LajmeTe gjitha

Universiteti kërkon zbutës gjarpërinjsh

Universiteti  kërkon zbutës gjarpërinjsh

Sipas mediave të huaja bëhet fjalë për një universitet Nigerian.

Ai ka ndërmarrë hapin drastik të punësimit të një hipnotizuesi gjarpërinjsh pas vdekjes së një studenti pak ditë më parë si pasojë e kafshimit nga gjarpri.

Studentja e ekonomisë, Zainab Umar vdiq të hënën mbrëma pasi ishte kafshuar ndërsa studionte në Umaru Musa Yar’Adua në Katsina, në veri-perëndim të Nigerisë.

Dekani i Universitetit të Studentëve, Dr Suleiman Kankara, konfirmoi punësimin e hipnotizuesit të gjarpinjve, por shtoi se ata kishin planifikuar punësimin e tyre para vdekjes së Umarit.

“Zakonisht ne marrim me qira gjilpëra të gjarprit kur marrim raport për praninë e gjarpërinjve në kampus. Është për të ardhur keq që zonja vdiq. Ne u përpoqëm dhe bëmë më të mirën për të parandaluar vdekjen e saj”, tha ai për Nigerian Daily Post.

Dr. Kankara tha gjithashtu se familja e Umarit e kontrolloi atë jashtë klinikës universitare ku po merrte trajtim.

“Zainab u kafshua nga një gjarpër të premten mbrëma dhe ajo u trajtua menjëherë në qendrën tonë shëndetësore”, shpjegoi ai.

Show More

Related Articles

%d bloggers like this: