KuzhinaTe gjitha

Gurabije me kakao dhe nisheste (Receta)

Mjaft e lehtë për t’u përgatitur

Përbërësit:

250 gr margarinë

1 vezë

1 gotë të çajit vaj vegjetal

1 gotë të çajit sheqer pluhur

1 lugë të çajit pluhur pjekje

3 lugë kakao miell.

Për ta lyer sheqer pluhur nisheste

Në një enë të thellë i derdhni vajërat, vezën, sheqer pluhurin, pluhur pjekjën, kakaon dhe miellin.

E përzieni e gjithë masen derisa të përfitoni një brumë të butë. Pastaj merrni nga ky brumë dhe formoni gurabija, duke I dhene  formën tuaj të dëshiruar. Gurabijat i vëni në furrë për pjekje në temperaturë 170 gradë celsius rreth 25-30 minuta. Pas pjekjes së gurabijave ato i lyeni me nisheste dhe sheqer pluhur.

Më shumë

Artikuj të ngjashëm

%d bloggers like this: