Në tregun e këmbimit valutor vendas, sot monedhat e huaja forcuan pozitat në raport me lekun, krahasuar me të martën.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, dollari amerikan u forcua me 1.22 lekë dhe këmbehet me 117.68 lekë, ndërsa euroja u ngjit me 0.05 lekë dhe këmbehet sot në kuotën e 116.72 lekëve.
Me 0.28 lekë, i forcoi pozitat edhe paundi britanik. Monedha britanike këmbehet me 133.41 lekë, ndërsa franga zvicerane u ngjit me 1.42 lekë dhe këmbehet me 122.02 lekë.

Sot në këmbim me lekun edhe valutat e tjera kanë fituar terren kundrejt tij. /ATSH

Monedha KryesoreLekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar AmerikanUSD117.68+1.22
EuroEUR116.72+0.05
Poundi BritanikGBP133.41+0.28
Franga ZviceraneCHF122.02+1.42
Jeni Japonez (100)JPY81.79+0.74
Dollari AustralianAUD78.54+0.49
Dollari KanadezCAD88.04+0.36
Korona SuedezeSEK10.70-0.06
Korona NorvegjezeNOK11.38+0.02
Korona DanezeDKK15.69+0.01
SDRSDR152.40+1.69
Ari(OZ 1)XAU196907.41+2,579.83
Argjend(OZ 1)XAG2291.05+42.80
Juani Kinez (onshore)CNY16.70+0.10
Juani Kinez (offshore)CNH16.69+0.10
Lira TurkeTRY6.43+0.07

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato.