KurioziteteTe gjitha

Pse duhet të hani domate

Domatja përvec shijes së mbrekullueshme ajo është një perime e cila ka dhe shumë vlera ushqyese të cilat ndikojnë në organizmin tonë për ta përmirësuar atë .

1. Ndihmojnë në rënien në peshë

Janë një ndihmë e madhe për të humbur lëngjet e tepërta pasi është e pasur me ujë, kripëra mienrale si fosfori dhe kaliumi, përmban pak sheqerna dhe ka vetëm 18 kalori për 100 gramë.

2. Janë një ilaç për sistemin imunitar

Një burim i çmuar vitamine C. 100 mg domate të pjekura përmbajnë 25 mg, që është më shumë se gjysma e sasisë ditore prej 45 mg sipas udhëzimeve mjekësore që duhet të marrim në ditë.

3. Luftojnë plakjen

Domatet janë të pasura me polinefol, antioksidantë, që luftojnë radikalet e lira dhe janë në gjendje të luftojnë sëmundjen e plakjes.

4. Aktivizojnë zorrët

Lëkura e tyre është e pasur me fibra, që stimulojnë tranzitin e zorrëve. Kjo është arsyeja që këshillohet për ata që vuajnë nga kapsllëku.

5. Janë antitumorale

Të pasura me likopene, antioksidantë të fuqishëm, që i japin dhe ngjyrën e kuqe. Studime të ndryshme tregojnë aftësinë, në veçanti të reduktimit të kancerit të prostatës. Lajmi i mirë është se likopeni nuk dëmtohet gjatë gatimit. Përkundrazi, gatimi me yndyrna të shëndetshme si vaji ullirit e bëjnë dhe më të përthithshëm.

Më shumë

Artikuj të ngjashëm

%d bloggers like this: