merkel nëse Shqipëria do të pranojë refugjatët

Askush nuk i konfirmon fjalët në qarkullim: Shqipëria mund të bëhet një vend kyç për pritjen e përkohshme të refugjatëve…

Read More »

Mafia e tokave, pandëshkueshmëria në Hipoteka ndihmon përhapjen e korrupsionit me pronat

Gjatë tre viteve të fundit në Shqipëri janë regjistruar qindra çështje penale për tjetërsim të paligjshëm të pronës publike dhe…

Read More »

Po tani që është vërtetuar se çështja “Babale” është e manipuluar, a do t’i arrestojnë pinjollët e Beogradit?

Nga Spartak Ngjela Korrupsioni kryeministror shqiptar Berisha-Rama duhet të eliminohet sa më shpejt që të jetë e mundur; sepse është…

Read More »

12 të vdekur në tre javë, si po i shton aksidentet fatale vapa në Shqipëri?

Bashkë me vapën rritet edhe numri i aksidenteve në Shqipëri. Vetëm këto tre javët e fundit të paktën 12 persona…

Read More »

Soros si Rama, apo Rama ‘zar’ i tij/ George dhe Alex: Të rithemelojmë ‘Jugosllavinë ekonomike’ edhe me Tiranën

Me një shkrim të botuar në Nju Jork Times, babë e bir, George dhe Aleks Soros kanë kërkuar rithemelimin e…

Read More »

Këshilltari i Ramës: S’ka kamp refugjatësh, vendimet nuk i merr kryeministri austriak!

Këshilltari i Kryeministrit Rama, Sandër Lleshi, mohon kategorikisht mundësinë që Shqipëria të kthehet në një kamp pritës për refugjatët që…

Read More »

“Nano favorizohej nga policët e Berishës, mbante Rexhinën nga e premtja deri të hënën në qeli”

Ish-anëtari i Byrosë Politike, Muho Asllani kujton në një intervistw për gazetën Panorama vitet e burgut të ish-drejtuesve komunistë. Ai…

Read More »

Goxhaj: Dibra provoi se protesta në Shqipëri nuk ka vdekur, çfarë nuk po thuhet për ‘Rrugën e Arbrit’

Avokati Altin Goxhaj i ftuar si çdo të diel në ‘Fax News’ ka komentuar ndër të tjera dhe protestat në…

Read More »

Raporti/ Shqipëria, 100 vite larg Europës

Ky fillimviti ka pasur si kryefjalë integrimin e Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian. Për herë të parë, Brukseli ka folur…

Read More »

Analiza e Lubonjës/ “Pse janë shqetësuese qëndrimet e Ramës për Erdogan”

Analisti Fatos Lubonja thotë se deklaratat e kryeministrit Rama për Erdogan janë problematike. I ftuar në emisionin “Studio e Hapur”…

Read More »

Ndërprerja e punimeve nga ‘Gener 2, në Valbonë, Ferruni: Nuk duhen lënë të ndezin as motorët. Duhej thirrur në Prokurori dhe pronari

Ambientalisti Lavdosh Ferruni ka komentuar në ‘Fax News’ vendimin e Gjykatës së Apelit për pezullimin e punimeve në Valbonë për ndërtimin e…

Read More »

‘Raporti sekret për vrasjen e Azem Hajdarit’, reagon Rudina Hajdari

Deputetja e PD-së në Kuvendin e Shqipërisë, Rudina Hajdari ka reaguar në lidhje me lajmet se është zbuluar një raport…

Read More »

Shkaqet e krimeve të pasionit, psikologia: Dashuria patologjike

Xhelozia, dashuria patologjike kundrejt partnerit janë disa nga shkaqet të cilat sjellin krimet e pasionit. Referuar edhe ngjarjeve më të…

Read More »

Zv.kryeministri grek: Të njohim Kosovën, Aleksandri i Madh është shqiptar

Politikani grek Theodoros Pangalos ka deklaruar se “Aleksandri i Madh” ishte me origjinë shqiptare dhe në atë periudhë grekët nuk…

Read More »

Rikonfirmimi i Fevziut në Klan, Bushati tregon gabimet e moderatorit: Krijoi një fabulë, iu ngul thika pas shpine

Lëvizja e moderatorit të emisionit ‘Opinion’, Blendi Fevziu, nga televizioni Klan, tek Top Channel ngjalli pafund polemika për të gjithë.…

Read More »

Xhaferi s’është i vetmi, meshkujt që s’e përballuan refuzimin dhe vranë ish-partneret

Vrasja e Xhuljeta Çunit në rrugën “Don Bosko” në Tiranë mëngjesin e sotëm ka risjellë sërish në vëmendje krimet e…

Read More »

Skandal, Greqia mban të burgosur mijëra pensionistë shqiptarë

Shpëtim Zinxhiria Një problem mes shumë problemeve të tjera të emigrantëve tanë, që askush nuk dëshiron ta prekë sado pak…

Read More »

Në qendrën e Veriut të Shqipërisë, aty mes cdo mrekullie që e karakterizon Veriun, gjendet Puka ime!

Ne qendren e Veriut te Shqiperise, aty mes cdo mrekullie qe e karakterizon Veriun, gjendet Puka ime! Nje vend i…

Read More »

Paralajmëron Gazetari Marjon Gorica, na shesin ushqime jashtë standarteve

Paralajmëron gazetari: Do ju publikoj sëshpejti si fabrikat e miellit blejnë institucionet, na shesin ushqime jashtë standarteve Gazetari Marjon Gorica…

Read More »

Telenovela e mbretërorëve britanikë

Sot, roli i vetëm i përbërësve të familjes mbretërore është ai i protagonistëve të një telenovele, që shërben për të…

Read More »

Një vit pa Kampionin e madh të Vlorës dhe Shqipërisë, qitësin e niveleve botërore, Rexhep Rapushi.

Një vit pa Kampionin e madh të Vlorës dhe Shqipërisë, qitësin e niveleve botërore, Rexhep Rapushi. Kampion kombëtar që nga…

Read More »

Ata që s’janë pinjollë të Bllokut komunist, s’mund të jenë elitë në Shqiperi

Ata që s’janë pinjollë të Bllokut komunist në Shqipëri s’kanë punë në shtet, s’mund të drejtojnë në shtet, s’mund të…

Read More »

Të duket se rilindja është një tren që ecën me ritëm më të shpejtë se koha drejte skandaleve…

Të duket se rilindja është një tren që ecën me ritëm më të shpejtë se koha drejte skandaleve. Njëri pas…

Read More »

Jam lodhur, lodhur, looodhur! Të fala nga zhgënjimi!

Jam lodhur, lodhur, looodhur! Une jam ai, i riu qe ne ’90 bertita fort rrugeve te qytetit tim per Demokraci!…

Read More »

Nuri Bej Korinthi, shqiptari i pasur dhe fati i tij i trishtë në Greqi

Nga Auron Tare Pak histori për tu shkëputur nga realiteti ditor. Udhëtimi i Bajronit në Shqipëri për të takuar Ali…

Read More »

Arben Abazaj: “Senatori Fox” dhe sallat e mbushura për partinë

“Senatori Fox”, ose ta gjuash hipokrizine neper rrjeshta dhe ta trajtesosh si nje ngjarje shqiptare ne permasat modeste te nje…

Read More »

Flet Edviol Kulluri-Jam Pro protestës në Orikum por shoqata “Dukati” është “shoqatëfasada AntiDukati !

Flet Edviol Kulluri-Jam Pro protestës në Orikum por shoqata “Dukati” është “shoqatëfasada AntiDukati ! PD është partifasada Pseudodemokratike! Opinion nga…

Read More »

Pse Shqipëria ka kaq shumë banditë dhe artistë të shkëlqyer?

Nga Enkel Demi Dje, katër të rinj, studentë u lënduan me thikë para Presidencës, në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Dje,…

Read More »

Kushtuar Dr. Shkencave,publicistit HIMARIOT, Pavllo Gjidedes

Nga Pirro FOTIADHI JEHONA DHE OSHËTIMA E NJË PENE…QË DËGJOHET SË LARGU….!! In memoriam Kushtuar Dr. Shkencave,publicistit HIMARIOT, Pavllo Gjidedes…

Read More »

Saimir Tahiri, mallkimi i kohës interesante

Nga Lorenc Vangjeli/ Saimir Tahiri mbajti të enjten, jashtë parlamentit, fjalimin e tij më të rëndësishëm si deputet: fjalimin me…

Read More »

Unë protestoj kundër pabesive, armiqësive, intrigave e xhelozive

Erdhi 1-Maji! Unë protestoj kundër pabesive, armiqësive, intrigave e xhelozive: thashethemeve e tentativave të pështira për të”deformuar”imazhin e tjetrit! E…

Read More »