Një tjetër rast i kalimit të paligjshëm të emigrantëve me gomone drejt Mbretërisë së Bashkuar është konstatuar mbrëmjen e djeshme.

Ndërkohë, mëngjesin e sotëm, një anije e Institutit Kombëtar Mbretëror të Varkës së Shpëtimit (RNLI) u lokalizua në radar në anën ‘e gabuar’ të kufirit detar. Besohet se anija po përpiqej të shpëtonte emigrantët që tentonin të bënin udhëtimin e rrezikshëm drejt Britanisë së Madhe.

Sipas ligjit detar, anijet lejohen të kalojnë vetëm në territore të tjera për operacione kërkim-shpëtimi.

Një varkë franceze e institucioneve të zbatimit të ligjit, 43 metra e gjatë, u kap gjithashtu në softuerin e gjurmimit të anijeve duke hyrë në ujërat britanike në orën 9:04 të mëngjesit të djeshëm. Nuk është e qartë nëse dy varkat punonin në koordinim me njëra-tjetrën.

Një rekord prej 25 000 emigrantësh thuhet se kenë kaluar detin me gomone këtë vit. Deri të enjten, 24 231 persona kishin kaluar detin gjatë 2022. Vetëm që nga e hëna, 2 818 emigrantë kanë bërë udhëtimin nga Calais në Dover.

Shifrat e reja të marra nga The Mail të dielën sugjerojnë se emigrantët shqiptarë mund të shfrytëzojnë ligjet moderne të trafikimit për të shmangur dëbimin nga territori.

Statistikat nga departamente të ndryshme qeveritare të analizuara nga Migration Uatch UK tregojnë një rritje gati 320 për qind të njerëzve nga shteti ballkanik që pretendojnë se janë viktima të trafikimit gjatë dekadës së fundit.

Në vitin 2015, vetëm 600 emigrantë shqiptarë apeluan për ndihmë, duke u rritur në 2 511 të tillë në vitin 2021.

Këtë muaj, ish-ministri i Emigracionit Chris Philp tha se kur ishte në këtë pozicion midis 2019 dhe 2021, ai kishte parë emigrantët duke thënë se nuk ishin viktima të skllavërisë – vetëm për të ndryshuar historitë e tyre pasi kishin folur me avokatët.

Dje, RNLI raportoi se gra dhe fëmijë ishin midis një grupi tjetër njerëzish të nxjerrë në breg nga një varkë tjetër shpëtimi.

Rreth 40 njerëz u sollën në Dungeness në Kent përpara se të dërgoheshin në një strukturë përpunimi të Home Office.

Sipas të Drejtës Ndërkombëtare Detare, shërbimet e shpëtimit janë të detyruara të hyjnë në të gjitha ujërat, pavarësisht nga territoret për qëllime kërkim-shpëtimi./PANORAMA

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *