Finlanda po mendon të ndërtojë një pengesë për të ndaluar rusët që përpiqen të kalojnë kufirin pasi Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi një mobilizim të pjesshëm më 21 shtator.

Sipas lajmeve në shtypin vendas, një raport i paraqitur nga Roja Kufitare Finlandeze ka propozuar ndërtimin e një pengese fizike (mur) në kufirin Finlandë-Rusi për shkak të “ndryshimeve të vërejtura në situatën e sigurisë”.

Raporti thekson se pengesa synon të parandalojë rusët që ikin nga lufta të hyjnë në vend.

Kostamovaara, kreu i Gardës Kufitare Finlandeze, ka deklaruar se barriera do të mbulojë një sipërfaqe prej 130 deri në 260 km në kufirin lindor të Finlandës.

Kostamovaara theksoi më tej se procesi për ndërtimin e gardhit pengues do të zgjasë 2 deri në 3 vjet.

Autoritetet e Gardës Kufitare finlandeze kanë njoftuar se ka pasur një rritje të kalimeve në Finlandë pas shpalljes së mobilizimit të pjesshëm nga Rusia.

Disa shtetas rusë janë përpjekur të largohen nga vendi pas shpalljes së mobilizimit të pjesshëm në Rusi dhe për shkak të kërkesës për bileta ajrore jashtë vendit, biletat për shumë vende ku fluturimet nga Rusia vazhdojnë të mbarojnë.

Pikat kufitare në Finlandë përbëjnë pikat e rralla të kalimit për hyrjen tokësore të shtetasve rusë në vendet e Bashkimit Evropian.

Për shkak të sanksioneve të BE-së kundër Rusisë, është e pamundur të fluturosh nga Rusia në vendet e BE-së. Po kështu, vendet e tjera të BE-së në kufi me Rusinë nuk lejojnë kalime.

Lascia un commento

Il tuo indirizzo email non sarà pubblicato. I campi obbligatori sono contrassegnati *