Rasti i “Olimpit” të kujton versionin grek të serialit të njohur të “Netflix”-it, “Narcos”, pasi mafia shqiptare në partneritet me trafikantët grekë, tentoi të krijonte kartelin më të madh të kanabisit në Evropë në malin më të lartë të vendit.

40 hektarë të ndara në pesë nivele që do të prodhonte në fazën e parë më shumë se 11 tonë kërp të cilësisë së shkëlqyer me fitime që do të kalonin 40 milionë euro. “Biznesi” i madh nisi një vit më parë, me prerjen e qindra pemëve në anën lindore të Olimpit, në lartësinë 1500 metra, krijimin e një sistemi të veçantë vaditjeje të gjatë disa kilometra nga burimet e Olimpit dhe “charter” me dhjetëra mushka për të transportuar lëndët e para, mjetet e punës, por edhe të korrat e “arta”.

Për të mbjellat punonin çdo ditë rreth 15 veta, ndërkohë që organizata ishte kujdesur për gjithçka. Madje ai kishte një fermentues buke për punëtorët që punonin në anën lindore të Olimpit, ndërsa kishte edhe gra që kujdeseshin për ushqimin dhe pastërtinë e tyre. Mirëpo versioni grek i “Narcos” u shemb pas gati dy muajsh hetime nga ELAS dhe operacioni madhor në anën e egër të malit të perëndive, ku u përfshinë 120 oficerë policie, dronë dhe helikopterë.

Informatori

Fillimi i gushtit, Prokuroria e Narkotikëve të Larisës sapo ka përfunduar një operacion të madh në Agia me identifikimin e më shumë se 2000 fidanëve kanabis, kur bie telefoni. Në anën tjetër të linjës, një zë i thellë i zbulon oficerit se në një zonë të paarritshme të Olimpit lindor ka një super-kultivim kanabisi nga një organizatë kriminale që dëshiron të ngrejë në vendin tonë kartelin më të madh në Evropë. Dikush donte të ishte “Pablo Escobar” i Greqisë dhe plantacioneve. Disa detaje të dhëna nga “fyti i thellë”, para se ta mbyllte me nxitim, i çuan efektivët në përfundimin se informacioni ishte i vlefshëm dhe duhet të hetohej më tej. Dronët ngrihen menjëherë dhe nga një lartësi shumë e lartë skanojnë të gjithë Olimpin.

Por nuk mund të zbresin poshtë pasi rrezikon të bien në sy nga rojet e armatosura të plantacioneve dhe të hidhet në erë i gjithë projekti. Në të njëjtën kohë, moti dhe mikroklima në malin e perëndive, që ndryshon çdo 15 minuta me re dhe erëra të forta, e vështirëson situatën edhe më shumë. Është vendosur të ngrihet një helikopter i pajisur me kamera me definicion të lartë për të skanuar shpatet e pjerrëta. Pavarësisht fluturimeve të gjata, filmi i suksesshëm i “Olympus” nuk gjendet askund. Më pas, plani ndryshon dhe oficerët vendosin të formojnë ekipe të vogla kërkimore duke përdorur kafshë transporti nëpër shtigje të vështira dhe ecje për shumë orë për të krehur zonën.

Shtabi i ELAS është ngritur në anën e Kallipefkit dhe ngadalë përhapet drejt shpateve të Pierisë. Rreziku që të bien mbi vëzhguesit dhe rojet e plantacioneve është i madh dhe për këtë arsye i gjithë operacioni, i cili zgjati katër javë, kryhet me sekret të skajshëm. Edhe uniformat speciale të kamuflazhit mbaheshin nga radhët e policisë për t’u përzier me natyrën e egër dhe për të mos u parë. Në fakt, para se të fillonin ecjen nëpër lugina, ata e shikonin zonën me dylbi për të mos rënë në postblloqe dhe kurthe të kultivuesve të drogës.

Më në fund, në orët e para të 15 shtatorit, ekipet e zbulimit të Policisë gjejnë objektivin. Në një lartësi prej 1500 metrash, në zonën e malit Olimp, Ano Skotina, ata gjejnë atë që kanë kërkuar prej një muaji. Nga pika ku lanë kafshët e transportit, plantacioni ishte 3 orë ecje nëpër shtigje të vështira. Megjithatë, ajo që ata panë ishte vërtet mbresëlënëse. Plantacioni shtrihet në 5 nivele, me një sipërfaqe totale prej 40 hektarësh. Në zonë kishte ambiente për stafin që ishte zhvendosur atje lart, si dhe struktura për tharjen e bimëve narkotike.

Bastisja

Oficerët e Policisë, duke mos ditur se çfarë do të hasnin, vendosën të kryejnë bastisjen me forca speciale, pasi rreziku i rënies në pritën e rojeve të armatosura të kartelit dhe një beteje me ta, ishte i dukshëm. Në fund, bastisja ishte aq e papritur dhe e shpejtë, saqë gjithçka përfundoi paqësisht, ku policia vuri në pranga dy shqiptarë të moshës 31 dhe 47 vjeç. Rastësisht, funksionimi i autoriteteve përkoi me një ndryshim të personelit në plantacionet e Olimpit.

Ndërsa dhjetëra oficerë policie po shkulnin fidanët dhe i ngarkonin në helikopterët e Zjarrfikësve për t’i transportuar në selinë qendrore, analistët e Sigurisë po përpiqeshin të shihnin se çfarë po ndodh saktësisht pas këtij rasti jashtëzakonisht të rëndë. Përmes informacioneve dhe vlerësimeve, por edhe duke analizuar atë që panë në plantacionet e pesë niveleve të Olimpit, ata arritën në përfundimet e mëposhtme: – Anëtarët kryesorë të mafies shqiptare donin të ngrinin qendrën e prodhimit të kanabisit me cilësi të lartë në Evropë në malin më të egër të vendit.

Vendi që ata zgjodhën, kërkonte një numër të madh njerëzish për të punuar, por edhe financim, pasi kostot e prodhimit u shumëfishuan për shkak të topografisë së zonës dhe kushteve atmosferike mbizotëruese. Një vit më parë ata ranë në kontakt me tregtarë të besuar vendas të drogës dhe filluan operacionet. Pasi zgjodhën pesë nivelet në të cilat do të rriteshin fidanët (çdo nivel ishte deri në 20 minuta ecje dhe ngjitje larg nga tjetri), ata filluan me sharrë elektrike për të prerë qindra bredha dhe lisa që ndodheshin në vend. Me trungjet e pemëve ata bënë mure për të mos lejuar që dheu të ikte në çdo nivel. Në të njëjtën kohë, ata gjetën burime që prodhonin ujë dhe ndërtuan një rrjet të madh vaditës për të ujitur plantacionet.

E gjithë kjo përfundoi para se të vinte dimri i kaluar dhe në mars, duke përdorur dhjetëra mushka, ata bartën plehra, fara dhe ilaçe për të filluar të korrat. Për gjashtë muaj, çdo ditë, rreth 15 veta punonin intensivisht në mënyrë që 40 hektarët me mijëra fidanë të rriteshin plotësisht dhe të fillonte korrja në shtator. Në fakt, karteli kishte ndërtuar një minikomunitet për punëtorët, duke u siguruar gjërat e nevojshme për jetesën e tyre, ndërsa punësonin edhe gra që të kujdeseshin për gjithçka, nga pjekja e bukës deri te pastrimi i punëtorëve. Për më tepër, punëtorët mund të kalonin deri në disa javë të izoluar në vend, ndërsa përdornin një “wireless” special për të komunikuar me drejtuesit. Para bastisjes së Policisë, ata arritën të mbledhin dhe thajnë qindra fidanë, duke siguruar 22 kg kërp cilësor.

Por, nuk patën kohë që të vinin mushkat për ta ngarkuar dhe për ta zbritur në qytet. Lideri dhe karteli Hetimet e skuadrës së posaçme të Sigurimit nuk përfunduan me operacionin në Olimp, pasi tashmë, pas shkuljes së plantacioneve, janë në kërkim të drejtuesit që donte të ngrinte kartelin për ta “shkatërruar”. Gjithçka tregon se “Eskobari i Greqisë” është një person i fuqishëm financiarisht, me lidhje të forta në Europë dhe me ambicie për t’u bërë numër 1 në prodhimin dhe trafikun e hashashit. Ai investoi mijëra euro për të ngritur një super plantacion me pesë nivele në Olimp, duke shpresuar se natyra e egër do t’i mbante sekretet e tij të fshehura mirë.

Sipas autoriteteve ai do të mund të siguronte më shumë se 11 tonë hashash në vitin e parë të prodhimit me një vlerë më shumë se 40 milionë euro. Një pjesë e të ardhurave do të investohej duke zgjeruar rrjetin dhe ndoshta duke kultivuar mijëra fidanë në malin e perëndive edhe për vitin e ardhshëm. Nëpërmjet hetimeve për blerjen e lëndëve të para, “marrjen me qira” të mushkave, por edhe fluksin e parave, tashmë Policia po përpiqet të gjurmojë drejtuesit operativë të kartelit dhe në fund njeriun që donte të ishte “Eskobari i Greqisë”.

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *