KuzhinaTe gjitha

Recetë për Pastiço!

Përbërësit 

 1. 500g Makarona
 2. 1 Kg mish te grrir (qima)
 3. 1 Qep
 4. 2 Domate
 5. Pak vere te bardhe
 6. 3 Luge gjelle vitam
 7. 1 Veze
 8. Vaj (ulliri)
 9. Krip,piper te zi,piper te kuq
 10. Djathe kackavall (te bluar)
 11. Kanelle,mos-hokarido,karafile

Përbërësit per kremin besamel

 1. 3 Gota qumeshte
 2. 7 Luge gjelle miell
 3. 2 Veze
 4. Krip,piper
 5. Mos-hokaridho
 6. 5 Luge gjelle vitam

Receta

 1. Zjejme makaronat i kullojme.
 2. Ne nje tigane hedhim te gjithe perbersat e mishit pervec vezes,djathit dhe vitamit i skuqim nje e nga nje ne fund hedhim mishin i shuajme me vere dhe e zjejme per 30 minuta.
 3. Ne nje tenxhere hedhim te gjithe perbersat e kremit duke i trazuar gjithmon per 2-3 minuta dhe e heqim.
 4. Ne nje tepesi hedhim mararotat,djathin,vitamin,vezen i trazojme mire nga lart hedhim mishin dhe pastaj kremin besamel.
 5. E pjekim ne 200 grande per 50-60 minuta.
Më shumë

Artikuj të ngjashëm

Lexoni edhe...

Close
%d bloggers like this: